Kā barot zirgu, lai tas samazinātu svaru?

Daži zirgi šķiet audzē kilogramus tikai uz sienu vai zāli vien paskatoties. Savukārt citi saglabā labu fizisko stāvokli, saņemot niecīgu ēdamā apjomu.

Likt zirgam notievēt nav tas pats, kas saglabāt zirgam optimālu svaru, ja reiz tas ir zaudēts. Tāpat kā cilvēkam, svaru var visefektīvāk zaudēt, kad uzmanību pievērš gan uzņemtajai barībai, gan arī fiziskajām nodarbībām. Tomēr, zirga badināšana nesniegs nepieciešamo risinājumu. Pilnīga enerģētisko uzturvielu izskaušana no zirga diētas var radīt stāvokli, ko dēvē par hiperlipēmiju, kad zirga asinīs nokļūst pārlieku daudz tauku un tas var kaitēt zirga veselībai.

Zirgiem, kas jūt nepārtrauktu izsalkumu, neliels uztura daudzums var radīt uzvedības problēmas, piemēram, dīdīšanos vai nepaklausību. Tādēļ labāk praktizēt lēnu, nevis strauju svara zaudēšanu.

Uztura specifikācijas

Enerģija: jākontrolē kaloriju apjoms, bet tās nedrīkst vispār izsvītrot no diētas. Samazinot ikdienas uzturu līdz 1,5% no ķermeņa svara, var samazināt enerģijas uzņemšanu par 30-40%, kas, apvienojumā ar fizisku slodzi, būs efektīvs risinājums. Ne tik ļoti drastiskai svara zaudēšanai, tikai neliela barības apjoma samazināšana ikdienā, ilgtermiņā sniegs rezultātus.

Vitamīni un minerālvielas: zirgiem, kam jāzaudē liekais svars, būs nepieciešami vitamīni un minerālvielas, it īpaši tad, ja ganības nav brīvi pieejamas.

Barošanas taktika

Jānosaka zirga svars. Parasti zirgam nepieciešamo barības apjomu nosaka 2% apmērā no ķermeņa svara. Ja mērķis ir samazināt ķermeņa svaru, tad vajadzētu koncentrēties uz 1,5 līdz 2 % no zirga ķermeņa svara atkarībā no tā, cik daudz svara būtu jāzaudē. Piemēram, 350 kg ponijam būtu jādod 350kg x 1,5% = 5,25 kg barības dienā, kas būs 4 kg siena un 1,25 kg zemas enerģijas barība. Tie ir mazi apjomi, kas var būt par 3 kg barības dienā mazāk, nekā ko dod tāda paša svara zirgam, kas ir sliktākā stāvoklī.

Ierobežot ganības. Zāle satur daudz enerģijas, it īpaši pavasarī.

Ja nedodat zirgam speciāli sabalansētu kombinēto barību, zirgam būs nepieciešamas speciālas piedevas, lai nodrošinātu dzīvnieku ar nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām.

Izmantojiet barību, kurai ir augsts šķiedrvielu un zems enerģijas saturs, sabalansējot to ar zirga fizisko slodzi.

Zirgu, kam jāatbrīvojas no liekā svara, barojiet atsevišķi. Ja tas ēd kopā ar citiem zirgiem, tad tas var apēst savu barību un tad mesties virsū citu zirgu porcijām.

Palieliniet zirga fizisko slodzi. Tas it īpaši attiecināms uz zirgiem, kam tās ir par maz. Izjājiet ar zirgu vai kordojiet.

Esiet pacietīgi. Tas var būt liels izaicinājums un tas prasīs laiku. Lēns, bet pamatīgs progress neradīs zirgam stresu vai gremošanas sistēmas problēmas.

Zirgam.lv iesaka lietot Baileys mazkaloriju granulas Nr.14 Lo-Cal. Zirgam (ar svaru 300 kg) pietiks ar 250 g granulu dienā, un pievienojot atsijas, iespējams palielināt barības apjomu.

Informācija: Ruth Bishop, The Horse Nutrition Bible, 2005.

Tekstu sagatavoja Linda Dombrovska, zirgam.lv komanda

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase