Vai bezkarkasa segli ir zirgam piemēroti?

Pirms dažiem gadiem Eiropā bija gadījums, kad ļoti vērtīgam iejādes zirgam bija nepieciešama nopietna ārstēšana, jo bezkarkasa segli, izraisot neiroloģisku bojājumu, tam bija sabojājuši muguru. Tas pat bija pierādīts, ka tieši segli bijuši problēmas cēlonis.

Tikai seglu karkass var pasargāt zirga muguru no jātnieka muguras. Kāpēc? Tāpēc, ka zirga mugura atrodas horizontāli, bet jātnieka – vertikāli. Var jau domāt, ka 80 kg smags jātnieks nevar ietekmēt zirgu, bet tā nav. Zirga līdzsvara centrs ir tieši aiz skausta. Bezkarkasa segli zirgam pieguļ ļoti tuvu, tāpēc jātnieks nevar no tiem pacelties pietiekami daudz uz priekšu un kustību iekavēs. Kā arī cilvēka (īpaši vīriešiem) sēžas kauli ir ļoti tuvu viens pie otra un vērsti asā leņķī uz leju, kas nozīmē – katru reizi, kad jātnieka dibens sēž uz segliem, šie kauli urbjas arī zirga mugurā. Nebūs ilgi jāgaida, kad zirgs sāks just diskomfortu. Protams, jātnieks, kas jāj divas reizes nedēļā pa 30 minūtēm – nenodarīs lielu skādi, bet kas notiks, ja ar zirgu jās zinošāks jātnieks ar svaru 60 kg +, kas jāj 5 dienas pa 40 minūtēm? Kaut kas vairs nav loģiski.

Jā, bezkarkasa segli patiešām ļaus zirga plecam brīvāk kustēties, bet šobrīd taču ir iespējams iegādāties seglus, kuriem ir elastīgs karkass. Bojājumus var radīt seglu gala „punkti“, tāpēc arvien vairāk cilvēku iegādājas seglus, kuriem ir garāki „punkti“, kas vērsti nedaudz uz aizmuguri.

Protams, seglu karkass var būt zirgam kaitīgs, ja tas tam neder, bet arī bezkarkasa segli zirgam var nodarīt sāpes. Šo faktu ir apliecinājušas pārbaudes ar kamerām un termogrāfu – zirgiem atklāti nolūzuši kaulu, skrimšļu gabaliņi un pleca ievainojumi.

Ne par velti lielākajai daļai seglu ir karkasi – pats svarīgākais, karkass zirgiem der ne tikai piemērotā garumā, bet arī augstumā virs skausta. Pie skausta atrodas nervu punkts, kas ir īpaši jutīgs. Tur mēdz kost ērzelis, kad aplec ķēvi, lai tā stāvētu nekustīgi. Tāpēc uz šo punktu nedrīkst būt spiediens, kā arī spiediens nedrīkst būt uz saitēm, kas iet gar zirga mugurkaulu. Bezkarkasa segli var būt piemēroti kādu brīdi, īpaši, ja zirgs ticis jāts ar tam nederošiem karkasa segliem, bet konstants spiediens ilgtermiņā zirgam radīs ievainojumus.

Video zemāk ir parādīts, kur šis punkts atrodas:

Ir paradoksāli cerēt, ka nopērkot vienus seglus, tie derēs mūžīgi. Ar labi pielāgotiem segliem, zirgam sāks attīstīties muskuļi un tas mainīs formu, tāpēc vismaz reizi gadā būs nepieciešami pielāgojumi arī segliem. Ja turpināsiet jāt segliem, kas nav pārpolsterēti vai zirgam no jauna pielāgoti, izdarīsiet tam lāča pakalpojumu. Arī dažādu paliktņu lietošana ir ļoti slikts stils. Vienīgais paliktnis kas ir nepieciešams (pie labi derošie segliem) – plāna kokvilnas sviedrene, kas pasargās seglu ādu no sviedriem.

Daudzas zirgu anatomijas grāmatas šo informāciju apstiprinās (informācija jāmeklē pēc atslēgas vārda:  supraspinous ligament system). Dažreiz pat veterinārārsti nespēj saistīt zirga veselības problēmas ar tam nepiemērotiem un/vai slikti derošiem segliem. Neiepriecinošā patiesība ir tā, ka bezkarkasa segli ir pret zirga anatomijas loģiku – tie varbūt labi kalpos dažus gadus, bet ne jau bez iemesla tirgū dominē karkasa segli. Varbūt, ka bezkarkasa segli ir vienkārši kārtējais untums?

Ne visiem mūsdienās ir līdzekļi un laiks, lai iemācītos jāt tikpat labi kā to darīja Amerikas pirmiedzīvotāji – gan ar, gan bez segliem. Daudzi zirgam kāpj mugurā tikai ar segliem, tāpēc salīdzinājums ir pat nevietā. Nekas mūs, seglu ražotājus un piemērītājus nedarītu mūs laimīgākus kā strauja bezkarkasu seglu (vai paliktņu) attīstība visā pasaulē – tos var daudz ātrāk un vienkāršāk ražot, kā arī vajag ļoti maz zināšanu, lai sašūtu kopā vienkāršu ādas paliktni. Ja bezkarkasa segli tiešām ir tik unikāli un zirgam piemēroti, kāpēc neviens no tradīciju bagātajiem uzņēmumiem nav sācis tos ražot? Padomājiet no šāda skatu punkta. Kāpēc neviens no augsta līmeņa sportistiem nav nolicis kurpes mājās un sācis skriet basām kājām. Svarīgi ir 3 iemesli – atbalsts, komforts un aizsardzība, ko sniedz apavs. Tieši tāpat ir jāšanas sportā, ir ļoti maz augsta līmeņa sportistu, kas jāj ar bezkarkasa segliem. Elites atlētiem (zirgiem) nepieciešams atbalsts, komforts un aizsardzība, lai tie spētu funkcionēt. Bez karkasa, segli nespēj aizsargāt zirga muguru, nespēj nodrošināt jātnieka muguras komfortu un būt piemēroti gan zirgam, gan jātniekam. Jātniekam ir jāsēž mīksti un zirgam ir jābūt atbrīvotam, lai tā mugura varētu pacelties un pakaļkājas saliekties zem ķermeņa – tā pārnesot svaru no priekškājām.

Ļoti daudz ir rakstīts par to, cik burvīgi kustas zirga plecs ar bezkarkasa segliem, taču šī brīvā kustība ir neefektīva un ilgtermiņā bojājumu radoša, jo zirga mugura būs saspringta. Tieši jātnieka sēžas kauli būs tie, kas šo saspringumu izraisīs, jo nav atbalsta ne jātnieka mugurkaulam, ne aizsardzība zirga mugurkaulam. Rezultātā zirgs visu svaru liks uz priekškājām, kas ir ļoti nevēlami. Ja zirgs nepareizi dala svaru, tad tiek bojātas tā saites, locītavas un muskulatūra. Pagātnē nekur nav redzēti sportisti, kas startētu ar bezkarkasa segliem – pat zirgu skriešanās sacensībās seglos ir nelieli karkasi.

Protams, seglu piemērītājs vienmēr sniegs savu skatījumu uz lietām, kā arī to darīs bezkarkasu seglu īpašnieks – mēs dzīvojam brīvā sabiedrībā, kur jebkuram ir tiesības uz savu viedokli. Neskatoties uz to, izglītots viedoklis ir ļoti svarīgs – tāpēc vēlos ieteikt izlasīt šo grāmatu Dr. Joyce Harmann, DVM „The Horse’s Pain Free Back and Saddle Fit”. Šī dāma par segliem zin ļoti daudz, īpaši nodaļā par seglu kontrukciju – skatīt 37. lapu par bezkarkasa segliem. Viņa piemin, ka ir ļoti svarīgi, lai uz zirga mugurkaulu netiktu izdarīts spiediens. Nu jau arī arvien vairāk veterinārārstu sākt pievērsties seglu piemērotības jautājumam, veicot pētījumus un vācot datus ar dažādām mērierīcēm.

Dažiem bezkarkasa seglu modeļiem ir izveidots seglu kanāls, taču bez karkasa nav iespējams nodrošināt pilnīgu mugurkaula un saišu aizsardzību, tāpēc labāki noteikti būs labi deroši tradicionālie segli, kas šo aizsardzību spēj nodrošināt. Elastīgi, regulējami karkasi ir laba alternatīva tradicionālajiem koka karkasiem, lai ilgtermiņā gan zirgu, gan jātnieku pasargātu no traumām. Nav nekāda vaina būt nekaltam vai bez segliem, vien nodrošinot atlētu (cilvēku un zirgu) veselību un to, lai patērētājs izvēlētos produktu, kas nodrošina labāko atbalstu, komfortu un aizsardzību. Nav iespējams cilvēkus pārliecināt par pretējo, ja tie tic tam, kam grib ticēt. Tāpēc zemteksts ir vienkāršs – jājiet ar tādiem segliem, kādos ir ērti, jo, lai arī cik labi segli (ar/bez karkasa) derētu zirgam – ja jātnieks tajos jutīs diskomfortu, tas radīs diskomfortu arī zirgam.

Es gan nedomāju, ka kāds apšaubīs manis augstāk pateikto, bet patiešām padomājiet, kāpēc karkasa segli ir tik ilgi bijuši nopērkami, tāpēc, ka tie kalpo šiem mērķiem – aizsargāt, atbalstīt un nodrošināt jātnieka un zirga komfortu. Bet lietojat to, kas der jums – tikai jāatceras, ka produkti tirgū dažreiz šķiet daudz labāki nekā tie patiesībā ir, ņemot vērā to ražošanas loģiku.

Lai nu kā, pareizi pielāgoti segli ir daudz labāki par bezkarkasa segliem. Dažreiz šķiet, ka atrasts ideāls risinājums, bet tas tāds var būt tikai nelielu laiku, bet ilgtermiņā – neapmierinošu rezultātu. Ja viegli papliķēsiet pa savu roku ar otru roku (minūti vai divas), tas daudz nesāpēs, bet ja turpināsiet pliķēt vismaz stundu vai vairāk, saites un locītava kļūs sāpīga. Īstermiņā – nav problēmu, ilgtermiņā – sāpes.

Emocijas vajadzētu nolikt malā un visu apsvērt balstoties uz faktiem. Arvien vairāk ārstu un speciālistu specializējas seglu pielāgošanā zirgiem un pētījumi kļūst arvien pieejamāki. Tikai laiks rādīs, kuram ir taisnība!

Avots*

*Schleese Saddlery Service uzņēmums jau kopš 1986. gada Kanādā nodarbojas ar tradicionālo seglu ražošanu. Uzņēmums specializējas tādu seglu ražošanā, kas īpaši piemērotas dāmām – brīvā laika un amatierjātniecēm, kurām rūp komforts un zirga muguras veselība. Shleese Saddlery pazīstama ar īpaši augsto iejādes seglu kvalitāti, kā arī kvalitatīviem konkūra, trīscīņas u.c. segliem.

Atpakaļ

18 komentāri

 • admin

  Zirgam.lv Iespējams, ka nedaudz vienpusējs raksts no seglu ražotāja skatu punkta, bet ceram, ka pirmajām pardomām noderēs! Interesanti būtu dzirdēt kāda ilggadīga bezkarkasa seglu lietotāja pieredzi.

  17. februāris, 2014 @ 8.17
 • Virsaitis

  Virsaitis Ar bezkarkasa segliem ir līdzīgi kā ar karkasa - kvalitāte ir noteicošā. Ja tiek nopirkts lēts Indijas ražojums par 100 mārciņām no ebay, tad nav ko brīnīties, ka tas būs ne tikai kaitīgs zirgam, bet arī bīstams jātniekam, jo var vienkārši izjukt jāšanas laikā. LABI bezkarkasa segli var maksāt arī pāris tūkstošus - tieši kā labi karkasa segli. Pie tam, daudzi lietotāji mēdz aizmirst, ka zem bezkarkasa segliem nepieciešams īpašs, tam ražots paliktnis, nevis parasta sviedrene, kas pareizāk sadalīs seglu spiediena punktus un izveidos sava veida kanālu virs mugurkaula. Ir sanācis jāt vienos visai lētos un pāris vidēja līmeņa bezkarkasa seglos. Par to, cik komfortabli tie bija zirgam, nemācēšu teikt, jo tie netika lietoti ilgtermiņā (īstermiņā šķita, ka ne vainas, izņemot lētos), taču man kā jātniekam konkrēto modeļu forma (ļoti izteikts priekšējais "loks") traucēja atvieglotajos rikšos. Ērtības un mīkstuma ziņā jau bija patīkami - gan apvidus izjādēs, gan vieglos treniņos, taču, tā kā tos ļoti kvalitatīvos bezkarkasniekus atļauties nesanāk, šobrīd jāju ar kvalitatīviem, derošiem karkasa segliem un, ja ir luste ilgāk pajāt bez segliem, uzlieku bezseglu jāšanas paliktni, kas izkliedē dibenkaulu spiedienu. :)

  17. februāris, 2014 @ 8.27
 • bubis

  bubis Interesanti,kā tur Eiropā tad pieļāva vērtīgam iejādes zirgam likt mugurā lētus bezkarkasa seglus bez visiem īpašajiem palikņiem?

  17. februāris, 2014 @ 8.39
  • Virsaitis

   Virsaitis » bubis Nu gan jau viņam izvēlējās vislabākos, taču nevieni segli neder visiem zirgiem, lai kā to nesolītu ražotāji - arī ļoti dārgi, kvalitatīvi un zirgam individuāli piemēroti karkasa segli var sagādāt problēmas ar laiku. :) Es vairāk runāju par ikdienišķākiem lietotājiem un personīgo pieredzi, nevis rakstā minēto, vārdā nenosaukto zirgu.

   17. februāris, 2014 @ 9.00
  • Alba

   Alba » bubis Kur teikts, ka da jebkas, kas tiek darīts "tur Eiropā", ir pēc definīcijas ūber progresīvs un bez domāšanas pieņemams par atdarināšanas vērtu paraugu?!

   17. februāris, 2014 @ 9.36
 • _draugiem_1130643

  Draugiem lietotājs Seit varat palasiit par bezkarkasa segliem. http://solution-saddles.co.uk/

  17. februāris, 2014 @ 9.00
 • L&L

  L&L "Es gan nedomāju, ka kāds apšaubīs manis augstāk pateikto, bet patiešām padomājiet, kāpēc karkasa segli ir tik ilgi bijuši nopērkami (..)" "Varbūt, ka bezkarkasa segli ir vienkārši kārtējais untums?" Man drusku radās sajūta, ka šeit var vilkt analoģijas ar, piemēram, dzīvi 24/7 ārā vai alternatīvo medicīnu. Kā turēt boksā zirgu 23 stundas diennaktī nav labi? Bet agrāk taču tā darīja visi! Un lai arī šobrīd par laimi cilvēki sāk saprast, cik svarīgi tomēr ir zirgam kustēties, ir liela daļa, kas savus zirgus tur praktiski visu laiku iespundētus, īpaši ziemā. Jā, varbūt bezkarkasnieki nav ideāli, bet, manuprāt, labi bezkarkasnieki ir daudz labāka izvēle nekā, piemēram, Pfiff beauty. Īpaši tā ir laba alternatīva, lai atrastu līdzsvaru starp komfortu un cenu, jo zirgiem ar sarežģītām mugurām piemeklēt seglus nepasūtot ir turpat vai nereāli. Arī mums divi zirgi kā labākos seglus ir atzinuši labus bezkarkasniekus. Tos zirgi ir pieņēmuši, jo pat ja izdevās atrast derošus karkasa seglus, tos vienmēr izbrāķēja. Bet piekrītu Virsaitim, arī bezkarkasa segliem ir ārkārtīgi svarīga kvalitāte. Mēs taču negaidīsim no segliem par 90 ls milzīgu komfortu un kvalitāti, vai ne? Tad kāpēc lai saņemtu tādu no lētā gala bezkarkasniekiem?

  17. februāris, 2014 @ 9.08
  • Virsaitis

   Virsaitis » L&L " labi bezkarkasnieki ir daudz labāka izvēle nekā, piemēram, Pfiff beauty. Īpaši tā ir laba alternatīva, lai atrastu līdzsvaru starp komfortu un cenu, jo zirgiem ar sarežģītām mugurām piemeklēt seglus nepasūtot ir turpat vai nereāli. " Ō jā, piekrītu katram vārdam! Un arī par pēdējiem diviem teikumiem. Nez kāpēc bezkarkasa segli tiek uztverti ļoti nenopietni un zirgam uz muguras tiek uzlikts pirmais štrunts, bet pēc tam tiek vainoti visi bezkarkasa segli kā tādi. Tie ir tik pat nopietni piemērojami zirgam kā jebkuri karkasa segli!!!

   17. februāris, 2014 @ 9.59
 • Krizdole

  Krizdole Jau gadus 7 jāju ar The Solution-saddles konkūra segliem. Tieši tā, kā jau iepriekš tika minēts, viņiem ir speciāls paliknis un muguras kanāls ir pietiekami plats - 4 pirkstu platums. Skaustam tiek pieregulēts ar speciāliem paliknīšiem. Un cena ir tik pat liela, cik labiem karkasa segliem. Līdz šim neviens no zirgiem nav sūdzējies. Raksts izskatās tipisks pasūtījums un neobjektīvs. The solution-saddles ir segli vairākām disciplīnām un ir arī ļoti daudzi pētījumi, kas apliecina par to +. Varbūt Zirgam.lv var arī papētīt un izveidot rakstu tieši par kvalitatīeviem bezkarkasa segliem.

  17. februāris, 2014 @ 9.47
 • Bamboocha

  Bamboocha + L&L rakstitajam. Pie saviem pirmajiem bezkarkasniekiem nonacu tapec, ka manai kevei bija loti specifiksa mugura, izmeriju visu Zirgu stalla piedavajumu. Nekas nedereja. Tad pasutiju speciali vinai shuutus. Bet - zirgs auga, mugura mainijas un segli atkal nedereja, bet visi meginajumi pie meistara tos pielagot beidzas ar to, ka segli nedereja vel vairak. Atkal parmeriju lerumu lietot seglu. Un beigu beigas nonacu pie bezkarkasniekiem ka pienemamas alternativas gan zirgam, gan man. Ja mums butu tadas individualo seglu pasutisanas iespejas, ka arii attiecigi meistari, kas pec tam tos spej apkalpot, kaa, piemeram, Vacija, laikam butu cits stasts. Uzreiz gan jasaka, ka loti biezi dzirdetais stereotips, ka visi bezkarkasa segli der gan zirgam, gan jatniekam, ir maldigs, jo ari bezkarkasnieki jamera un japiemekle tiesi tapat ka karkasa.

  17. februāris, 2014 @ 11.45
 • Ziņa

  Ziņa Šim piekrītu vien daļēji: "Padomājiet no šāda skatu punkta. Kāpēc neviens no augsta līmeņa sportistiem nav nolicis kurpes mājās un sācis skriet basām kājām. Svarīgi ir 3 iemesli – atbalsts, komforts un aizsardzība, ko sniedz apavs." Modernais sportistu aprīkojums, un apavi tajā skaitā, ir paredzēti sportisko sasniegumu uzlabošanai. Katra milisekunde taču svarīga. Un tomēr ir arī dzirdēts, ka šādi īpaši "uztjūnētie" apavi nelabvēlīgi iedarbojas uz sportista locītavām. Pēdu, kurai ir sagādāti šie "atbalstošie, komfortablie un aizsargājošie apstākļi", sportists vairs neliek pie zemes tik apdomīgi kā basu, un tas rada papildus slodzi locītavām, tās ātrāk nolietojas. Īsti gan neuzskatu, ka šis ir īpaši veiksmīgs salīdzinājums karkasa un bezkarkasa segliem. Drīzāk gan attiecas uz kaltiem un nekaltiem zirgiem.

  17. februāris, 2014 @ 23.41
  • zelma

   zelma » Ziņa par skriešanu runājot, pasaulē arvien lielāku popularitāti gūst "barefoot running", kur tiešām skrien basām kājām vai speciālos apavos ar ļoti plānu zolīti. http://www.runnersworld.com/running-shoes-gear/barefoot-running

   18. februāris, 2014 @ 12.00
  • zAgnese

   zAgnese » Ziņa Papildināšu Zelmas teikto, ka daudzi pasaules līmeņa skrējēji - maratonisti un sprinteri, kas nāk no Āfrikas valstīm, ir skrējuši un skrien basām kājām. :) Tā ka arguments ļoti šaubīgs. :)

   18. februāris, 2014 @ 12.55
  • Ziņa

   Ziņa » Ziņa Paldies zelmai un ZAgnesei par papildināšanu. Un tieši tā - ja reiz firma, kas reklamē karkasa seglus, balstās uz šaubīgiem argumentiem, man rodas šaubas par pašiem karkasa segliem. Pilnīgi skaidrs gan man vēl šis jautājums nav.

   18. februāris, 2014 @ 20.54
 • Madara

  Madara Nu tā, esmu jau ilgadēja bezkarkasu lietotāja un varu teikt to, ka tā nav ilgtermiņa investīcija. Otrreiz tos pirktu tikai tad, ja uz sitiena nebūtu pieejami konkrētie slieču segli, vai ja naudas kā dubļi. Segli kalpo daudz mazāku laiku. Un tie kas redzami bildē tiešām ir grūti nosaucami vispār par segliem. Bet kopumā plusi ir milzīgi. Zirga kustības ir tik atbrīvotas, jātniekam komforts ir nesalīdzināms- nav saspringums- nav slodze uz muguru vai kājām. Pat ja zirgam ir neērtas gaitas, tad ar bezkarkasniekiem to tik pat kā nejūt. Salīdzinot ar angļu segliem, ir sajūta ka sēdi uz zirga nevis uz zirga mugurkaula. Rezultātā pat pie visakrobātiskākām neveiksmēm jātnieks paliek zirga mugurā. No šiem segliem esmu kritusi tikai vienu reizi, kad zirgs lēkšos apstājās ar tādu kā stoiku- es nošļūcu pa dupsi lejā. Agrāk domāju ka jāšana jāliek malā dēļ muguras sāpēm, nopirku bezkarkasniekus un tagad domāju, kur biju agrāk.

  23. februāris, 2014 @ 14.26
  • L&L

   L&L » Madara "Un tie kas redzami bildē tiešām ir grūti nosaucami vispār par segliem." ūja, kāpēc gan tā? Bildē ir barefooti, kuriem ir pat priekšējais loks. Būtu grūti tos nosaukt par sliktāko izvēli. Pašiem arī ir barefooti, tiesa, iejādes editions. Nevarētu teikt, ka baigi neērti vai vēl nez kādi. Tiklīdz piešaujas pie augstā priekšējā loka, sajūta kā tādos ļoti ērtos un dārgos karkasa iejādniekos.

   23. februāris, 2014 @ 19.51
 • Madara

  Madara http://www.skyriding.be/producten te ir populārākie brendi Bet šāda tipa segli jau ir nopietnāka izvēle http://www.horsesaddleshop.com/tucker-tevis-151-saddle.html#.Uwnsq5IaySM http://pasofinotack.co.uk/tack/saddles/endurance.html

  23. februāris, 2014 @ 14.43
 • Madara

  Madara L&L par ērtumu nestrīdos, bet kvalitāti gan. Tas ir tāds vidusceļš izvēlei starp kvalitāti un čiks vien ir. Tādai mājas jādelēšanai jau nav slikti, bet pēc maniem ieskatiem segliem ir jākalpo vismaz 10 gadus bez mazākām problēmām.

  24. februāris, 2014 @ 10.16

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase