Kā notievēt apaļīgam zirgam?

Ja reiz šo lasāt, visdrīzāk jūsu aprūpē ir vismaz viens zirgs ar liekā svara problēmām. Pēc jaunākajiem datiem, 30 – 51 % zirgu populācijas ASV un Lielbritānijā ir liekais svars. Dzīvnieku aptaukošanās ir labturības jautājums, tādēļ svarīgi ir šo problēmu pēc iespējas ātrāk atpazīt un novērst.

Veterinārārste un Merilandas Universitātes profesore Eimija Burka (Amy Burk) dalās ar padomiem, kā palīdzēt zirgiem zaudēt svaru un uzturēt optimālu kondīciju.

Pirmais, kas nepieciešams – vienota sistēma pēc kuras novērtēt zirga kondīciju. Tā palīdzēs dzīvnieka īpašniekam ne tikai objektīvāk paskatīties uz savu zirgu un novērtēt tā pašreizējo stāvokli, bet sniegs arī konkrētu mērķi uz ko tiekties. Visbiežāk tiek izmantota Hennekes ķermeņa kondīcijas vērtēšanas skala, kurā zirgu novērtē ar skaitli 1 – 9 ( 1 – vājš, 9 – ekstrēmi resns).  Tiek uzskatīts, ka zirga optimālais svars ir robežā no 4 līdz 6. Sākot no atzīmes 7 (ang. fleshy), ir pamats satraukumam, jo tas nozīmē, ka dzīvnieks ir aptaukojies.

Lejupielādēt plakātu ķermeņa kondīcijas novērtēšanai šeit!

Plāns svara zaudēšanai

Labus rezultātus ir vieglāk sasniegt, ja liekā svara problēmai pieiet daudzpusīgi – pārdomājot zirga uzturu, dzīvesveidu, veselību un fizisko slodzi. Nepieciešamības gadījumā piesaistot uztura speciālistu, veterinārārstu vai treneri. Ja nav iespēja zirgu nosvērt, ir vērts iegādāties svara mērlentu, kas nebūs ļoti precīzs rīks, lai noteiktu dzīvnieka svaru, toties palīdzēs fiksēt svara pārmaiņas (vai nu tas pieaug vai samazinās). Tāpat ir jāapbruņojas ar pacietību, jo svara zaudēšana dzīvniekam veselīgā veidā prasa daudz laika. Galvenais ir pāragri nepadoties, ja uzturs un slodze būs kārtībā, 1 – 2 mēnešu laikā var samazināt svaru par vienu pozīciju Hennekes vērtēšanas skalā.

Jautājumi, kas jāizvērtē, ja zirgam nepieciešams zaudēt svaru:

  • Cik daudz laika zirgs pavada ganos? Kāda ir zāles kvalitāte?
  • Kādas barības piedevas zirgs saņem?
  • Vai zirgs tiek barots kopā ar citiem? Vai iespējams, ka apēd ne tikai savu, bet arī cita zirga porciju?
  • Kāda ir zirga fiziskā noslodze?

Atbildot uz šiem jautājumiem, vieglāk būs ķerties klāt pie galvenajiem svara samazināšanas soļiem – mazāk uzņemto kaloriju, vairāk kustību.

Samazināt kalorijas zirga uzturā

Ja siens ir brīvi pieejams, zirgs dienā spēj apēst daudzumu, kas atbilst 2 – 2.5% no ķermeņa svara. Taču pieņemts, ka vidējas kvalitātes siens spēj nodrošināt organismam nepieciešamās kalorijas apjomā, kas atbilst 1,5%. Pakāpeniski samazinot (sešu līdz astoņu nedēļu laikā) siena daudzumu līdz 1,3% no ķermeņa svara, zirgs sāks tievēt. Vairāk nevajadzētu rupjās barības apjomu samazināt, citādi dzīvnieks neuzņem pietiekami daudz šķiedrvielu, kas nepieciešamas normālai gremošanas sistēmas darbībai. Zirgam.lv iesaka – izmantojiet svarus, lai precīzi aprēķinātu siena daudzumu. Ļoti ērti ir iekarināmie svari, ar kuriem nosvērt siena tīklus vai siena somas. Nenovērtējiet siena svaru “uz aci”, jo tas nav objektīvi.

Vajadzētu izvairīties no bagātīga siena, kas satur lucernu, āboliņu, kā arī no vītināta siena. Vislabāk izvēlēties nobriedušu sienu no dabiskajām pļavām.

Atteikšanās no koncentrētās barības

Mazinot kalorijas zirga uzturā, pirmā lieta no kā ir jāatsakās ir koncentrētā barība – graudi, granulas, mušļi. Šīs barības ir paredzētas, lai palielinātu zirga kaloriju un enerģijas apjomu, piemēram, augošiem un grūsniem zirgiem, vai dzīvniekiem intensīvā slodzē. Zirgiem, kuriem nepieciešams svaru zaudēt, piemēroti būs balanseri – tie nodrošinās nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus, kā arī satur kvalitatīvu proteīnu. Proteīns zirgiem ir nepieciešams arī tievēšanas režīmā, jo nodrošina, lai nepazustu muskuļu masa. Ja zirgs tiek barots kopā ar citiem un ļoti gaida barību silē, var izmantot siena granulas vai nelielu daudzumu uzbriedinātus cukurbiešu mīkstumus. Tajos var ērti iejaukt arī minerālvielu pulverīšus.

Mazāk laika ganos

Zāle satur daudz barības vielu – ūdeni, vitamīnus, minerālvielas un proteīnu, taču arī daudz ogļhidrātu, kas veicina aptaukošanos. Ganībās nav iespējams noteikt un kontrolēt cik daudz zirgs apēd, taču svara zaudēšanai tas ir ļoti svarīgi. Lai dzīvnieks varētu pavadīt laiku ārā, var izveidot aploku bez zāles (ar smilšu segumu vai aploku, kur zāle neaug/ir izstaigāta) un nodrošināt viņam sienu. Ja zirgs turpinās iet ganos, viņš turpinās uzņemt kalorijas un pat samazinot laiku zālē, diēta nebūs efektīva. Pierādīts, ka zirgi spēj palielināt uzņemto zāles daudzumu un apēst īsākā laika posmā tikpat daudz, kā iepriekš – ganoties visu dienu.

Ganīšanās uzpurnis

Šobrīd salīdzinoši populāra alternatīva ir uzpurnis, kas traucē zirgam plūkt zāli ar pilnu muti, taču atļauj tam piebiedroties citiem zirgiem un dzīvot barā. Uzpurnis samazina uzņemto zāles daudzumu par 30 – 86%. Svarīgi pārliecināties, vai zirgs ar uzpurni spēj brīvi padzerties, kā arī šo risinājumu nevajadzētu izmantot ilgtermiņā (piemēram, staigāt ar uzpurni 24/7).

Biežas un regulāras ēdienreizes

Laba stratēģija ir zirgam nodrošināt nelielas barības porcijas visas dienas garumā. Zirgiem tieši šāds barības uzņemšanas veids ir dabisks un piemērots. Labs palīgs ir siena tīkli ar nelielām acīm (25-35 mm), tie nodrošinās, lai zirgs ir nodarbināts un barību uzņem pamazām, pa nelieliem kumosiem. Tas ne tikai nodrošinās lēnāku barības devas apēšanu, bet arī veicinās siekalu sekrēciju un mazinās kuņģa skābi. Šo visu ir būtiski ņemt vērā, jo pēdējais ko vēlamies savam zirgam ir kuņģa čūlas. Zirgam.lv iesaka – kvalitatīvi un izturīgi siena tīkli ar ļoti mazām acīm. 

Samazināt cieti un cukuru sienā

Pavisam lieliski ir veikt siena analīzes, nosakot precīzi cik daudz tajā ir ciete un cukurs. Kopējais apjoms nedrīkstētu pārsniegt 10%. Lai samazinātu cietes un cukura daudzumu, sienu var mērcēt (vismaz 1h), tad cukuri “izskalojas” un paliek ūdenī. Tas ir laikietilpīgs darbs, taču dod ļoti labus rezultātus, samazinot ogļhidrātu apjomu uzturā līdz pat 30%. Jāņem vērā, ka šāds siens satur ļoti maz minerālvielu un vitamīnu, tāpēc īpaši svarīgi uzturu būtu papildināt ar kvalitatīvu vitamīnu, minerālvielu papildbarību.

Slodze

Kustības ir ļoti svarīgas, lai zirgs zaudētu lieko svaru un tā ķermenis būtu veselīgs. Ieteicams stimulēt dzīvnieku kustēties pašam aplokā – ūdeni, sienu, nojumi novietot pēc iespējas tālāk vienu no otra, lai zirgs ir spiests vairāk staigāt. Palīdzēs arī aktīvi aploka biedri, kuri labprāt skraida un spēlējas. Labi strādā tā saucamās siena trases vai taku sistēmas (ang. track system), kurās siens ir izvietots pa vairākām stacijām, veicinot kustēšanos no vienas siena stacijas pie nākamās. Pievienojot jebkāda veida darbu kopā ar cilvēku – pastaigas pie rokas, izjādes, kordošanu, peldēšanu u.c. zirgs kļūs spēcīgāks un izturīgāks, kā arī zaudēs kalorijas. Trīs līdz četras reizes nedēļā, strādājot 30 – 45 minūtes, intensitāti var pamazām kāpināt.

Liekā svara ietekme uz veselību

Aptaukošanās nav veselīga nevienam, taču zirgiem, kā lieliem dzīvniekiem, tā bieži tiek attaisnota. Patiesībā liekais svars ļoti apdraud zirga veselību un negatīvi ietekmē tā spēju strādāt.

Šeit daži piemēri:

  • Palielinās laminīta risks (laminas slāņa iekaisums, kas savieno naga kaulu ar naga kapsulu);
  • Zirgu metabolais sindroms un insulīna rezistence bieži attīstās tieši zirgiem ar lieko svaru;
  • Pazeminās zirga darbaspējas;
  • Palielinās risks veidoties locītavu iekaisumam un attīstīties artrītam (papildus svars – papildus slodze locītavām);
  • Lielāka iespēja gūt karstuma šoku, jo tauku slānis samazina ķermeņa spēju atdot siltumu un sevi atdzesēt;
  • Liekais svars kumeļiem un jaunzirgiem palielina ortopēdisku problēmu risku.

***

Izmantotie avoti: Weight Loss for Hefty Horses

Attēlu atsauce: 1, 2, 3, 4

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase