Ziemas uzturā – E vitamīns

E vitamīns ir viens no būtiskākajiem vitamīniem zirga organismā. Kā spēcīgs antioksidants, tas pasargā visa ķermeņa šūnas un ieņem nozīmīgu lomu zirga imūnsistēmas, muskuļu un nervu sistēmas darbībā. Tas pietiekamā daudzumā ir svaigā zālē, taču iztrūkst sienā un citos barības veidos.

E vitamīns ir viens no taukos šķīstošajiem vitamīniem, tas nozīmē – organismā vislabāk uzsūcas, ja tiek izbarots kopā ar nelielu daudzumu eļļas. Komerciālās piedevas E vitamīnu pārsvarā kombinē ar eļļu, aiztaupot pūles zirga īpašniekam.

Taukos šķīstošie vitamīni nonākot asinsritē, uzreiz tiek aizvadīti uz audiem, kur tie ir nepieciešami. A, D un K vitamīni tiek arī uzkrāti aknās, E vitamīna uzkrājumi organismā neveidojas un ķermenis sagaida, ka nepieciešamais apjoms katru dienu tiks uzņemts ar barību.

Atšķirībā no ūdenī šķīstošajiem, taukos šķīstošie vitamīni, kas uzņemti pārmērīgā daudzumā, netiek izvadīti ar urīnu. Tādēļ A vitamīnu viegli ir pārdozēt un izraisīt saindēšanos, turpretim E vitamīnu pārdozēt praktiski nav iespējams. Eksperimentos pierādīts, ka ieteiktā dienas deva ir jāpārsniedz pat 10 reizes, lai novērotu negatīvas blaknes.

Kvalitatīva, zaļa zāle ir lielisks E vitamīna avots. Zāle satur arī vērtīgās Omega 3 un Omega 6 taukskābes, kas palīdz E vitamīna uzņemšanā. Izžāvēta un sagatavota sienā, zāle zaudē lielāko daļu no E vitamīna un divu mēnešu laikā pēc nopļaušanas, sienā tas nav atrodams praktiski nemaz. Arī graudos E vitamīns ir pavisam nedaudz, tādēļ ziemas periodā to ir nepieciešams pievienot zirga uzturam, kā arī zirgiem, kas uzturā saņem tikai sienu.

E vitamīns organismā strādā kā antioksidants – pasargā šūnas no brīvo radikāļu kaitīgās ietekmes un ir svarīgs spēcīgai imunitātei. Tas pastiprināti vajadzīgs periodos, kad dzīvnieks tiek intensīvi nodarbināts, ir grūsns vai laktējošs, slimības un atkopšanās periodā, kā arī zirgiem senioriem.

E vitamīna veidi

Visas E vitamīna formas tiek dēvētas par tokoferolu. Augos un citos dabiskos E vitamīna avotos, ir dažādas tokoferola formas, taču kvalitatīvākā un iedarbīgākā forma ir alfa – tokoferols (ang. alpha – tocophenol). E vitamīna papildbarības var saturēt dabisko formu d- alfa tokoferolu vai sintētisko formu dl – alfa tokoferola acetātu. Dabiskā forma ir ar spēcīgāku iedarbību un labāku uzsūkšanās spēju, toties sintētiskā ir stabilizēta un var tik ilgāk uzglabāta. Izvēloties sintētisko versiju, var vienkārši palielināt izbarošanas devu (par vienu trešdaļu) vai veikt precīzu aprēķinu cik IU dienā dzīvnieks uzņem.

Dienā nepieciešamais daudzums

Vadoties pēc NRC (ang. National Research Council) rekomendācijām, zirgam dienā nepieciešams uzņemt 1-2 IU uz katru ķermeņa kilogramu. Piemēram, 500 kg zirgam ir minimums nepieciešami 500 IU / dienā. Taču citos avotos tiek uzsvērts, ka spēcīgai imunitātei nepieciešama krietni lielāka deva un 500 kg zirgam vajadzīgi aptuveni 2000 IU / dienā.

IU ir internacionāla vienība, ar kuru apzīmē E vitamīna daudzumu. 1 IU ir pielīdzināms aptuveni 0,667 mg d- alfa tokoferolam.

E vitamīna daudzums zālē ir ļoti mainīgs (no 22 līdz 210 mg/kg) un atkarīgs arī no zāles garuma, gadalaika, lietus daudzuma u.c. Ganoties vismaz 6 h zālē, kas nav pāraugusi vai pārganīta, lielākoties zirgs spēj uzņemt nepieciešamo E vitamīna daudzumu. Ja ganību kvalitāte nav pietiekami laba vai zirgs ēd tikai sienu, E vitamīns visdrīzāk trūks un to nepieciešams nodrošināt ar papildbarību.

E vitamīna pietiekamību organismā ir iespējams noskaidrot, veicot asins parauga laboratorisku izmeklēšanu. D- alfa tokoferola koncentrācija asins plazmā un serumā ir >2 μg/mL, E vitamīns ir pietiekami; ja <2 μg/mL, E vitamīns trūkst.

Zirgam.lv iesaka: E vitamīns ērti izbarojamā formā

***

Izmantotie avoti: Getty, J. (2010) Feed your horse like a horse.

The Case for Vitamin E Supplementation

Attēlu atsauce: 1

Atpakaļ

1 komentārs

  • Irbe

    Irbe Jau otro ziemas sezonu lietoju ieteiktajā linkā atrodamo E-vit melnajā flakonā un varu no sirds rekomendēt - vairākiem zirgiem stallī, kas to lieto, redzami uzlabojās ādas un apmatojuma veselība, kā arī redzēju uzlabojumus muskuļu atbrīvotībā. :)

    30. decembris, 2020 @ 21.20

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase