Manēžas jāšanas etiķete

Tumšajos, aukstajos un lietainajos gada mēnešos jāšanas manēža ir nenovērtējama. Darba dienu vakaros un brīvdienās tā mēdz būt tik noslogota, ka ir jātaisa jāšanas grafiks un jāizlīdzina jātnieku skaits, kas vienlaicīgi izmanto manēžu. Lai viss noritētu veiksmīgi un bez starpgadījumiem, svarīgi ir ievērot manēžas jāšanas etiķeti.

Šeit daži universāli ieteikumi:

 1. Uzkāpšana uz zirga – lai arī šis var likties absolūti loģisks ieteikums, vienmēr ir kāds, kurš cenšas uzkāpt uz sava zirga, stāvot tieši uz jāšanas trajektorijas ārējā aplī. Tā nevajag darīt. Vislabāk ievest zirgu manēžas centrā vai uzkāpt pie vārtiem pirms ieiešanas manēžā (ja ir kāds, kas palīdz pēc tam aizvērt vārtus).
 2. Ārējais aplis – tiem, kas jāj ātrākās gaitās, vienmēr pieder ārējais aplis. Tie, kuri soļo parasti ieiet manēžas centrā un soļo pa iekšējo apli.
 3. Komunikācija ar citiem jātniekiem – vienmēr brīdiniet citus jātniekus, ja plānojat veikt voltu vai pagriezienu, pacelties ātrākās gaitās vai jāt uz konkrētu šķērsli. Trenējoties lielākā grupā, ir grūti izsekot visiem jātniekiem un gluži netīši var sanākt nobloķēt citam ceļu vai pat saskrieties. Īpaši būtiski to ir ievērot, ja manēžā jāj mazāk pieredzējuši jātnieki.
 4. Skaļas komandas – nekas nav tracinošāks par nebeidzami “šmaukstinošu” vai “klikšķinošu” personu, jātnieku pilnā manēžā. Nepieņemama ir arī lamāšanās un kliegšana. Ievērojiet, ka neesat vieni un cenšaties komunikāciju ar savu zirgu īstenot mierīgā un pieklusinātā veidā.
 5. Atstājiet suni ārpusē – doties izjādē kopā ar savu suni ir burvīgi, bet zirgu pilnā manēžā sunim (īpaši bez pavadas) nav vietas. Ne visi zirgi ir pie suņiem pieraduši, un suns neko ļaunu negribot, var krietni patraucēt treniņu. Tāpat svarīgi ir savu suni apmācīt, lai tas atstāts manēžas ārpusē uzvestos godīgi un nerietu.
 6. Ja kāds nokrīt – apstājaties. Apstādiniet savu zirgu un neturpiniet kustēties, ja kāds nokrīt. Ja esat tuvākais jātnieks, nokāpiet no zirga un pārliecināties vai cilvēks nav savainojies un tam nav nepaciešama palīdzība, palīdziet noķert zirgu.
 7. Kreisie sāni – mēdz būt dažādas variācijas, bet pamatā pieņemts pretējos virzienos jājošiem jātniekiem izmainīties caur kreiso pusi/plecu. Kreisais sāns pret kreiso sānu.
 8. Droša distance – gluži kā braucot ar auto, ievērojiet distanci no priekšējā zirga dibena. Parasti pieņemts ir izvēlēties distanci, kas ir vismaz viena zirga korpusa garumā. Ja zirgs ir izteikts spērējs, pieņemts tam astē iesiet sarkanu lentu, lai citi zinātu, ka jāievēro lielāka distance.
 9. Runāšana pa telefonu – cilvēku pilnā manēžā garas telefonsarunas ir nepieklājīgas. Ja tiešām ir nepieciešams atbildēt uz zvanu, ieejiet manēžas centrā, apstājaties un runājat, bet jāt un runāt pa telefonu nav laba doma, tā jūs traucēsiet citiem un paši būsiet mazāk uzmanīgi.
 10. Vārti – atcerieties aiztaisīt vārtus. Nekas nav nepatīkamāks par satrakojušos zirgu, kas skrien uz manēžas vārtu pusi.
 11. Kordošana – vispirms noskaidrojiet, vai kordošana laikā, kamēr citiem cilvēkiem notiek jāšanas treniņi ir atļauta. Dažās manēžās ir iekšējās kārtības noteikumi, kas to aizliedz. Kordošanai visbiežāk ir paredzēts kāds no manēžas galiem vai vietiņa centrā. Vienmēr pārliecinieties, ka atrodaties vienā un tajā pašā vietā un netraucējat citiem jātniekiem.
 12. Uzmanība – esiet uzmanīgi, nerunājiet un nesapņojiet par daudz. Koncentrējaties un domājat līdzi tam, kur ejat un kur ir pārējie jātnieki. Tā visiem būs droši un izvairīsieties no starpgadījumiem.

 

Avots: Churchill, C. Rules for indoor riding arenas

Izmantotais attēls: šeit

Atpakaļ

1 komentārs

 • Irbe

  Irbe Ja vienlaikus jāj vairāki savstarpēji pazīstami jātnieki, tad soļošanas laikā nevajadzētu soļot plecu pie pleca un sarunās aizmirst par apkārtējo pasauli un citiem jātniekiem  Ja nepieciešams piekārtot kāpšļus, pievilkt vēderjostu u.tml., tas jādara manēžas/laukuma vidū, nevis uz sienas. Jājot garām mazpazīstamam zirgam, jāizvairās tieši tajā mirklī pacelt lēkšos, sevišķi, ja viņa jātnieks ir mazāk pieredzējis.  :)

  21. janvāris, 2020 @ 19.51

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase