Iesildīšanās nozīme locītavu veselībai

Kā saglabāt locītavu veselību? Kāpēc kārtīga iesildīšanās ir tik svarīga? Pavisam īsi par to, kā locītavas strādā un kāpēc jāiesoļojas ar zirgu vismaz 10 minūtes.

Locītavas ir kaulu savienojumu veids, kas var būt nepārtraukts – blakus esošus kaulus cieši savieno skrimšļaudi, kaulu savienojums ir nekustīgs, mazkustīgs vai pat pārkaulojies (piemēram, galvaskauss); pārtraukts – locītavām raksturīgs liels kustīgums, atkarībā no locītavas virsmas formas (celis, vēzīša locītava u.c.).

Kustīgo locītavu kaulu savienojumus klāj 0,5 – 3 mm biezs hialīna skrimslis un sinoviālais šķidrums, tāpēc tās ir slīdošas un elastīgas. No ārpuses locītavas norobežo locītavu somiņa, kas sastāv no ārējās fibrozās kārtas un iekšējās – sinoviālās kārtas. Īpašas locītavu saites padara kaulu savienojumu stiprāku un ierobežo locītavas kustību veidu.

Locītavu šķidruma (sinovija) sastāvā ir 94% ūdens, 0,5% mucīns, glikoze un glikozaminoglikāni, 2,5% olbaltumvielu (albumīns un globulīni), tauku pilieni un hialuronskābe. Sinovija nodrošina barības vielas locītavas skrimšļa kārtai un uztur labu slīdamību, ļaujot kaulu savienojumam viegli kustēties un uzņemt zirga svaru.

Locītavai uzņemot svaru, caur sinoviālo membrānu no skrimšļa tiek izspiests ūdens, kas šādi nokļūst locītavas kapsulā. Līdzīgi kā slapju sūkli piespiežot pie sieta. Šo sauc par hidrostatisko eļļošanu.

Iespējams, ka jātnieki spēj iesildīt ķermeni tīrot un seglojot zirgu, taču ar zirga iesildīšanu bieži tiek grēkots, sakot “viņš jau tikko bija aplokā”. Lai sagatavotu zirga locītavas darbam, ir nepieciešams vismaz 10 minūtes raiti (!) soļot, jo tieši šī kustība (svara uzņemšana / noņemšana) liek locītavām saražot pietiekami daudz sinoviālo šķidrumu. Efektīvi “ieeļļotas” locītavas spēj labāk tikt galā ar straujām, spēcīgām kustībām un triecienu, piezemējoties pēc šķēršļa. Pastāv mazāka iespēja bojāt skrimšļa slāni un mazāks risks attīstīties iekaisumam un artrītam.

Desmit minūtes soļos pie rokas vai kordā pirms treniņa ir lielisks veids, kā palīdzēt sava zirga locītavām būt veselām un kustīgām. Tomēr, ja nepieciešams papildus atbalsts, zirgam.lv iesakasuperpiedeva locītavām no Science Supplements.

***

Izmantotie avoti: Horse Hoof motion, Die Wichtigkeit des Aufwärmens

Attēlu atsauce: 1. , 2.

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase