Zirga nagi: uzbūve

Zirga nags ir mātes Dabas izcilās inženierijas pierādījums. Zirga izmērs un svars attiecībā pret tā naga lielumu liek apbrīnot, cik daudz atbalsta spēj nest tik maza struktūra. Bez veseliem, funkcionāliem nagiem nebūs arī strādāt spējīga zirga. Tādēļ ikvienam zirga saimniekam ir svarīgi zināt vismaz pamatlietas par naga anatomiju, lai cik tas garlaicīgi arī nešķistu.

Zirga nags sastāv no vairākām daļām, kur katra no tām pilda savu funkciju un tajā pašā laikā strādā kopā. Tāpēc pat neliela novirze no normas kādā naga daļā, spēj ietekmēt visa nagu veselību un pat izraisīt klibumu. Nagu iedala trīs daļās: ārējā daļa (ārpuse), zoles daļa (apakšpuse) un naga iekšējās struktūras (iekšpuse).

 

Ārējā daļa

Naga siena 

Naga siena ir tā daļa, ko iespējams visvieglāk ievērot un izpētīt. Citos avotos to dēvē arī par naga kapsulu. Būtībā tas ir biezs raga slānis, kas apklāj un pasargā jutīgas naga daļas. Tajā nav nervu vai asinsvadu, keratīna materiāls nepārtraukti turpina veidoties un mēneša laikā izaug aptuveni 1 cm. Tādēļ nagiem paredzēts dabiski dilt vai arī regulāri tikt apgrieztiem. Naga siena var būt melna vai balta. Mīts, ka baltie nagi ir trauslāki nav patiess, jo vienāda naga struktūra ir visiem četriem zirga nagiem, vienīgi baltiem nagiem plaisas ir labāk redzamas.

Naga sienai ir ārējā un iekšējā kārta. Ārējā visbiežāk ir pigmentēta, klāta ar spīdīgu slānīti, kas sliktāk uzsūc mitrumu, un ir īpaši spēcīga. Iekšējā kārta visbiežāk ir balta (bez pigmenta) un tās struktūra ir elastīgāka.

Kronīša līnija

Kronīša līnija ir naga augšējā mala, kur matu līnija saplūst ar naga ragu, tā parasti ir gaišākā krāsā un veido tādu kā gredzenu apkārt nagam. Sīkie asinsvadi tajā pievada resursus, kas nepieciešami naga augšanai. Kronīša līnijas traumas var ievērojami ietekmēt naga augšanu, un nereti bojājuma vietā veidojas pastāvīga plaisa vai trauslāks raga slānis.

Periople

Periople ir mīksts raga materiāls, kas uzreiz zem kronīša līnijas veido plānu slānīti uz naga sienas. Tā aizsargā un ļauj jaunajam sienas ragam kļūt cietākam.

 

Zoles daļa

 

Zole

Zole ir apakšējā naga daļa, tā ir nedaudz izliekta un tiešā veidā kontaktu ar zemi veido tikai tās ārējās malas. Zoles struktūra ir līdzīga naga sienai, taču keratīns zoles daļā ir vieglāk noberžams un nodeldējams kā tas, kas veido ragu naga sienā. Zole arī palīdz aizsargāt naga iekšējo struktūru darbību.

Stars

Paceļot zirga nagu, uzreiz ir ievērojama V veida struktūra zoles centrā, kas līdzinās biezai gumijai – tas ir stars. Tas pasargā papēža skrimšļa daļu (ang. digital cushon) daļēji darbojoties kā trieciena absorbētājs zirgam kustoties. Tāpat stars palīdz veidot saķeri ar pamatu un veicināt asins cirkulāciju nagā. Nervi, kas atrodas naga stara dziļākajos slāņos, palīdz sajust virsmu pa kuru zirgs pārvietojas.

Balsti

Balsti (ang. bar) ir naga sienas turpinājums, kas veido ielaidumus paralēli staram. Tāpat kā naga siena, arī balsti uzņem zirga svaru. Tie palīdz stabilizēt naga aizmugurējo daļu un uzturēt zoles izliekumu. Novērtējot zirga nagus, uzmanība ir jāpievērš arī leņķim, kādā balsti aug – vēlams, lai tie ir taisni un nav augstāki par kopējo zoles līmeni.

Centrālā un kolaterālās rievas

Starp naga balstiem un staru atrodas kolaterālās rievas (ang. – collateral groove). Tās veido nelielu iedobi, kurā parasti sakrājas smiltis un nelieli akmeņi. Stara centrā nereti veidojās neliela, sekla rieva (ang. central sulcus). Mitros apstākļos dažādu baktēriju ietekmē tur var attīstīties stara puve, tādēļ vienmēr ieteicams uzmanīt vai šī centrālā rieva ir plata un sekla (nevis kļūst šaura un/vai dziļa).

Baltā līnija

Baltā līnija patiesībā ir drīzāk dzeltena kā balta un ir veidota no mīkstākiem un elastīgākiem audiem kā naga siena, attiecīgi veidojot starpslāni starp jutīgajām naga iekšējām daļām un cieto naga kapsulu. Pateicoties savai tekstūrai, tā ļauj nagam kustības laikā nedaudz izplesties un absorbēt triecienu, pasargājot naga iekšējās struktūras. Baltās līnijas audi veido savienojumu zolei ar naga sienu. Ja baltā līnija tiek bojāta, caur bojājuma vietu var iekļūt baktērijas un novājināt naga sienas slāņus, sliktākajā gadījumā attīstoties tik tālu, ka zirgs sāk klibot.

 

Iekšējās naga struktūras

Naga spilventiņi

Naga spilventiņi (ang. digital cushion) ir naga aizmugurējā daļa virs stara pamatnes un papēžiem. Tie sastāv no skrimšļaudiem un citiem mīkstajiem audiem. Šīs struktūras uzdevums ir absorbēt triecienu, kas veidojas nagam piezemējoties. Zirgiem ar gariem naga purngaliem un zemiem papēžiem, naga aizmugurējā daļa lielākoties būs vāji attīstīta un nespēs pilnīgi veikt savu uzdevumu. Labi attīstīti naga spilventiņi palpējot ir stingri, elastīgi un atsperīgi.

Naga kauls

Naga kauls pēc izmēra ir lielākais kauls nagā un atrodas naga kapsulas iekšienē, novietots nedaudz tuvāk naga purngalam. Naga kauls ir naga kodols, piešķirot tam formu un izturību. Veidots no ļoti blīviem kaulaudiem kurus caurvij smalki asinsvadi, kas nodrošina asins apgādi un barības vielas.

Naga kaula priekšējā daļa ir paralēla naga sienai, un ar naga sienu to savieno lamina. Lamina ir mīksto audu struktūra, kurā ir daudz asinsvadu un nervu. Tās struktūra līdzinās sīkām, blīvām lapiņām. Pēkšņas izmaiņas kalšanā, naga traumas, naga kaula rotācija u.c. bojā šo savienojumu un var izraisīt zirga klibumu. Laminas slānis ne tikai kalpo kā savienojoša struktūra, bet arī piedalās raga materiāla veidošanā.

Naga kaula apakšējo daļu ar zoles ragu savieno koriuma slānis (ang. solar corium), kas ražo zoles ragu.

Navikulārais kauls

Navikulārais kauls jeb distālais sezamkauls ir neliels laivas formas kauliņš starp naga kaulu un kronīša kaulu, tam pāri iet dziļā saliecējstiegra. Navikulārā kaula funkcija ir stabilizēt naga kaulu, nodrošina konstantu dziļās saliecējstiegras pievienošanās leņķi naga kaulam un ļaujot locītavai nedaudz noliekties uz vienu vai otru pusi uz nelīdzena pamata.

Asins apgāde

Naga asins apgādi nodrošina mediālā un laterālā artērija, kas sadalās sīkākos asinsvados un apgādā visas naga daļas ar asinīm. Atpakaļ uz kopējo asinsriti asinis no naga aizplūst pa mediālo un laterālo digitālo vēnu. Asinsvadu sistēma ir ļoti nozīmīga lai transportētu izšķīdušas gāzes, barības vielas, organisma atkritumus, hormonus un imūnās šūnas uz un no citiem orgāniem.

 

Nākamajā rakstā pastāstīsim par biežākajām nagu problēmām – kā tās atpazīt un risināt.  Apkoposim dažādus praktiskus padomus un izzināsim labākos nagu kopšanas līdzekļus.

 

Izmantotie materiāli: Avots 1, Avots 2

Attēlu atsauces: 1, 2,

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase