Kā noteikt zirga temperamentu?

Franču zinātnieku pētījums 4 gadu garumā (2003. – 2007.g.) ir atklājis 9 vienkāršus testus, ar kuru palīdzību iespējams uzzināt zirga temperametu, kad tas būs pieaudzis.

Atkarībā no testu rezultātiem zinātnieki apgalvo, ka jau bērnībā iespējams zirgu audzēt tieši tam piemērotai disciplīnai.

Ir maz šaubu, ka pieredzējuši zirgaudzētāji spēj noteikt zirga temperamentu jau no kumeļa pirmajām dienām. Tāpēc tests būs noderīgs tiem, kas vēlas noteikt zirga temperamentu, to redzot pirmo reizi.

Francijas lauksaimniecības izpētes institūts (INRA) savā pētījumā atklāj, ka zirga temperaments esot nosakāms jau no 8 mēnešu vecuma. Šis fakts ir ļoti svarīgs, jo aptaujās, kas veiktas Francijā – vairums respondentu minējuši, ka tiem, iegādājoties zirgu, ir ļoti svarīgi zināt tā temperamentu.

INRA vairāku gadu garumā pētīja 350 zirgus Francijas vidienē. Pētījuma laikā tika izveidoti vairāk nekā 30 dažādi testi, lai noteiktu temperamenta iezīmes – bailes, sociālo motivāciju, reakciju pret cilvēkiem, aktivitātes līmeni u.c.

Tika atlasīta trešdaļa no visiem testiem – tos, kas bijuši visticamākie un vieglāk izpildāmie. Testus sadalīja 2 kategorijās: pasīvie un aktīvie.

Pētījums atklāja, ka arī gēniem ir ļoti liela loma zirga uzvedībā, jo daži eksemplāri līdzīgi kā to tēvi, bija bailīgāki, vairāk sociāli motivēti un reaģējoši uz cilvēka darbībām. Tika atklāts, ka dzimumam ir ļoti svarīga loma – ērzelīši bija bailīgāki, bet atsaucīgāki uz cilvēku, pastāvīgāki. Ķēvītes – ļoti „komunikablas“ un aktīvas.

Zinātnieki apgalvo, ka izpildot zemāk aprakstītos testus, ir iespējams noteikt zirga temperamentu.

1. Stāviet aci-pret-aci ar kumeļu, atveriet tam priekšā lietussargu un vērojiet cik tālu tas atkāpjas (vai bēg)

2. Starp kumeļu un viņa maltīti nolieciet uz zemes segu. Vai zirgs ies tai pāri vai apkārt?

3.Velciet pāri zirga skaustam striķīti un vērojiet vai muskuļi sarausies. Daži zirgi reaģēs, citi nemaz.

4. Aplokā ievediet 2 kumeļus, tad vienu no viņiem uz 80 sekundēm aizvediet prom, vērojiet aplokā esošā kumeļa reakciju.

5. Mierīgi stāviet kumeļam priekšā (pie galvas) 90 sekundes un vērojiet tā uzvedību.

6. Novērojiet cik viegli vai grūti ir uzlikt kumeļam apaušus? Vai tas dīdās, vai kož, osta jūs?

7. Uzlieciet roku uz kumeļa krustiem un vērojiet vai tā vēdera muskuļi saraujas.

8. Novērojiet kumeļa uzvedību, kad tas ievietots nepazīstamā stallī/vietā.

9. Novērtējiet kumeļa aktivitātes līmeni visu testu laikā.

Visiem 350 pētījuma zirgiem tika veikti testi, kad tie bija kumeļi un vērota to attīstība/uzvedība arī tālāk – ievadājot, kordojot, dodoties izjādē, lecot pāri šķēršļiem u.c. Rezultātā tika noteikti 2 profili/zirgu tipi.

Pirmais tips: zirgi, kas maz baidās, īpaši nereaģē uz cilvēku, nav sociāli motivēti un ir neaktīvi. Šī tipa zirgus bija visvieglāk apmācīt un tie tika novērtēti kā ļoti atbilstoši hobija izjādēm.

Otrais tips: bailīgi zirgi, reaģē uz cilvēka darbībām, sociāli motivēti un aktīvi. Šie zirgi bija grūtāk apmācāmi, bet konkūrā un iejādē pierādīja sevi ar ļoti labu sniegumu. Šī tipa zirgi labāk būtu piemēroti pieredzējušiem cilvēkiem, sportam.

Pētījumu pasūtīja Francijas Nacionālā zirgaudzētava, kas cenšas attīstīt hobija tipa zirgu (ar nosvērtu temperamentu) audzēšanu, jo 95% Francijas jātnieku ir tieši hobija jātnieki.

Secinājums: kumeļi, kas vismazāk baidījās no dažādajiem testiem, visticamāk būs piemēroti hobija jātniekiem.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Informāciju sagatavoja Mare Pētersone

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase