Nervozitāte, barošana un zirga zarnu veselība

Zarnu mikrovide ir ļoti būtiska zirga vispārējai veselībai, taču to ietekmē daudzi faktori – izmaiņas barošanā, svara zudums vai pārlieks pieaugums, treniņu intensitāte, slimības un vecums. Jaunākie pētījumi atklāj, ka zarnu mikrovide spēj ietekmēt centrālo nervu sistēmu, kas nozīmē – mikrovides izmaiņas var mainīt zirga uzvedību.

“Pētījumos secināts, ka gremošanas sistēma un centrālā nervu sistēma (kas iekļauj smadzenes, muguras smadzenes) savstarpēji apmainās ar informāciju, kas rosināja pētniekus izzināt, vai zarnu mikrovides pārmaiņas spēj mainīt dzīvnieka uzvedību” skaidro Ketlīna Crandela (Kathleen Crandell, Ph.D), Kentucky Equine Research uztura speciāliste.

Cilvēku pētījumos secināts, ka pacientiem, kas cieš no depresijas, konstatēta ievērojami mazāka zarnu mikroorganismu daudzveidība kā veseliem cilvēkiem. Tas norāda uz cēloņsakarību starp uztura kvalitāti un depresijas vai trauksmes rašanos.

Lai pārbaudītu šo teoriju, franču zinātnieku grupa veica eksperimentu ar zirgiem. Ar stingri noteiktas diētas palīdzību, zirgiem tika veidota atšķirīga zarnu mikrovide, pirmajai grupai uzturā dominēja šķiedrvielas (diēta sastāvēja 100% no siena), otrajai grupai uzturā bija augsts cietes īpatsvars (diēta saturēja 56% siena un 44% miežu). Zirgiem tika dots laiks, lai pierastu pie jaunās diētas un tad veikts stresa tests.

Pirmais tests – reakcija uz nepazīstamu priekšmetu. Zirgs tika ievests pazīstamā aplokā, tur nolikts spainis ar barību un ienests nepazīstamais priekšmets. Zirga reakcija tika filmēta, fiksējot vai nepazīstamajai lietai parādoties, 1) zirgs turpina ēst, 2) kļūst modrs (pacelta galva, nekustīgs, ausis saspicētas, aste viegli pacelta), 3) osta zemi, 4) tuvojas svešajam objektam, 5) krāc, 6) brīvi kustās pa aploku.

Otrais tests – reakcija uz lietussargu. Zirgs tika ievests aplokā un tā tuvumā strauji atvērts lietussargs. Līdzīgi kā pirmajā testā, dzīvnieka reakcija tika filmēta un analizēta.

Iegūtie dati parādīja saistību starp augstu cietes saturu diētā un reakcijām, kas saistītas ar augstu stresa līmeni. Pētnieki secināja, ka ar uzturu izmainītā zarnu mikrovide, spēj ietekmēt zirga uzvedību neierastās situācijās. Šajā gadījumā – zirgi, kuru uzturā bija vairāk graudi, uz kairinājumu reaģēja nervozāk.

Taču ne vienmēr ir iespējams pavisam atteikties no spēkbarības barības zirga uzturā. Veselīga alternatīva ar ļoti zemu cukura un cietes daudzumu ir tā saucamās “putras”, kas pamatā sastāv no atcukurota cukurbiešu mīkstuma un ir lielisks šķiedrvielu avots. Ūdenī uzbriedinātas pārslas var ērti izbarot zirgam, tajās var labi iejaukt minerālpiedevas  vai balanceri. Viens no piemēriem ir Fiber Beet  pārslas,  tā ir gremošanas sistēmai veselīga un piemērota barība, kas ir ieteicama arī kuņģa čūlas gadījumā vai pie citām gremošanas problēmām.

 

Avots: Stress Behavior, Diet, and Equine Hindgut Health

Attēla atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase