Vai griezt zirga ūsas?

Kāda portāla equisearch.com lasītāja jautā: mans piecus gadus vecais zirgs neļauj man apgriezt „ūsas“ zem purniņa. Pat tad, ja lietoju nomierinošus līdzekļus. Zirgs paceļas pakaļkājās un metas prom. Es nedomāju, ka viņam ir bail no skujamās mašīnas, jo varu skūt tam gan kājas, gan pie ausīm. Domāju, ka viņš ir ļoti jutīgs, jo neļauj „ūsas“ apgriezt arī ar žileti vai šķērēm. Ko lai daru?

Atbild veterinārmedicīnas doktore Džoisa Harmane (Joyce Harman)

Mans pretjautājums ne tikai tev, bet arī vairumam sportistu: „Kāpēc lai tu gribētu apgriezt zirga „ūsas“?“ Tas nekas, ka šīs antenas izskatās nevajadzīgas, taču tās nodrošina zirgu ar visu nepieciešamo informāciju. Zirga acis ir novietotas tā, ka tas neredz objektus tā degungala priekšā vai zem tā. Tāpēc talkā nāk antenas, kas palīdz zirgam šos objektus redzēt. Piemēram, ganībās zirgi paļaujas tikai uz antenām, lai atpazītu ēdienu un izvairītos no neēdamām lietām. Antenas pie acīm brīdina tos no sadursmes ar šķēršļiem, piemēram, dažādiem zariem un krūmiem, kas spraucas ārā no zemes.

Šīs „antenas“ zirgam ir kā trešā acs. Nav brīnums, ka tas tā reaģē uz mēģinājumiem šo redzi atņemt. Cilvēkiem nav iespēju noteikt cik precīza ir zirga redze. Kamēr mēs tiem neiemācīsim izstāstīt, ko tie redz acu pārbaudes grafikā, tikmēr okulārās diagnostikas iespējas apstājas tikai pie svešķermeņu, dažādu slimību un infekciju noteikšanas. Jāpatur prātā, ka zirgiem tāpat kā cilvēkiem varētu būt iespējami redzes traucējumi tuvumā un tālumā. Iespējams, ka tava zirga redze nav ideāla, un tas ir iemācījies to kompensēt ar sensoru (jeb „antenu“) palīdzību – līdzīgi kā akliem cilvēkiem attīstās īpaši jutīgi roku pirkstu gali. Draudi pazaudēt šos purna sensorus tavu zirgu dzen panikā.

Vēl viens iemesls varētu būt, ka zirgam kaut kur mutē sāp. Jauniem zirgiem mainās zobi un tāpēc tie reizēm ir jutīgāki pieskārieniem pie galvas. Tāpat zobu problēmas iespējamas arī veciem zirgiem. Jāpatur prātā, ka nepareizi lietota trenze ar ķēdīti var radīt nervu bojājumus un pārlieku lielu jutīgumu. Noteikti jautā padomu veterinārārstam.

Neskatoties uz to, ka zirgs pretojas antenu apgriešanai, ir vērts sev pajautāt – vai tas tiešām ir nepieciešams? Šī „sērga“ ir izplatīta, taču tai ir tikai un vienīgi kosmētisks efekts. Tiesneši nedod papildu atzīmes par apgrieztām “ūsām”. Pilnīgi pietiks, ja zirgs labu iespaidu atstās ar spožu spalvu, kas veicināta ar pareizu barošanu, trenēšanu un kopšanu.

Avots

Atpakaļ

24 komentāri

 • vētra

  vētra Elementāri-vajag ņemt krietnu artavu atzīmes nost par nogrieztām ūsām un vismaz kādai daļai nenāks prātā zirgu kropļot. :D

  15. maijs, 2014 @ 14.20
 • Aija Pavlovska

  Aija Pavlovska Tā tiek atņemti zirgam taustes un jūtības maņu orgāni. Jā, izdomāt kaut ko tādu!

  15. maijs, 2014 @ 14.26
 • Kristīne Tas pats jau kas kaķiem - tikai viņiem neviens ūsas negriež nost..

  15. maijs, 2014 @ 14.33
 • madara

  madara cilveks kā jau cilvēks - sev visu skuj, griež,vaksē nost- kāpēc lai 'gludu" nepataisītu arī zirgu? :D drīz piedāvās zirglietu veikalos īpašo vasku ar alveju un tejas koku, lai "maigāka" vaksēšana" :D man kā "seno laiku" jātniekam bija ierasts- krēpes apgrieztas, aste taisni nošņikāta, kāju skaras likvidetas, ap nagiem smuki apgriezta spalviņa... ausīs izgriezti matiņi- nu skaistuma kalngals.... tagad, kad pašai savs zirgs, lasu literatūru par to, kas labāk pašam zirgam, un rodas sirdsapziņas pārmetumu, ka šādi uz skaistuma etalona rēķina "kropļojām" zirgučus. mans tagad staigā skarains, ūsains, spalvains, garu asti, daudz krēpēm- un smuks pēc velna:D

  15. maijs, 2014 @ 14.40
  • taapati

   taapati » madara Madara, varbūt vari pakomentēt, kā krēpju un astes apgriešana "kropļo" zirgu? Nav līdz šim sanācis uzdurties tādam apgalvojumam, līdz ar to interesanti dzirdēt pamatojumu :)

   15. maijs, 2014 @ 15.02
  • madara

   madara » madara jā- tieši insektu viegļāka atbaidīšana kā arī palīgs teroregulācijai, varbūt izvēlējos nepiemērotu vārdu- par to " kropļošanu" - tas pārak skaļi skan:) bet teikšu godīgi, pirms šo zirgu iegādajos sev- griezu krēpes, griezu asti, jo likās- nu kā tāds noaudzis staigās? likās tā tieši iepriekš minētā iemesla dēļ- biju pieradusi pie tā, ka sporta zirgučus visus šādi kopām. turklāt bija izstīdzējušas tās krēpes, neglītas- kā cilvēkam kad negriezti mati.tagad gadu neesmu ķērusies klāt- un izrādās, ka noauga tā pa smuko iespējams tieši tapēc,ka partraucu regulāri griezt. nemācēšu teikt. pieļauju, ka varbūt ir zirgi kuriem cilvēka acij neliekas simpātiski tās "dabīgās" krēpes kaut kādu eksterjera īpatnību dēļ, vai arī jāšanai neērti - bet tas jau tāds katra indivīda gaumes skatījums.turklāt manējam tīri smuki izskatās,-smalks zirdzis ar daudz un smukiem matiem9zinu zinu, ka zirgam nav matu - tas tik tāds aforisms) :) un kad traucē jāšanai- sapinu kādu bizi, vai sasienu aštelēs, tad netraucē.

   15. maijs, 2014 @ 17.48
  • madara

   madara » madara teror regulācja:D- drukas kļūda- termoregulācija:)

   15. maijs, 2014 @ 17.49
  • madara

   madara » madara pirms sākas kašķainās diskusijas- arī tad,kad sportoju- sporta zirgiem bija cita dzīve- stallis, treniņi, nedaudz ganības, segas, skūšana,pakavi utt. tad arī tik svarīgi nebija domāt par zirga dabiskajam vajadzībām, jo zirgi tika izmantoti citiem nolūkiem - aizej uz boksu ,nopurini skaidas, seglo un trenējies.tagad ir mauriņpļavējs- pārsvarā dzīvojas pa āru - nu nav nepieciešamības uzturēt "sportista" izskatu, turklāt zirgam esot ārā pavadot laiku kā zirgam, ne sportistam- pašam ir ērtāk un vieglāk gan ar garo asti, kuplajam krēpēm un attiecīgaja sezonā ar biezo čukčiņ kažoku. jātīra dažreiz gandrīz pusstundu, vasarā japiņķerē vaļā krēpes un aste no dadžiem, kažoka maiņa nozīmē, ka mašīna un dzīvoklis būs pilns ar spalvu:D ērti man pašai nav nemaz:P bet kā hobijnieks nesaskatu vajadzību no tā atteikties:)

   15. maijs, 2014 @ 18.14
  • taapati

   taapati » madara paldies par skaidrojumu :)

   15. maijs, 2014 @ 21.47
  • anita

   anita » madara Man patīk jūsu komentāri.Vienu vārdu sakot cik cilvēku tik viedokļu.Par "ūsu" apgriešanu dzirdu pirmo reizi,un uzskatu to par nepareizu rīcību no cilvēka puses.

   21. janvāris, 2015 @ 15.36
  • indra

   indra » madara pareizi,manējie ar ataudzētām krēpēm un astēm.....un izskatās daudz labāk,nekā tie apšņirkātie.....:D

   22. janvāris, 2015 @ 7.05
 • Kellogs

  Kellogs Aste un krēpes kalpo insektu, kukaiņu atbaidīšanai ;) Tomēr man personīgi galīgi neiet pie sirds tie noaugušie :D

  15. maijs, 2014 @ 15.23
 • renoo

  renoo es personīgi ciest nevaru apgrieztas "čolkas" - ļoti reti kurš zirgs neizskatās pēc Antiņa. Savulaik savam griezu krēpes nost pavisam uz ziemu, jo boksā dzīvodams izrāva pamatīgu robu. tagad vairs nekādus robus nerauj, un krēpes ir dabīgi garas un dabīgi plānas :D Asti gan joprojām uzturu garumā virs vēzīša - rudenī nogriežu īsāku, vasarā neaiztieku. ja vēl skaras un bārdas pierasts, ka maču zirgiem apgriež, tad par ūsām gan neesmu dzirdējusi - Latvijā. vismaz tur, kur apgrozījos ūsas tika uzskatītas par zirgam funkcionālām, un tās nevienam nost negrieza.

  15. maijs, 2014 @ 21.42
 • Alba

  Alba Tā kā jautājumā minēts, ka "ūsas" aug "zem purniņa", tad, acīmredzot, runa tiešām ir par taustes matiem, nevis īstām ūsām. Taustes matus, protams, nedrīkst griezt. Bet, ja zirgam ir riktīgas ūsas uz virslūpas, no to noīsināšanas, mandomāt, nekāda skāde neceļās. Ja ticam Tellingtonei -Džounsai, ūsas ir ļoti labdabīga zirga pazīme, bet tādas tiešām pamatīgas ūsas izskatās visai jancīgi. :) Pati zinu divus ūsainus zirgus, abi ir puiši, bet internetā ir lasīts, ka mēdzot būt arī ķēvēm. Ja kāds nav ūsainu zirgu redzējis, var ieguglēt "horses with moustaches" un paskatīties bildītes. Runājot par pārējā apmatojuma frizēšanu, par pamatotu uzskatu astes noīsināšanu apmēram vēzīšu līmenī, jo dažs labs noaudzē tik garu, ka velkās pa zemi un pats sāk kāpt virsū. Jā, bet kāpēc skaras kritušas nežēlastībā un tiek gan nost grieztas, gan selekcijā par nevēlamu pazīmi uzskatītas, tas gan man nav skaidrs...

  15. maijs, 2014 @ 23.12
 • Favis

  Favis Skaitās jau, ka skaras ir dabiskais aizsargs vēzītim no netīrumiem, bet nu nezinu. Tiem, kam viņas ir patiešām biezas un garas- rudenī pa dubļiem piemirkst un pieķep visa tā skara, žūst bezgala lēni, nomazgāt, notīrīt grūti un ja kādas problēmas, piemēram ar sprēgām, tad kopt arī ļoti grūti. Tā ka tiem zirgiem, kam uz kājām mūžamežs, es arī viņas griežu nost. Un patiesībā jau, tās biezās, garās skaras pārsvarā ir Lb, vai kādiem darba+ sporta zirga krustojumiem. Pārsvarā, jo tas zirgs asinīgāks, jo skaras mazākas un arī problēmu ar viņām nekādu.

  16. maijs, 2014 @ 10.23
 • Sinjah

  Sinjah Man gan patīk, apgriezt asti un krēpes. ziemā, kad dzīvo stallī ir īsais griezums, vasarā garais - astei ļauju augt līdz vēzīšiem, lai var cīnīties ar insektiem. un rudenī apgriežu skaras, jo savādāk saķīp dubļi un rodas sprēgas. ūsas un ausis neaiztieku gan protams. Gaumes jautājums vai smuks zirgs ir noaudzis vai aptrimmerēts. Man patīk "koptais" variants, bet nu domājot līdz ar gavu. mačos ir ļoooti daudz bezūsainu zirgu.

  16. maijs, 2014 @ 14.15
  • Favis

   Favis » Sinjah Bet es, līdz šā rakstiņa izlasīšanai, pat iedomāties nevarēju, ka cilvēki griež zirgiem ūsas. Un arī mačos nekad pamanījusi nebiju, ka ir arī skūtais variants. Man jau liekas, ūsu apgriezšana sevi neattaisno nu nekādi.

   16. maijs, 2014 @ 15.11
 • Ievišs

  Ievišs Zirgam ir mati un astē sari. Spalvas ir putniem. Tas tā zināšanu papildināšanai Bet ja to usu nogriesanu nesaprotu gan

  17. maijs, 2014 @ 20.15
 • Alba

  Alba Nu, ja reiz piekasāmies pie terminoloģijas... Spalvas ir putniem, mati ir cilvēkam, sari ir cūkām. Zirgam ir spalva, krēpes un astē astri.

  17. maijs, 2014 @ 22.26
  • Kellogs

   Kellogs » Alba Zirgam ir apmatojums, kā man treneris agrāk vienmēr aizrādīja!!! :D

   17. maijs, 2014 @ 23.56
  • Alba

   Alba » Alba Nuja, var jau saukt zirga spalvu par apmatojumu, kājas par ekstremitātēm, naga sienu par kapsulu, dzerokļus par molāriem - nepareizi nebūs :D

   18. maijs, 2014 @ 1.50
  • G.Berk.

   G.Berk. » Alba Nevinam zīdītājam nav spalvas.

   21. janvāris, 2015 @ 23.02
 • Evita

  Evita Ja nu kādam principiāli: http://gani.lv/?zku12.html

  19. maijs, 2014 @ 8.16
 • admin

  Zirgam.lv G.Berk - pareizi, nav gan, bet labskanības nolūkā mēs atļaujamies lietot salikumu "spoža spalva" :)

  21. janvāris, 2015 @ 23.16

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase