Kā atdzesēt zirgu pēc treniņa ziemā?

Pagājušā gada 29.decembrī publicējām rakstu par to, kā atdzesēt zirgu pēc treniņa. Tā kā šajā rakstā vairāk runa bija par zirga dzirdināšanu, kā arī sniegti vispārīgi padomi, mēģinājām atrast informāciju par zirga atdzesēšanu ziemā.

Daudzi uzskata, ka jājot ziemā tieši zirga atdzesēšana pēc treniņa ir diezgan liela problēma, tomēr to izdarīt ir pareizi ir ļoti svarīgi, lai nenodarītu skādi zirga veselībai. Ja sakarsušu zirgu aukstā laikā pēc treniņa vienkārši atstāj stallī, zirgs var saaukstēties.

Ja runā par zirga fizioloģiskajām īpatnībām, pat visaukstākajos laika apstākļos zirgs sasvīdīs. Pie tā vainojama zirga vielmaiņa, kuras rezultātā rodas siltums un enerģija. Svīšanu pie intensīvas slodzes var palielināt arī biezais ziemas apspalvojums. Šā iemesla dēļ daudzi zirgu īpašnieki saviem zirgiem ziemā skuj spalvu.

Lai pareizi atdzesētu zirgu aukstā laikā, tas jāsāk darīt vēl jājot. Pēc treniņa zirgam jāļauj atsoļot desmit – piecpadsmit minūtes (citos avotos minēts – vismaz piecas minūtes, bet tas visticamāk ir atkarīgs no zirga darba intensitātes). Kad no zirga esat nokāpis, padariet vaļīgāku vēderjostu, bet nenoņemiet seglus, jo savādāk aukstajam gaisam piekļūstot sakarsušajai mugurai, var rasties krampji. Apsedziet zirgu ar vilnas vai kāda moderna auduma segu, tad vēl kādu laiciņu pavadājiet zirgu, noņemiet seglus, apsedziet ar segu un turpiniet staigāt.

Ja zirgam nepieciešams ilgāks laiks, lai nožūtu, iesaka zem segas palikt siena vai salmu kārtiņu. Zirga spalvas izslaucīšanu ar dvieli arī uzskata par efektīvu metodi. Ik pa laikam pārbaudiet, vai zirgs normāli žūst un dziest. Ja treniņš ir bijis smags, var ļaut tam nedaudz padzerties vēsu, bet ne aukstu ūdeni, lai dzīvnieks atgūtu zaudēto šķidrumu organismā. Kad esat pārliecināts, ka zirgs ir atdzisis, varat apklāt to ar sausu un tīru sedziņu, ja ziemā zirgu sedzat, vai likt dzīvnieku tā stāvvietā bez segas. Vairākos avotos norādīts, ka zirgam pēc treniņa jādot ēst siens, jo tā pārstrādes un sagremošanas procesā dzīvnieks sasildīsies. Ir norādes uz to, ka pēc tam, kad zirgs atdzisis, tam nepieciešama brīva piekļuve ūdenim, bet jāpārliecinās, lai tas nebūtu sasalis.

Dažreiz zirgs, kas strādājis smagāk nekā ierasts, jeb ja tam ir kāda infekcijas saslimšanas sākuma stadija, var turpināt svīst arī pēc tam, kad esat jau sācis to atdzesēt. Šajos gadījumos jādara viss, lai zirgu atdzesētu. Ja vēl pēc stundas zirgs nav atdzisis, iespējams tam ir kādas nopietnas veselības problēmas un jums nekavējoties jāsazinās ar savu veterinārārstu.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase