10 ieteikumi pareizai zirga barošanai

Lai gan šķiet, ka šie noteikumi jau gadsimtiem ilgi ir iekalti akmenī, patiesībā šīs prasības ir noteiktas, apvienojot izpratni par zirga uzvedību un to, kā darbojas zirga gremošanas sistēma. Pēc pieredzes var spriest, ka zirgam būs laba pašsajūta un tas rādīs labāku sniegumu gan ikdienā, gan sacensībās, ja mēs respektēsim tā psiholoģiskās un fizioloģiskās vajadzības, pēc iespējas pieturoties pie dabas noteiktajiem likumiem.

1. Barojiet nedaudz un bieži

Atcerieties, ka zirgs ir dzīvnieks, kas barību uzņem nelielās devās (stiebru pa stiebriņam) ar proporcionāli mazu kuņģi, kas arī ir diezgan stingrs (neizplešas). Liela ēdienreize ātrāk izkļūs no kuņģa pirms vēl gremošanas process ir pabeigts, tādā veidā radot dažādu problēmu riskus gremošanas sistēmā. Sadaliet visu ikdienas kombinētās barības devu mazākās, tas ir daudz dabīgāk un palielinās gremošanas efektivitāti.

2. Dodiet zirgam daudz dabīgās barības (sienu, zāli)

Tā kā zirgs ir attīstījies, lai pārtiktu no augu valsts šķiedrām, tā zarnām, lai tās darbotos pareizi, nepieciešams nepārtraukts siena vai zāles daudzums. Zirgiem ilgs laiks jāpavada ēdot un siens un zāle ir tas, kā sagremošanai nepieciešams ilgs laiks. Zirgam, kas dzīvo stallī, dodot daudz dabīgās barības, palīdzēsiet apmierināt tā vajadzību gremot, tā mazinot garlaicību, kā arī novēršot uzvedības traucējumu risku, piemēram, šūpošanās (klanīšanās) vai gaisa rīšana.

3. Izvairieties no pēkšņām izmaiņām uzturā

Mikroorganismu populācijas zirga gremošanas sistēmā apvieno līdzsvaru starp dažādām organismu sugām, katrai esot atbildīgai par konkrētu uzturvielu sagremošanu. Ja tiek ieviestas pēkšņas izmaiņas uzturā, šī mikroorganismu populācija var tikt sagrauta, izraisot dažādu toksīnu veidošanos, kas iznīcinās labās baktērijas. Šie toksīni var radīt vielmaiņas traucējumus, apdraudot gremošanas efektivitāti, kas var izraisīt kolikas vai caureju. Pakāpeniskas izmaiņas ļauj baktērijām pielāgoties, mazinot dažādu vielmaiņas vai gremošanas traucējumu riskus.

4. Lietojiet tīrus spaiņus un barošanas traukus

Vai Jūs vēlētos ēst vai dzert no netīriem traukiem? Nē. Arī zirgiem tas neliekas vilinoši – smakojoši trauki mazina zirgu apetīti! Pastāv savstarpējas inficēšanās drauds, ja no viena trauka ēd vairāki zirgi. To nosaka arī dažādu starptautisku organizāciju noteikumi (FEI)!

5. Nodrošiniet zirgus ar tīru un svaigu ūdeni

Ūdens ir vissvarīgākā uzturviela. Tā trūkums zirgu nogalinās daudz ātrāk nekā jebkuru citu uzturvielu neesamība. 65-75% zirga ķermeņa svara ir ūdens, tas nepieciešams arī lai saglabātu ķermeņa temperatūru, lai mitrinātu locītavas un apgādātu ķermeni ar pārējām uzturvielām. Ūdens veido arī siekalas un šķidrumus, kas atrodas gremošanas sistēmā. Zirgi ir pazīstami kā izvēlīgi dzērāji – drīzāk izvēloties nedzert vispār, nekā dzert netīru ūdeni. Nepārtraukta zirga piekļuve ūdenim novērsīs iespēju, ka zirgs vienā reizē uzņems pārāk daudz šķidruma.

6. Nebarojiet zirgu pirms treniņa

Nebarojiet zirgu vismaz vienu stundu pirms grūta treniņa/izjādes, savādāk asinis zirga organismā tiks novirzītas muskuļu darbības nodrošināšanai un gremošanas sistēma netiks pietiekami apasiņota, tādā veidā traucējot gremošanas procesus. Pilns kuņģis arī ierobežo plaušu izplešanās spējas, mazinot kardiovaskulāro efektivitāti.

7. Barojiet katru zirgu kā indivīdu

Lai gan zirga uztura pamatā ir zāle vai siens, tomēr katra zirga prasības var atšķirties atkarībā no darba apjoma, temperamenta un tā, cik efektīvi organisms izmanto uzturvielas. Uzcītīgam zirgam vieglā slodzē būs pilnīgi savādākas prasības nekā nervozam tīrasiņu zirgam, kas tiek pietiekami noslogots. Galvenais uzdevums ir iegūt uztura līdzsvaru, apmierinot zirga vajadzību pēc noslogojuma, saglabājot labu veselību.

8. Izvēlieties labas kvalitātes kombinēto un dabīgo barību

Sienam un zālei jābūt bez pelējuma vai putekļiem, lai mazinātu elpošanas ceļu slimību risku. Sienu var mērcēt vai arī iespējams izvēlēties skābsienu, kurā ir augstāks mitruma un zemāks putekļu saturs. Kombinētā barība jāglabā tīrā un sausā vietā, to nedrīkst glabāt tiešā saules gaismā, kā arī jāuzglabā dažādiem kaitēkļiem (pelēm un žurkām) nepieejamā vietā. Pazīstamu ražotāju produkti bieži vien ir ļoti izdevīgi, jo to izstrādājumu sastāvdaļas ir sagatavotas tā, lai nodrošinātu maksimālu uzturvielu pārstrādāšanu dzīvnieka organismā.

9. Rūpējieties par dzīvnieka veselību

Asas zobu malas apgrūtina barības sakošļāšanu, zirgs norij lielākus barības gabalus, dažreiz pat šī iemesla dēļ aizrijoties – rezultātā samazinās gremošanas procesa efektivitāte. Šā iemesla dēļ zirgs var arī bezjēdzīgi izlietot barību, tai izkrītot no mutes vai to izmētājot. Regulāra attārpošana palīdz uzlabot dzīvnieka veselību. Parazītu radīti bojājumi veido rētaudus, kas gadu gaitā var kļūt arvien lielāki, samazinot gremošanas sistēmas virsmas apjomu, kas uzsūc uzturvielas, neļaujot zirgam saglabāt tā svaru un veselības stāvokli.

10. Barojiet ar regulāriem intervāliem

Zirgam gremošanas sistēma nav veidotā tā, lai būtu tukša ilgāku laiku. Ja zirgam nav pieejama brīva piekļuve sienam vai zālei, tā barošana ik pēc noteikta laika palīdz samazināt to laika periodu, kad dzīvnieka gremošanas sistēma ir tukša. Zirgiem nepieciešama rutīna, jo tas padara viņus laimīgākus – zinot, kad un no kurienes tiks saņemta maltīte!

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase