Kādu zirgu iegādāties?

Jauno jātnieku skola savā mājas lapā ir publicējusi interesantu rakstu par to, kas jāņem vērā, iegādājoties zirgu.

Latviešiem zirgs vienmēr bijis īpašs dzīvnieks, ja agrāk zirgus izmantoja lauku darbiem un militārām vajadzībām, tad šobrīd tie no darba rūķiem kļuvuši par elegantiem sportistiem.

Kādu zirgu iegādāties?

Lai jātu tikai savam priekam, zirgs nav noteikti jāiegādājas pašam, Latvijā ir daudz staļļu, kas piedāvā zirgus nomāt izjādēm. Zirgu izjādēm cenas tiek aprēķinātas par stundām, stunda izjādes zirga mugurā pa mežu maksā 10 latus, divas stundas 20 latus. Treniņi laukumā iesācējiem maksā vidēji no 5 – 10 latiem, atkarībā no treniņa ilguma. Nomāt zirgu izjādēm ir arī lētāk, jo ar zirga uzturēšanu saistīti dažādi izdevumi – maksa par zirga turēšanu, kalēja pakalpojumi, veterinārārsta pakalpojumi, inventāra iegāde, treniņu izdevumi. Tomēr, ja ir vēlēšanās jāšanas prasmes apgūt nopietnāk, labāk iegādāties savu zirgu.

„Pirmajam zirgam jaunam jātniekam jābūt ar nosvērtu raksturu, tādam, kas piedod jātnieka kļūdas. Zirgam jābūt arī drosmīgam, lai tas nebaidās no blakus lietām. Parasti jātnieks iesācējs pats jau drusku baidās, tad zirgam jāuzņemas iniciatīva par abiem,” stāsta sportiste un „Jauno jātnieku skolas” valdes locekle Maira Leja.

Ja zirgs paredzēts tikai izjādēm mežā savam priekam labāk iegādāties pieredzējušu, vecāku zirgu bez sliktiem ieradumiem un niķiem. Tas var būt pieredzējis sporta zirgs, kas beidzis aktīvo karjeru lielajā sportā vai vairs nevar sportot kādas traumas dēļ, kas netraucē pastaigām pa mežu, tas var būt arī darba zirgs, kam pienācis laiks atpūtai. Jauni zirgi var būt tramīgi un bailīgi, tāpēc iesācējiem tikt galā ar šādu zirgu būs grūtāk.

Ja zirgs paredzēts sportam, jānovērtē tā darba spējas un raksturs. Arī sportam jaunam jātniekam labāk iegādāties pieredzējušu zirgu, kas startējis sacensībās ar profesionālu jātnieku, tam jābūt viegli jājamam. Noteikti jāizpēta zirga sacensību pieredze un rezultāti, jānoskaidro vai tam nav kaitīgu ieradumu, piemēram, atteikties pārvarēt šķērsli, ja jātnieks kļūdījies. Vislabāk zirgu, kurš iepaticies pavērot vairākās sacensībās, lai redzētu gan kā tas veic sacensību maršrutu, gan kā uzvedās ārpus sacensību laukuma, vai tas nav nervozs un niķīgs. Protams, zirgs, kura sniegums sacensībās ir stabils, būs dārgāks, tomēr jauns jātnieks bez pieredzes un zināšanām pats sev zirgu sagatavot nevarēs. Izvēloties zirgu sportam noteikti jākonsultējas ar vetārstu, jāveic zirga vispārējā veterinārā izmeklēšana, elpošanas sistēmas, sirds pārbaudes, kāju rentgenuzņēmumi, lai redzētu vai tam nav veselības problēmas, kas traucēs sportista gaitās.

Pavisam maziem jātniekiem labāk jāšanas prasmes apgūt uz ponija, jo jāt ar lielo zirgu bērnam ir ļoti grūti. Mazam bērnam arī tīrīt, seglot un aprūpēt vieglāk būs poniju, tieši piemērotā auguma dēļ. Poniju jāšanu var apgūt jau no četru vai piecu gadu vecuma.

 Kur zirgu turēt pilsētā?

Laukos zirgu var turēt mājās, bet pilsētā jāmeklē tuvākais stallis, kas iznomā boksus zirga turēšanai. Staļļa cenā ir iekļauta zirga boksa īre, tīrīšana un ēdienreizes piecas reizes dienā. Zirgam dienā nepieciešamas vairākas ēdienreizes, katrā stallī un sporta zirgiem atkarībā no slodzes, ēdienreizes ir atšķirīgas, tomēr vidēji zirgus baro piecas reizes dienā. Pieaugušam zirgam dienā nepieciešami līdz pat 6 kilogramiem auzu, kā arī siens un ūdens. Nedrīkst aizmirst, ka ar auzām vien būs par maz, lai nodrošinātu pilnvērtīgu uzturu – noteikti jāpadomā arī par vitamīnu un mikroelementu piedevu došanu.

Sporta zirgus labāk turēt stallī, kurā ir slēgtā manēža treniņiem ziemā, lai sportisko formu uzturētu visu gadu. Protams, arī ziemā var jāt ārā, zirgam kustības ir nepieciešamas, tomēr nopietni treniņi ziemas apstākļos nav iespējami. Stallis ar manēžu mēnesī izmaksās vairāk, manēžas izmantošanai nav atsevišķa cena, tā iekļauta kopējas staļļa izmaksās. Pie Rīgas mēneša maksa par stalli ir no 100 – 180 ls mēnesī. Ārpus Rīgas šīs izmaksas ir mazākas.

Kas zirgam nepieciešams?

Vēl bez ērta boksa stallī un ēšanas, zirgam vajadzēs kalēju un vetārstu. Zirgiem, kas dzīvo savvaļā kalējs nav vajadzīgs, bet zirgi, kas tiek izmantoti sportā vai darbam, bez kalēja nevar iztikt. „Ja cilvēks izmanto zirgu darbā, tad zirgs vairs neskrien savā dabiskajā gaitā un nagi dilst vai aug savādāk,” saka kalēja amata meistars Ivo Miķelsons. „Kalšana un nagu griešana zirgam nepieciešama atkarībā no tā kādā vidē zirgs dzīvo un ar ko nodarbojas,” saka kalējs. Tāpat kā cilvēkiem, arī zirgiem katram ir savas nagu īpatnības, vienam tie aug lēnāk, citam ātrāk. Kalšana zirgiem vidēji nepieciešana ik pēc sešām līdz desmit nedēļām, nagu griešana ik pēc astoņām līdz divpadsmit nedēļām. Nagu kopšana, atkarībā no kalšanas veida un no tā, vai zirgu vispār nepieciešamas kalt, vai pietiek tikai ar nagu apgriešanu vidēji maksā no 20 – 40 latiem par reizi.

Zirgam, tāpat kā cilvēkam, nepieciešamas potes un ārsta aprūpe. „Zirgam noteikti divas reizes gadā nepieciešama attārpošana un zobu vīlēšana,” stāsta viens no pieprasītākajiem zirgu ārstiem Latvijā vetārsts Nauris Laizāns. Attārpošana, atkarībā no medikamentu sastāva un veida izmaksā no 7 – 20 latiem par vienu sttārpošanas riezi vidēji lielam 600 kg smagam zirgam. Ja zirgam nav vilka zobu vai kādas citas problēmas, zobu vīlēšana vidēji maksā 25 – 30 lati par reizi. „Ja zirgs startē sacensībās, tas arī jāvakcinē pret gripu, bet zirgiem, kas nekur no mājām prom nedodas, tas nav obligāti. Atkarībā no slodzes, gadalaika vai zirga vecuma, tam var dot vitamīnus un barības piedevas, taču tas ir katra saimnieka ziņā,” stāsta Nauris Laizāns. Gripas potes maksā ap 15 latu viena. „Vēl zirgam ļoti svarīgs ir svaigs gaiss, piesmacis un nevēdināts stallis nāk par sliktu zirga elpošanai,” saka vetārsts.

Cik zirgs maksā?

„Ja ir vēlēšanās startēt un piedalīties sacensībās, jaunam jātniekam labāks būtu pieredzējis, vesels zirgs. Tā cena gan arī būs lielāka – no 7 000 latu un vairāk,” saka Maira Leja. Lētāks būs jaunzirgs, kuram nav pieredzes. „Jaunzirga cena varētu būt ap 2000 latu, tomēr tajā būs jāiegulda liels darbs,” saka sportiste. Hobija zirgam, kas paredzēts izjādēm pa mežu viens no noteicošajiem faktoriem ir izskats, skaists zirgs būs dārgāks, vidēji hobija zirgu cena ir ap 2000 latu. Lētāks būs zirgs, kas veselības problēmu vai traumas dēļ vairs nav piemērots sportam, bet pastaigām pa mežu tas netraucē. Tādu zirgu var iegādāties arī par 1000 – 1500 latiem.

Zirga iegāde – vienalga vai tas ir zirgs bezrūpīgām izjādēm vai sportam – rūpīgi jāpārdomā. Zirgs prasa rūpes, arī tam var būt labs un var būt slikts garastāvoklis, jo arī katrs zirgs, tāpat kā cilvēks, ir emocionāls, ar savu raksturu, domām un plāniem. Par tiem jārūpējas katru dienu, tiem nepieciešamas kustības, svaigs gaiss. Zirgu nevar nolikt skapī kā basketbola bumbu, ja tas apnīk. Rūpes par šo 500 kilogramus smago mīluli ir nopietna atbildība.

Cenas:

Zirga noma izjādēm: aptuveni 10 Ls par stundu

Maksa par stalli: 100 – 200 Ls mēnesī

Nagu kopšana: 20 – 40 Ls par reizi

Zobu vīlēšana: 25 – 30 Ls par reizi

Attārpošana: 7 – 20 Ls par reizi

Gripas potes: 15 Ls par reizi

Titulbildes atsauce

Atpakaļ

56 komentāri

 • Virsaitis

  Virsaitis Jāpiemin gan arī, ka ne katram zirgam ir nepieciešams kalējs, ja saimnieks nolemj zirgu nekalt (vīlēšana bez kalšanas ir lētāka un arī labvēlīgāka zirga nagiem), kā arī dabiskāks uzturs, nepērkot kaudzēm sintētisko vitamīnu, papildbarību un kārumu, sagādā mazāk izdevumu. Ietaupīt un zirgam nodrošināt viņam atbilstošākus apstākļus var arī turot zirgu diennakts ganībās, nevis meklējot stalli. Savukārt katram zirga īpašniekam ir vērts parūpēties par vienmēr pieejamiem rezerves iekrājumiem steidzamu veterināro vajadzību apmaksāšanai.

  9. maijs, 2012 @ 15.08
 • Una

  Una vo sito gan es gribētu redzēt dzīvē! esmu bijusi vairakos staļļos ar zirgu un max 3x barošana!!, 2 kausiņi auzu dienā. sitas apraksts jau apmēram kā ar Alisi brīnumzemē.. " Staļļa cenā ir iekļauta zirga boksa īre, tīrīšana un ēdienreizes piecas reizes dienā. Zirgam dienā nepieciešamas vairākas ēdienreizes, katrā stallī un sporta zirgiem atkarībā no slodzes, ēdienreizes ir atšķirīgas, tomēr vidēji zirgus baro piecas reizes dienā. Pieaugušam zirgam dienā nepieciešami līdz pat 6 kilogramiem auzu" ... un kāpēc nekur nav minēts kustības aplokā vismaz 2st dienā? tapec ka LV staļļos tas tiek piedavāts par papildus samaksu? jau jau raksta tad pa īstam, jo ir daudz gados jaunu " zirgu mīļotāju" kas ik pa brīdim metas pirkt zirgu: iestrādatu, bez veselības problēmām" -pa 150-200 ls bet īsti nezin kur un ko ar viņu darīt...

  9. maijs, 2012 @ 21.22
  • Māris

   Māris » Una Una - normālā stallī zirgam uzturēšanas izmaksās tas viss arī ir iekļauts. Tajā skaitā - kustības aplokā. Protams, ja grib papildus, lai instruktors vai treneris apmāca jaunzirgu, iestrādā to, vai sporta zirgu gadījumā - arī strādā ar sporta zirgu un/vai jātnieku, tad tas ir par atsevišķu maksu. Runājot par ēdināšanu - ir arī vietas, kur zirgus baro labi ja vienu reizi dienā, bet tāpēc jau nevajag pēc vienas mērauklas salīdzināt visus. Pirms iegādājas zirgu, lai vispirms uzzina, kas ir nepieciešams, kādas būs izmaksas, cik maksās veterinārija, cik kalšana un nagu griešana, kāds uzturs nepieciešams zirgam ( atkarībā no kondīcijas un slodzes), vai zirgs domāts hobijam, sportam vai tikai kā ģimenes mīlulis. Un par staļļiem informāciju var uzzināt daudzkur. Vislabākais - pirms tam aizbraukt uz konkrēto stalli, visu izrunāt ar īpašniekiem, noskaidrot visas nianses, un pirms iegādāties zirgu, palūgt vai vetārsts apskata viņu, un vēl labāk - pirms iegādes paņemt līdzi cilvēku, kuram ir pieredze ar zirgiem, lai novērtē, vai ir vērts pirkt zirgu. Latvijas lielākā problēma, diemžēl, ir tendence nepieredzējušiem cilvēkiem nopirkt zirgu, pirkšanas pēc, un pēc tam saskarties ar realitāti.

   10. maijs, 2012 @ 11.51
 • S

  S Diemžēl, tajos Pierīgas staļļos, kuros ir manēža, nerunāju par Piņķiem, neesmu tur bijusi, zirgam dzīve ir kā koncentrācijas nometnē.

  16. maijs, 2012 @ 15.15
  • Katrīna

   Katrīna » S Tieši kuros? Maz jau to staļļu ar manēžām vispār ir... Vienīgā koncentrācijas nometne ar manēžu reāli ir Kleisti. Pārējie nav nemaz tik traki. Piemēram, Bajāri, Krikumi, Lielceri, Temperaments. Nedomāju, ka šie staļļi ar manēžām ir koncentrācijas nometnes.

   16. maijs, 2012 @ 16.29
  • Eva

   Eva » S Nu jau nu gan-manuprat Mezstrazdinos zirgiem gan ir laba dzive,skaties no kuras puses gribi!!

   14. janvāris, 2015 @ 21.00
 • S

  S Ja Jūs uzskatāt, ka zirgiem atrasties laukā 2 h ir pietiekami, tad, jūsuprāt, viss ok. Man ir nedaudz savādāks viedoklis.

  17. maijs, 2012 @ 10.31
  • Māra

   Māra » S S.Ja tev ir hobija zirgs un pie kura tu aizbrauc reizi menesi tad tas nau labi ka zirgs tiek ara 2 h. bet ja tev ir zirgs sportam tad sporta zirgam tas ir pietiekosi 2h aploka un pectam ir trenins. Un es tevi izliksu ara aploka uz 24h karasta saule dunduros un citos kukainos vai ari lietu un stipra veja un tad es gribetu paskatities katu justos.

   23. jūlijs, 2014 @ 8.47
 • Jānis

  Jānis Bet būsim reāli - lielajos staļļos jau nemaz fiziski nav iespējams visus stallī esošos zirgus izvest aplokos uz n-tajām stundām dienā. Tāda vienkārši ir realitāte - nav ne tik daudz aploku, ne dienā stundu, lai to vispār izdarītu. Ja primārais ir zirga dzīvošana ārā - ganībās, tad tāds stallis arī jāmeklē - kur maz zirgu un plašas ganības, lai visiem pietiek gan vietas, gan diennaktī ilguma. Lielie staļļi jau tam īsti nav domāti... Stulbi skan, bet tā tas vienkārši ir.

  17. maijs, 2012 @ 13.17
  • Virsaitis

   Virsaitis » Jānis Interesanti sanāk - ka lielie staļļi nemaz nav domāti zirgiem. :)

   17. maijs, 2012 @ 18.37
  • renoo

   renoo » Jānis protams. Lielie staļļi ir domāti cilvēkiem, ne zirgiem. Ja lielam stallim ir iespējas visus zirgus kā minimums visu cauru dienu; bet vēlams diennakti turēt aplokos - visu cieņu.

   18. maijs, 2012 @ 9.00
  • l

   l » Jānis ja kāpēc tad stallī kur turu zirgu 50 zirgi iet dienakts ganībās?

   20. jūlijs, 2014 @ 15.01
 • Jānis

  Jānis Par to jau arī saku - katram zirga īpašniekam, izvēloties stalli, tad arī ir jāizvērtē, ko viņš savam zirgam vēlas dot. Un ja izvēle ir par labu plašām ganībām, brīvībai, klusumam un mieram, par apstākļiem, kas maksimāli pietuvināti zirga dabiskajai videi, tad par lielajiem staļļiem ar manēžām utt. ir jāaizmirst, tur tādu apstākļu diemžēl nav... Nu tas vismaz tāds mans subjektīvs novērojums... :)

  18. maijs, 2012 @ 9.15
 • Vd

  Vd Īstenībā ir LVun Pierīgā staļļi, kuros ir gan ganības/iespēja tikt ārā uz visu dienu, gan manēža. Eko Ozoli, Mežstrazdiņi, nosacīti arī Temperaments (atkarībā pēc īpašnieka vēlmēm, vismaz vasarā ir ganības).

  18. maijs, 2012 @ 10.39
  • Katrīna

   Katrīna » Vd Tieši to pašu saku arī es. Ir varianti, varbūt ne 24/7, bet ne arī koncentrācijas nometnes, kā iepriekš tika minēts. Viss atkarīgs no attiecīgā zirga saimnieka komunikācijas prasmēm un vēlmēm. Vienmēr jau kaut ko var gan sarunāt ar staļļa saimnieku, gan izdomāt pats - kaut vai uzlikt savu elektriskā gana aploku kādā brīvā zemes gabalā.

   18. maijs, 2012 @ 11.47
 • indra

  indra Man gan liekas,ka koncentrācijas nometne ir tieši tagad,šādā karstumā un insektu aktīvā laikā,turēt zirgus ārā 24/7. Tā,ka šoreiz Kleistos dzīvojošie zirgi tiešām ir ieguvēji.

  17. jūlijs, 2014 @ 19.21
  • Deja

   Deja » indra Jebkurā kvalitatīvā 24/7 stallī zirgiem ir brīvi pieejama nojume vai iespēja ienākt stallī. Nevajag nu te ūdeni liet, ka stāvēt šaurā, piesmakušā boksā zirgam ir labāk.

   17. jūlijs, 2014 @ 22.13
  • renoo

   renoo » indra zinot dunduru daudzumu Kleistos, tur jau nu gan nebūtu jāuztraucas par to, ka zirgi stāvētu ārā 24/7 ar pieejamu nojumi. (it īpaši naktīs, kad ārā ir vēsāks un dunduru nav nemaz) utopija, protams.

   18. jūlijs, 2014 @ 8.11
 • indra

  indra Deja,a tu man parādi tos kvalitatīvos staļļus....Nesen braucu garām Allažu zirgaudzētavai....nekādas nojumes un krūmu,klajš lauks....un skaitās viens no šikākajiem audzētājiem....un tas jau nav vienīgais stallis tāds LV....diemžēl.....:(

  17. jūlijs, 2014 @ 22.51
  • Cherrij

   Cherrij » indra Apbrīnoju to zirgu izturību tad - dunduru mocīti zirgi ātri vien atrod ceļu mājup pāri/cauri sētām.

   18. jūlijs, 2014 @ 0.05
  • Bamboocha

   Bamboocha » indra Visos normālos 24/7 staļļos zirgiem ir nojumes, pieņemu, ka vnk. neesat tādā stallī bijusi un redzējusi. Vai tad Allažu zirgaudzētava būtu saucama par šāda tipa stalli? Un ir Latvijā vietas, kur dunduru daudzums zirgam vasarā ir gana labi paciešams arī bez nojumēm. Nupat bijām vienā stallī Limbažu pusē un tur dunduru bija pat pārsteidzoši maz.

   18. jūlijs, 2014 @ 9.10
 • indra

  indra Visi nez kāpēc,uzbrūk Kleistiem parasti,bet vai jūs tur redzat kādam zirgam izēstas krūtis un neaprūpētus zirgus????? Un nemaz nerunājot par labākajiem treneriem visā LV....nu nevar zirgs dzīvot ārā karstumā,vai ziemā-aukstumā un gaidīt no viņa kādus rezultātus sportā..... Ārā cauru gadu var dzīvot tikai hobijnieki un arī tas ir vēl uzskatu un principa jautājums.... Pie mums jau to staļļu saradies lērums.....kam tik nauda,tas tik stutē stalli augšā,ir vai nav nojēga kāda no zirgiem.....skumji,bet fakts....:(

  18. jūlijs, 2014 @ 18.38
  • vētra

   vētra » indra maja-lūk ko nozīmē mucā audzis un caur spundi barots.

   19. jūlijs, 2014 @ 7.16
  • l

   l » indra hah nevar turēt zirgu visu gadu arā un nevar sportot? nezkāpēc dažos staļos sporta zirgus tur aarā un rezultaati sacensībās ir pat ļoti labi :D

   20. jūlijs, 2014 @ 15.10
 • FB_1725289446

  Sigita Nu nezinu, Hesteram ir zirgi, kas dzīvo pusi dienas ārā, un ir tādi, kas vispār dzīvo 24/7 ārā, un startē Lielo Balvu. Labi, Anglijā varbūt nav ziemas kā pie mums, bet vasarās ar mēdz būs karsti. Vācijā Uta Grēfa tur savus zirgus ārā, turklāt barā, pa dzimumiem sadalītus, un startē starptautiskajos mačos. Kādēļ lai Latvijā, kur tas sports vispār tāds krietni nosacīts, nevarētu zirgi dzīvot pēc iespējas dabiskākos apstākļos? Pēc tam metru nevar izlekt, vai? Lai ko Jūs nedomātu, lai kādās kategorijās neklasificētu savus zirgus, uztverot tos kā sportistus, viņi par to neko nezina; tie ir un paliek dzīvnieki, kam viss organisms spēj funkcionēt optimāli tikai tad, kad tas dzīvnieks dzīvo, kā to daba paredzējusi vai nu maksimāli tam pietuvināti. Plaušas, elpošana, sirdsdarbība, gremošanas sistēma, locītavas, stiegras - viss, kas nepieciešams veselīgam zirgam, kādu noteikti grib sev katrs sportists, nostiprinās un funkcionē tikai tad, ja zirgs kustās svaigā gaisā, un ne jau stundu mazā aplokā.

  18. jūlijs, 2014 @ 21.02
  • indra

   indra » Sigita A kurš te runā pa stundu mazā aplokā? Runa ir par karstumu un āru 24h....ziemā,par aukstumu un āru..... Normāli ir šobrīd pa dienu vēsā stallī un ārā tikai pa nakti,bet tas notiek reti kur.....:(

   18. jūlijs, 2014 @ 21.19
  • equestrian

   equestrian » Sigita Indra, laukā pastāv ēnainas vietas un nojumes. Ja zirgiem būtu tik slikti ārā, tad sen neviens viņus tā neturētu, viņi jau sen būtu beigti, jo zirgiem ir tikai un vienīgi dabiski dzīvot ārā. Stallis ir vajadzīgs cilvēkam, ne zirgam.

   18. jūlijs, 2014 @ 21.40
  • Krokuss.

   Krokuss. » Sigita Pilnīgi piekrītu, Sigita! Arī mans zirgs stāv ārā (kopā ar daudziem citiem zirgiem) principā 24/7, iekšā tiek ievests tikai uz treniņu. Un veselība viņai ir super, jūtas ļoti labi, un mačos arī startējam. :)

   20. jūlijs, 2014 @ 20.11
 • indra

  indra Visi jūs vienu un to pašu maļat...nojumes,ēnainas vietas...bet es runāju par atklātām pļavām,kur nekā tāda nav!!! Ja stallis ir cilvēkam,tad kalab visos laikos zirgi tajā ir turēti?

  18. jūlijs, 2014 @ 22.19
  • FB_1725289446

   Sigita » indra Nu pag, es atļaušos teikt, ka Latvijas labākajā zirgaudzētavā Tērvetē kumeļmātes ar jaunzirgiem kā aizdzen ganos pa vasaru, tā lielākā daļa tur arī dzīvo 24/7, lielās atklātās pļavās, vai lietus vai saule, ar visiem dunduriem. Vai tamdēļ kāds ir nomiris? Nedomāju gan. Toties izaug sporta zirgi, ar kuriem pēc tam lepojas daudzi sportisti un pa prīzēm jāj un lec. Ja reiz nav nojumes, bet rocība ļauj, tagad ir visādas uzpariktes pieejamas uzstādīšanai aplokos, kas atbaida vai aizvāc dundurus no zirgiem. Vajag tikai rakt ;)

   18. jūlijs, 2014 @ 23.00
  • zelma

   zelma » indra stalli izgudroja ne jau zirgu labsajūtai. staļļi cilvēkam kļuva vajadzīgi tamdēļ, lai 1) zirgus neapēstu vilki; 2) zirgus neaizdzītu kaimiņu cilts pārstāvji; 3) lai zirgs vienmēr atrastos zināmā vietā un būtu pieejams ārkārtas situācijā 4) ziemā stallī turēts zirgs ir ekonomiskāks, jo patērē mazāk enerģijas sevis apsildīšanai, attiecīgi apēd mazāk siena; 5) laikos, kad vēl nebija motorizētu transportlīdzekļu, bet pilsētas auga un samazinājās iespēja zirgus ganīt, stallis bija risinājums kā pilsētā turēt zirgu. esmu gana daudz lasījusi vecos, starpkara laiku preses izdevumus - kā Zirgkopis, Zemkopis, Zemkopja Saule, Kareivis - kuros atrodama informācija par tā laika aktualitātēm zirgu kopšanā un turēšanā. un tur ir daudz rakstu kuros gudri vīri saka, ka zirgam labāk būtu stāvēt ārā un būt nekaltam. ar skumju piebildi, ka ekonomisko apstākļu dēļ stallī turēt, īpaši aukstā laikā, ir izdevīgāk + ņemot vērā drausmīgo situāciju ar sliktiem nagu griezējiem un kalējiem, bieži vien apkalšana ir vienīgais veids, kā paturēt zirgu darbspējīgu. ar gadsimtu acīmredzot ir par maz, lai cilvēku domāšana un situācija, piemēram, ar tiem pašiem nagu griezējiem, būtu uzlabojusies.

   20. jūlijs, 2014 @ 11.41
 • Deja

  Deja Nu rāmu garu, indra, turiet savus imagināros zirgus, kā pašai kārojas un beidziet dusmoties par faktiski to, ka nesaprotat, ka var citādāk.

  18. jūlijs, 2014 @ 22.46
 • indra

  indra Paldies Dievam,man nav zirgu...tikai žēl citu zirgu...

  18. jūlijs, 2014 @ 22.55
 • Deja

  Deja Nabaga indra. Zirgturība pasaulē progresē uz labo pusi par spīti viņas žēlabām. Neuztraucies, gan jau vēl ir tumši nostūri, kuros zirdziņus pažēlo, tur ieslēgtus visos laikapstākļos un nomīl līdz nāvei.

  18. jūlijs, 2014 @ 23.34
  • indra

   indra » Deja Ja tu tādus zini,tad kalab klusē?

   19. jūlijs, 2014 @ 18.30
 • FB_1725289446

  Sigita Faktiski boksā dzīvojošs zirgs ir pielīdzināms sunim pie ķēdes - it kā jau izdzīvot var, bet kā tas dzīvnieks jūtas?

  18. jūlijs, 2014 @ 23.38
  • indra

   indra » Sigita Neizskatās,ka Eiropas lielā sporta zirgi būtu dikti nelaimīgi....

   19. jūlijs, 2014 @ 18.29
  • FB_1725289446

   Sigita » Sigita Indra, pēc kādiem kritērijiem Jūs definējat, ka zirgs ir laimīgs? Es kaut kā smagi apšaubu, ka tie lielā sporta zirgi ir absolūtā sajūsmā par iespēju katru nedēļu tikt transportētiem pa puspasauli, sēdēt fūrēs stundām ilgi, tad sēdēt boksos stundām ilgi, un tad pēkšņi tikt izvilkties rādīt superklasi tā vietā, lai tusētos aplokā un ēstu zāli. Kad nākas iet cauri stallim, kurā zirgi 23 h sēž boksos, es redzu tikai depresīvus dzīvniekus, kas galvas nokāruši stāv kaktā, vai tādus, kam jau psihe nedaudz brauc pa fāzēm, kas metas restēs, kas rij gaisu vai izdomā vēl sazin kādas lietas, lai kaut kā kompensētu totālo garlaicību. Nu ko lai citādāk tik inteliģents dzīvnieks dara 23 stundas blenžot uz 4 sienās???? Paskaidrojiet, ja varat. P.S. tikai nejauciet, es neesmu ne tā saucamais naturālis, ne parellists, nekas tāds, es vienkārši uzskatu, ka sportu var mierīgi savienot ar zirgam dabiskiem dzīves apstākļiem, ja vien pašam nav slinkums vai kaut kādi ideoloģiski aizspriedumi. Un tā tam būtu jābūt.

   19. jūlijs, 2014 @ 19.27
 • indra

  indra Tur jau tā lieta,ka ja nevar zirgam nodrošināt cilvēcīgus apstākļus,tad labāk neturi....

  19. jūlijs, 2014 @ 12.21
  • Inta Kļava

   Inta Kļava » indra Indra, labāk atturies no gudras spriedelēšanas par dunduriem un zirgu turēšanu ārā 24/7....jo liekas, ka par zirgiem un to turēšanu Tev nav nekāda sajēga.

   19. jūlijs, 2014 @ 13.04
 • indra

  indra Ja zirgkopim ar 20 gadu pieredzi nav sajēga,tad kam ir? Pilns ar naturālistiem un modermnām idejām,kur ir garantija,ka tas ir tas labākais???????

  19. jūlijs, 2014 @ 18.28
  • equestrian

   equestrian » indra ak tu Dievs, Indra. Nu, nav ne labi, ne dabīgi zirgam visu dienu putekļainos laukumos vai manēžā, tad pārējās 18+stundas boksā. Zinu stalli, kur zirgi maksimāli visu dienu ir ārā, apmēram no 8 - 24. Tad tiek boksā pabaroti un stallī pavada tikai, labi ja, 7 stundas. Bet protams, zirgam labāk tupēt boksā un ne gaisu, ne zāli deguna galā neredzēt.

   19. jūlijs, 2014 @ 19.24
  • FB_100004987626921

   Linda » indra Linkus meklējot savu laiku netērēšu, redzot Jūsu komentāru intensitāti, Jums laika ir vairāk :) , bet nevajadzētu būt grūtībām atrast pētījumus par zirga izvēli uzturēšanās apstākļos. Kā ziemā, tā vasarā. Ar to es domāju ko izvēlas zirgs, kad IR izvēles iespējas.

   19. jūlijs, 2014 @ 19.30
 • Lauma

  Lauma Pilnīgi bezjēdzīgs kašķis šeit izcēlies, visu ar mēru,arī es esmu par iespējami dabiskākiem apstākļiem zirgam un jā dzīvo ārā, taču pa pusdienlaiku, kad ir viskarstāk un dunduru visvairāk,stundas trīs vai četras ir iekšā.Un to dunduru pašlaik ir tik daudz, ka līdzko aplokam vārti vaļā tā zirgs skriešiem uz māju prom. Tas par tām izvēles iespējām, nu ne vienmēr zirgs izvēlēsies tikt mošķu sakosts"brīvībā".Un vienam zirgam tie kukaiņi neiet klāt, bet citu vienkārši ēd nost.savukārt lielajās zirgaudzētavās ir krietni lielāki aploki, kur nav piemēram krūmi riņķī un līdz ar to arī kukaiņu mazāk.Starp citu nesen zirgam.lv rakstā" Ķukaiņi,apdraudējums mājlopu veselībai" minēts-"vasaras dienās laikā posmā no pulksten 11 līdz pulksten 19 mājlopus vajadzētu turēt labi vēdinātā dzīvnieku novietnē. Šim nosacījumam ir vēl viens pozitīvs aspekts. Karstajā laikā, turot dzīvniekus labi ventilētā novietnē, tie būs pasargāti ne tikai no kukaiņu uzbrukuma, bet arī mazāk izjutīs karstuma stresa ietekmi, tādēļ nebūs vērojams krass produkcijas kritums un izmaiņas dzīvnieku vielmaiņā." Tā kā nevajadzētu visu pār vienu kārti, jāvērtē pēc apstākļiem un ziemā tas pats, manējie pa dienu ārā, pa nakti iekšā, spalva ir garāka, bet ne tik gara, kā tas būtu dzīvojot 24h ārā, līdz ar to var normāli strādāt. Un, ja nu te visi sacepušies par dabiskumu, tad jāt arī nav dabiski, aploki cilvēku izdomājums, zirgam neko tādu nevajag,laižam vaļā...

  19. jūlijs, 2014 @ 22.27
  • Agrita

   Agrita » Lauma Par to kažoka garumu - dzīve 24/7 laukā ziemā nebūt nenozīmē, ka zirgam noteikti būs garš kažoks. Dažiem būs, bet dažiem nepavisam nebūs. Blīvāks jā, bet ne garš. Reizēm tas garais kažoks uzaug tieši tādēļ, ka zirgs tiek vadāts iekšā ārā un organisms tad nu mēģina pielāgoties šīm visai krasajām temperatūras maiņām kā nu var.

   20. jūlijs, 2014 @ 0.08
  • indra

   indra » Lauma Pilnīgi piekrītu Laumas teiktajam,tieši to arī es visu laiku te cenšos ieskaidrot,bet reti kurš to saprot....

   20. jūlijs, 2014 @ 11.08
  • G.Berk.

   G.Berk. » Lauma Pilnīgi piekrītu Agritai. Otrkārt,apmatojuma biezumu,plānumu ļoti maz ietekmē stallis. Tas ir atkarīgs no dienakts gaismas ilguma. Kā diena paliek īsāka tā apmatojums paliek biezāks un otrādi. Zirgam ir lieliska termoregilācija,tikai cilvēks viņu pamanās pačakarēt.

   21. jūlijs, 2014 @ 6.57
 • Lauma

  Lauma Jā,par to spalvu, tiešām katram reakcija ir citāda,pilnīgi Jums piekrītu.Manējiem ar visu vadāšanu nav tik liela spalva, kā dažiem, kuri dzīvo visu laiku ārā ziemā, esmu nu tādus pinkaiņus redzējusi...Bet tieši jau par to ir runa, arī zirgi ir dažādi un apstākļi ir dažādi,staļļi dažādi, nevar viennozīmīgi vērtēt visu vienādi....Un starp citu pirmatnējais cilvēks arī dzīvoja ārā, ēda jēlu gaļu un bija veselīgāks un dabiskāks. Nenoliedzami evolūcija ir izmainījusi gan mūs, gan dzīvniekus, ko uz labo pusi, ko uz slikto.(tas tā humoram).Jebkurā gadījumā,novēlu mums visiem,Zirgumīļiem,veiksmīgi pārdzīvot gan karstumu, gan dundurus,gan citas ķezas, pēc labākās sirdsapziņas rūpējoties par saviem četrkājainajiem draugiem un būt arī ne tik kategoriskiem un draudzīgākiem vienam pret otru!

  20. jūlijs, 2014 @ 8.19
  • G.Berk.

   G.Berk. » Lauma Es negribu piekasīties,bet spalvas ir tikai putniem.

   21. jūlijs, 2014 @ 7.02
 • vētra

  vētra Tīri iz dzīves ir dota zirgiem iespējas pašiem izvēlēties.Ziemā,aukstā laikā,slapjdraņķī,lielā lietū,putenī,saulaina laikā,arī karstā-zirgi mājās labprātīgi nenāca.Dunduru laikā gan kā lodes nesās uz stalli un visu dienu snauž boksos,tad stalli ir burtiski kapa klusums un pat pie izvēles iet ārā to dara tikai kad ar varu velk uz mazgāšanos :D

  20. jūlijs, 2014 @ 16.23
  • Linda

   Linda » vētra Tur jau tā lieta, ka jāskatās tie laikapstākļi, jārīkojas atbilstoši tiem. Domāju, ka tie Kleistu zirgi nemaz nezina cik laimīgi (Indras prāt) viņi ir karstajā laikā, bet nu šaubos, ka viņi vispār ir dundurus redzējuši, jo viņiem nav tāda izvēle, viņi vienkārši visu mūžu redz boksu un manēžu. Tākā neatkarīgi vai ārā dunduri, aukstums vai gāž lietus, tie Kleistu zirgi tāpat depresīvi stāv savos boksos kā stāvējuši.

   20. jūlijs, 2014 @ 18.57
 • arī madara

  arī madara Jāatceras ka zirgi ir ieradumu mīlētāji. Ja pieradis iet konkrētā laikā atpakaļ uz boksu- ies, pat ne iedomājieties, ka var arī palikt ārā- šodien man piemērs iz dzīves- atvērts stallis- var iet ārā iekšā, bet vadošā ķēve, visu nedēļu tupējusi iekšā dunduru dēļ. Barā viens melns zirgs kuru ēd nost parasti . Tātad šodien- feina ziemeļu vējš- dunduri nav. Melnais grib visu laiku ārā- bet vadošā beibe - saka- ņifiga- tā ir ierasts ka pa dienu sēžam būdās- nāc vien atpakaļ . Kad aiz taisīju aploku, lai nelien iekšā- jo redzu, ka melnais beidzot jūtas ērti un bez stresa ganās- vecā ķēve sataisīja trādi rīdi.un par spīti savām kūtrumam parasti, joņo ja pa aploku uzvilka pārējos. Melnais no līda tālākā stūrī, lai beidzot normāli dienas laikā paganītos. Diemžēl lai vecā bubinātāja nenodara sev pāri, laidu vien atpakaļ pie " brīvās" izvēles. Tā nu visi sēd tagad iekšā. Esmu tikai un vienīgi par brīvu zirga iespēju izvēlēties, bet šodien sapratu, ka savu izvēli zirgs bieži pakārto ieradumiem:) tas noteikti arī izskaidro, kāpēc zirgs, kas tiek radināt pie 24/7 iesākumā " grib" nakšņot aizbultētā boksā- un ne jau tāpēc, ka bail no tumsas tur ārā. :)

  20. jūlijs, 2014 @ 21.02
 • Anna

  Anna Zirga "brīvā griba" ir visai nosacīta. Nav jau tā, ka barā katrs dara visu pēc brīvas izvēles, tāpēc zirgi ir lieli kompromisa meistari. Ja vadone ir ieraduma zirgs, tad visi pārējie parasti darīs to paši. Zirgi ar izteikti individuālu raksturu, kas nerēķinās ar citiem, gadās, bet ne tik bieži (un labi, ka tā, jo tie ir visai sarežģīti zirgi). Tāpēc ļaujot zirgiem pašiem diktēt savu dienas ritmu, nav nekāda garantija, ka tiks apmierinātas katra atsevišķa zirga vēlmes un vajadzības. Ja ganības ir lielas un dažādas (ar smilšu pleķiem, kokiem, krūmiem) un zirgi vairāki, parasti arī ar dunduriem viņi veiksmīgi tiek galā. Mūsējais bars (ķēves un jaunzirgi) apgana tālās ganības un nevar tikt ievesti iekšā katru dienasvidu, bet pa dienu ielien mežā, ēnā, kur dunduru maz, iebāž galvu citam zirgam zem astes, un pa nakti ganās.

  20. jūlijs, 2014 @ 21.28
 • paula

  paula Labdien, vai Jūs lūdzu nevarētu pateikt kur Latvijā var nopirkt ēzeli? Paldies jau iepriekš!

  8. aprīlis, 2016 @ 20.26
 • zirgs

  zirgs Labdien! vai Jus ludzu nevaretu pateikt kadu zirgu skirni un kur iegadaties ja gribi jat un vizinat citus? Paldies jau iepriekš! ((:

  4. marts, 2021 @ 13.10
  • lilita

   lilita » zirgs Jāskatās nevis šķirne, bet cik konkrētais zirgs ir labi iejāts, droš, mierīgs. Viss atkarīgs no tā, ko un cik daudz ar zirgu grib darīt. Pēc šķirnes nav jēga sktīties jo visās šķirnēs var būt gan ļoti mierīgi, gan traki sabojāti zirgi.

   8. marts, 2021 @ 10.38

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase