C vitamīns zirga uzturā

C vitamīns ir pazīstams kā palīgs cilvēkiem rudens un ziemas periodā, lai nostiprinātu savu imūnsistēmu pret vīrusiem un saslimšanām. Taču kā ir ar zirgiem? Vai tiem tas arī ir nepieciešams un noderīgs?

Galvenā atšķirība ir tā, ka zirgs spēj C vitamīnu sintezēt pats, taču cilvēka organismā to iespējams tikai uzņemt ar pārtiku. Tātad – ja neēdam īstos produktus, viegli varam iedzīvoties C vitamīna trūkumā. Turpretī zirgs pats sintezē C vitamīnu, aknās pārstrādājot glikozi. Dienā tas spēj saražot aptuveni 72 gramus. Lai arī C vitamīna nepietiekamība novērota reti, zirgiem ar slikti dzīstošām brūcēm, zirgu astmas sindromu, akūtu rinopneimoniju un citām saslimšanām, ir novērots pazemināts askorbīnskābes (C vitamīna) daudzums asinīs.

Antioksidants

C vitamīns zirga organismā kalpo kā antioksidants, tas neitralizē kaitīgos brīvos radikāļus. Lai arī brīvie radikāli ir normāla imūnsistēmas daļa, ja tie pārsātina sistēmu, dzīvnieka veselība pasliktinās un antioksidanti ir ļoti nozīmīgi, lai uzturētu balansu. Taču, būdams antioksidants, C vitamīns ir ļoti nestabils un to negatīvi ietekmē kā saskare ar gaisu, tā mitrumu, gaismu un paaugstinātu temperatūru.

Kolagēns

C vitamīns ir nepieciešams kolagēna sintēzei. Kolagēns ir proteīns, kas atrodams locītavās, kaulos un saistaudos. Lai saglabātu locītavu veselību, kolagēna daudzumam ir jābūt pietiekamam. Lai to nodrošinātu, organismam nepieciešams pietiekami daudz C vitamīna.

Antihistamīns

C vitamīns ir dabisks antihistamīns. Ja dzīvnieks cieš no alerģijas, piemēram, ziedputekšņu vai kukaiņu kodumu, tā organismā palielinās histamīna daudzums un izsauc tipiskos alerģiskas reakcijas simptomus. C vitamīns kā antihistamīns nomāc histamīnu un mazina alerģiskos simptomus.

Nepieciešamība pēc papildus C vitamīna

Tā kā zirgi spēj ražot C vitamīnu paši, jaunam, veselam dzīvniekam to nemaz nav nepieciešams papildus piebarot. Ganību zālē C vitamīns ir bagātīgi, toties sienā tas nesaglabājas. Zirgam novecojot, spēja sintezēt C vitamīnu pasliktinās un tas var netikt saražots pietiekamā apjomā, lai nodrošinātu optimālu veselību. Var pasliktināties zobu veselība, locītavas kļūt stīvākas, palielināties infekciju risks. Arī gados jaunam zirgam slimības periodā, pēc operācijas vai atkopjoties no traumas, var būt nepieciešams lielāks C vitamīna apjoms kā tas spēj saražot.

Gadījumi, kas var palielināt nepieciešamību pēc C vitamīna:

  • Traumas un pēcoperācijas periods
  • Bakteriālas un vīrusu infekcijas, parazītu invāzija
  • Locītavu iekaisums un sāpes
  • Zirgu astmas sindroms
  • Intensīva un liela slodze
  • Transportēšanas stress
  • Ilgstošs fizisks un mentāls stress
  • Vecums

Barības piedevas

C vitamīns ir zināms arī kā askorbīnskābe. To var atrast augos (piemēram, mežrozīšu augļi) vai iegūt laboratorijā. Nav pierādīts, ka kādai no formām ir labākas izmantošanās vai absorbcijas īpašības. Tā kā C vitamīns ir viens no ūdenī šķīstošajiem vitamīniem, tas netiek uzkrāts organismā, tas tiek izmantots uzreiz un atlikušais tiek izvadīts ar urīnu. Tādēļ dzīvniekiem, kuriem tas nepieciešams, C vitamīnu labāk ir piebarot vairākas reizes dienā pa nelielām devām. Svarīgi ir pasargāt C vitamīna piedevu no gaismas, mitruma un gaisa – turēt noslēgtā traukā un izlietot maksimums sešu mēnešu laikā.

Pakāpeniska atradināšana

Sākot lietot C vitamīnu, tas zirgam ir jādod katru dienu, jo organisms ātri pierod pie attiecīgā C vitamīna daudzuma. Papildus piebarošana ir jāpārtrauc pakāpeniski, pretējā gadījumā organisms var uz to reaģēt kā uz deficītu. Jaunam zirgam, kuram C vitamīns tiek dots papildus, piemēram, atlabšanas periodā, atradināšana būtu jādara aptuveni 2 nedēļu periodā. Veciem zirgiem to visdrīzāk nepieciešams nodrošināt papildus līdz mūža beigām.

Zirgam.lv iesaka – bagātīgs un dabīgs C vitamīna lādiņš, mežrozīšu pulveris no Chia de Gracia. 

***

Izmantotie avoti: Getty, J. (2010) Feed your horse like a horse.

Thunes, C., Vitamin C: does it help horses with inflamation? Pieejams šeit 

Attēla atsauce:

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase