Pārbaudiet savu iejādes kāpšļu siksnu garumu

Jums šķiet, ka jūsu kāpšļu garums iejādei ir kā reizi piemērots? Pārbaudīsim to!

Jautājums:

Kurā brīdī jātnieks ir gatavs noregulēt savu iejādes kāpšļu siksnu garumu? Pastāv uzskats, ka iejādē vajadzētu jāt ar garākiem kāpšļiem par 2-3 caurumiem, lai būtu „garāka kāja”. Kā sagatavoties garākiem kāpšļiem?

Atbilde:

Starp treneriem pastāv daudz dažādu viedokļu par to, kādam jābūt „pareizajam” iejādes kāpšļu siksnu garumam. Var diezgan droši pieņemt, ka ir noteikts kāpšļu siksnu garums, kas ir piemērots iejādei. Ja vien sākotnēji nejājat ar ļoti īsiem kāpšļiem, uzreiz tos pagarināt par 2-3 caurumiem varētu būt diezgan radikāls risinājums.

Kāpšļu siksnu garumu ietekmē daudzi faktori – jātnieka kājas garums, zirga rumpja izmērs un forma, jāšanas iemaņu līmenis, seglu veids un paša jātnieka vēlmes. Sekojošās vadlīnijas palīdzēs novērtēt situāciju.

Kāpšļi ir par īsu, ja spējat konstatēt kādu no zemāk aprakstītajām situācijām:

• Jūsu ceļgali ir izvirzīti uz priekšu pret seglu ceļu polsteri pat tad, kad papēži ir nedaudz nospiesti lejup.

• Jūsu papēži ir izteikti nospiesti lejup, kad celis atrodas pareizajā pozīcijā.

• Jūsu augšstilbs vai apakšstilbs nepārtraukti ir piespiests pret zirgu.

• Jūs nevarat aptvert zirgu ar apakšstilbu.

Kāpšļi ir par garu, ja spējat konstatēt kādu no zemāk aprakstītajām situācijām:

• Papēži nav nospiesti lejup pat tad, kad augšstilbi ir izstiepti lejup.

• Jūs atduraties pret seglu priekšējo loku atvieglotajos rikšos.

• Jūs bieži zaudējat kāpšļus, it īpaši manēžas rikšos.

• Jums nākas stiepties lejup ar pirkstgaliem, lai noturētu kāpšļus vietā.

Reizēm treniņa sākumā ir ieteicams pajāt bez kāpšļiem kādas piecas minūtes. Sasprindzinātam jātniekam nāk par labu izstiept kāju iekšējos muskuļus, paceļot ceļgalus prom no segliem uz pāris sekundēm un ļaujot tiem novietoties dziļākā pozīcijā, vairāk uz aizmuguri. Tāpat ieteicams vispirms koncentrēties uz katru kāju atsevišķi un tad uz abām kopā. Pēc pāris minūšu stiepšanās un atbrīvošanās vingrinājumiem parasti ir ērtāk ieņemt dziļāku pozīciju seglos. Šajā brīdī pārbaudiet kāpšļu garumu. Kāpšļa apakšējai daļai ir jāatrodas starp potīti un papēdi.

Ir vairāki faktori, kas jāņem vērā, izlemjot par to, vai labāk ir jāt ar īsākiem vai garākiem kāpšļiem. Ja zirgs ir jauns, bailīgs vai neērtām gaitām, ir vieglāk jāt ar kāpšļu siksnām, kas ir par vienu diviem caurumiem īsākas nekā būtu piemērotas, jājot ar labi apmācītiem, pieredzējušiem zirgiem. Ja jātnieka kājas ir garas, salīdzinot ar zirga rumpi, īsāki kāpšļi nodrošinās tam labāku kontaktu ar zirga sāniem, neceļot augšup papēžus. Ja savukārt jātnieka kājas ir īsas, salīdzinot ar zirga rumpi, ieteicams jāt garākiem kāpšļiem.

Vairums iesācēju kļūdās, domājot, ka to kāpšļi ir pārāk īsi. Tas it īpaši attiecas uz jātniekiem, kas jāj iejādi, bet kas arī lec vai nodarbojas ar trīscīņu. Tas noved pie tā, ka jātnieks stāv uz pirkstgaliem kāpšļos; pretēja situācija – pārāk īsi kāpšļi savukārt rada mazu leņķi ceļgalos, kā arī piespiedu kārtā lejup nospiestus papēžus.

Ja jums ir grūtības palaist garākus kāpšļus, var būt ka problēmas cēlonis slēpjas augšstilbā. Nodarbības kordā var būt teicama iespēja, kā piestrādāt pie kājas pozīcijas ieteicams atrast treneri, kuram padodas saviem skolniekiem iemācīt elegantu uzsēdi, un palūgt kādu treniņu kordā.

Autors: Stīvens Volgemūts / Dressage Today

Rakstu sagatavoja Sigita Eitcena

Bildes atsauce

 

Atpakaļ

1 komentārs

  • Linda Kupča

    Linda Kupča Visi šie raksti ir tiešām kvalitatīvi un visādi citādi noderīgi, taču būtu ļoti patīkami arī biežāk lasīt kaut ko par konkūru :) paldies, un turpiniet tādā pašā garā!! :)

    22. septembris, 2013 @ 20.54

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase