Latvijas ardenis

Autors: Iluta

30.05.2016 LDC ciltsdarba komisija ir apstiprinājusi LŠZAA speciālistu izstrādāto “Latvijas ardeņu zirgu šķirnes saglabāšanas programmu 2016-2026.gadam”, līdz ar to tiek dota iespēja Latvijas ardeņu zirgu audzētājiem strādāt pēc noteiktām prasībām un atbilstoši programmas prasībām dzimušos kumeļus reģistrēt ar šķirnes nosaukumu “Latvijas ardenis” (LA).

UN TE MĒRĶI UN UZDEVUMI

Pēc Latvijas Lauksaimniecības datu centra (LDC) datiem un zirgu audzētāju liecībām atrast Latvijas ardeņu populācijai piederīgas vaislas ķēvju, kuras būtu izmantojamas atražošanai (atbilstošs vecums, veselības stāvoklis, eksterjers, izcelsme, īpašnieka vēlmes u.c.).  Pēc LDC datiem un zirgu audzētāju liecībām atrast Latvijas ardeņu populācijai piederīgus ērzeļus, kuri pēc tipa, izcelsmes un veselības stāvokļa atbilst atražošanas prasībām.

Uzskatu , ka šī ir ‘augstākā pilotāža” , uzrakstam saglabāšanas programmu , un pēc tam piemeklēsim indivīdus.

Atpakaļ

15 komentāri

 • _draugiem_1130643

  Draugiem lietotājs NO FB LELDES POLES atbilde LAINEI ORBIDĀNEI Sākumā bija publicēts arī saraksts ar Latvijas ardeņu zirgiem Latvijā. Sarakstā bija ķēve Milāna- http://www.lwhorse.lv/Horses/Card.aspx?id=12425 , es jau vairākkārt esmu teikusi, ka šīs ķēves māte Zita- Roze- http://www.lwhorse.lv/Horses/Card.aspx?id=12167- nav Latvijas ardenis. Es viņu 2004.gadā tiku pirkusi no Ilzes Grotes (Sigulda) kā ardeņu ķēvi(tajā laikā vēl pases nebija, bet bija ciltskartiņas), pasei apzīmēja ķēvi manā saimniecībā(pasē dzimšanas vieta parādījās manā saimniecībā) un izcelšanos ierakstīja no ciltskartiņas. Vēlāk atklājās, ka Ilze Grote bija "safrabricējusi" šo ciltskartiņu un ķēvi viņa bija iegādājusies ārpus Latvijas... Tā kā šī pati kundzīte bijā tā, kas kārtoja pasi Maksim, tad ..........Tad par kādu Latvijas ardeņu saglabāšanas programmu? Varbūt labāk būtu vērts'padomāt par to zirgu saglābāšanu, kura asinīs ir Fināls L891? ( tās ir manas personīgās domas).

  1. jūlijs, 2016 @ 16.42
  • glorija

   glorija » ILUTA MAJEVSKA par Fināla L891 asiņu saglabāšanu viensprāts,nav daudz viņu palicis...

   2. jūlijs, 2016 @ 9.02
 • ZB

  ZB Par popes kundzi Siguldā diezgan dzirdēts , ģribētos gan uzzināt , kā atklājies , ka "safabricēts". Un vispār tie ardeņi - baltiem diegiem pievilkti. Būtu biedrības biedrs , izteiktu neuzticību valdei par šādu darbu.

  3. jūlijs, 2016 @ 14.10
 • _draugiem_544446

  Lelde gaujaskrasts.lv Kā atklājās, ka "safrabricēta" izcelšanās? LSZAA vajadzēja pasē apstiprināt zirga izcelšanos, G.Rozītis neapstiprināja šo izcelšanos, jo apšaubīja, ka Zitas- Rozes tēvs Zevs ( man pat Grotes kundze bija iedevusi Zeva izcelšanās sertifikāta kopiju- ja pareizi atceros, tad viņš bija Vladimiras vilcējs) gan Latvijā nevarētu būt bijis un diez vai ķēves māte ir tikusi vesta uz Krieviju lecināt. Devos pie Grotes kundzes ar pretenziju par zirga izcelšanos- pēc diezgan pagaras runāšanas, viņa pateica, ka nezinot ķēves īsto izcelšanos un vispār arī otrs zirgs, ko no viņas toreiz nopirku, arī neesot tas, kas pasē rakstīts.......tā lūk. Vēlāk man zināja teikt, ka Zita- Roze esot dzimusi ārpus Latvijas...

  3. jūlijs, 2016 @ 15.31
 • Ilze

  Ilze .....un mēs tikai kašķējamies, kā vienmēr...... www.prokoni.ru/forum/threads/ni-dnja-bez-solnca-tekinskaja-semja-svojdom-bez-syna-king-sajz-ili-ardeny-v-polshe.64692/page-533

  6. jūlijs, 2016 @ 21.42
  • _draugiem_1130643

   Draugiem lietotājs » Draugiem lietotājs Ja zviedru , tad zviedru , ja poļu -tad poļu utt., bet ne aiz matiem pievilkts Latvijas ardenis. Varat audzēt un pavairot un savairot da jeb ko , bet tāpēc nav jāraksta "saglabāšanas "programma" , Sākt vajadzētu ar Ciltsgrāmatas 13.sējumu , kur ierakstīti ardeņu zirgu sastāvs , kas bonitēti no 1955.-1957.gadam ; varbūt vēl ko varētu "saglābt".

   7. jūlijs, 2016 @ 7.14
 • Ilze - ILUTAI MAJEVSKAI

  Ilze - ILUTAI MAJEVSKAI Papīrs pacieš visu - kur starpība - programma, saraksts, sējums, kartiņa utt., īpaši no 1955-57.gada... Sākt vajadzētu ar skaidru priekšstatu, ko mēs gribam panākt, kādi ir reālie resursi un kā rīkoties. Lai nesavairotu ''da jeb ko''. Ja pašķir manas norādes lapas mazliet atpakaļ, ir teikts, ka poļu ardenis ir citu gk. franču un zviedru ardeņu krustojums, šķirnes ciltsgrāmatai ir tikai 3 gadi. Respektīvi, autentiskais poļu ardenis, tāpat kā mūsējais, acīmredzot reāli vairs neeksistē un tiek mērķtiecīgi veidots no jauna. Ar kādām metodēm, tas ir cits jautājums.

  7. jūlijs, 2016 @ 10.08
 • _draugiem_1130643

  Draugiem lietotājs Varētu piekrist šim "Sākt vajadzētu ar skaidru priekšstatu, ko mēs gribam panākt, kādi ir reālie resursi un kā rīkoties" Un tālāk Jūs minat , "ka poļu ardenis ir citu gk. franču un zviedru ardeņu krustojums " , tātad arī Latvijas ardenis būs krustojums .Te jau vairs nav ko saglabāt , programmai vajadzētu saukties savādāk . B-bai tomēr būtu vērts aizdomāties pie Leldes augstāk teiktā.

  7. jūlijs, 2016 @ 17.53
 • Kecko

  Kecko Latvija laikam aizietu postā bez tādas speciālistes visos jautājumos kā Iluta! B-bas bez viņas vispār nav spējīgas pastāvēt un neko pa prātam izdarīt, ja neņem vērā viņas aktīvos komentārus visos portālos. Skābas vīnogas laikam..

  7. jūlijs, 2016 @ 22.18
  • _draugiem_1130643

   Draugiem lietotājs » Draugiem lietotājs Pilnīgi piekrītu !

   7. jūlijs, 2016 @ 22.21
 • Ilze - zirgam.lv

  Ilze - zirgam.lv Lūgums zirgam.lv - vai iespējams uzzināt ko vairāk par programmas realizācijas gaitu, b-bā būtu kāda kompetenta speciālista komentārs? Man šķiet, ka Latvijas ardenis savulaik nenokrita no mākoņa maliņas un pēcāk neizbira cauri zemei. Tas ir saplūdis ar Latvijas braucamo un ardeņa ģenētiskais materiāls tepat vien skraida, tikai mēs to neredzam.Nebūtu grūti šo fenotipu ''izvilkt'' no smagā tipa LS braucamā zirga. Pieminētās 13.ciltsgrāmatas ardeņi noteikti ir atstājuši pēcnācējus, interesanti būtu datu bāzē papētīt, kādi tie šodien izskatās? (ILUTA - ir darbiņš!). Maksis ir atstājis pēcnācējus, lai arī papīri nav īsti tīri. Kā tos vērtē speciālisti?

  7. jūlijs, 2016 @ 23.52
 • Biedrs

  Biedrs Tā tā tā , atkal kādam spēcīgi uzkāpts uz varžacīm . Nu tak nepatīk nevienam tā kritika ! Bet , palasot komentārus gan facebook , gan šeit , nu nevaru nepiekrist Ilutai, Izbrīnu tik rada tas , ka , kapēc tikai 1-2 cilvēki ko saka , esmu dzirdējis daudz negāciju par šo reanimēto ardeni. Vilciens ir aizgājis , par to vajadzēja domāt stipri senāk. Varat tīksmināties par vēsturiskajiem latvijas zirgiem , lepoties ar Rastiju , bet jāskatās arī uz priekšu , citādi jums nebūs progresa tik grimsiet aizvien dziļākā purvā.

  8. jūlijs, 2016 @ 9.11
  • Madara

   Madara » Biedrs Nu ja, bija jau pāris gadus atpakaļ tāds teorētisks mēģinājums. Diemžēl tie, kas nodarbojas ar papīriem cer, ka kāds uzņemsies svētā samārieša lomu un praktiski tos ardeņus audzēs. Kam viņi bija vajadzīgi toreiz, un kam tagad? Nevienam.... Es tos pāris gadus atpakaļ piedāvāju ardeņa ērzeli un ķēvi. Veselu gadu saimnieks ucinājās un cerējās, ka kāds paņems kaut pa 200 Ls. Rezultātā aizveda uz kautuvi. Un tiem kam ir šie pāris ardeņi grib šīs programmas, lai varētu saņemt naudu.

   16. oktobris, 2016 @ 12.11
 • _draugiem_1130643

  Draugiem lietotājs Madara , varbūt varat atsūtīt izcelsmi, kādu foto zirgiem . Varat man "draugos" vai FB.

  7. decembris, 2016 @ 20.55

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase