“Trickle” siena tīklu stāsts

Vēlme uzlabot zirgu veselību un labklājību ir bijis stimuls daudzu lielisku produktu izgudrošanā. Tādēļ interesanti ir dzirdēt veiksmīgu kompāniju pamatlicēju stāstus, kā tie nonākuši līdz savai idejai un inovatīvajam produktam. Piedāvājam iepazīties ar Elēnas Čapmanas (Ellen Chapman)  stāstu par savas kompānijas attīstību un kā viņa nonāca pie lieliskā “Trickle net” jeb siena tīkla, kas ir pārāks par visiem citiem siena tīkliem tirgū.

Elēna tolaik dzīvoja un strādāja Īrijas ziemeļos kādā zirgu stallī par jātnieka palīdzi. Tur viņa iepazinās ar Salliju – rudu, gadu vecu kumeļu, kurš bija nelaimīgi nonācis ērzeļa zobos un pamatīgi apskādēts. Elēna vēlējās palīdzēt Sallijam atveseļoties un uzņēmās rūpes par to, drīz vien iepazīstot kumeļpuikas spītīgo un trakulīgo dabu. Tas esot bijis pats nešpetnākais zirgs, kas līdz tam satikts, bet neskatoties uz to, Sallijs “iekrita” Elēnas sirdī.

Pārceļoties un Angliju, bija skaidrs, ka zirgs jāņem līdzi un gadiem ejot, izauga burvīga draudzība un uzticams jājamzirgs. Sallijs bija liels, spēcīgs zirgs un veiksmīgi piedalījās medību jāšanā (Hunting – Anglijā ļoti izplatīta jāšanas disciplīna) un pēc četrpadsmit gadu ilgas sportošanas, 2010. gadā Elēna palika stāvoklī un nolēma, ka tā arī būs Sallija noslēdzošā sezona.

Kļuva arvien grūtāk uzturēt Sallijam normālu svaru, viņš to pakāpeniski zaudēja un sāka izskatīties pavisam slikti, nepalīdzēja ne papildbarība, ne piedevas. Diemžēl arī vetārsts palaida garām nozīmīgas pazīmes un nespēja noteikt pareizu diagnozi, tikmēr zirga stāvoklis turpināja pasliktināties. Sallijs sāka klibot un neviens nevarēja saprast kādēļ.

Elēna pieaicināja citu vetārstu, jo gribēja dzirdēt vēl kādu viedokli par to, kas notiek ar viņas zirgu. Asins analīzes atklāja, ka Sallijam ir EMS (Equine Metabolic syndrome) – vielmaiņas slimība. Insulīna līmenis viņa asinīs bija uzskrējis ārpus kontroles un Sallijam bija arī laminīts.

Aktīvais sports, acīmredzot bija palīdzējis noturēties Sallija vielmaiņai normas robežās, taču tiklīdz slodze mazinājās, viņa insulīna līmenis palielinājās tik tālu, ka vairs nebija atpakaļceļa.

Nākamos 10 mēnešus Sallijs dzīvoja boksa režīmā, saņemot īpašu barību, īpašus pakavus, dažādas zāles un terapijas, regulāri pārbaudot asinis un insulīna līmeni tajās. Bija dienas, kad viņš jutās pietiekami labi, lai apietu līkumu ap stalli, bet citas dienas tas viņam bija par daudz un atgrūda atpakaļ, atkal padarot klibāku. Sallijs cieta hroniskas sāpes un bija ļoti tievs. Laminīts ir nežēlīga slimība un ir smagi noskatīties savu draugu tā ciešam.

Tas rosināja Elēnu meklēt informāciju un izglītoties, drīz vien secinot, ka laminīta ārstēšanā, pats nozīmīgākais ir diēta. Šādiem zirgiem ir nepieciešama stingra kontrole – ko un cik daudz tie apēd, īpašu uzmanību pievēršot cik tie uzņem cukuru. Tajā pašā laikā zirgi ir zālēdāji, kuriem ir izteikts ganīšanās reflekss (ang. grazing reflex), un to gremošanas sistēma ir pielāgota nepatraukti uzņemt nelielus barības kumosus. Ilgstoši bada periodi zirgiem sagādā stresu, kas veicina vielmaiņas problēmas.

“Trickle net” tīkls

Pa visu pasauli Elēna meklēja siena tīklu, kas derētu viņas vajadzībām: 1) būtu pietiekami liels, lai tajā varētu salikt barību ilgam laikam (zirgkopēji parasti negribīgi uzpilda tīklus), 2) būtu ar pietiekami maziem caurumiem, lai zirgam būtu ilga darbošanās ar sev noteikto siena normu, 3) tīkls, kas izturētu Sallija kārpīšanos un dauzīšanu ar kāju. Viss ko Elēna izmēģināja vai nu tika ātri vien saplēsts vai nemaz nepiebremzēja zirga ēšanu. Tāpēc Elēna uzsēja tīklu pati.

Vēlāk eksperimentējot ar dažādiem materiāliem, tīkla acu lielumiem, mezglu veidiem un izmēriem, Elēna nonāca pie sava ideālā tīkla. Viņa secināja, ka tik spēcīgus tīklus, kā viņai gribētos, ir iespējams sasiet tikai ar rokām, nevis mašīnu (kā tiek darīts ar visiem citiem tīkliem tirgū). Tā radās “Trickle net”, Elēnas izauklētais produkts.

Šie tīkli palīdzēja Sallijam nezaudēt prātu garajos boksa režīma mēnešos. Pienāca vasara un Elēna izveidoja nelielu smilšu aploku staļļa priekšā, kur Sallijs varēja sajust saules siltumu un svaigo āra gaisu. Sāpīgie nagi uz smilts jutās mazliet vieglāk, bet Sallija stāvoklis bija skumjš, zirgs bija praktiski izdilis, ar blaugznainu, nespodru kažoku un milzīgu tūsku zem vēdera. Bija aizdomas, ka viņam ir audzējs. Sallijs izbaudīja divas saules nedēļas un drīz pēc tam aizgāja citos ganību laukos. Apdrošināšana izmaksāja Elēnai kompensāciju par zirga zaudēšanu, ko viņa vēlāk izmantoja, lai atvērtu savu firmu. “Trickle net” vienmēr nesīs Sallija piemiņu un ir palīdzējis simtiem citu zirgu, ļaujot kontrolēt viņu diētu un atveseļoties no laminīta.

“Trickle net” produkcija joprojām ir roku darbs, tie ir paši izturīgākie siena tīkli tirgū – mitrumizturīgi un piemēroti kā lietošanai boksā, tā aplokā. Tagad ir pieejami arī Latvijā, dažādos izmēros – sākot no vidēja izmēra tīkliem boksam, līdz lielajiem ruļļu tīkliem.  Piedāvājumu var apskatīt šeit.

Avots tekstam un attēliem pieejams: šeit

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase