5 praktiski padomi laminīta gadījumā

Abos iepriekšējos rakstos stāstījām par laminīta simptomiem un to novēršanu, kā arī par to vai tiešām laminīts zirgam nozīmē nāves spriedumu. Šoreiz apkopojām pāris praktiskus un netradicionālus padomus zirgu īpašniekiem, kas saskaras ar laminītu.

Ārkārtas rīcības plāns

Nagu kopšanas speciālista Nika Hila (Nick Hill) ieteikumi gadījumiem, ja radušās aizdomas par laminītu. Iespējams, ka daži harizmātisko Niku arī atceras no viņa vizītes Latvijā 2019. gadā.

  1. Norobežo zirgu no ganībām, pārstāj barot ar graudiem
  2. Dzesē zirga nagus – stāvot aukstā ūdenī, laistot ar šļūteni
  3. Ja ir aizdomas par ogļhidrātu pārēšanos (zirgs ielauzies barības telpā u.c.) 2-3 dienas dzīvniekam var izbarot aktivizētu ogli (izšķīdinātu ūdenī ielaiž mutē ar šļirci). Ilgstoša aktivizētas ogles lietošana nav ieteicama.
  4. Nodrošini mīkstus pakaišus – skaidas, smiltis, gumijas paklājus. Ja nekas no tā nav iespējams, palīdzēs zirgu botas ar paliktņiem.
  5. Ļauj zirgam pašam kustēties, taču nespied viņu to darīt
  6. Vītola miza ir dabisks pretsāpju līdzeklis, to var piedāvāt zirgam ēst
  7. Sazinies ar savu veterinārārstu pēc iespējas drīzāk, lai izplānotu tālāko rīcību
  8. Izvairies no kalšanas. Naglu iedzīšana jau tā vājajā nagā nebūs laba
  9. Nodrošini zirgam kompāniju – jo mazāk stresa dzīvnieks piedzīvo, jo vieglāk pārvarēt akūto laminīta fāzi
  10. Esi mierīgs un dod savam zirgam laiku atlabt

Protams, ka profilakse vienmēr ir labāka par ārstēšanu, taču dažkārt pat pie labākās aprūpes lietas mēdz aiziet greizi. Tāpēc nešausti un nevaino sevi, tas dzīvniekam nepalīdzēs.

Incrediwear Equine cirkulācijas bandāžas un zeķes

Incrediwear elastīgās cirkulācijas zeķes ir pasaulē pirmās pretiekaisuma zeķes zirgiem, kas satur germāniju un karbonu. Materiāls palīdz uzlabot asins cirkulāciju un limfas drenāžu, mazina tūsku un iekaisumu, samazina sāpes un patīkami dzesē zirga kājas. Incrediwear zeķes un bandāžas var izmantot, lai nagus dzesētu un tās plaši tiek izmantotas zirgu rehabilitācijā. Incrediwear produktus meklēt šeit.

Zirgu botiņas

Botiņas ir lielisks veids, kā nodrošināt zirgam mīkstu un komfortablu staigāšanu, kas laminīta gadījumā ir ļoti svarīgi. Akūtajā fāzē botiņas var lietot 24/7, tikai jāizvēlas atbilstošs modelis. Tajās ieliekot paliktņus (gumijas vai EVA putu materiāla) var vēl vairāk palielināt zirga komfortu. Botiņas zirgam turpinās noderēt arī atgriežoties slodzē, jo pēc laminīta epizodes zirgi nereti sūdzas par nagu jutību, piemēram, negrib iet pa cietu pamatu. Botiņas to var risināt.

Akūta laminīta gadījumā, kad atbalsts ir nepieciešams 24/7, piemērotākas būs botiņas, kas paredzētas tieši rehabilitācijai. Tās ir mīkstākas un to dizains ir pārdomāts tā, lai nekas nesāktu berzt pat pēc daudzu stundu valkāšanas. Piemēram, Equine Fussion Recovery. Latvijas botiņu meitenēm var sekot līdzi Facebook kopā – Hoofbootgirls.

Ātrais risinājums nagu komfortam

Laminīts reizēm pārsteidz zirga īpašnieku nesagatavotu, botiņas un citus risinājumus var nākties gaidīt vairākas dienas, taču zirgam jāpalīdz ir tagad. Ātrais risinājums, kā nodrošināt komfortu ar viegli pieejamām sastāvdaļām – jogas (jeb tūristu) matracītis un sudraba līmlente. No jogas matracīša izgriež naga formas paliktņus un ar līmlenti pietin pie naga. Svarīgi – līmlente nedrīkst nosegt kronīša līniju. Līmlenti visdrīzāk gan nāksies atjaunot vairākas reizes, jo tā ātri nodilst, taču svarīgākais – nodrošināt mīkstu pamatu zem iekaisušā naga, būs izdarīts.

Bagātīgi informācijas avoti

Informācijas krātuve “ECIR grupa” darbojas kopš 1999. gada, apkopojot informāciju par hipofīzes disfunkciju (kušings, PPID) un zirgu metabolo sindromu (EMS, insulīna rezistence). Grupa veicina šo slimību izpēti un diskusiju plašākā sabiedrībā. Laminīts tiek cieši saistīts ar abām šīm vielmaiņas slimībām un lapā nolaminitis.org iespējams atrast bagātīgu informāciju no konferencēm, kurās tiekas veterinārārsti, kalēji un zirgu uztura speciālisti, pārrunājot jautājumus par laminītu.

Vairāk kā stundu gara intervija ar veterinārārsti Debru Teilori (dr. Debra Taylor), kura specializējusies zirgu podiatrijā un ilgstoši pētījusi procesus, kas notiek laminītiska zirga organismā. Podkāsta epizodē viņa skaidro par 3 laminīta veidiem, kā tie atšķiras un kādas metodes izmantot to ārstēšanā. Epizodi meklē šeit.

***

Attēlu atsauce: 1, 2 Veikalszirgam.lv, 3 thelaminitissite

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase