Izolēti jaunzirgi mācās labāk, apgalvo franču pētnieki

Kad jaunzirgu uz pāris dienām atšķir no citiem zirgiem praktisku iemeslu dēļ, tad rodas lieliska iespēja patrenēt to, apgalvo Francijas zirgu uzvedības pētnieki.

Jaunzirgi, kurus ievieto individuālos boksos ilgāk par 11 dienām, ir daudz vieglāk apmācāmi soļot un atkāpties pēc komandas, salīdzinot ar to biedriem, kas uzturas kopā ar citiem zirgiem, saka Lea Lansade, kas ir pētniece Francijas Nacionālajā lauksaimniecības pētniecības institūta uzvedības un neirobioloģijas laboratorijā. Nošķirti jaunzirgi mierīgāk uztvēra jaunas lietas un skaņas, kā arī nesatraucās, kad tos negaidīti pārsteidza. Tie treniņu laikā arī mazāk izrādīja satraukumu par to, ka ir nošķirti no citiem.

Dažu dienu nošķiršana šajā vecumā, šķiet, padara jaunzirgus mazāk emocionālus, tādējādi tie lielāku uzmanību pievērš cilvēkiem, kas tos trenē, saka pētniece. Viņa vēl piebilst, ka šie zirgi ilgāku laiku pavada, vērojot cilvēku, nekā tāda paša vecuma zirgi, kas dzīvo kopā ar zirgu baru.

11 dienu pārbaudes perioda laikā 12 atšķirti un 13 jaunzirgi, kas atradās kopā vienā grupā, tika trenēti, sākot ar otro dienu. Pētījuma pēdējā dienā jaunās iemaņas pārbaudīja citā vidē un pētnieki novēroja zirgu reakcijas uz jaunām situācijām un dažādiem kairinājumiem. Nošķirto jaunzirgu grupa uzrādīja labākus rezultātus, kā arī bija daudz mierīgāki, nekā tie zirgi, kas tika turēti grupā.

„Mēs iesakām zirgkopjiem praksē izmantot šos izolācijas brīžus, trenējot jaunzirgus,” stāsta pētniece. „Tas varētu būt tad, kad tos pārdod vai nošķir ārstniecības nolūkos, vai vienkārši, ja ganības nav labā stāvoklī.”

Tomēr, zirgkopjiem vajadzētu rūpēties par to, lai nošķiršana nebūtu pārāk ilga, jo iepriekšējie pētījumi rāda, ka gadījumos, ja jaunzirgu nošķir uz vairākām nedēļām vai mēnešiem, var rasties nelāgi ieradumi – tie var kļūt agresīvāki, kā arī to veselība var pasliktināties.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase