Pirmsdzemdību pazīmes ķēvēm

Kumeļa gaidīšanas laiks var būt ļoti satraucošs, īpaši ja pieredze zirgu audzēšanā nav liela. Sagatavošanās un iepriekš pārdomāts plāns ir ļoti būtisks, lai viss noritētu veiksmīgi un bez lieka stresa. Šajā rakstā piedāvāsim iepazīties ar tipiskākajām pazīmēm, kuras var novērot īsi pirms kumeļa piedzimšanas.

Vidējais kumeļa iznēsāšanas laiks ķēvēm ir 340 dienas vai aptuveni 11 mēneši. Taču arī šis skaitlis var krietni variēt un nav nekas neparasts, ja kumeļš piedzimst 3 nedēļas agrāk vai vēlāk. Kumeļa dzimšanas brīdī cilvēkam vajadzētu būt klāt, lai novērtētu vai viss norit veiksmīgi un nav nepieciešams iejaukties un izsaukt veterinārārstu. Taču pat ja iepriekš precīzi aprēķināts piedzimšanas datums, kumeļa piedzimšana ir pietiekoši garš process, kuru visdrīzāk negribas pavadīt naktīs dežurējot stallī. Lielākā daļa ķēvju arī nevēlas pārāk uzmācīgu novērošanu un dzemdē laikā, kad stallī ir vismazākā rosība. Tāpēc, lai atvieglotu šo laiku kā saimniekiem tā kumeļmammām, pieredzējuši speciālisti ir apkopojuši biežākās pazīmes, kas novērojamas pavisam īsu laiku pirms dzemdībām.

Fiziskās pārmaiņas

Vēlīnajā grūsnības posmā (no 250. dienas) ķēvēm var novērot dažādas izmaiņas ķermenī, kas liecina par organisma gatavošanos dzemdībām. Tipiski viena no pirmajām pazīmēm ir tesmeņa palielināšanās, tas var notikt divas līdz trīs nedēļas pirms dzemdībām, taču 24- 48 stundas pirms dzemdībām pupu galiņos veidojas vaskam līdzīgi pilieni jeb “sveķi”. Šī pazīme ir novērojama aptuveni 90% gadījumu, bet kā parasti – mēdz būt arī izņēmumi, kad “sveķi” parādās ilgāku laiku pirms dzemdībām, īpaši ja apkārtējā vide ķēvei ir neierasta un rada stresu (piemēram, dzīvnieks pirms dzemdībām ir pārvests uz klīniku).

Citas pazīmes, kas liecina par dzemdību tuvošanos ir vulvas atslābināšanās un pagarināšanās, kā arī iegurņa saišu atslābināšanās. Citreiz ir redzams kā izmainās ķēves vēdera forma, kumeļam ieņemot pareizo pozu dzemdību ceļos. Šīs pazīmes ir labs rādītājs par normālu grūsnības norisi. Vēlīnajā grūsnības posmā ieteicams ķēves apskatīt vairākas reizes dienā, piemēram, barojot. Ķēves, kurām tās ir pirmās dzemdības vai iepriekš piedzīvojušas problemātisku grūsnību, būtu ieteicams novērot pastiprināti.

Uzvedības pārmaiņas

Pazīstot konkrēto ķēvi un tās ieradumus, būs vieglāk ievērot pat nelielas izmaiņas uzvedībā, kas var liecināt par dzemdību tuvošanos. Biežāk uzvedības pārmaiņas novērojamas, sākoties dzemdību agrīnajai (pirmajai) fāzei, vienu līdz četras stundas pirms aktīvās otrās (aktīvās) dzemdību fāzes. Dažkārt pazīmes var parādīties pat dienu pirms dzemdībām.

Uzvedības pazīmes var būt sekojošas:

 • Nemiers, trauksmainība
 • Bieža apgulšanās, piecelšanās (biežāk kā normāli)
 • Kārpīšana ar kāju, astes žvidzināšana
 • Astes pacelšana un skatīšanās atpakaļ uz vēderu, dažkārt – košana sev sānos
 • Satraukta staigāšana pa boksu
 • Svīšana
 • Augšlūpas pacelšana
 • Savādas mutes kustības un izteikta žāvāšanās
 • Bieža urinācija un defekācija nelielās porcijās
 • Atteikšanās no barības, samazināta apetīte
 • Piena pilēšana (vai tecēšana) no pupiem

Dažkārt saimniekiem ir grūti šīs pazīmes atšķirt no koliku simptomiem, jo abos gadījumos dzīvnieks izrāda diskomfortu. Tādēļ būtiski ir novērot uzņemto barības un ūdens daudzumu, kā arī defekācijas regularitāti, ja tas viss atbilst ierastajai normai, tad visdrīzāk tās ir dzemdību (nevis koliku) pazīmes.

Bieži ķēves rinķo nelielā aplī, rādot, ka gatavojas gulties. Kontrakcijām pastiprinoties, tās parasti sāk svīst, īpaši kakla, plecu un sānu rajonā.

Vislabāk uzvedības pārmaiņas spēs novērtēt cilvēks, kurš pazīst ķēves ikdienas rutīnu un normālo uzvedību. Dzemdībām tuvojoties, ķēve sajūt pārmaiņas savā organismā un nereti kļūst vairāk aizņemta ar šīm sajūtām kā ar savu ikdienas rutīnu. Tāpat būtiski ir novērtēt kādos apstākļos ķēve ir – vai tā atrodas aplokā ar citiem zirgiem vai savā boksā, tas arī var mainīt dzīvnieka uzvedību un pazīmes, ko tas izrāda. Ķēvei atrodoties barā, iespējams, tuvojoties dzemdībām, tā turēsies atsevišķi no pārējiem. Taču kā vienmēr – mēdz būt izņēmumi un redzētas ķēves, kas neizrāda nekādas uzvedības izmaiņas un absolūti normāli un mierīgi ēd sienu, līdz strauji sākas jau otrā dzemdību fāze.

Speciālisti gan iesaka vērot ķēves uzvedību visā grūsnības laikā, jo uzvedības izmaiņas citos grūsnības periodos var liecināt arī par dažādām problēmām un pat priekšlaicīgu abortu.

Monitorēšanas iekārtas

Tirgū ir pieejami produkti, kas var signalizēt par dzemdību sākšanos, daži no tiem tiek piestiprināti ķēves apaušiem, citi –  vulvā vai ap ķēves krūšu kurvi. Tie spēj signalizēt par brīžiem, kad ķēve apguļas, izmaiņām vulvas sienās u.c. Šīs ierīces var būt noderīgas, taču nevar aizstāt zinoša cilvēka novērojumus un lielākā daļa no tiem signalizē par otrās fāzes pazīmēm, kad jau sākas augļa izstumšana. Tas var būt jau par vēlu, lai paspētu ierasties stallī, jo ķēvēm augļa izstumšana vidēji notiek 5- 30 minūšu laikā.

Dažas no ierīcēm spēj monitorēt ķēves pulsu un elpošanas ritmu, signalizējot brīdī, kad tas palielinās un attiecīgi spējot norādīt uz dzemdību sākšanos (vai kolikām).

Noderīgs risinājumus ir kameru ierīkošana stallī, ļaujot ķēvi novērot attālināti. Priekšrocība ir tā, ka dzīvnieks nav lieki jātraucē, cilvēkam staigājot pa stalli. Optimāli, ja cilvēks atrodas tuvumā (piemēram, staļļa atpūtas telpā), lai varētu iejaukties, ja rodas nepieciešamība. Taču procesam noritot normāli, iespējams vērot caur kameru un ar savu klātbūtni lieki ķēvei netraucēt. Noteikti labāka izvēle būs kameras, kuras “redz” tumsā, jo nebūs nepieciešams atstāt stallī ieslēgtas gaismas, kas traucē zirgu dabiskajam diennakts ritmam.

Tesmeņa sekrēta testi

Salīdzinoši precīzu prognozi par dzemdību laiku spēj noteikt laboratoriskie izmeklējumi, novērtējot kalcija, nātrija un kālija līmeni tesmenī esošajā sekrētā. Sākotnēji nātrija līmenis ir ļoti augsts, taču tuvojoties dzemdībām, tas kļūs zemāks par kālija līmeni. Tas notiek 24 stundu laikā līdz dzemdībām.

Tāpat arī kalcija tests sniedz salīdzinoši precīzu prognozi – tuvojoties dzemdībām, kalcija daudzums sekrētā pieaug. Tam sasniedzot 200 daļas uz miljonu, ir 50% iespēja, ka ķēve dzemdēs 24 stundu laikā; 85% iespēja – tuvākajās 48 stundās un 95% iespēja, ka tas notiks 72 stundu laikā.

Avots: thehorse.com

Lasīt vairāk par šo tēmu:

Rakstu sērija – KUMEĻI – I daļa

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase