Kādēļ zirgs ēd kakas?

Redzot šo nepatīkamo skatu, kad zirgs ēd izkārnījumus, visbiežāk īpašnieki domā – vai dzīvnieka uzturā kas iztrūkst? Tā varētu teikt, taču tie nav ne vitamīni ne minerālvielas, ko zirgs cenšas šādi uzņemt.

Ieskatoties pētījumos, kas veikti ar cilvēkiem, atklāts, ka viens pieaudzis cilvēks sastāv no apmēram 10 triljoniem ķermeņa šūnu. Uz šī paša cilvēka dzīvo 100 triljoni baktēriju šūnu. Tātad – mūsu organismā tikai 10% šūnu ir mūsu pašu. Ja cilvēka ķermeni pētītu citplanētieši, tie nospriestu, ka esam dažādu baktēriju šūnu kopums ar tikai nelielu daļiņu cilvēka šūnu piemaisījumu.

Šīs baktērijas dzīvo harmonijā uz mūsu ādas, matiem, elpceļu gļotādas un citur, taču lielākais vairums mīt cilvēka zarnās. Tur tās veic dažādus svarīgus uzdevumus – palīdz sagremot barību, sintezēt vitamīnus un aizsargāt pret parazītiem un “sliktajām” baktērijām. Bez šīm baktērijām mūsu organismi nespētu eksistēt!

Apjomīgos pētījumos, ievācot simtiem un tūkstošiem cilvēku zarnu mikrovides paraugus, ir atrasta līdzība starp cilvēkiem, kas slimo ar vienu un to pašu slimību. Tāpat arī cilvēkiem ar līdzīgu uzturu ir līdzīga zarnu mikrovide (piemēram, tiem, kas daudz patērē cukuru un pusfabrikātus ir ievērojami vairāk “slikto” baktēriju).

Cilvēkiem, kas slimo ar kairinātas zarnas sindromu ir raksturīgs palielināts apjoms noteikta celma “slikto” baktēriju. Daži no pacientiem cieš no vēdera sāpēm gadiem ilgi un šī slimība tiek uzskatīta par grūti ārstējamu. Taču eksperimentos 90% gadījumu ir bijis iespējams šiem slimniekiem palīdzēt veicot fekālo transplantāciju. Tas ir process, kad no vesela donora, kura zarnās mīt pilns “labo” baktēriju spektrs, fekāliju paraugs ar zondi tiek ievadīts slimnieka resnajā zarnā. Jā, neliels cita cilvēka kaku gabaliņš slimnieka zarnā. (Fui!) Tomēr metode ir apbrīnojami efektīva.

Bet kāds tam visam ir sakars ar zirgiem? Pētniecība zirgu zarnu biomā pagaidām ir ļoti niecīga, ja salīdzina ar cilvēku pētījumiem, taču līdz šim uzzinātais ir ļoti interesants. Vesela zirga zarnās ir triljoniem “labo” baktēriju un citu mikrobu. Neviens nav aplēsis kāda ir zirga un baktēriju šūnu proporcija. Taču ņemto vērā zirga gremošanas sistēmu (kas gandrīz pilnībā paļaujas uz baktēriju darbu resnajās zarnās) baktēriju šūnu proporcija noteikti ir lielāka par 90%. Varbūt zirgs sastāv no 95% vai pat 99% baktēriju šūnu un tikai pāris procentu zirga šūnu? Bet šaubu nav – jūsu zirgā ir vairāk baktēriju kā paša zirga.

Jaunākie pētījumi ar zirgiem norāda uz noteiktu baktēriju klātbūtni zarnās dzīvniekiem, kas slimi ar laminītu, cieš no kolikām un citām slimībām. Līdzīgi kā cilvēkiem, “slikto” baktēriju daudzums saistāms ar uzturu. Pārmērīgi daudz cukura, pesticīdu atliekas un dažādu citu vielu piejaukumi barībai pasliktina zarnu mikrovidi.

Tātad – zirgiem ir dabiski ēst citu zirgu kakas? Jā, to sauc par koprofāgiju. Vēl nedzimuša kumeļa zarnas ir sterilas – tajās nav baktēriju. Dzemdībās plīstot augļapvalkam, baktērijas nonāk uz kumeļa ādas. Pirmo reizi ieelpojot tās nonāk kumeļa plaušās un zīžot māti dažādas baktērijas tiek uzņemtas no mātes tesmeņa ādas. Ja kumeļš neuzkrās baktērijas zarnu traktā, tas būs vājš, ar vāju imunitāti un traucētu vielmaiņu. Kumeļš piedzimst ar īpaši caurlaidīgu zarnu membrānu, kas ļauj liela molekulārā izmēra antivielām no ķēves jaunpiena iziet cauri zarnas sieniņām un nokļūt asinsritē. Jaunpiens ir īpaši bagātīgs ar antivielām un to uzturvielu “paketi”, kas kumeļam visvairāk nepieciešamas. Taču šīs īpaši caurlaidīgās zarnu sieniņas ir iemesls, kādēļ kumeļi pirmajās dienās ir ļoti uzņēmīgi dažādām infekcijām – zarnu membrāna var tikpat viegli arī ielaist “sliktās” baktērijas un toksīnus asinsritē. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ jauniem kumeļiem attīstās septiskais artrīts.

Drīz vien kumeļa zarnu membrānas šūnas (kas pārklāj zarnas) savienojas ar desmosomām un izveido spēcīgu, selektīvu barjeru, kurai cauri tiek izlaistas tikai barības vielas. Kumeļš pamazām veido labo baktēriju kopu (ar nelielu “slikto” baktēriju daļu – tās vienmēr būs kaut kur apkārt), kas fermentēs šķiedrvielas, ražos barības vielas, vitamīnus un veiks citas svarīgas lomas (kontrolēs imūnsistēmu un vielmaiņu). Cilvēku pētījumi rāda, ka bērniem nepieciešami aptuveni 3 gadi, lai sasniegtu pareizu “labo” baktēriju līdzsvaru. Tāpēc zīdaiņus no piena uztura atradina pēc sešu mēnešu vecuma un to dara ļoti lēni – viņiem vienkārši nav nepieciešamo baktēriju, lai sagremotu citu pārtiku. Tas pats ir spēkā arī kumeļiem. Lai iegūtu pilnvērtīgu zarnu mikrovidi, kumeļam ir nepieciešams aptuveni gads. Viņš to izveido, aktīvi uzmeklējot un ēdot savas mātes un citu zirgu kakas, daudzu mēnešu garumā. Ikviens, kas audzējis kumeļu, zinās, ka tiem ir tendence ēst svaigus zirgābolus.

Pirmos 3 mēnešus kumeļš ir atkarīgs no mātes piena, vēlāk tam jau ir pietiekama zarnu mikroflora, lai pamazām sāktu ēst cietu pārtiku, taču ātrākais atšķiršanas laiks būtu 6 mēneši (vai vēlāk). Kumeļš ēd citu zirgu mēslus, lai izveidotu zarnu mikrobu populāciju, kas nepieciešama šķiedrvielu fermentēšanai, vitamīnu ražošanai, imūnsistēmas un vielmaiņas kontrolei. Tas ir viens no galvenajiem veidiem, kā zarnās uzņemt pareizu mikrobu līdzsvaru.

Bet kādēļ pieauguši zirgi ēd citu zirgu mēslus? Visdrīzāk to pašu iemeslu dēļ, kādēļ to dara kumeļi – lai uzņemtu gremošanas baktērijas. Ja zirga zarnās izveidojusies disbioze (“slikto” baktēriju pārsvars), ātrākais veids kā to risināt ir baktēriju uzņemšana pareizā proporcijā. Šie dzīvie “labie” mikroorganismi gremošanas sistēmā tiek ražoti nepārtraukti, un daļa no tiem kopā ar mēsliem nonāk arī ārējā vidē. Silta, svaiga zirgābolu čupa no zirga, kurš ir vesels, neslimo ar laminītu, metabolo sindromu vai biežām kolikām, satur simtiem tūkstošu “labo” dzīvo baktēriju. Un nevienu rauga celma baktēriju kā Yeasacc. Un neskaitāmi lielāku apjomu kā jebkura prebiotikas piedeva. Svaigā, veselīgā kakā ir simtiem tūkstošu vajadzīgo baktēriju un tās ir tieši pareizā proporcijā un līdzsvarā. Lielākā daļa no šiem mikroorganismiem ārējā vidē var izdzīvot dažas stundas vai dienu.

Ēdot veselīgu kaku, jūsu zirgs pats veic “fekālo transplantāciju”. Tomēr tas nav nekas jauns. Iepriekšējās paaudzes zirdzinieki labi zināja šo faktu un mācīja kā barot prebiotikas krietni pirms tirgū parādījās dārgās (un ļoti šaurā spektra) gremošanas piedevas. To sauca par “kaku tēju” un to izbaroja zirgiem, kuriem novēroja gremošanas problēmas. Lai to pagatavotu, svaigus zirgābols no cita, vesela zirga, ielika marlē un iemērca aukstā ūdenī, kamēr ūdens kļuva brūns. Šo uzlējumu, kopā ar kaļķa miltiem (kalpoja kā barjera, lai baktērijas izkļūtu cauri kuņģa skābajai videi) iebaroja slimajam zirgam divreiz dienā. Rezultāti bija pārsteidzoši.

***

Izmantotie avoti: Dr Deborah Carley, Why does my horse eat horse poo?, Pieejams: šeit

Attēla atsauce: 1

Atpakaļ

1 komentārs

  • Ilona

    Ilona Mans zirgs ir tā mielojies, izskatījās nepatīkami un nesapratu, kas par lietu. Paldies par rakstu!

    26. maijs, 2021 @ 16.49

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase