Zirgam.lv viesojas Piberas zirgaudzētavā

Zirgam.lv komanda 11. jūlijā viesojās Lipicas (Lipizzaner) zirgu audzētavā Piberā, Austrijā. Šeit joprojām tiek izkoptas 400 gadus vecas tradīcijas. Šī ir mājvieta pasaules slavenajiem baltajiem ērzeļiem, kas piedalās Spānijas augstākās jāšanas skolā Vīnē, kas ir vienīgā pasaulē, kas joprojām nodarbojas ar augstākās jāšanas skolas tradīciju izkopšanu, jājot klasiskajā Renesanses stilā.

Piberas idilliskais ciems atrodas 45 km uz rietumiem no Grācas. Jauku pļavu un zaļu mežu ieskauts, šis ciems ir mājvieta Eiropas vecākajai kultūras zirgu šķirnei – Lipicas zirgiem.

Šeit Lipicas ērzeļus kopš 1920. gada audzē īpaši Spānijas augstākās jāšanas skolai Vīnē. Katru gadu labākie jaunie ērzeļi dodas uz Vīni, kur pēc vairāku gadu treniņa tie ir gatavi priecēt zirgu mīļotājus no visas pasaules ar savu iespaidīgo priekšnesumu. Galvenie Piberas zirgaudzētavas mērķi ir neļaut izzust ievērojamai Austrijas kultūras mantojuma daļai un saglabāt vienu no visskaistākajām zirgu šķirnēm tās sākotnējā veidā.

Lipicas zirgaudzētava

Lipicas zirgi ir Eiropas senākā kulturālā zirgu šķirne, kuras pirmsākumi meklējami 1580. gadā. Lipicas zirgu audzētava Piberā apvieno zināšanas, kas iegūtas vairāk nekā 400 gados, audzējot zirgus, kas kļūst pasaules slaveni it īpaši ar Spānijas augstākās jāšanas skolas palīdzību. Sadarbība starp Piberas zirgu audzētavu un Spānijas jāšanas skolu Vīnē veido unikālu ciklu. Tikai labākie ērzeļi nokļūst līdz jāšanas skolai Vīnē, bet pēc tam atgriežas Piberā kā vaislas ērzeļi uz vienu sezonu. Lai gan, protams, Lipicas šķirnes pamatā tomēr ir ķēves – tās garantē Spānijas augstākās jāšanas skolas nākotni. Jau 18. gadsimta vidū karaliskā zirgu audzētava radīja tik izcilus zirgus, ka asinslīnijas kopš tiem laikiem vēl joprojām atrodamas mūsdienu ciltsgrāmatās.

Lipicas zirgi

Lipicas zirgu šķirne aizsākās Baroka laikā. Zirgi ir labdabīgi un inteliģenti, tādēļ piemēroti augstākās jāšanas skolai. Izteiksmīgā un cēlā zirga galva bieži atgādina t.s. romieša degunu, lielās un inteliģentās acis, kā arī īsās ausis raksturo šo zirgu šķirni. To kustības šķiet graciozas, pateicoties to kompaktajam un elegantajam ķermenim. Lipicas zirgiem piemīt visas tās īpašības, kurām vajadzētu būt katram zirgam – lai arī tas būtu Spānijas augstākās jāšanas skolas zvaigzne vai vienkārši uzticams draugs.

Zirgaudzētavas vēsture

1580.gadā Habsburgas Iekšējās Austrijas erchercogs Kārlis II dibināja karalisko zirgaudzētavu netālu no Lipicas ciema. Nākamo gadsimtu laikā Habsburgas valdnieki audzēja jaunu zirgu šķirni, kas cēlās no Spānijas zirgiem, kas ideāli bija piemēroti tā laika baroka galma prasībām.

1798

Pēc tam, kad svētā Lambrehta abatijas īpašums sadalījās, Piberas liktenis ievērojami mainījās – ciems kļuva par militāro zirgu novietni.

1867

Militāro zirgu audzētava nonāk Austroungārijas Impērijas Lauksaimniecības ministrijas Vīnē pakļautībā.

1920

Pēc tam, kad pārstāj pastāvēt Austroungārijas Impērija, karaliskā zirgaudzētava un tur palikušie Lipicas zirgi tiek pārvietoti uz Piberu, Austrijā. Nolemj, ka jaunā zirgaudzētava tiks veidota kā neliels ciems.

1942

Otrā pasaules kara laikā audzētavu pārvieto uz Hostau, Bohēmijā. Pateicoties drosmīgajam Amerikas ģenerālim G.Patonam, kurš novērtēja Lipicas zirgus, audzētava nenokļuva Padomju armijas rokās kara beigās.

1952

Zirgi atgriežas Piberā, iezīmējot jaunu un ļoti veiksmīgu periodu zirgaudzētavas attīstībā.

2001

1. janvārī zirgaudzētava apvienojas ar Spānijas augstākās jāšanas skolu, lai veidotu vienotu uzņēmumu.

Zirgaudzētava šodien

Piedzimstot kumeļi ir tumši, taču dažus mēnešus pēc piedzimšanas tie sāk mainīt spalvas krāsu. Ja ieskatās, tad var redzēt, ka pieaugušie zirgi ir dažādās krāsās. Lipicas zirgi var būt sniegbalti, pienaini balti, iepelēki ar melniem plankumiem, pelēki ar brūniem plankumiem, kā arī vienkārši pelēki.

Kad kumeļiem ir seši mēneši, tos atšķir no mātēm un tie dodas uz īpaši ierīkotām ganībām.

Apmēram četru gadu vecumā labākos sava vecuma grupas ērzeļus pārved uz Spānijas augstākās jāšanas skolu Vīnē. To apmācību pabeidz, kad tiem ir apmēram desmit gadu un tie ir gatavi priecēt skatītājus no visas pasaules ar savu sniegumu.

Apmācības laikā vērtē zirga raksturu, vēlmi mācīties un to sniegumu. Savas karjeras laikā ērzeļi atgriežas Piberā, lai tiktu saglabāts to vienreizējais ģenētiskais materiāls. Kad ērzeļi sasnieguši 25 līdz 28 gadu vecumu, tie vēlreiz atgriežas Piberā, lai šoreiz baudītu pelnītu atpūtu dzimtajās mājās.

Ērzeļa vārdu veido pēc tā tēva asinslīnijas, kā arī ķēves vārda. Mūsdienās asinslīniju pamatā ir seši ciltstēvi, kas dzimuši laika posmā no 1765. līdz 1810. gadam.

Lipicas zirgam jāatbilst šādiem kritērijiem:

  • tas ir vidēja izmēra, elegants un kompakts zirgs;
  • Lipicas zirgiem ir izteiksmīga un iegarena galva, ar lielām, inteliģentām un dzīvīgām acīm, kā arī īsām, labi izvietotām ausīm;
  • Lipicas zirgiem jābūt izteiktiem vaigu kauliem, augstam kaklam, kas ir spēcīgs, ne pārāk garš;
  • tā kakls, arī kājas ir īsas un spēcīgas;
  • mazie un šaurie nagi ir cieti;
  • to kustības ir graciozas un to gaita – atsperīga;
  • vaislas zirgi pārsvarā ir pelēki, jo balto krāsu tie pilnībā iegūst apmēram 10 gadu vecumā. Bieži to lūpas un purns ir rozā, kā arī ap acīm zirgam var būt rozā apļi;
  • skaustā tie ir no 153 līdz 158 cm.

Piberā mājo ap 250 zirgiem, no kurām 70 ir vaislas ķēves. 2009. gadā piedzima 42 kumeļi – 20 ķēvītes un 22 ērzelēni. Audzētavā atrodas divi Spānijas jāšanas skolas pensionēti ērzeļi. Piberas audzētavas platība ir apmēram 550 ha. Katru gadu to apmeklē 60 tūkstoši interesentu. Apmeklētājus izvadā pa audzētavu gida pavadībā. Ieejas maksa ir 12 Eur (ap 9 Ls), par papildus samaksu iespējams pavizināties pajūgā. Audzētavā iespējams arī nopirkt Lipicas šķirnes zirgus. Audzētava piedāvā iespēju “adoptēt” kādu no kumeļiem, tādā veidā palīdzot zirgaudzētavai pastāvēt. Kā arī par 50 Eur (ap 37 Ls) iespējams kļūt par audzētavas draugu.

Zirgam.lv iesaka noteikti iekļaut šo tūrisma objektu savā ceļojumā, ja dodaties atpūsties uz Austriju. Zirgaudzētavas komplekss ir iespaidīgs, lai gan informācija, ko sniedz gids un arī piedāvātie apskates objekti ir orientēti tieši uz tūristiem. Šis apmeklējums varētu radīt ideju par to, kā patiesi būtu organizējama augstākā līmeņa zirgaudzētava. Zirgam.lv komandai, pateicoties vietējo labvēlībai, izdevās iekļūt arī telpās, kur ikdienā apmeklētājus neielaiž. Proti, lieliski aprīkota operāciju zāle, telpa, kur ķēvēm veic sonogrāfiju. Konkrētajā brīdī slimnīcas kompleksā visi boksi ir tukši, kas ir ļoti labi, jo visi zirgi ir veseli. Interesanti  bija arī aplūkot manēžu, kur visu gadu var notikt treniņi, kā arī paviesoties novietnē, kur tiek turētas ķēves ar divus mēnešus veciem kumeļiem, ļaujot arī tuvāk pakomunicēt ar kumeļiem un to mammām.

Jāpiebilst gan, ka apmeklējums būs daudz baudāmāks, ja ir vācu valodas zināšanas.

Galerija

Tekstu sagatavoja Linda Dombrovska, zirgam.lv komanda


Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase