Vai zirgi atpazīst savējos?

Vai zirgs reaģē savādāk uz “savu cilvēku” nekā uz svešinieku? Nesen veiktais franču pētījums liecina par to, ka zirgi izmanto dzirdes un redzes informāciju, lai atpazītu noteiktus cilvēkus, kā arī zirgi sagaidu noteiktu uzvedību no šiem cilvēkiem, pamatojoties uz iepriekšējo pieredzi.

Pētījuma laikā zinātnieki mēģinājuši saprast, kā zirgs uztver cilvēku, kā arī kāda cilvēka uzvedība zirgam būs saistoša. Pētījuma laikā 16 zirgi tika kopš dzimšanas audzināti, ierobežojot kontaktu ar cilvēku to ēdināšanas laikā. Kad zirgiem bija 2 gadi, tiem mācīja nekustīgi stāvēt 60 sekundes. Ar zirgiem nodarbojās tikai viens cilvēks, katru dienu sekojot vienai un tai pašai rutīnai. Kopējs iegāja stallī, uzlika zirgam apaušus, paskatījās uz zirgu un deva komandu “Stāvi!”.

Pēc piecām dienām zirgi labi reaģēja uz komandu. Tad zinātnieku komanda izstrādāja testu, lai novērotu, vai zirgs reaģēs savādāk uz svešu cilvēku. Pazīstamais apkopējs un svešinieks dažādi pievērsa zirga uzmanību (skatoties uz zirgu ar aizvērtām un vaļā acīm; skatoties uz zirgu, pēc tam palūkojoties uz griestiem; pagriežot zirgam muguru) pēc tam, kad zirgam tika dota komanda “Stāvi!”. Novērotājs  fiksēja zirga uzvedību un rekacijas.

Kā liecina rezultāti, zirgs reaģēja savādāk uz “savējo”, salīdzinājumā ar svešinieku. Zirgi aktīvi nesekoja līdzi katrai sava trenera kustībai, kas liecina par to, ka zināmā cilvēka klātbūtnē tie jutās droši.

Tādēļ zinātnieki secina, ka zirgi no cilvēka konkrētās situācijās sagaida noteiktu uzvedību.

Viss pētījums pieejams šeit (angļu valodā).

Bildes atsauce

Rakstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

1 komentārs

  • navi

    navi Tak zināms, ka tos cilvēkus, kas ienākuši stallī, zirgus cienā ar kārumiem, zirgi atpazīst, jau kad viņus sadzird ārpus staļļa, bet ienākušus stallī sagaida ar bubināšanu, zviegšanu, boksu durvju dauzīšanu utt. Man ir zināma pieredze, ka mani, kā siena dalītāju ēdienreizēs nesagaidīja ar tādām ovācijām, kā cilvēku, kurš katru dienu dalīja spēkbarību. Domāju, ka arī citiem būtu daudz ko pastāstīt šiem pētniekiem, kas šādam pētījumam veltījuši tik daudz laika.

    23. aprīlis, 2012 @ 10.49

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase