Superbarība – cukurbiešu mīkstumi

Cukurbiešu mīkstumi ir blakusprodukts, kas rodas cukura ražošanas procesā. Izžāvēti un pārstrādāti granulās, tie kļūst par vērtīgu papildbarību dzīvniekiem. Cukurbiešu mīkstumi ir viegli sagremojama, šķiedrvielām bagāta barība ar izcili zemu cietes un cukura daudzumu.

Cukurbiešu mīkstumi (saukti arī par cukurbiešu graizījumiem) ir produkts ar daudz lieliskām īpašībām.

Šķiedrvielas ir zirga uztura piramīdas pašā pamatā un rupjā barība – zāle un siens, ir galvenais šķiedrvielu avots zirgu diētā. Atkarībā no tā, cik zāle ir nobriedusi un kādas augu šķirnes ir tās pamatā, mainās sagremojamo un nesagremojamo šķiedrvielu īpatsvars. Arī jebkurā papildbarībā, svarīgi ir novērtēt ne tikai šķiedrvielu procentuālo daudzumu, bet arī sagremojamo kvalitāti. Cukurbiešu mīkstumi šādā ziņā ir nepārspējami, jo to sastāvā 15% ir viegli sagremojamās šķiedrvielas (viegli pārstrādājamas baktērijām resnajās zarnās). Šīs šķiedrvielas kalpo kā barības avots miljoniem labo baktēriju resnajā zarnā, tādēļ cukurbiešu mīkstumi tiek uzskatīti par prebiotiķi. Ne velti cukurbiešu mīkstumi tiek izmantoti dažādu ārstniecisko barību sastāvā zirgiem ar kuņģa čūlu vai atkopšanās periodā pēc slimībām.

Cukurbietes nevajadzētu izmantot kā galveno šķiedrvielu avotu, zirga uzturā vienmēr ir jābūt sienam vai zālei. Pētījumos noskaidrots – pat ja zirga diētu 45 – 55% sastāda cukurbiešu mīkstumi, netiek novērotas negatīvas blaknes. Taču pilnvērtīgu uzturu cukurbietes nespēs nodrošināt, jo satur ļoti maz proteīna (8 – 10%) un nesabalansētas minerālvielas.

Nozīmīgs faktors zirga barības izvēlē ir cukura un cietes daudzums. Tiek uzskatīts, ka optimāli ir izvēlēties barību, kur kopējais cietes un cukura daudzums ir 10 – 15 %. Īpaši svarīgi tas ir zirgiem, kuriem ir problēmas ar lieko svaru, kuņģa čūlu, vielmaiņas slimības, piedzīvots laminīts u.c.. Arī šeit cukurbiešu mīkstumi ir lielisks risinājums, jo pirmējās pārstrādes rezultātā cukurs tiek atdalīts (izmantošanai cilvēku uzturā), atstājot cukurbiešu mīkstumos nedaudz virs 2% cukura un 0% cietes.

Enerģijas ziņā cukurbietes ir pielīdzināmas graudiem un dod 2,9 Mcal / kg (auzas – 3,3 Mcal / kg). Taču būtiska atšķirība ir tā, ka graudi sniedz tā saucamo ātro enerģiju, taču cukurbietes – lēno enerģiju. Lēnā enerģija rodas šķiedrvielu fermentācijas procesā zarnās un atšķirībā no graudiem, nepaaugstina glikozes un insulīna līmeni asinīs.

Cukurbiešu mīkstumi ir populāra barība izturības jāšanas zirgiem. Koncentrētā veidā nodrošina nepieciešamās šķiedrvielas un lēno enerģiju, satur daudz ūdeni (jo mērcētas ūdenī) un tajās ir viegli iejaukt elektrolītus. Kombinējot ar proteīna bagātāku barību (piemēram, lucernu), cukurbiešu mīkstumi ir piemēroti lai uzbarotu vai uzturēt labu formu zirgam – senioram. Dzīvniekiem ar lieko svaru un vielmaiņas problēmām, uzbriedināti cukurbiešu mīkstumi ir labs veids, kā izbarot mikroelementus. Tāpat daudzviet cukurbietes izmanto, lai papildinātu zirga uzturu, ja siens ir sliktas kvalitātes vai kādu iemeslu dēļ, tas nav pietiekamā daudzumā.

Cukurbiešu mīkstumi pārsvarā ir granulu vai pārslu formā. Abos gadījumos tos ir nepieciešams uzbriedināt ar ūdeni. Cukurbietes uzsūc ļoti daudz ūdens, atkarībā no formas (granulas vai pārslas) attiecība ar ūdeni var būt pat 1:5. Siltā ūdenī barība uzbriest ātrāk. Cukurbietes siltā laikā nevajadzētu atstāt mērcēties visu nakti – tās ātri sāk fermentēties un var sākt bojāties. Aukstā laikā tās var sagatavot un atstāt vēsā vietā līdz pat 24 h.

Vērtīgo īpašību dēļ, cukurbiešu mīkstumi ir daudzu zirgu barību sastāvā, bet daži ražotāji piedāvā tos arī tīrā veidā, kas parasti ir finansiāli izdevīgāk.

Zirgam.lv iesaka: cukurbiešu pārslas, kas uzbriest 5 minūtēs. Jāņem gan vērā, ka ļoti izvēlīgi zirgi pie tīrām cukurbiešu pārslām ir jāpieradina ļoti pakāpeniski, vai arī jāizvēlas variants kur cukurbiešu pārslas sajauktas ar lucernu – Fibre beet.

***

Izmantotie avoti: Benefits of Beet Pulp for Horses, Getty, J. (2010) Feed your horse like a horse. 

Attēlu atsauce: 1, 2, 3

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase