Beztrenžu iejādes dilemma

Atkarībā no katra skatu punkta, trenze var būt vai nu komunikācijas līdzeklis, kas palīdz panākt augstāko harmonijas pakāpi darbā ar zirgu, vai instruments, kas rada diskomfortu tik jūtīgajā zirga mutē. Ir domubiedru grupiņa, kuri jebkuru trenzi uzskata par moku rīku: „Trenzes izraisa milzīgu un nevajadzīgu spiedienu uz zirga muti”, savos novērojumos dalās kāda foruma dalībnieks. Cits jautā – no kā baidās jātnieki, kas jāj ar trenzi? „Varbūt no tā, ka nespēs kontrolēt savus zirgus bez tā metāla gabala mutē”. Citi uzstāj, ka iejāde nav iejāde bez trenzes. Vēl citi pauž viedokli, ka iejādes būtība nav tas, kas ir zirgam mutē, bet gan – kādas rokas turas pie pavadas.

ASV iejādniece, tiesnese un trenere Kārena Rolfa ir dzirdējusi visādus argumentus, un pati iemantojusi neviennozīmīgu slavu, pateicoties gatavībai strādāt zirgus arī bez trenzes. „Cilvēki nezina, ko par mani domāt, jo reizēm es jāju ar trenzi un reizēm bez. Bet es nodarbojos ar iejādi”.

Lai gan viņas izstrādātā apmācības sistēma “Dressage, Naturally” (Iejāde dabiskā veidā) ietver sevī dabiskās zirgu apmācības principus, Rolfa neuzskata sevi par beztrenžu jāšanas aizstāvi. „Es atbalstu to, kas der konkrētajam zirgam un palīdz panākt savu mērķi, kas ir – atbilst iejādes principiem, kā tos formulējusi FEI”. Rolfa vēlētos, lai beztrenžu iejādi neuzskatītu par kaut ko atšķirīgu no parastās iejādes. „Mēs jau nesakām – es nodarbojos ar iejādi ar parasto trenzi, es nodarbojos ar laužņa iejādi… Tā vienkārši ir iejāde”.

Kādēļ bez trenzes?

Vai iejāde ir iejāde bez kaut kāda priekšmeta atrašanās zirga mutē, protams, ir diskutējams jautājums. Beztrenžu varianta atbalstītāji apgalvo, ka termins „uzņemt trenzi”  ir nepareizs oriģinālā franču valodas izteiciena „būt rokās” tulkojums, un šī argumentēšana ar trenzi ir kļūdaina. Bet FEI un vairumā nacionālo federāciju izstrādātie noteikumi ir viennozīmīgi par to, kam jābūt pavadas otrā galā oficiāli atzītās iejādes sacensībās. Dažas valstis tomēr ir izņēmums. Pēc trīs gadu pilotprogrammas Karaliskā Holandes Jāšanas sporta federācija pagājušajā gadā paziņoja, ka Holandē oficiālajās sacensībās zemākajās shēmās drīkst piedalīties zirgi, kas tiek jāti bez trenzes.

Ir zirgi, kuriem trenzes esamība padara iejādi par problemātisku disciplīnu. Rolfas ķēve Solana, kas ir PRE, mustanga un Oldenburgas krustojums, ir dzīvs pierādījums. „Viņa ir ļoti jauki jājama un noapaļojas, kamēr es nemēģinu ielikt trenzi mutē. Ar trenzi viņa kļūst cieta, nekustās uz priekšu, visa saritinās, sašķiebjas un norullējas”. Arī viņas Holšteineras un Pinto šķirņu krustojuma kastrāts Ovation bez trenzes strādā labprāt, ar parasto trenzi mēģina izvairīties no kontakta, sasprindzinot kaklu. Rolfa kā kompromisu piemeklēja lauzni, ko zirgs akceptē, un jāj ar kombinētiem laužņa/beztrenzes iemauktiem.

Rolfa uzskata, ka beztrenzes iemaukti ir tikpat droši kā jebkurš cits ekipējums. „Ne jau trenze sniedz mums drošību, bet gan zirga apmācība. Esmu redzējusi daudzus zirgus, kas tiek jāti ar trenzi, un nav droši, un daudzus zirgus, kas ir bez trenzes, bet droši jātniekam”.

Kanādā dzīvojošā FEI līmeņa jātniece Alegra Homa dod priekšroku trenzei treniņos, bet ir piedzīvojusi pārvērtības zirgos, ko izraisa jāšana bez trenzes. „Vairums zirgu labi strādā ar parastu trenzi, bet kādu dienu pamēģinājām mana audzēkņa zirgu pastrādāt beztrenžu iemauktos, un viņš bija gluži kā cits zirgs – jutās daudz komfortablāk un labprātāk strādāja”.

Iejādniece Anna Gribonsa nav pārliecināta, ka iejādē var panākt pareizu kontaktu beztrenžu iemauktos. Lai gan šad un tad ir jājusi savus zirgus ar hakamoru, viņa tomēr apgalvo, „Man pietrūkst tās sajūtas, ka tur otrā pavadas galā kāds tiešām klausās. Ja man būtu jāizvēlas viena galvenā iejādes sastāvdaļa, tad vissvarīgākā būtu tomēr kontakts, kādu zirgs piedāvā vai tieši otrādāk – nepiedāvā. Ja attiecības starp roku un uzsēdi un zirga muti nav kārtībā, tad nav iespējams ietekmēt viņa pakaļkāju darbību. Šī „pārnesumu kārba”  vienkārši nedarbojas. Bez trenzes, kā viņa piemetina, pusietures principā kļūst bezjēdzīgas kā līdzeklis zirga enerģijas uztveršanai un novirzīšanai. „Nekas nelīdzinās tai sajūtai, kad zirgs pakļāvīgi reaģē uz maigāko plaukstas saspiešanu un vieglāko kājas pieskārienu, uzreiz aktivizējot savas pakaļkājas un noapaļojot muguru ar tādu enerģijas vilni, kas abus jūs nes uz priekšu. Ir grūti iztēloties šādu caurlaidību bez trenzes, jo otrā galā jau nekā nav. Es gan apzinos, ka tas izklausās ļoti tradicionāli, bet tas nenozīmē, ka es nerespektēju beztrenžu jāšanas atbalstītāju viedokļus vai nekad nepamēģinātu pati ko tādu. Iejāde nozīmē zirgu trenēšanu, un labs treneris allaž patur atvērtu prātu”, piemetina Gribonsa.

Rolfa nenoliedz Gribonsas teikto, ka trenze var būt ietekmīgs instruments. „Ja zirgs piedāvā īstu kontaktu ar trenzi, tā ir fantastiska sajūta. Bet ja nākas jāt zirgu, kuram nepatīk trenze, tad atteikšanās no tās var būt īstais risinājums, kas palīdz panākt labāko iespējamo kontaktu ar pavadām. Trenze jau nerada kontaktu, tā saņem to!”.

Franču iejādniece Alizē Fromēna ir guvusi plašāku ievērību ar savām Lielās Balvas elementu demonstrācijām, jājot bez trenzes. Pašlaik viņa trenē visus savus luzitāņu šķirnes ērzeļus bez trenzes un ir pat uzmodelējusi savu beztrenžu iemauktu variantu. „Es to izmantoju vienam savam zirgam pirms lielākām sacensībām, jo tajā viņš labāk atbrīvojas, parāda labākus lēkšus”, Fromēna skaidro. „Es jāju savus zirgus ar laužņa iemauktiem tikai sacensībās un reizēm kādos semināros”.

Maigāki iemaukti?

Beztrenžu atbalstītāji un pretinieki viskaismīgāk strīdas par jautājumu, vai trenze nodara sāpes zirgam. Populāro beztrenžu iemauktu izgudrotājs V. Roberts Kuks apgalvo, ka trenze radot milzīgu spiedienu uz vienu platības vienību, ņemot vērā, ka spiediens tiekot radīts vēl arī uz ļoti jutīgiem audiem, kā rezultātā neļauj zirgam slodzes laikā normāli elpot. Viņš uzskata, ka trenzes tiekot izmantotas, lai saliektu zirgu pakausī un liktu viņam nest galvu mākslīgā pozā.

Profesore Hilarija Kleitone ir veikusi rentgendiagnostikas pētījumus, lai noskaidrotu, kā trenze darbojas zirga mutē, un nonākusi pie secinājuma, ka trenzes iedarbība ir atkarīga no mutes izmēra un formas, aukslēju formas un mēles lieluma. Nepareizi noregulētas vai piemeklētas trenzes var izraisīt sāpes vai traumas vietās, kur zem audiem tuvu atrodas kauli. Ja zirgs akceptē pareizi piemeklētu trenzi, tad mēles muskuļi atslābinās. „Mīkstie audi kā, piemēram, mēle spēj zināmā mērā pielāgoties trenzes formai, turpretī cietie audi – žokļa kauls, deguna kauls – to nespēj”.

Pirms piekrist, ka beztrenžu iemaukti savā iedarbībā ir maigāki, Kleitone iesaka jātniekiem vispirms izpētīt iemauktu iedarbības mehāniku. Beztrenžu modelis spiedienu rada citā vietā – saskarsmes punktā ar degunu un citām galvas daļām, bet tas vēl nenozīmē, ka iemauktu iedarbība ir maigāka. Krusteniskie beztrenžu iemaukti rada spiedienu zem žokļa un uz pakausi, un daži beztrenžu iemaukti darbojas uz sviras principa pamata, tādējādi spiediens tiek vēl pastiprināts”.

Kad Homa pamēģināja pajāt savu zviedru siltasini Rowan bez trenzes, zirgs atteicās paciest spiedienu uz galvas. „At beztrenžu iemauktiem ir jābūt ļoti mīkstām rokām. Manuprāt beztrenžu iemaukti nebūt nav maigāki kā parastā trenze, un ar tiem var nodarīt pāri zirgam tikpat ļoti kā ar trenzi”.

Dānijas Universitātes dzīvnieku uzvedības profesors Jans Ladevigs nav gluži pārliecināts, ka nepareizi lietoti beztrenžu iemaukti var nodarīt tikpat lielu fizisko kaitējumu kā trenze. „Es šaubos, vai mums maz būtu tik daudz „zilās mēles”  skandālu, ja šie rollkūristi jātu ar beztrenžu iemauktiem. Zirgam, kura mugurā sēž jātnieks ar cietu roku, laikam tomēr būtu labāk bez trenzes mutē. No otras puses, šāda jātnieka rokās zirgs ar beztrenžu iemauktiem psiholoģiski nez vai justos labāk. Vienu lietu gan var droši pateikt, ka nav tik ļoti svarīgi, kādu ekipējumu mēs lietojam, bet gan kā. Un tas attiecas vienlīdz uz iemauktiem ar un bez trenzes”.

Vai briest pārmaiņas?

Pēdējā laikā beztrenžu jāšanas piekritēji cenšas arvien aktīvāk aģitēt un apelēt pie savu valstu jāšanas sporta federācijām, lai atļautu beztrenžu iemauktu izmantošanu oficiālajās sacensībās. Citi ierosina to padarīt par paša jātnieka izvēles jautājumu. Austrālijā ir atļauts izmantot beztrenžu iemauktus konkūra un trīscīņas sacensībās, un daži jātnieki uzskata to par apliecinājumu, ka beztrenžu iemaukti nav nedroši jāšanā.

Gribonsa atzīst, ka FEI Iejādes komitejas līmenī tika apspriesta ideja atļaut beztrenžu iemauktu izmantošanu CDI līmeņa iejādes sacensībās.

“Mēs nonācām pie secinājuma, ka beztrenžu iejādes ieviešana mainītu mūsu sporta veidu tik lielā mērā, kas vairs nav savienojams ar tā pamatideju. Tūkstošiem gadu ir veltīgi, lai izpētītu un uzlabotu mūsu „attiecības”  ar zirga muti, un, lai arī es piekrītu, ka viena vai pat divu metāla gabalu atrašanās mutē reizēm var būt nepatīkama, es personīgi esmu pieredzējusi daudzus zirgus, kuri labprāt to akceptē un pat meklē šo kontaktu ar jātnieka roku un trenzi. Ja zirgs tiek pareizi jāts ar trenzi, ir jūtama ļoti smalka harmonija un komunikācija starp jātnieku un zirgu, un es šaubos, ka to var panākt bez trenzes”.

Homas teiktais varētu kalpot kā pagaidu pieturas punkts diskusijā par beztrenžu/trenžu iejādi: „Neatkarīgi no tā, ko jūs zirgam galvā uzliekat, svarīgākais jau ir – kas tur tās pavadas!”

Avots Dressage Today

Atpakaļ

13 komentāri

 • Kukainis

  Kukainis Super, paldies par rakstu! Manuprāt, jautājums atspoguļots gana daudzpusīgi - prieks lasīt arī viedokli par beztrenzes iemauktu (tai skaitā striķapaušu, starp citu) un hakamora spiedieniem uz zirga galvu un pakausi, šis aspekts gana bieži tiek aizmirsts no to cilvēku puses, kuri kategoriski iestājas pret trenzi. Ceru, ka šo rakstu izlasīs daudzi, īpaši tie, kuri kategoriski iestājas par vai pret vienu vai otru - jo, kā jau nobeigumā citēts, galvenais jau ir tās rokas, kas tur pavadas - nevis rīks uz galvas vai mutē. :) Un vēl ļoti ceru, ka beztrenžu iejāde drīzumā iekustēsies arī pie mums - tieši šī paša iemesla dēļ, neredzu tomēr objektīvus iemeslus, kādēļ beztrenžu jātniekiem iejādes arēnā būtu jābūt apdalītiem..

  2. oktobris, 2015 @ 19.58
 • Sinjah

  Sinjah Kāda vispār ir tā doma, kpc neļauj piedalīties? Es nesaprotu. Visi vienā konkurencē un vienādi tiesā, ja kāds ir spējis sagatavot zirgu un startēt attiecīgajā shēmā, tad kaut vai ar striķi ap ausi ..

  2. oktobris, 2015 @ 23.37
  • M

   M » Sinjah Tās ir tradīcijas. Iestājies darbā bankā un pamēģini menedžerim iestāstīt, ka tu taču drīksti ierasties darbā pilnīgi kaila, jo tas neietekmē tavas spējas strādāt ar datoru un runāt ar klientiem. Vai aizej armijā un ierodies parādē prezidenta priekšā spilgti zaļās kedās. Te runa vienkārši ir par vienu no aristokrātiskākajiem sporta veidiem vispār, un ja muļķīgā snūkerā tev neļauj startēt ar spilgtas krāsas vesti, tad iejādē tev neļauj startēt bez noteikumiem atbilstoša ekipējuma. Tagad pieņemsim, ka beztrenžu iemauktus atļaus, Tu ar draudzenēm iziesiet ar striķu iemauktiem un dabūsiet, teiksim, vidēji 42 procentus. Kas notiks tālāk? Pareizi, jūs pieprasīsiet savu klasi ar pašām savu piecdesmit eiro balvu fondu un savām rozētēm, jo konkurence taču nav godīga, jūs esat tās labās :) To droši var darīt arī tāpat, vienkārši ārpus federācijas. Ja kustība kļūs gana masveidīga, noteikti tas fenomens iegūs arī oficiālu statusu.

   5. oktobris, 2015 @ 9.59
  • Bamboocha

   Bamboocha » Sinjah Bet, ja runājam par jāšanas sporta aristokrātiskumu, tad piekrītu, ka zirgs ar striķapaušiem uz laukuma izskatās pēc baltā zvirbuļa. Tieši šī iemesla dēļ es personīgi striķiniekus nemīlu jau no sākt gala. Nu, līdzīgi kā salīdzinājumā ar banku. Bet zirgs saidpulā vai hakamoriemauktos? Gana bieži bijis, ka pēc starta nāk klāt un brīnās, ka zirgs bijis bez trenzes, ka uz laukuma nemaz šī atšķirība nav pamanīta. Un tā ir augstākā uzslava un rādītājs, ka viss kārtībā. Jo zirgam mačos IR jāizskatās pēc zirga mačos. Nevis govs. No kūtspakaļas.

   5. oktobris, 2015 @ 10.37
  • Kukainis

   Kukainis » Sinjah No vienas puses šis ir saprotams. No otras puses.. Arī tik tradicionāla disciplīna kā iejāde šobrīd iet līdzi laikam. Tikai, manuprāt, nepareizajā virzienā. Mūsdienu iejāde tehniski ir maksimāli attālinājusies no sākotnējās domas par to, kas ir iejāde un kam tā vispār domāta - un tas manām acīm izskatās vienkārši šausmīgi. Iejāde domāta ZIRGA pilnvērtīgai attīstībai - un nevis tāpēc, lai paspīdētu jātnieks nopulētos zābakos ar ķiveri, kas iegādāta par četrciparu summām. Iejādē labākajam nebūtu jābūt zirgam, kurš iedresēts visaugstāk izmest priekškājas (bet pakaļkājas "guļ") vai vispārīgi visefektīgāk kustās un kuru jātnieks uz katru soli "motivē" ar piešiem bakstot sānos - bet gan vieglākajam, harmoniskākajam zirga un jātnieka tandēmam(!). Tātad, šis sporta veids ir spējīgs "attīstīties" un mainīties, atkāpjoties no paša galvenā - pamatidejas. Bet atļaut startēt tiem patiešām nedaudzajiem, kuri spēj demonstrēt harmonisku zirga apmācību bez trenzes - nē un viss? Un argumentēt to ar tradīcijām, kuras tāpat ir dziļi noraktas - palicis vien ārējais izskats, fraka un balti cimdi? Apbalvosim jātniekus, kuri acīmredzami jāj ar spēku un pret zirgu - bet no malas taču tās augstās priekškāju darbības izskatās smuki, zirgs sapīts, fraka un balti cimdi mugurā, skatītājiem patīk un tiesneši noelšas... :)

   5. oktobris, 2015 @ 10.56
  • renoo

   renoo » Sinjah nepiekritīšu, ka beztrenžu jātnieki grib startēt atsevišķā konkurencē. Paldies, piemēram, Ekvi, ka šāda iespēja pastāv (man liekas vienīgie, kas ļauj iejādē startēt bez trenzes), protams, jo citādāk startēt nevarētu vispār, bet vēlme jau ir startēt kopējā konkurencē, neatšķirties. konkūrā ar to ir daudz vienkāršāk, tur vienalga - zila vai balta sviedrene, pelhams vai saidpuls. Kas attiecas uz vizuālo, var jau arī tos pašus nelaimīgos striķapaušus noformēt pieklājīgi, nezinu, melnus un tīrus, piemēram, ne jau bling-bling pierenēs slēpjas iejādes būtība. salīdzinājums ar spilgtām kedām vai kailumu ir stipri pārspīlēts un nepareizajā virzienā - ar sarkanu sviedreni vai pliku jātnieku neviens (pagaidām :D ) nepiedāvājas startēt, bet tikai sīku detaļu - trenzi.

   5. oktobris, 2015 @ 11.12
 • Bamboocha

  Bamboocha Līdz šim, cik ir bijusi interese startēt oficiālajās sacensībās bez trenzes, tik ir ļauts to darīt, bet ārpus konkurences. Ja mērķis ir pārbaudīt savu un zirga varēšanu, saņemt tiesnešu vērtējumu, tad ar šo šobrīd pilnīgi pietiek. Turklāt pilnīgi visos treniņmačos un ne-federācijas mačos vienmēr ticis atļauts startēt konkurencē. Un problēmas ar šo jautājumu LV īsti nav, jo regulāri startējošu beztrenžu jātnieku taču, manuprāt, nav. Ja būtu, būt par ko diskutēt.

  5. oktobris, 2015 @ 10.29
 • bubis

  bubis Manuprāt patiešām šī tēma varētu būt atklāta kā klases paveids,ja ar beztrežu iemauktiem startētu regulārs jātieku daudzums. Bet tīri teorētiski tas taču aizliegts nav un katrs savu zirgu var jāt un strādāt pēc savām spējām un ieskatiem. Kaut arī visu savu apzinīgo mūžu jāju,braucu,trenēju ar trenzēm,tomēr man nekad nav bijuši aizspriedumi arī pret to,ka to visu var darīt arī bez tām.Gan pati tā esmu jājusi,gan stallī beztrenžu jāšana mums ir diezgan bieža parādība,sevišķi sacensību starpposmos vai ziemas atpūtas periodā un tā nav nekāda sensācija un domāju ka to piekopj gana daudzos staļļoos kā treniņu dažādošanu zirga ikdienā. Mums ir ponijs,kas ar parasto mīksto trenzi praktiski bija nostājies un vairs neleca pat pirmo šķērsli,bet šobrīd tikai ar kardeo ap kaklu jau otrās sacensības izskrien labsajūtā,labā tempā,perfektās trajektorijās un pat nav domājusi apstāties. Tad nu domā ko gribi,bet ponijs bez vārdiem pateica,ka nav problēma maršrutā,bet tajā,kas ir uz galvas un mutē.Tā ka manuprāt nevajag baidīties no eksperimentiem,arī no trenzēm un to paveidiem nevajag baidīties,kā arī to esamību vai neesamību.Man ir vismaz 10 poniji,cits vislabprātāk skrien ar pelhamu,cits ar parasto trenzi,bet re dažs tikai ar kardeo ap kaklu :)

  5. oktobris, 2015 @ 11.08
 • Sinjah

  Sinjah Par brutàlu tas piemèrs par banku, kkàdàm normàm jau jàbût.. Es negribētu iet uz pliko banku.. Bet nu piekrītu, ka zirgam jāizskatās labi sacensībās .. Nez kāpēc šis iespaids - smuki sapucējies - vardarbīgs lohs + neko nerubī no jāšanas. Apmēram titānika absurdais stāsts - bagātie slikti/nabagie labi. Tumsonība. Te tas pats :D ok sava daļa vainas pašiem naturāļiem, ka nedomā par izskatu. Bet zirgs iejādes laukumā var izskatīties arī satriecoši melnos striķapaušos, smuki sapīts un nopulēts un gaumīgu sviedreni+labiem sedliem, arī beztrenžu iemauktiem var uzlikt interesantu pieres siksnu.. Arī naturālis var pats būt gaumīgi saģērbies.. Žēl, ka te bildes nevar pievienot ar piemēriem. Es neesmu naturālis un neesmu miljonāre, bet pa lielam universālais hobija jātnieks, jāju gan ar trenzi, gan ar mīksto hakamoru, gan apaušiem, bet arī ikdienā man zirgs ir sapucēts, ar labu, stilīgu un saskaņotu inventāru- tīru!! Un arī pati cenšos labi izskatīties. Tas ir slikti, ja ? :D nu tas tā par tiem komentiem, par koptēlu un par ko tas liecina . Otrs, nu es domāju, ka jāstartē visiem vienā konkurencē! Ja pats izvēlas startēt bez trenzes, tad arī jāspēj konkurēt attiecīgi..

  5. oktobris, 2015 @ 11.59
  • vētra

   vētra » Sinjah Nē,manuprāt tomēr to nevar likt vienā konkurencē.Tas jau salīdzinājumā būs kā baletā viena grupa dejos ar puantēm un otra grupa to pašu deju dejos ar basām kājām.Nē,nē-tās tomēr ir gana atšķirīgas nianses,kaut arī deja ir viena.

   5. oktobris, 2015 @ 12.11
  • Kukainis

   Kukainis » Sinjah Par koptēlu un izskatu bija vairāk domāts konkrēti par tiem, kam iejāde (un jāšana vispār) ir modes skate vairāk kā jebkas cits. :) Protams, ka neviens neizslēdz nopulētos zābakus un dārgo ķiveri ar kristāliņiem + lielisku tandēmu. Iespaids, nenoliedzami, ir nozīmīga lieta, bet svarīgi, lai tas nekļūst par absolūto un galveno mērauklu - tāda bija mana doma, lūdzu nepārprotiet.

   5. oktobris, 2015 @ 12.19
  • renoo

   renoo » Sinjah kāpēc nevar likt vienā konkurencē? kāpēc konkūrā var, bet iejādē nevar? tad varbūt liekam atsevišķā konkurencē arī tos, kam zirgi ar pakaviem un kam bez? ar baltu vēderjostu vai melnu? ķēves un ērzeļus? tas, ka zirgs ir sapucēts un ar saskaņotu inventāru ir glīti, ja patīk, arī žilbinoši kristāliņi no deguna līdz piešiem ir glīti, bet, diemžēl, iejādes būtība nav ārējais spīdums, bet iekšējais izpildījums. Kamēr zirgs, inventārs ir tīrs un kopts, tam nevajadzētu būt galvenajam vērtējumā.

   5. oktobris, 2015 @ 14.17
 • Sinjah

  Sinjah Ok, vispirms Tad jāsāk ļaut startēt vienā konkurencē VISOS mačos, vēljoprojām, nesaskatu iemeslu kādēļ to aizliedz! Nu ja grib taču un ir gatavi piedalīties zinot noteikumus un vērtēšanas sistēmu. Ja ar laiku atsaucība liela un gribētāji savus spēkus pārbaudīt vairojas, tad var domāt taisīt atsevišķi grupu. Par to bling bling - es tik gribēju teikt, ka inventāra brendi nenorāda neko par jātnieku un zirgu :)

  5. oktobris, 2015 @ 21.27

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase