Kā barot grūsnu ķēvi?

Vidēja izmēra ķēvei piedzimst aptuveni 45 kg smags kumeliņš no salīdzinoši nesen izveidotas ādas, kauliem, asinīm, muskuļiem un orgāniem, kā arī vēl plus 65 kg membrānu un šķidrumu, kas atbalstīja kumeļu. Tas viss neradās no zila gaisa.

Visas sugas attīstījušās tā, lai spētu izdzīvot kritiskos apstākļos. Ja grūsnai ķēvei nenodrošina uzturvielas, kas nepieciešamas vēderā augošajam kumeļam, tās ķermenis šīs vielas ziedos no saviem krājumiem. Ķēves tauki tiks iztērēti kalorijās, muskuļi aminoskābēs, kauli un citas “glabātuves”, piemēram, aknas – minerāliem. Kumeļš piedzims dzīvs, taču ķēves novājinātā kondīcija ietekmēs tās turpmāko auglību, imunitāti un spēju nodrošināt kumeļu ar pietiekamu daudzumu piena.

Ja ķēve tomēr grūsnības laikā nespēs nodrošināt kumeļu ar visu nepieciešamo no savām rezervēm, tas var piedzimt vājš, ar muskuļu problēmām no nepietiekama selēna, vairogdziedzera problēmām no nepietiekama joda, locītavu problēmām un arī OCD no nepietiekama vara, skeleta problēmām no trūkstoša A vitamīna. Daudz biežāk novēro piedzimstam mazus, vājus un izteikti garkājainus kumeļus, taču patiesībā tiem būtu jābūt ļoti enerģiskiem un pat robustiem.

“Great expectations – feeding your pregnant mare”.
Autore: Christine King BVSc, MACVSs, MVetClinStud

Šis materiāls būs vairāk domāts tiem, kas pirmo reizi saskaras ar zirgu audzēšanu, kumeļa gaidīšanu. Tas ir tik aizraujošs laiks, taču tajā pat laikā apmulsuma un nedrošības pilns. Cilvēki, grāmatas, interneta raksti dos jums padomus vai stāstīs šausmu pilnu stāstiņus (vislabāk būtu tos vienkārši ignorēt). Zemāk papildināšu jau atrodamo informāciju par ķēves barošanu grūsnības laikā, taču centīšos to darīt tā, lai tas būtu saprotami.

No sākuma es gribu atgādināt, ka kumeļa ieņemšana, grūsnība un dzimšana ir dabisks process. Šis process bez mūsu iejaukšanās notiek jau mūžību. Patiesībā, jo vairāk mēs iejauksimies tajā, jo lielāka iespēja, ka kaut kas notiks nepareizi. Tāpēc atvelciet elpu un izbaudiet kumeļa gaidīšanas mēnešus.

Ķēves vajadzības grūsnības laikā ir gandrīz tādas pašas kā pirms grūsnības. Piemēram, viņai vajag pietiekami daudz kustību, labu draugu sabiedrību, labu uzturu.  Visticamāk, ka jau ir pievērsta uzmanība palielinātam daudzumam uzturvielu, ķēves vajadzībai pēc drošas, tīras un klusas vietas, kur kumeļu laist pasaulē u.c. Kā arī noteikti jau jābūt izrunātam ķēves vakcinācijas un attārpošanas režīmam ar vetārstu. Tāpēc šajā materiālā es vairāk pievērsīšos tematam, kur zirgu īpašnieki bieži grēko: zirga uzturvielu vajadzības grūsnības laikā.

Mainīgās vajadzības

Tas varbūt liksies pārsteidzoši, bet ķēves vajadzības nemainās līdz pat 8-9 grūsnības mēnesim. Tas nozīmē, ka pirmos divus trimestrus ķēvei var nedot neko specifisku, ja vien tai nav samazināts svars. Ja ķēvei samazinās svars, tad pakāpeniski un lēnām jāpalielina kaloriju daudzums tās uzturā.

Sākot no 8 mēneša līdz pat dzemdībām, ķēvei papildus ir nepieciešamas kalorijas, proteīns, kalcijs, fosfors, A vitamīns. Vēl izteiktāk šīs vielas nepieciešamas pēc kumeļa piedzimšanas, lai veidotos kvalitatīvs piens pietiekamā daudzumā. Tabulā zemāk var redzēt 500 kg smagas ķēves vajadzību palielināšanos no grūsnības līdz pat kumeļa barošanai.

Tabula 1. Ikdienas nepieciešamās devas dažādos ķēves reproduktīvajos ciklos. Vērtības domātas 500 kg ķēvei. (*) Šis stabiņš parāda ciparu amplitūdu, jo ķēves vajadzības vēl straujāk palielināsies no 9 līdz 11 mēnesim.

Augstāk redzamie daudzumi ir vidējie, dažām ķēvēm vajadzēs vairāk, bet dažām mazāk. Novērtējiet ķēves kondīciju un apetīti, pēc tā tad arī jāvadās, lai noteikti cik daudz kaloriju un proteīnu viņai jāuzņem.

Apskatot tabulu, var redzēt, ka ķēvei strauji nepieciešams palielināt uzturvielas starp 8 un 9 grūsnības mēnesi.  Te mēs salīdzinam ciparus tabulā ar dzīvu, strauji attīstošos organismu ķēves vēderā. Patiesībā, ķēves vajadzības palielinās jau no 6 mēneša, tikai visstraujāk tas notiek sākot no 8 mēneša.

Augļa attīstība notiek visu laiku, tā nenotiek “lēcienveidīgi”. Tieši tāpat nepieciešams palielināt ķēvei nepieciešamo vielu daudzumu. Sākot no 6-7 mēneša pakāpeniski ir jāpalielina ikdienas barības deva, vadoties pēc ķēves kondīcijas un apetītes. Kad ķēvei ir 9 grūsnības mēnesis, esiet gatavi palielināt tās barības apjomu vēl vairāk, joprojām vadoties pēc tās kondīcijas un apetītes.

Grafiks 1. Te ir parādīts kā palielinās augļa svars/izmērs ķēves vēderā. Grafiks palīdzēs saprast, kas tad tur īsti notiek un cik rūpīgi ir jāuzmana arī ķēves vajadzības, kad līkne sāk iet augšup. Dati parādīti kumeļam, kas piedzimšanas brīdī sver ap 45 kg.

Ko barot un cik daudz?

Neskatoties uz ķēves grūsnības mēnesi, kā arī visu laktācijas periodu, tai ir jāsaņem labas kvalitātes rupjo barību – jāganās aplokā un/vai jāsaņem siens. Kā pamatnoteikums jāievēro, ka ķēvei ar ierobežotu piekļuvi ganībām, jāsaņem augstas kvalitātes siens 2-3% daudzumā (dienas deva) no tās svara. 500 kg smagai ķēvei dienā tie būtu 9-14 kg siena.  Vājām ķēvēm tie būtu 3% barības no ķermeņa svara, bet ķēvēm labā kondīcijā ap 2%.

Es priekšroku dodu zāles un lucernas siena apvienojumam attiecībā 70:30 (zāles siens:lucerna) un līdz pat 50:50 attiecībai, atkarībā no apstākļiem. Šāda attiecība nodrošinās papildu proteīnu un kalciju, jo abi elementi ir ļoti nepieciešami tieši grūsnības pēdējos mēnešos un laktācijas periodā.

Apskatiet Tabulu 2 zemāk. Tur parādīts cik daudz kopproteīna (crude protein), kalcija, fosfora un A vitamīna nodrošinās 70:30 attiecība ar zāles sienu un lucernu. Kā arī atsevišķi parādīti daudzumi, ja tiek uzņemti 2% vai 3% barības no ķēves svara (piemērā ķēve ar 500 kg svaru).

Tabula 2. Uzņemtās uzturvielas, ja 70:30 attiecībā tiek barots zāles siens un lucernas siens.

Tagad apskatīsim atkal Tabulu 1. Ievērosiet, ka pat barojot 2% katru dienu,  ķēvei tiks nodrošinātas visas nepieciešamās vielas arī pēdējos grūsnības mēnešos. Tas gan nav pārsteigums, jo zāle ir zirga pamatbarība. Tāpēc nevar droši apgalvot, ka grūsnai ķēvei nepieciešams daudz papildbarības. Tā var uzņemt nepieciešamās kalorijas, proteīnu, kalciju, fosforu un A vitamīnu, ja saņem tikai rupjo barību, bet pietiekamā daudzumā.

Jāpatur gan prātā, ka visticamāk sienam trūks visi nepieciešamie mikroelementi un E vitamīns, lai arī cik labs siens tiktu barots. Tāpēc es parasti rekomendēju grūsnām ķēvēm, kas ēd tikai rupjo barību, papildus barot kvalitatīvu vitamīnu-minerālvielu piedevu. Kā arī daudzviet zemē trūkst selēna, kas līdz ar to nav arī rupjajā barībā. Var apsvērt dot arī piedevu, kas satur selēnu vai pārbaudīt tā esamību vitamīnu-minerālvielu piedevā.

Spēkbarību (graudi, mušļi, granulas un cita barība ar daudz kalorijām) vajadzētu barot tikai kā papildbarību, ja nav iespējams ķēves kondīciju uzturēt ar sienu. Kā zināt, ka ķēvei vairs nepietiek ar sienu? Ķēve visu grūsnības periodu būs labā kondīcijā, ja tai viss būs pietiekami. Ja novērojat, ka ķēve sāk zaudēt svaru, neskatoties uz vēdera palielināšanos, tad palieliniet siena daudzumu, kā arī lucernas daudzumu līdz 50% no dienas devas. Iespējams, ka ķēve jau saņem tik daudz siena, cik var apēst, tad gan ir pienācis brīdis ieviest uzturā spēkbarību. Papildbarība būs īpaši nepieciešama tieši pirmos 2-3 laktācijas mēnešus, kad no ķēves organisma, lai tas saražotu pietiekami daudz piena, tiek prasīts ļoti daudz vielu.

Es priekšroku dotu papildbarībai, kas satur maz cieti (maz graudus). Jāņem vērā, ka ne tikai graudu uzturs ir nedabisks zirgam un palielina koliku risku, laminīta iespējas un citas veselības problēmas, bet arī tiek saistīts ar osteohondrozi (defektīvu kaulu un mīksto audu attīstību) kumeļiem. Ja kumeļš uzturā saņem daudz graudu, pastāv iespēja, ka tam var rasties osteohondroze (OCD) vai citas attīstības problēmas. Es ticu arī tam, ka graudu barošana grūsnām ķēvēm var atstāt sliktu iespaidu uz augļa attīstību vēl pirms tā dzimšanas.

Tagad iespējams iegādāties daudz un dažādus produktus, kas satur maz cieti un daudz kaloriju. Vairums no tiem domāti sporta zirgiem, tāpēc ķēvi var arī pilnībā nenodrošināt ar visu nepieciešamo grūsnības periodam un laktācijai. Jāatceras, ka tādas barības ir jābaro kā papildbarības, lai ķēve uzņemtu vairāk kaloriju. Ķēves pamatuzturs siens (un ganību zāle) tai jau nodrošina vairums nepieciešamo minerālu, kā arī, ja tā saņem kvalitatīvu vitamīnu-minerālu piedevu, tad tai pilnīgi noteikti visa kā ir gana.

Kā zināt nepieciešamo papildbarības daudzumu? Es iesaku vadīties pēc ķēves kondīcijas, ne ražotāja rekomendācijām. Šīs rekomendācijas ir tikai kā vadlīnija, ļaujiet, lai ķēve “nosaka” cik daudz tai nepieciešams. Ja ķēves kondīcija ir “uz robežas” vai tā sāk kristies svarā, neskatoties uz to, ka apēd gandrīz tik daudz siena, cik pati sver un klāt tai tiek dota arī papildbarība – palieliniet papildbarības daudzumu, tikai dariet to pakāpeniski, lai izvairītos no gremošanas traucējumiem.

Viss vienkāršais ir ģeniāls!

Nevajag sarežģīt grūsnas ķēves uzturu. Patiesībā, viss, kas grūsnai ķēvei nepieciešams – kvalitatīva vitamīnu un minerālu piedeva, kas papildina sienu un uz kuras ražotājs ir norādījis, ka tā ir domāta grūsnām ķēvēm. Ir nācies saskarties arī ar tādiem ķēvju īpašniekiem, kas ķēvei baro čupu dažādu piedevu vienā reizē. Vienam es pat saskaitīju 16 dažādas bundžiņas un 20 dažādas sastāvdaļas, šo informāciju īpašnieks esot ieguvis no kāda “zaļi” domājoša zirdzinieka. Mans padoms: sekot KISS principam: keep it simple, stoopid! (turies pie vienkāršā, muļķi)

Jo vairāk komponenti zirga uzturam tiks pievienoti, jo lielāka iespējamība, ka kaut kas nebūs sabalansēts. Dažas vielas ir iespējams pat pārdozēt, un tas nav labi, jo 1) tā ir naudas izšķērdēšana, 2) dažu uzturvielu pārdozēšana var traucēt organismam pārstādāt citas, derīgas vielas, 3) pārdozēšana var ietekmēt ķēves organismu un (visbiežāk) kumeļa attīstību.

Kalcijs, fosfors, magnijs, varš, cinks, jods un selēns (kā paši galvenie) ir svarīgi normālas muskoskeletālās sistēmas attīstībai, taču to pārdozēšana būs tikpat kaitīga kā to pilnīgs trūkums. Svarīga ir arī minerālu attiecība (īpaši kalcija:fosfora:magnija un cinka:vara) konkrētajā barībā. Es rekomendēju šo attiecību atstāt pieredzējušu zirgu uztura speciālistu ziņā, nevis pašiem mēģināt izrēķināt vai visas devas ir pareizas. Soda punkti šeit var būt ļoti sāpīgi – perspektīvs sporta zirgs ar OCD vai kādu citu, sportisko sniegumu ietekmējošu, ortopēdisku novirzi.

Der atcerēties

Lai zirgam būtu laba veselība un produktīva attīstība, tam nepieciešams ēst svaigus/dzīvus augus, kā arī iespējami dažādus. Diemžēl šo svarīgo noteikumu modernajā zirgu turēšanas pasaulē ignorē. Ja nav iespējams ķēvi laist ganībās, tai būtu jānodrošina dažāda veida zāle. Nav ieteicamas auzenes, jo tajās esošās endofītiskās sēnītes (ja vien nav veiktas analīzes, kas neapstiprina sēnīšu klātbūtni) var izraisīt dažādas placentas, augļa attīstības, dzemdību un piena daudzuma problēmas.

Rekomendēju zirgam barot svaigu vai kaltētu zāli, tā nodrošinot tam kvalitāti, kvantitāti un dažādu uzturvielu barību. Es gan ļoti piesardzīgi izturos pret dažādu augu speciālu došanu ķēvēm grusnības laikā, jo nav veiktas pārbaudes kā tie varētu ķēvi ietekmēt. Ja tomēr to gribas darīt – tā vietā, lai šos augus iejauktu barībā, piedāvājiet tos ķēvei atsevišķi. Dzīvnieks pats izlems – ēst vai neēst. Nāksies uzticēties ķēves organisma gudrībai.

Būs pareizi, ja izvairīsieties no imūnsistēmu stimulējošiem augiem, medicīniskām sēnēm vai citām piedevām, kas uzlabo zirga imūnsistēmu (izņemot tādām, kas nepieciešamas medicīniskiem iemesliem – piemēram, iekaisuma likvidēšanai). Ieteicams būtu izvairīties arī no dabiskajiem augiem, kas zirgu attārpo – melnais valrieksts (black wallnut) un parastā vībotne (artemisia).

Nav izslēgts, ka neko ļaunu šie augi nenodarīs grūsnai ķēvei, bet par tiem, manuprāt, ir pārāk maz pētījumu saistībā ar ietekmi uz zirgiem. Protams, ir ļoti daudz informācijas par augu labo ietekmi uz cilvēkiem un laboratorijas dzīvniekiem, bet ķēves nav sievietes, lai arī ir vairāk līdzību kā atšķirību – placentas struktūra un funkcijas ir ļoti atšķirīgas šīm divām sugām. Vienmēr nevar cilvēkam domāto pielāgot zirgam, ja pieņemam, ka augļa veidošanās laiks ir ļoti sensitīvs, tad nevajadzētu to ietekmēt ar zālēm, augiem vai citiem medicīniskiem preperātiem.

Rezumē: viss vienkāršais ir ģeniāls, nodrošiniet ķēvei labas kvalitātes rupjo barību (ideāli, zāles un lucernas apvienojumu un iespējami daudz ganīšanos svaigā zālē), pievienojiet uzturam kvalitatīvu minerālvielu un vitamīnu piedevu, kā arī, ja ķēve sāk zaudēt svaru, dodiet tai papildbarību, kas satur daudz kaloriju. Un pats galvenais – izbaudiet maģisko grūsnības laiku un to satraucošo sajūtu, kad ķēve jums “auklē” kaut ko patiešam unikālu.

Avots 1
Avots 2

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase