Cik zirgam svarīgs pasniegtais kārums

Tuvojas Ziemassvētki, kad cilvēki lutina sevi un citus ar dažādiem kārumiem un gardumiem. Netiek aizmirsti arī zirgi, bet bieži vien nepareizi izvēlēts kārums vai regulāra zirga lutināšana var novest pie pavisam nevēlama rezultāta, līdz pat ievērojamām uzvedības problēmām.

Ir dažādi veselīgi kārumi, ko zirgs labprāt baudīs. Dažādus augļus un dārzeņus var uzskatīt par veselīgu kārumu, taču dodot zirgam barību, kas nav tā ikdienas uztura sastāvdaļa, var radīt dažādas problēmas. Daudziem zirgiem garšo āboli. Sagriezts ābols būs lielisks gardums, ko piedāvāt savam draugam, bet nedrīkst aizmirst, ka dodot zirgam veselu ābolu, rezultātā tas var aizrīties, kā arī ābols var iesprūst zirga gremošanas sistēmā. Tādēļ vienmēr ābolus sagrieziet!

Ābolos ir kālijs, kas nepieciešams zirga muskuļiem un nervu darbības nodrošināšanai. Ābolos ir arī kalcijs un fosfors. Kalcijs ir nepieciešams kaulu augšanai, kaulu un sirds darbībai. Fosfors ir svarīgs kauliem un enerģijas vielmaiņai. No āboliem zirgs gūs arī šķiedrvielas.

Arī burkāni noderēs kā labs gardums, taču jāuzmanās, lai zirgs, ēdot burkānus, ar tiem neaizrītos, tādēļ iesaka tos sagriezt.

Burkānos ir arī A vitamīns, kas nepieciešams veselīgai redzei, ādai un spalvai. Par laimi ganībās un labas kvalitātes sienā zirgs var atrast sev nepieciešamo A vitamīnu. Taču laikā, kad ārā nav zaļas zāles, ir īstais laiks, lai nodrošinātu zirgu ar papildus A vitamīnu.

Dodot zirgam kārumus jāievēro viens svarīgs noteikums – mērenība. Pārāk liela izdabāšana zirgam var novest pie dažādām nepatikšanām, tajā skaitā arī gremošanas problēmām. Nedrīkst aizmirst, ka uzvedības problēmas ir kas tāds, ar ko tik viegli tikt galā nav iespējams.

Ja zirgs gaida, ka tam tiks dots kārums ik reizi, kad kāds pie tā dodas, bet šādu kārumu nesaņem, tad tas var sākt neparedzami uzvesties. Zirgs ir liels dzīvnieks un var pat uzbrukt, ja kārumu nesaņem. Tikmēr, kamēr kārums ir negaidīts un tas netiek dots pārāk bieži, tas tiešām tiks augstu novērtēts. Dodot zirgam kārumus pārāk bieži, tas var iegūt ļoti nelāgus un pat nepatīkamus ieradumus.

Bieža kārumu pasniegšana zirgam var to izlutināt, tādā veidā kārums jau kļūst par ikdienu.

Pieņemot lēmumu – dot zirgam kārumus, vai nedot – jāizvērtē tā došanas mērķis, kā arī tā ietekme uz zirga veselību un uzvedību. Ja zirgam pietiek ar pieskārienu vai verbālu uzslavu, tad iespējams, ka kārums barības veidā nav nepieciešams.

Dodiet savam zirgam labu barību, kas ir sabalansēta un nodrošina ar visām nepieciešamajām uzturvielām. Kārums sagriezta ābola vai burkāna veidā var noderēt ļoti īpašos gadījumos.

Raksta atsauce

Tekstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

17 komentāri

 • Agy

  Agy Bet kā ir ar cukuru? Cukura graudiņš ir, man liekas, viens no biežākajiem kārumiem tā pat kā maizes rieciens vai salātu lapas!

  29. novembris, 2010 @ 21.18
  • Paula

   Paula » Agy Atļaušos atbildēt. Cukuru pat nav ieteicams zirgiem dot, jo tas var izraisīt siekalošanos un gaisa rīšanu.

   16. novembris, 2013 @ 18.18
  • vētra

   vētra » Agy Kārtējā komentāru pērle :D Un es visi laiku biju pārliecināta,ka gaisa rīšanu izraisa nervozitāte un piepiedu pārāk ilga būšana bez kustībām boksos :D izrādā,gaisa rīšanu izraisa cukurgraudiņa iedošana :D :D :D

   16. novembris, 2013 @ 19.58
 • admin

  Zirgam.lv Āboli un brukāni ir veselīgie kārumi. Dažādos avotos norādīts, ka cukuru un arī maizīti var dot, bet vienmēr jāievēro mērenība. Daži cukura graudiņi šad un tad neko ļaunu zirgam nenodarīs, bet lielos apjomos bojās dzīvnieka zobus un arī pastāv aptaukošanās risks. Paldies par ideju, mēs šo jautājumu papētīsim plašāk. Lai forša diena!

  30. novembris, 2010 @ 9.26
 • Lore

  Lore Manuprat sagriesana jau ir, kaut kas pārspīlēs. Ja dzīvnieks nav badā tas māk ēst lēnām un saņemto kārumu sakož. Biežāk novērota aizrīšanās ar auzām, kas relatīvi ir mazākas par sagrieztu ābolu.

  30. novembris, 2010 @ 14.43
 • admin

  Zirgam.lv Iespējams, ka ir bijuši gadījumu, ka zirgs aizrijas ar āboliem un burkāniem, dzirdēti pat briesmu stāsti par to, kā ābols iesprūdis barības vadā. Laikam jau galvenais ir nodrošināties pret jebkādām iespējamām nelaimēm!

  30. novembris, 2010 @ 19.17
  • bubis

   bubis » Zirgam.lv Vispār zirgs var aizrīties ar jebko,nav obligāti tam jābūt ābolam vai burkānam.Man bija gadijums,kad zirgs aizrijās ar siena kumosu.Skats bija briesmīgs,bet vismaz veiksmīgs.

   16. novembris, 2013 @ 20.01
 • Agnese

  Agnese Ko darīt,ja zirgs aizrijas ar ābolu?

  11. augusts, 2012 @ 9.40
 • zīmulis

  zīmulis Reiz biju klāt atgadījumā ar aizrīšanos. Telefonsaruna ar vetu līdz kredīts izsmelts, bet par laimi viss beidzās labi. Zirgiem nav atgrūšanas-vemšanas refleksa, tādēļ kā tā brīža gadījuma palīdzēt vien varēja glaudošas rokas kustības virzienā no galvas uz krūtīm problēmzonā. Nedrīkst ar varu caur ādu spiest no ābolu lejā, un nav jēgas arī pavisam maigi paglaudīt, bet toreiz tas bija vienīgais risinājums. Vēl var iepilināt mutē- kaklā visparastāko eļļu, lai palīdzētu gremošanas sistēmai "ieeļļoties".

  20. augusts, 2013 @ 11.28
 • admin

  Zirgam.lv Dārgais lietotāj (arī Zirgmīlis), lūdzam ievērot pāris lietas: 1) nepiesārņot tēmu komentārus, komentējot ar dažādiem lietotājvārdiem. Mēs visu ļoti labi redzam. 2) Lūdzam tomēr rast iespēju rakstīt ar garumzīmēm un komatiem, lai vide, kurā uzturamies un komunicējam, būtu patīkama un inteliģenta! Interneta vide nav miskaste! Paldies!

  16. novembris, 2013 @ 17.37
 • Zirgmīlis

  Zirgmīlis Labi. Zirgam.lv bet,ko lai dara,ka vēlos loti pajāt,bet nekur nav tāda iespēja

  16. novembris, 2013 @ 17.52
  • admin

   Zirgam.lv » Zirgmīlis Šeit www.horseriding.lv var atrast pietiekami daudz info vai arī jāņem talkā google!

   16. novembris, 2013 @ 18.14
  • vētra

   vētra » Zirgmīlis Tad jāj savu zirgu :D

   16. novembris, 2013 @ 19.56
  • indra

   indra » Zirgmīlis Iespēja vienmēr ir,ja tik ir vēlēšanās.......ne visiem zirgu īpašniekiem ir laika jāt ar savu zirgu un turklāt pastāv arī zirgu nomas....

   23. aprīlis, 2014 @ 7.07
 • Zirgmīlis

  Zirgmīlis Paldies zirgam.lv pa info tā man noderēs.

  16. novembris, 2013 @ 18.24
 • Alise

  Alise Bet kā tad ar savvaļas zirgiem tie ja tiek pie ābeles,kas pilna ar āboliem ? neviens jau viņiem tos nesagriež ēd tāpat !

  11. jūlijs, 2014 @ 14.23
 • Irbe

  Irbe Savvaļas zirgi diez vai īpaši bieži tiek pie kultivētiem ābeļdārziem ar ļoti ražīgām, lielu ābolu pilnām ābelēm, savukārt mežābeles (kas arī diez ko bieži nav izplatītas pļavās un prērijās) ar saviem mazajiem, traki skābajiem auglīšiem tāds nogriezts ābola gabaliņš vien ir pēc izmēra. :)

  11. jūlijs, 2014 @ 14.48

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase