Padomi mušu un dunduru laikam

Tuvojas mušu, odu un dunduru sezona, tādēļ arī piedāvājam mazliet informācijas par to, kas jāņem vērā, kad kaitinošie asinssūcēji jau būs pamodušies.

Mušas un dunduri vienmēr zirgiem izraisa kādu reakciju, lai tā būtu astes vicināšanai vai arī kāju cilāšana. Tomēr daži zirgi ir daudz jutīgāki pret kukaiņu kairinājumu nekā citi. Nieze var likt zirgam rīvēties gar sētas stabiem, kā arī tas var kasīt niezošo vietu ar zobiem. Smagos gadījumos tiek norīvēta spalva, var rasties infekcija, iekaisums un vēl citas nepatīkamas problēmas.

Šādos gadījumos parastie pretmušu pasākumi nelīdzēs. Ja Jūsu zirgs ir ļoti jutīgs pret kukaiņu kodumiem, šeit būs daži padomi, kas palīdzēs zirgam mušu laiku pārlaist nedaudz ērtāk.

 – Lai gan mušas pārsvarā aktīvas ir dienā, tomēr arī naktī kodēju netrūkst. Tādēļ iesaka, ja iespējams, naktī turēt zirgu iekšā, lai nevajadzīgi nepakļautu zirgu kukaiņu ietekmei.

– Regulāri pārbaudiet zirga ādu, vai tur nav kodumu, brūču, it īpaši uz kāju apakšējām daļām, krūtīm un vēdera. Noskalojiet šīs ķermeņa daļas, var izmantot arī šampūnus, kas domāti sakairinātai ādai. Tad iesmērējiet kodumu vietas ar šim nolūkam paredzētām ziedēm.

 – Esiet uzmanīgi, izvēloties pretmušu aerosolus. Pat tad, ja vēlaties izmantot visefektīvāko līdzekli, iekaisusi un sakairināta āda var būt ļoti jutīga pret dažām līdzekļu sastāvdaļām. Pavērojiet, vai pēc preparātu lietošanas neparādās kādi simptomi, kas liecinātu par to, ka līdzeklis zirgam nav piemērots.

– Izmantojiet īpaši radītās maskas vai tīklus, lai aizsargātu zirgu pret kukaiņiem. Šie līdzekļi ne tikai ierobežos kukaiņu piekļuvi zirgam, bet neļaus arī zirgam ar zobiem kasīt ādu.

– Netīri zirgi, it īpaši tie, kas vārtās dubļos, pievilina mušas. Dažreiz vienkārša zirga izķemmēšana nelīdzēs. Izmantojiet ūdeni un švammi, lai nomazgātu urīnu un mēslus no zirga ādas.

 – Ja nekas no iepriekš minētā nepalīdzēs Jūsu jutīgajam zirgam, konsultējieties ar vetārstu. Ārvalstu pieredze liecina par to, ka ikdienas antihistamīnu deva var novērst alerģiskās reakcijas, taču tas būs tikai galējais līdzeklis gadījumā, ja Jūsu zirgs patiešām netiek galā ar kukaiņu kodumiem.

Izmantoti materiāli no zirgu portāla Horsechannel.com.

Bildes atsauce

Atpakaļ

9 komentāri

 • Es

  Es Mazliet 'prasās' iebilst- Ja ir jāizvēlas zirgu pa nakti turēt iekšā mošķu dēļ, tad es tomēr iesaku darīt otrādi-pa dienu turēt boksā, nevis pa nakti. Jo tieši naktī ir mazāk šo lidojošo insektu un zirgam ir iespēja paganīties. Izolējot zirgu pa nakti sanāk, ka pa dienām viņš ārā sitās ar insektiem, pa nakti (kad arī temperatūra ir krietni patīkamāka) sēž būdā. Rezultātā zirgs ir nevis pasargāts, bet tieši otrādi. Kā arī par dubļainiem (neesmu saskārusies ar sūdain**m zirgiem vasaras ganībās)- man agrāk barā bija kastrāts, kas no rītiem gāja vārtīties dubļos un efekts bija pretējs rakstā minētajam. Pusis bija sev izveidojies "aizsargbruņas" un laikā kamēr citi sitās ar dunduriem, viņš mierīgi stāvēja, viegli šūpodams asti.

  3. aprīlis, 2012 @ 21.02
 • pūka

  pūka Es varētu piekrist gan par laišanu ārā naktī, un ar par tiem dubļiem.. Pa dienu dunduri, kad uzbrūk zirgs vispār reāli nevar paganīties un mūk nojumē.. bet vakara nāk ārā.. nakts kodēji pat uz pusi nav tik traki kā dunduri.. vismaz mūspusē. Mēs darījām tā - pa dienu zirgiem likām mušu segas (biezās), kas super palīdzēja pret dunduriem, odiem utt. ir tādas ar pilno kaklu, elpojošas.. segas ņēmām nost, kad palika tumšs un pazuda odi, tad zirgi visu nakti pa pliko dzīvojās pa lauku un no rīta, kad sākas dunduri atkal segas. Pēc pašiem zirgiem varēja redzēt, ka šis režīms pie 24/7 laukā apmierina.. šajā variantā ar segām - nojumē gāja snaust 1-2h tieši pa dienu trakākajā dunduru laikā.. a tā pērās pa lauku, ja kvalitatīvas segas, tad ne svīst, ne traucē!

  3. aprīlis, 2012 @ 21.50
  • Gita

   Gita » pūka pūka, un kāda ražojuma segas?

   3. aprīlis, 2012 @ 22.47
  • pūka

   pūka » pūka Mums ir 2 zirgiem Rambo Hoody , vienam Everline Busse, vienam Bucas buzz off. mans vērtējums segām - vislabākās Hoody, bet kaitinoši, ka baltā krāsā, zirgs pēc cūkas izskatās.. Ja vienu vajadzētu atmest no šīm, atmestu visdrīzāk Buzz off, jo nav tik elastīga kā Everline un Hoody. Mana ideālā sega būtu Hoody... Busse brūnajā krāsā :) Galvenais skatīties, lai dubultais materials (nevar kodēji snuķi izbāzt cauri), elpojoša, elastīga.. Pirms tam bija izprovēts lētais varinats, bet nu lieki piebilst - skopā es maksāju divreiz :D

   4. aprīlis, 2012 @ 11.14
  • K

   K » pūka Un kur šīs segas var iegādāties? Droši vien tiek pasūtītas no ebay(.de)?

   19. marts, 2013 @ 14.55
 • admin

  Zirgam.lv Paldies par viedokļiem! Raksts ir par īpaši jutīgiem zirgiem un rakstā minētās zirga turēšanas iekšā mērķis ir pasargāt zirgu no knišļiem. Tomēr pieredze un prakse var būt dažāda un tas tikai priecē, ka Jūs - mūsu lasītāji - paužat savu viedokli un dalāties savā pieredzē! Paldies Jums par to!

  4. aprīlis, 2012 @ 8.32
 • renoo

  renoo segas taisa baltas, jo itkā baltā krāsa mošķus atbaidot vairāk. a kā ar tām segām - neplēsa nost viens otram? negribētos ieguldīt lielu naudu segā, kuru kāds jauks barabiedrs nejauši iznīcina spēlējoties...

  4. aprīlis, 2012 @ 11.58
 • pūka

  pūka es nez par to balto krāsu.. man tā liekas, ka mīts.. Everline tādā zeltīti brūnā krāsā, Hoody baltas, buzz sudraba pelēka. Nu nav tā, ka tiem hoody lido mazāk mošķu apkārt.. tās segas jau apstrādātas visas ar antifly preperātu arīdzan. hoody vislabākais dizains, bet segas izskatās atbaidoši.. nu iedomājieties zirgam - balta sega :D Bet Everline super, netīrumus nevar redzēt, kā jauna. Man 2 no zirgiem jauniņi. mēdza jau pakauties un kosties, bet tfu tfu tfu segas visiem dzīvas.. varbūt sezonas beigās finālā pavisam mazi caurumiņi no zobiem kkur, nenozīmīgi.. viņas jau elastīgas un dubults materiāls.. izturīgas.. mazais iekodies visiem pēc kārtas vilkās, bet pa laimi skādi nav nodarījis. Un tapat viņi tur knakstās un dauzās vnk, nevis ar mērķi segu nodīrāt. tas es domāju atkarīgs no zirgiem ar ko laiž kopā.. mani nereaģē nekā, ja ierauga, ka kāds apģērbts. uzliec vecu kādu sega, vienalga flīsa, lietus utml, pavēro plēš vai neplēš

  4. aprīlis, 2012 @ 19.52

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase