Siena vēders

“Siena vēders” ir apzīmējums, ko nereti velta zirgiem, kuriem ir izteikti liels vēders, bet tajā pašā laikā dzīvnieks nav aptaukojies. Bieži šādiem zirgiem ir salīdzinoši vāja arī muguras augšējā līnija un pat izteikti redzamas ribas. Citreiz šādus zirgus kļūdaini sauc par resniem un samazina siena daudzumu, jo ir izplatīts uzskats, ka lielie vēderi rodas no pārāk daudz apēsta siena, kas “izstaipa” vēdera sienu.

Pirms vairākiem gadiem kāds Teksasas universitātes ārsts izstrādāja sistēmu, pēc kuras vērtēt zirgus, precīzi nosakot dzīvnieka kondīciju un barojumu. Viņa pētījumā tika izšķirts, ka aptaukošanās saistās ar tauku šūnu uzkrāšanos noteiktās zonās – kakla, skausta, muguras, ribām, pleciem, astes pamatnes. Attiecīgi, novērtējot tauku slāņa biezumu šajās zonās, var izšķirt, kādam barojuma stāvoklim zirgs pieder – normālam, vājam, aptaukotam. Ja palielināts ir tikai vēders un tauku uzkrājumi tipiskajās zonās nav vērojami, problēma ir pavisam cita.

Lielo vēderu problēmas cēloņi var būt dažādi. Izteikti liels vēders var saistīties ar parazītu invāziju vai pēkšņa vēdera “uzpūšanās” – par pārlieku lielu gāzes uzkrāšanos zarnās. Tomēr viens no “siena vēderu” biežākajiem iemesliem ir zemas kvalitātes rupjā barība un nepietiekams proteīna daudzums uzturā.

Zemas kvalitātes rupjā barība ne vienmēr izskatās vizuāli slikti, tāpēc to, vai siens ir labs/ slikts nekad nevar noteikt tikai ar apskati vien. Siena analīzes palīdz atklāt patieso situāciju, bet ja tās nav iespējams veikt, būtiski ir noskaidrot vismaz sava siena izcelsmi – kas ir tā sastāvā, kādā laikā tas ir ievākts un kāds bijis tā sagatavošanas process.

Sienam optimālais pļaušanas laiks ir zālāju vārpošanās vai plaukšanas fāze, tad zāles stiebros ir visvairāk uzturvielu un pietiekams šķiedrvielu daudzums. Augam nobriestot tālāk, tā šūnas veido cietākus apvalkus un, jo cietāki tie ir – jo mazāk zirga gremošanas sistēma tos spēj pārstrādāt un izmantot. Tāpēc vēlu pļauts siens būs bagāts ar nepārstrādājamām šķiedrvielām, ko zirga organisms nevar izmantot. Barības masa aizņems daudz vietu zarnās un veidos apjomu, bet zirgam neveidosies sāta sajūta, jo apēstais siens nedod organismam nepieciešamās barības vielas un dzīvnieks instinktīvi turpina uzņemt barību, lai savāktu organismam nepieciešamo proteīna daudzumu.

Līdzīgi notiek, ja siens nav pareizi sagatavots un kādā no sagatavošanas posmiem karsis. Šādam sienam ir cita smarža, lielākoties tas ir stipri putekļains un izteikti dzeltenā/ brūnganā krāsā. Karšanas laikā “sadeg” tik svarīgais proteīns un līdzīgi kā ar pāraugušu sienu – zirgs no tā nespēj uzņemt sev nepieciešamās barības vielas. Tas ir iemesls, kādēļ zirgiem ar siena vēderiem nereti ir arī slikti muskuļota mugura – nepietiekams proteīna daudzums veicina muskuļu masas zudumu.

Labākais veids kā izvairīties no siena vēderiem ir dot zirgam tikai labākās kvalitātes rupjo barību un pārliecināties, ka tas uzņem pietiekami daudz proteīna. Ja zirgam veidojas siena vēders, nevajadzētu samazināt izbarojamo apjomu (zirga kuņģa veselībai ir vajadzīgs nepārtraukti pieejams siens), bet gan pārliecināties par tā kvalitāti vai atsevišķos gadījumos – barot papildus proteīnu. Noteikti jāpievērš uzmanība zirga trenēšanai, iekļaujot vingrinājumus, kas liek dzīvniekam nodarbināt un trenēt vēdera muskulatūru.

Atkarībā no zirga slodzes, vecuma un veselības stāvokļa, organismam nepieciešamais proteīna daudzums mainās. Sliktas kvalitātes sienu nespēs atsvērt pat vislabākās kvalitātes papildbarība. Bet izlīdzināt nelielas nepilnības vai iedot papildu atbalstu zirgiem, kam ir paaugstināta nepieciešamība pēc kvalitatīva proteīna, lieliski spēj papildbarība ar labu aminoskābju profilu.

Zirgam.lv iesaka: Balanseris koncentrētā veidā iedod zirgam nepieciešamās minerālvielas un aminoskābes (vissmalkākās proteīna daļiņas) un tos īpaši ieteicams izmantot augošiem un veciem zirgiem, ķēvēm grūsnības pēdējos mēnešos un laktācijas laikā, kā arī sporta zirgiem, kuriem būtiski ir uzturēt labu muskuļu tonusu. Viens no produktiem, kas apvieno visus nepieciešamos mikroelementus un vitamīnus, kā arī nodrošina pietiekamu proteīna daudzumu, tajā pašā laikā nav pildīts ar liekām kalorijām (neveicina aptaukošanos) ir Baileys Lo-cal balanseris. Īpaši piemērots zirgiem zemā vai vidējā slodzē, kā arī zirgiem, kuriem ir novērojams “siena vēders”.

***

Avots: Hay Belly in Horses, pieejams: šeit

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase