Inčukalna sacensībās jaunums – iesildes maršruti

Inčukalnā, Nacionālajā sporta bāzē “Jauno Jātnieku skola” no 16. līdz 18. jūlijam notika pirmās sacensības konkurā šajā sezonā. 16. jūlijā norisinājās iesildes maršrutu (warm up) diena, kas ir jauninājums Latvijā, bet 17. un 18. jūlijā sacensības konkūrā, kur 1. godalgoto vietu izcīnīja Igaunijas sportiste Jessica Raide ar zirgu Highscore (raksta titulbildē), pārvarot 130 cm augstus šķēršļus.

Iespaidos par sacensībām dalās Tija Alīse Jurjāne, kuru pēdējos gados ceļi ir veduši pa pasaules un starptautiska mēroga sacensībām, un viņa Latvijā nav startējusi ļoti ilgu laiku, taču sacensību nedēļas nogalē viņa viesojās Inčukalna sporta centrā, kur piedalījās ar jaunzirgu. “Nekur nav tika labi kā mājās, jo mājas ir mājas, te visi samīļo un no sirds atbalsta. Tāda īsta svētku sajūta, startējot šeit, ko papildina pārsteigums, kā šajos gados Latvijā ir attīstījies zirgu sports. Priecē jaunā paaudze, kas ir tik kuplā skaitā, kā arī jau pieredzējuši sportisti. Patīkami atgriezties mājās un startēt kompleksā, kas tur līdzi pasaules standartiem. Tā ir lieliska iespēja jātniekiem trenēties un augt līdz pasaules līmenim.

“Pēc garās ziemas bija patiess un neviltots prieks satikt visus Inčukalna sacensībās, kur šogad mūs pavadīja netipisks karstums, kas bija liels sacensību mīnuss, taču ļoti priecājos par visiem jātniekiem, kuri atbrauca un rūpējās par zirgu labsajūtu, peldinot tos un atveldzējot ar aukstiem dvieļiem. Priecē, ka Latvijā ir ienācis jauns termins (ko gan grūti korekti iztulkot latviešu valodā) – iesildes maršruts (warm up), kurā katram jātniekam dienu pirms sacensībām ir dota iespēja sacensību laukumā lekt maršrutu. Daudzviet Eiropā pirms starptautiskām sacensībām šāda prakse jau tiek piekopta. Šo iespēju izmanto ne tikai jaunie jātnieki vai jātnieki ar jauniem zirgiem, bet arī pieredzējušie sportisti. Katrs sportists vislabāk pazīst savu kompanjonu un vislabāk zina, kam tieši sacensību laukumā jāpievērš lielāka uzmanība – vai “jāiepazīstina” zirgs ar kādiem šķēršļiem, vai “jāparāda” tuvāk reklāmas plakāti gar laukuma malām, vai pēc maršruta veikšanas atkārtoti jāpārvar atsevišķi šķēršļi vai šķēršļu sistēmas ,” stāsta sacensību galvenā tiesnese Inga Miķelsone.

“Arī Latvijā seko līdzi pasaules tendencēm, un latviešu jātniekiem ir iespēja dienu pirms sacensībām piedalīties iesildes maršrutos (warm up), lai sajustu sacensību atmosfēru, iepazītos ar maršrutiem, laukumu un iepazīstinātu zirgus ar sacensību gaisotni, jo trenēties mājas laukumā pavisam nav tas pats, kas sajust īstu sacensību atmosfēru. Pasaulē tā jau ir ierasta prakse. Šajā nedēļas nogalē arī es piedalījos piektdien iesildes maršrutos (warm up) un pēc tam abās sacensību dienās. Man bija patīkami vērot, kā ar katru dienu jaunzirgam uzlabojās rezultāti un trešajā dienā jau abos maršrutos ieguvām vietas,” papildina jātniece Tija Alīse Jurjāne.

“Šis gads arī zirgu sportā ir sācies neierasti, taču “Jauno Jātnieku skolā” jātnieki trenējās, lai varētu labi sagatavoties 2021. gada sezonai, ko bijām plānojuši sākt maijā beigās, taču atklājām tikai jūnijā ar iejādes sacensībām. Nacionāla līmeņa iejādes sacensības “Jauno jātnieku skolā” organizējām pirmo reizi. Tās noritēja ļoti veiksmīgi, jo gan sportisti, gan tiesneši bija apmierināti ar sacensībām un sporta centra kvalitāti. Daudzi no dalībniekiem viesojās pie mums pirmo reizi, kopā piedalījās 45 sportiskie pāri. Ieguvām vērtīgu pieredzi un ceram, ka arī nākotnē izdosies organizēt vairākas sacensības gadā. Mūsu mērķis ir radīt interesi par iejādes disciplīnu un piesaistīt jaunus sportistus. Protams, arī šajā gadā esam investējuši arī centra infastruktūras attīstībā, atjaunojot laukuma iežogojumu un labiekārtojot slēgtās manēžas, lai ziemā varētu aizvadīt sacensības, ja tās būs atļautas,” stāsta “Jauno Jātnieku skolas” vadītāja Zane Josta.

Katru gadu Inčukalnā notiek trīs sacensību posmi konkūrā, kā ar “Vislatvijas zirgu dienas”, taču šogad plānotas divas sacensība konkūrā. “Jūlijā sacensības konkūrā bija kā atkalsatikšanās svētki visiem sportistiem pēc garās ziemas, kurās ļoti baudījām sacensību saviļņojošo gaisotni,” dalās iespaidos Zane Josta.

Nākošās sacensības konkūrā notiks 27., 28. un 29. augustā, kur 27. augustā visi sacensību dalībnieki, kā arī jebkurš interesents, kurš arī neplāno piedalīties sestdienas un svētdienas sacensības, tiek aicināts izmēģināt sacensību laukumu un uzkrāt zirga pieredzi, piedaloties īstā sacensību atmosfērā. Iesildes maršrutu (warm up) dienā būs izlikti dažādas sarežģītības maršruti augstumā no 60cm līdz 120cm. Katrā maršrutā dalībniekam tiek dotas 2-2,5 minūtes, kuras katrs jātnieks var izmantot pēc saviem ieskatiem, veicot pilnu maršrutu, pārlecot sarežģītākās vietas vēlreiz, iepazīstinot zirgu ar šķēršļiem vai trenējot zirga ienākšanu un iziešanu no laukuma.

Augustā jaunajiem jātniekiem un zirgu mīļiem tiek organizēta bērnu nometne. “Nometnē var piedalīties interesenti un jaunie jātnieki no 7 līdz 14 gadu vecumam. Pieteikties šeit:

Rudenī tiek plānots organizēt vairākus seminārus treneriem un sportistiem – viens no tiem būs iejādes disciplīnā, otrs – par zirga un jātnieka biomehāniku un tās ietekmi uz rezultātiem. Sekojiet informācijai sociālajos tīklos un mājas lapā!

Plašāka informācija: www.latvianhorses.lv

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase