Pelējuma sēnītes – ātrākais ceļš uz zirga elpceļu problēmām!

Pētnieki nesen atklājuši, ka dažādu pelējuma sēnīšu ieelpošana var izraisīt zirgiem elpceļu iekaisumu.

Pētnieki un veterinārārsti zin saikni, ka elpceļu problēmas ir cieši saistītas ar vidi, kādā zirgs atrodas, un vai tas ir pakļauts putekļu daļiņu un sēnīšu iedarbībai. Tieši tie izraisa zirgu astmas sindromu – elpceļu iekaisumu (inflammatory airway disease, IAD) un periodisko elpceļu obstrukciju (recurrent airway obstruction, RAO), tautā sauktu par dusuli.

“Taču tikai nesen ir atklāts, ka dažādu pelējuma sēnīšu ieelpošana var zirgam radīt elpceļu iekaisumu jeb astmu. Šīs elpceļu problēmas netiek izmeklētas un mums būtu jābūt daudz zinošākiem par to, cik ļoti svarīga zirga veselībai un sportiskajam siegumam ir vide, kurā tas atrodas”, saka Emmanuelle van Erck-Westergren, DVM, PhD, Dipl. ECEIM no Zirgu sporta medicīnas prakses Vaterlo, Beļgijā.

Van Erck-Westergren ar kolēģiem izmeklēja 731 sporta zirgus ar vidējo vecumu 8 gadi, kuri uz viņas klīniku tikuši nosūtīti ar elpošanas problēmām, sliktu sportisko sniegumu vai vienkārši veselībai pārbaudei. Katram pacientam tika veikta elpceļu endoskopija, transtraheālais noskalojums (ielaižot trahejā nelielu daudzumu fizioloģisko šķīdumu un atvelkot atpakaļ šļircē, lai novērtētu trahejas sekrētu) un bronhoalveolārā skalošana (injicējot sterilu fizioloģisko šķīdumu zirga plaušās un atvelkot atpakaļ šļircē, lai novērtētu iekaisuma pazīmes), kā arī zirga īpašnieks tika izjautāts par zirga barošanu un pakaišiem.

88% no visiem zirgiem tika konstatēts elpceļu iekaisums, no tiem 81% noteica sēnīšu klātbūtni trahejas noskalojumā (tracheal wash). Ārste uzsver, ka tieši trahejas skalošana bijusi visuzticamākā metode, lai noteikti sēnīšu daļiņu klātbūtni. Varbūtība, ka šiem zirgiem ir elpceļu iekaisums, bija divas reizes lielāka kā citiem.

Elpceļu iekaisuma diagnostika tika veikta pamatojoties uz pazīmēm, kas redzamas bronhoalveolārās skalošanas rezultātos. Klīniskās pazīmes kā klepus vai izdalījumi no deguna tika ņemtas vērā tikai nelielā mērā. Šiem zirgiem novēroja arī vāju sportisko sniegumu.

Tieši sēnīšu ieelpošana ir iemesls elpceļu iekaisumam, taču nav skaidrības par patoloģiskajiem mehānismiem, kas to izraisa, jo sēnītes var būt infekciozas, alerģiju izraisošas vai vienkārši kairinošas. Katrs zirgs uz tām reaģē savādāk – vairāk vai mazāk, taču iznākums ir viens ­– elpceļu iekaisums.

Zirgu staļļi ir “laba” mājvieta daudz un dažādām sēnītēm – tās atrodas pakaišos, uz sienām, pat ganībās. To ietekme uz zirgiem ir dažāda. Melnais pelējums ir ļoti toksisks un var izraisīt ne tikai elpceļu iekaisumu, jo zirgiem un pat cilvēkiem, kas ieelpojuši melno pelējumu, var attīstīties pneimonija (plaušu karsonis) un neiroloģiski simptomi. Aspergillus suga ir diezgan bieži sastopama staļļos. Ieelpota lielākos daudzumos, tā var izraisīt alerģisku astmu un plaušu asiņošanu. Citas sēnīšu sugas ir neitrālākas un neizraisa tik stipru reakciju, taču zirga ķermenis tās jebkurā gadījumā uzskata par “svešķermeni”, un tās noteikti kairinās imūnsistēmu.

Pētījumā atklātais augstais procents ar zirgiem ar elpceļu problēmām neesot pārsteigums, jo tie visi bija sporta zirgi, kas tiek turēti boksos. Šāda veida zirgu turēšanas sistēma noved pie biežākas saskarsmes ar pelējumu un līdz ar to – elpceļu problēmām. Taču tika saskatītas zināmas sakarības arī zirgu turēšanas jomā.

Tika atklāts, ka salmi un sauss siens ir riska grupa, jo tiek novākti no laukiem, kur ir kontaktā ar zemi, kas savukārt ir “mājvieta” baktērijām un sēnītēm. Pētījums apstiprināja, ka skaidu (vēlams atputekļotu) lietošana palīdz novērst elpceļu iekaisuma risku. Arī augstā temperatūrā tvaicēts siens samazina elpceļu iekaisuma risku.

Tieši sausais siens esot visriskantākais. Turklāt siena mērcēšana ir neproduktīva, jo veicina mikrobiālo augšanu. Diemžēl skābsiena kvalitāte pētījumā apskatītajiem zirgiem bija ļoti mainīga, lai spētu noteikti ietekmi uz zirgu elpošanu.

Pētījums “Fungi in respiratory samples of horses with inflammatory airway disease,” publicēts Journal of Veterinary Internal Medicine.

Avots

Paldies Annai Veidemanei par terminoloģijas konsultāciju 🙂

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase