Laminīts – vai nāves spriedums?

Tūkstošiem zirgu katru gadu cieš no laminīta un tā radītajām sekām. Ir grūti noraudzīties kādas sāpes un ciešanas laminīts sagādā zirgam. Ja dzīvnieks patiesi rūp, tad katra šāda stunda velkas kā mūžība.

Laminīts tiek definēts kā bojāts savienojums starp naga kaulu (distālo falangu) un naga sienu. Lamina, kas savieno naga kaulu un sienas iekšējo slāni, sabrūk. Naga kaula savienojums ar naga sienu kļūst pārāk vājš, zirga svars un mehāniskā iedarbība staigājot, kaulu spiež arvien tālāk no naga kapsulas, plēšot un bojājot sīkos asinsvadus. Asins apgāde pasliktinās, izsaucot mokošas sāpes un klibumu. Rezultātu sauc par naga kaula rotāciju.

Kreisā puse – vesels nags. Labā puse – nags ar hronisku laminītu.

Kreisā puse – vesels nags. Labā puse – naga kaula rotācija.

Lai arī savulaik laminīts tika uzskatīts par nāves spriedumu, laika gaitā attīstījušās dažādas taktikas, kā situāciju stabilizēt un ar rūpīgu darbu lielāko daļu dzīvnieku ir iespējams glābt. Pat vairāk – sniegt tiem iespēju dzīvot garu un produktīvu mūžu.

Kad zirga īpašnieks saskaras ar laminītu, pirmā doma ir par to, kā dzīvniekam samazināt sāpes. Tas, protams, ir svarīgi, taču vēl svarīgāk ir atrast cēloni, kādēļ laminīts attīstījies. Tikai atrisinot primāro cēloni, sāpes būs iespējams likvidēt. Tas var šķist pašsaprotami, taču akūtā situācijā ir ļoti viegli pazaudēt perspektīvu un fokusēties tikai uz sāpēm. Piemēram, zirgam ar lielu, asiņojošu brūci iedot fenilbutazonu (tautā sauktu arī par butu) un cerēt, ka asiņošana pāries? Nē, taču. Protams, ka izmantosim medikamentus, lai kontrolētu sāpes, bet rīkosimies, lai apturētu asiņošanu un sadziedētu brūci – liksim šuves, pārsēju, ja nepieciešams dosim arī antibiotikas.

Ir virkne iemeslu, kādēļ laminīts var attīstīties, bet pats biežākais ir insulīna rezistence. Pētījumi rāda, ka 80 – 90 % laminīta gadījumu cēlonis ir vielmaiņas slimības. Ja vien nav kāds cits neapstrīdams iemesls – placentas aizture, graudu pārēšanās, sistēmiska infekcija – jāpieņem, ka zirgam ir insulīna rezistence, kamēr netiek pierādīts pretējais. Attiecīgi jāpielāgo diēta.

Akūta laminīta fāzē nevar objektīvi vērtēt asinsanalīzes un noteikt, vai zirgam ir insulīna rezistence, jo stress, sāpes un iekaisums ietekmē rezultātus un var radīt viltus pozitīvu rezultātu.

Fenilbutazons un fluniksīns ir biežāk izmantotie pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi laminīta gadījumā. Salīdzinoši jauns ir firokoksibs, kam ir zemāks risks izsaukt kuņģa čūlas veidošanos. Šie medikamenti ir piemēroti lietošanai pirmajās trīs līdz piecās dienās, taču tos nevajadzētu lietot ilgstoši. Tie pieder nesteroīdo medikamentu grupai un dokumentēts, ka to lietošana var negatīvi ietekmēt kaulu un mīksto audu dzīšanas procesu. Cilvēku medicīnā šobrīd vairs neiesaka lietot šīs grupas medikamentus pēcoperāciju periodā.

Akūta laminīta fāzē, laminas audi ir ļoti vāji un dzīvniekam ir jāievēro strikts miera periods. Zirga svars un kustības tikai vēl vairāk novājina iekaisušos laminas audus, tādēļ ar laminītu slimi zirgi izteikti vairāk guļ. To viņiem ir jāļauj darīt un jānodrošina mīksti pakaiši. Kad dzīvnieks jutīsies labāk – tas sāks vairāk stāvēt un mazāk gulēt.

Arī nagu kopšana ir ļoti būtiska. Zirgiem ar sliktas kvalitātes nagiem vai neregulāru nagu apkopi, pastāv lielāks bojājumu risks laminīta gadījumā. Jāuzsver, ka tas nenozīmē, ka zirgam ar labi koptiem nagiem ir iespēja izvairīties no naga kaula rotācijas laminīta gadījumā, bet dzīvniekam ar sliktiem nagiem bojājumi un negatīvās sekas būs vēl lielākas.

Jebkuru aizdomu gadījumā ir nepieciešams veikt rentgena izmeklējumus. Laterālās rentgena projekcijas nagam ir vienīgais veids kā precīzi noteikt naga kaula pozīciju un saprast vai rotācija ir notikusi. Tiklīdz tas ir noskaidrots, veterinārārsts kopā ar kalēju var izmantot rentgena attēlus, lai izveidotu tālāku rīcības plānu. Nagu griešanu nevajadzētu atlikt, tikai jāatrod veids kā to izdarīt zirgam ērtākajā veidā. Īstermiņa mērķis ir samazināt mehānisko plēšanas efektu uz laminu, attiecīgi saīsinot naga sienu. Papildus var izmantot mīkstus un absorbējošus paliktņus (vai sagrieztu tūristu paklājiņu), ko var pietīt zirga nagam kaut ar sudraba līmlenti (sauktu arī par makgaivereni). Tie var ievērojami uzlabot zirga komforta līmeni. Noderēs arī botas.

Zirgam.lv turpinās laminīta tematu un nākamajā rakstu sērijā piedāvās iepazīties ar padomiem, kā dzīvnieka īpašniekam atpazīt pirmās laminīta pazīmes un kādas pirmās rīcības veikt. 

Avots: Eleanor M. Kellon VDM, Laminitis, Pieejams šeit
Attēla atsauce 1, 2, 3
Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase