Zviedri pēta kā izaudzēt ilgtspējīgus sporta zirgus

Šī gada sākumā, Zviedrijā, bezpeļņas organizācija Hästen i Skåne uzsāka aizraujošu projektu ar Zviedrijā audzētiem jaunzirgiem.

Projekts tiek īstenots kopā ar 2017. gada Eiropas čempionu konkūrā Pederu Fredriksonu un viņa tēvu, ka arī tajā piedalās vairākkārtējais Islandes zirgu Pasaules čempions – Magnus Skulasons.

70 hektārus lielā, kalnainā teritorijā kopā tika palaisti divdesmit pieci jaunzirgi (1-2 gadus veci, audzēti konkūram) kopā ar Islandes zirgiem. Projekta mērķis bija novērot kā šie jaunzirgi attīstās, kad tiem tiek nodrošinātas brīvas kustības pa dažādu reljefu. Baru novēroja katru dienu, kā arī lietoja HoofStep zirgu izsekošanas sistēmu.

Septembrī organizācija publicēja jau pirmos secinājumus, kurus var lasīt zemāk.

 

  • Brösarp (pētījuma) zirgi bija divas reizes aktīvāki salīdzinājumā ar “atsauces” zirgiem, kuriem arī bija pieejamas neierobežotas teritorijas, taču mazāka izmēra. Salīdzinot ar boksā/nelielos aplokos turētiem zirgiem, pētījuma zirgi bija četras reizes aktīvāki.

 

  • Brösarp un arī “atsauces” zirgi dienā ganījās 11 stundas, kas ir tuvs rādītājs 14-18 stundām, ko ēdiena meklēšanai un kustībai velta savvaļas zirgi. “Atsauces” zirgi gan bija mazāk aktīvi kā Brösarp zirgi.

 

  • Pētījuma sākotnējie rezultāti ierosina, ka zirgiem nepieciešama plaša, kalnaina teritorija, lai tos nodrošinātu ar dabiskām kustībām, kas līdzīgas savvaļas zirgu ikdienai. Lai mazākos aplokos turētie zirgi sasniegtu to pašu aktivitātes līmeni, tie katru dienu būtu jānodarbina vismaz 1,5 h. Boksos turētiem zirgiem (ar ļoti ierobežotu piekļuvi aplokiem) kustības būtu jānodrošina krietni vairāk par 1,5 h dienā.

 

  • Pētījums norāda uz to, ka mazākos aplokos un boksos/pastaigu aplokos turētie zirgi uzņem vienādu daudzumu ēdiena, taču iztērē krietni mazāk enerģijas.

 

Peders Fredriksons uzsver, ka šādi vajadzētu audzēt jaunzirgus, lai tie izaugtu par stipriem sporta zirgiem.

Projekta mērķis ir izmantot Zviedrijas unikālos dabas resursus dabiskai zirgu audzēšanai, lai attīstītu ilgtermiņa priekšrocības šajā nozarē. Augstākais mērķis tiek izvirzīts audzēt ilgtspējīgus sacensību zirgus. Projekts turpināsies arī nākošgad, izskatot iespēju palielināt zirgu skaitu barā.

Vairāk par projektu iespējams izlasīt te

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase