Vasaras ekzēma zirgiem

Ir zirgi, kas īpaši jutīgi reaģē uz insektu kodumiem, tie izteikti kasās un izberzē apmatojumu. Šo problēmu mēdz dēvēt par vasaras ekzēmu. Insektu siekalas koduma vietā izsauc alerģisku reakciju – tūsku, niezi, izsitumus. Dažkārt novērojami arī sausi pleķi uz ādas, vietām nav spalva, var būt sīkas brūces un ādas sabiezējumi. Atkarībā no kukaiņu daudzuma, ekzēma var būt vieglāka, smagāka vai pat vispār bez simptomiem.

Lai arī šo izteikto reaktivitāti nav iespējams izārstēt, spēcīga uzliesmojuma gadījumā veterinārārsts var izrakstīt medikamentus vai smēres, kas satur antihistamīnus vai kortikosteroidus.

Taču vasaras ekzēmu var labi kontrolēt, veicot dažādus profilakses pasākumus un pēc iespējas samazinot kukaiņu iedarbību:

  • Mēslu komposta kaudzi veidot pietiekami tālu no staļļa
  • Izmantot losjonus un smēres insektu atbaidīšanai
  • Lietot mušu segas un maskas (ir pieejamas speciālas ekzēmas segas, kas nosedz vairāk ādas kā parastās mušu segas un veidotas no materiāla, kas piemērotāks ilgstošai nesāšanai)
  • Ievest zirgu stallī laikā, kad insekti ir visaktīvākie
  • Veicināt ventilāciju stallī (caurvējš, ventilatori)
  • Radīt nelabvēlīgu vidi priekš insektu vairošanās (skatīt tabulu zemāk)
Insekta veids Vairošanās vieta Barošanās laiks
Sīvā muša   Mēsli un trūdoši augi Dienas gaišais laiks
Haematobia irritans   Liellopu mēsli Dienas gaišais laiks
Dundurs (Tabanus sulcifrons)   Augi un ūdens Dienas gaišais laiks
Odi (Culicoides spp)   Stāvošs ūdens un mēsli Mijkrēslis, rītausma
Knišļi (Simulium spp.)

 

Tekošs ūdens Rīti un vakari

Zirgam.lv iesaka:

Pretinsektu līdzeklis Red Zone Super. Ļoti efektīvs taču tajā pat laikā maigs pret ādu, var lietot ne tikai zirgiem, bet arī cilvēkiem. Sastāvā esošais saltidīns nav toksisks un sniedz ilglaicīgu efektu pret dažādiem insektiem. Iedarbību pastiprina arī parastā purvmirte, kadiķis, ķiploks un citroneikalipts, kas pievienoti sastāvam. Apskatīt: šeit

NAF Off Deet Power. Spēcīgas iedarbības pretinsektu pūšamais! Absolūti nepārspējāms. Apskatīt: šeit

Sweet oil kairinātas ādas kopšanai, lieliski piemērota eļļiņa insektu koduma vietu apstrādei. Mitrina ādu, samazina kairinājumu un niezi. Nodrošinās ādas mitrināšanu visu dienu, lai palīdzētu zirgam samazināt vēlmi kasīt kairināto ādu. Sastāvā ir nomierinošas iedarbības mandeļu eļļa, antiseptiskā mirtes eļļa un saltidīns. Apskatīt: šeit

***

Izmanotais avots: Understanding Insect Bite Hypersensitivity in Horses, Pieejams: šeit

Attēla atsauce: 1

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase