Sagatavošanās garam braucienam ar zirgu

Gari braucieni treilerī var būt nepieciešami – pārvākšanās, sacensības, kopīga ceļošana. Labs sagatavošanās darbs palīdzēs zirgam justies komfortabli, mazinās stresu un iespējamas saslimšanas.

  1. Laicīga vakcinācija

Ja paredzēta garāka ceļošana ar zirgu,  ļoti ieteicams plānot vakcināciju vismaz divas nedēļas pirms izbraukšanas. Tas dos laiku zirga imūnsistēmai pielāgoties un atgūties. Izbraucot uz ārvalstīm vienmēr nepieciešams noskaidrot kādi konkrētajā valstī ir obligātie izmeklējumi vai vakcinācijas. Ceļot vienmēr ir jābūt līdzi dzīvnieka dokumentiem un tiem ir jābūt sakārotiem, atzīmēm par vakcināciju un izmeklējumiem pieejamiem drukātā formā un īpašniekam tos ir jāvar uzrādīt.

  1. Pietiekama hidratācija

Ir svarīgi nodrošināties, lai zirgs ir pietiekami uzņēmis šķidrumu laikā pirms ceļošanas. Šajā gadījumā nepietiek ar to, ka dzīvniekam vienmēr ir bijis pieejams dzeramais ūdens, vismaz 3 dienas pirms izbraukšanas tam papildus ieteicams izbarot elektrolītus. Dažādiem ražotājiem ir pieejamas gan pastas, gan elektrolītu pulveri. Elektrolīti veicina zirga vēlmi dzert, toties pietiekama hidratācija mazina iespēju, ka dzīvniekam radīsies gremošanas problēmas (piemēram, kolikas) un tas būs mazāk uzņēmīgs pret citām saslimšanām. Braucienā ieteicams paņemt līdzi konteineru ar ūdeni, jo zirgi mēdz būt izvēlīgi un nedzert ūdeni, kas nav ierasts. Pārvācoties uz citu vietu tie, protams, pierod, taču brauciena laikā nedrīkst riskēt ar to, ka zirgs pārstāj dzert.

  1. Segas un transporta kājsargi

Ieteicams pasargāt zirga kājas un izmantot bandāžas vai transporta kājsargus. Pēc nepieciešamības izmantot arī segas. Tās brauciena laikā var viegli uzlikt, noņemt, tāpēc ieteicams ik pa laikam pārbaudīt kā zirgs jūtas (vai tam nav karsti, auksti).

  1. Ceļošanas drudzis

Shipping fever jeb ceļošanas drudzis ir elpošanas sistēmas saslimšana, kas attīstās tieši transportēšanas laikā. Ja zirgs stāv piesiets treilerī, tas nevar noliekt kaklu un purniņu līdz zemei, taču tas ir absolūti nepieciešams, lai dzīvnieks varētu attīrīt savus elpceļus no putekļiem, sīkām siena un pakaišu daļiņām. Nonākot galamērķī zirgam var parādīties simptomi kā pastiprināti izdalījumi no deguma, temperatūra, slikta pašsajūta un būt nepieciešama nopietna ārstēšana. Lai no tā izvairītos, pēc iespējas jāmazina putekļi (mitrināts siens, pakaiši, kas neput), jāieplāno pauzes, kurās zirgs var nolaist galvu un attīrīt elpceļus (izkāpšana un paganīšana, krūšu norobežojuma atvēršana un pabarošana zemes līmenī) vai, ja iespējams – zirgu vest nepiesietu (ir treileri, kuros dzīvnieku var atstāt nepiesietu, tajos ir vairāk vietas un iespēja kustēties).

  1. Bagātīgi pakaiši

Pakaiši garā braucienā ir būtiski ne tikai, lai uzsūktu urīnu, bet arī, lai zirgam nodrošinātu pamatu zem kājām, kas neslīd. Papildus, tas arī nedaudz palīdz absorbēt vibrācijas no grīdas. Nežēlojiet pakaišus, tas palīdzēs zirgam justies komfortablāk.

  1. Ierašanās galamērķī

Ieteicams paņemt no mājām līdzi savu barību, lai dzīvniekam ir vieglāk aklimatizēties un pierast pie jaunā. Pakāpeniska pieradināšana un izvairīšanās no straujas barības maiņas, palīdzēs novērst veselības problēmas. Nedēļu pēc brauciena ieteicams profilaktiski ik dienu pārbaudīt zirga temperatūru (vai tā nepaaugstinās), vērot vai tam neparādās klepus, izdalījumi no nāsīm, caureja vai citi gremošanas traucējumi.

***

Avots: Planning a Long-Distance Move With Your Horse, Pieejams: šeit

Attēla atsauce

 

 

 

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase