Zirga nagi: biežākās problēmas un risinājumi

Nav nagu, nav zirga – vienkārša patiesība trīs vārdos. Spēcīgi nagi ir veselu zirga kāju pamats, taču dažkārt dažādas problēmas rodas pat vislabāk koptajiem zirgiem. Piedāvājam apkopojumu ar biežākajām nagu problēmām un to risinājumiem. Būtiski ir spēt ievērot pirmās pazīmes, lai nagu problēmas laicīgi novērstu.

Stara puve

Kā atpazīt:

Bieži sastopama infekcija, kas skar naga centrālo un kolaterālās rievas (lasīt vairāk par naga struktūru te). Tipiska stara puves pazīme ir specifiska, nepatīkama smaka. Visbiežāk veidojas dziļa, vertikāla plaisa stara centrā. To tīrot ar nagu āķi, zirgs var izrādīt sāpes un nepatiku. Bojātie audi ir melni pelēcīgi un atšķiras no veselīga stara raga.

Kā atrisināt:  

Ir pieejami dažādi antibakteriāli līdzekļi stara puves apkarošanai un ārstēšanai. Pat dziļu stara puvi ir iespējams izārstēt 1 -2 nedēļu laikā, uzlabojot higiēnas apstākļus un ik dienu apstrādājot staru. Ja stara puve ir dziļa un sāpīga – jāizvairās no kodīgiem un kairinošiem līdzekļiem.

Nereti tiek pieminēts zilais vara vitriola pulveris, kas patiesībā ir ļoti agresīvs un kairinošs, kā arī toksisks apkārtējai videi. Iespējams senāk tas gluži vienkārši bija viens no pieejamākajiem risinājumiem, tad šobrīd ir iespējams izvēlēties ko piemērotāku un mazāk kaitīgu.

Kā novērst:

Stara puve biežāk attīstās apstākļos, kur nags ilgstoši atrodas mitrumā (ļoti netīrs bokss, dubļi, u.c.). Efektīva profilakse ir nodrošināt iespēju zirgam atrasties uz tīra, sausa pamata vismaz daļu savas dienas. Svarīgi ir nagus bieži iztīrīt un regulāri saukt kalēju. Mitrā laikā profilaktiski var izmantot  dažādus staru aizsargājošus līdzekļus. Papildbarība, kas satur pietiekamā daudzumā varu, cinku un biotīnu palīdzēs organismam uzturēt veselīgus nagus un ādu (dabiski pretoties baktēriju un sēnīšu invāzijai).

Zirgam.lv iesaka:

Maigs, antibakteriāls līdzeklis, kura sastāvā ir ārstnieciskie māli un ēteriskās eļļas. Viegli lietot un ilgi turas naga starā. Noderēs dziļas stara puves gadījumā: Hoof-Stuff

Profilaksei – māla bāzes mastika, mazina baktēriju un sēnīšu izplatību: Artimud

Antibakteriāls sprejs, stara un zoles dezinfekcijai: Sole Cleanse

Plaisas

Kā atpazīt:

Plaisas naga sienā visbiežāk veidojas sānos, tipiski – starp platāko naga daļu un papēžiem. Atkarībā no tā, cik plaisa ir dziļa, tā var izraisīt klibumu. Sīkas, virspusējas plaisas var liecināt par nepilnībām zirga uzturā un minerālvielu nepietiekamību. Dziļas plaisas biežāk rodas mehāniski (nagam pāraugot, tas sāk šķelties) vai kā sekas pēc kronīša līnijas traumas, abscesa.

Kā atrisināt:

Primāri – jāsaprot kādēļ plaisas veidojas un jānovērš cēlonis. Sekundāri – jārūpējas, lai plaisās nesavairojas baktērijas un sēnītes, kas var veicināt infekcijas attīstīšanos.

Kā novērst:

Uzlabot zirga uzturu ar barības vielām, kas spēcina raga slāni (varš, cinks, biotīns). Nodrošināt regulāru (ne retāk kā reizi 6-8 nedēļās) nagu apgriešanu. Ja plaisas turpina veidoties, iespējams nepieciešams vēl īsāks laiks starp kalēja vizītēm. Nagus regulāri iztīrīt un radušās plaisas apkopt ar antibakteriāliem līdzekļiem.

Zirgam.lv iesaka:

Papildbarība ar augstu cinka, vara un biotīna sastāvu veselīgam raga slānim: 4 Feet Plus 

Uztura uzlabošanai naga plaisu gadījumā: Profeet

Zilumi uz naga

Kā atpazīt:

Zilums uz naga būs atpazīstams līdzīgi kā jebkur citur – uz raga slāņa būs redzami sīki asins pigmenta punktiņi. Tādi var veidoties gan uz zoles, stara, kronīša, kā arī uz baltās līnijas. Zilumi var rasties nagu atsitot, atspaidot vai nepareizas kalšanas/griešanas gadījumā. Laminīta variantā dažkārt baltā līnija ir kļuvusi sārta (redzams asins pigments). Svarīgi atcerēties, ka zilumi uz naga nav redzami uzreiz pēc traumas, bet gan kādu brīdi pēc tam – raga slānim noaugot uz leju.

Kā atrisināt:

Svarīgi ir novērtēt iespējamos iemeslus, kādēļ zilumi ir radušies. Ja ziluma vieta rada sāpes, zirgam ir jānodrošina mīksts pamats, jāļauj atpūsties un jākonsultējas ar veterinārārstu. Ja zilumi ir divām vai vairāk kājām, atkārtoti veidojas tajā pašā vietā, iespējams nepieciešams ko mainīt kalšanas vai griešanas veidā.

Kā novērst:

Ja tās ir traumas – uzkāpjot uz akmens vai nagu atsitot, iespējams jāmeklē veids kā nagu papildus aizsargāt. Varbūt zirgam nepieciešami zvani, amortizējoši paliktņi zem pakaviem vai nagu botiņas.

Zirgam.lv iesaka:

Ērts veids, kā aizsargāt nagu pat visskarbākajos apstākļos: Botiņas

Abscesi

Kā atpazīt:

Abscess ir neliels infekcijas perēklis naga iekšienē. Bieži naga abscess saistās ar pēkšņu, izteiktu klibumu, pastiprinātu digitālo pulsu konkrētajai kājai. Kalējs vai veterinārārsts parasti abscesa vietu var noteikt ar palpācijas knaiblēm.

Kā atrisināt:

Dažkārt veterinārārsti izvēlas abscesu atvērt – atgriežot to vaļā no zoles puses (izgriež nelielu caurumiņu naga zoles vietā, kur ar palpācijas stangām atrasta abscesa vieta). Ja tas netiek darīts, abscess parasti dažu dienu laikā atveras pats un to var veicināt, nagu mērcējot. Pēc abscesa atvēršanās, svarīgi ir nagu turēt tīru, lai mazinātu iespējamību, ka ārējās vides baktērijas iekļūst brūcē.

Kā novērst:

Rūpēties par nagu kopējo veselību un laicīgi risināt visas citas problēmas (piemēram, plaisas var veicināt abscesu rašanos). Nelikt zirgam pārvietoties pa pamatu, kur tas nejūtas komfortabli – akmeņainu ceļu, sasalušu laukumu u.c.

Zirgam.lv iesaka:

Papildbarība, kas veicina veselīgu nagu augšanu: Focus

Laminīts

Kā atpazīt:

Laminīts ir laminas (lapiņām līdzīgais slānis starp naga kaulu un naga kapsulu) iekaisums. Tā tipiskākās pazīmes ir klibums, nevēlēšanās likt svaru uz nagu priekšējās daļas, nevēlēšanās kustēties, uz priekšu izstieptas priekškājas, silti nagi un izteikti spēcīgs digitālais pulss. Kā arī par laminītu liecina izteiktas rievas naga sienā (skatīt bildi pa labi).

Kā atrisināt:

Akūta laminīta gadījumā ir nepieciešama nekavējoties konsultēties ar veterinārārstu un uzsākt ārstēšanu. Laminīta ārstēšana ir kompleksa un iekļauj arī striktu diētas ievērošanu (pēc iespējas mazāk cukura un cietes uzturā). Kad situācija ir stabilizēta un primārā ārstēšana veikta, zirga nagus būs nepieciešams pasargāt un nodrošināt mīkstu un komfortablu pamatu pa kuru pārvietoties.

Kā novērst:

Uzmanīties no zirga aptaukošanās (laminītu veicinošs faktors) un sekot līdzi tā uzturam – izvēlēties barību ar zemu cietes un cukura daudzumu, ierobežot ganīšanās laiku pavasarī.

Viens no biežākajiem laminīta cēloņiem ir insulīna rezistence, lasīt vairāk par to var šeit.

Zirgam.lv iesaka:

Droša un piemērota barība zirgiem, kas piedzīvojuši laminītu. Satur nepieciešamos vitamīnus un mikroelementus. Lo – cal 

 

Navikulārais sindroms

Kā atpazīt:

Navikulārais sindroms tipiski saistās ar sāpēm naga aizmugurējā daļā. Rentgena un magnētiskās rezonanses izmeklējumi sniegs konkrētāku diagnozi, nosakot tieši kuras struktūras ir skartas. Navikulārā sindroma gadījumā bieži novērojams klibums, kas izteiktāks pagriezienos un uz cieta pamata.

Kā atrisināt:

Iespējamie risinājumi ir dažādi, atkarībā no konkrētas diagnozes. Zinošs veterinārārsts – ortopēds spēs sastādīt ārstēšanas plānu. Sīkāk par navikulāro sindromu parunāsim nākošajos rakstos, kur apskatīsim dažādas metodes ārstēšanā, veiksmes un neveiksmes.

Kā novērst:

Navikulārā sindroma izcelsme nav pilnībā pierādīta, taču tiek uzskatīts, ka zirgus ar šādu pataloģiju nevajag izmantot vaislā (pastāv risks nodot pēcnācējiem). Citos avotos slimības izcelsme tiek saistīta ar naga biomehāniku un nepareizu svara sadalījumu.

Labākais ko zirga īpašnieks var darīt – uzturēt nagu veselīgu, un visas tā daļas maksimāli funkcionālas.

***

Izmantotie avoti: Common Horse Hoof ProblemsA Quick Guide to Common Hoof Problems and Solutions

Attēlu atsauce: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase