Kā parūpēties par zirgu karstā laikā?

Lai zirgs justos apmierināts un vesels, daži ieteikumi, kā par to parūpēties karstā laikā.

Piekļuve ūdenim

Pārliecinies, ka zirgam ir nepārtraukta piekļuve svaigam, tīram ūdenim. Karstā laikā ūdenī ātrāk vairojas baktērijas, tāpēc vannās un citos ietilpīgos traukos var nākties ūdeni nomainīt katru dienu. Ja zirgam ir automātiskā dzirdne, ieteicams to ir vismaz divreiz dienā pārbaudīt – vai ir tīra (!) un strādājoša. Jārēķinās, ka karstā laikā zirgi ūdeni patērē daudz vairāk un ūdens traukus nepieciešams uzpildīt biežāk.

Iespēja patverties ēnā

Ir svarīgi, ka karstā laikā zirgiem ir iespēja ērti patverties ēnā. Tās var būt nojumes vai biezi krūmi, bet galvenais, lai visiem barā esošajiem zirgiem tur pietiktu vietas. Arī zirgi var ciest no saules dūriena un gaišas ādas laukumi (baltie purniņi) saulē var apdegt.

Ventilācija

Ja zirgi dzīvo stallī, ir jāapdomā kā nodrošināt pietiekamu gaisa apmaiņu. Efektīvi strādā ventilatori, kurus novieto zirgiem neaizsniedzamā vietā, droši nostiprinot elektrības vadu. Tie nepazemina gaisa temperatūru, taču sniedz dzīvniekiem lielāku komfortu.

Saules apdegumi

UV staru intensitāte ir ļoti augsta, baltie purniņi un pat baltās kājas var saulē ātri apdegt. Āda var apdegt pat uzturoties ēnā (krūmos), pilnīga drošība ir tikai iekštelpās. Nepigmentētā āda sākumā kļūst apsārtusi, vēlāk parādās sīkas kreveles un plaisas, zirgs cieš diskomfortu. Tāpēc labāk laicīgi dzīvnieku pasargāt un dienas gaišajā laikā izmantot pretapdeguma krēmus. Var izmantot produktus, kas radīti lietošanai zirgiem, vai bērnu pretapdeguma krēmus ar augstu UV aizsardzību.* Uz nakti ādu var iesmērēt ar kādu mitrinošu un mīkstinošu krēmu vai smēri. Arī pilnās mušu maskas (pārklāj gan seju, gan purniņu) palīdzēs izvairīties no saules apdegumiem.

*Zirgam.lv piebilde. Der arī aptiekā nopērkams cinka oksīda krēms (ūdensizturīgs).

Mušas un dunduri

Kukaiņi ir siltā laika viena no kaitinošākajām problēmām. Pirms lietojat līdzekļus (losjonus, smēres) kukaiņu atbaidīšanai, vienmēr izlasiet lietošanas instrukciju, ir vielas, kuras nedrīkst izmantot, ja zirgs atrodas saulē, tās var radīt ķīmisku apdegumu. Labi kalpo mušu maskas un insektu segas, taču jāvar novērtēt, vai dzīvnieks tajās nesakarst vēl vairāk. Mušu segas mēdz mitrināt un ļaut, lai zirgs lēnām izžāvē tās ar savu ķermeņa siltumu, tādā veidā efektīvi dzesējot sevi.

Darbs un atdzišana

Dienas karstākajā daļā ir jāizvairās zirgu nodarbināt un, ja temperatūra ir piemērota, jāizvēlas trenēties agri no rīta vai vēlu vakarā. Reizēm arī naktīs temperatūra nav pietiekami zema, lai dzīvnieks justos komfortabli, tāpēc – jāizvērtē katra situācija atsevišķi un jāvadās pēc veselā saprāta. Pēc treniņa ieteicams dzīvnieku vienmēr atdzesēt ar ūdeni, noskalot ar šļūteni, izpeldināt. *

*Zirgam.lv piebilde. Jaunākie pētījumi ir apstiprinājuši, lai operatīvi zirgu atdzesētu to nevajag “noskrāpēt” ar ūdens skrāpi. Aplaistiet zirgu ar vēsu ūdeni un tas atdzisīs.

Transportēšana

Ja nepieciešams pārvadāt zirgu karstā laikā, transportēšanai izvēlieties agrus rītus vai naktis. Nodrošiniet pēc iespējas labāku ventilāciju – atvērtus logus, ventilatoru. Pārliecinieties, ka zirgs ir labi atpūtināts un pietiekami padzēries pirms ceļa uzsākšanas un piedāvājiet tam ūdeni uzreiz pēc ierašanās galamērķī. Braucienus veiciet īsus un ja iespējams, vediet zirgu tad, kad temperatūra ir krietni zemāka.

***

Izmantotie avoti: Tips for caring for your horse in hot weather, Pieejams: šeit.

Attēla atsauce:

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase