Zirguskolas seminārs ar Justyna Rucinska

Maija sākumā uz Latviju no Polijas bija atbraukusi pieredzējusī un zināšanām bagātā zirgu trenere Justina Ručinska. Varētu pat teikt, ka viņa nav tikai zirgu trenere, bet arī zirgu vārdotāja, kura spēj sazināties un izprast zirgu valodu. Gluži kā filmā “Zirgu vārdotājs”, pietiek vien ar skatienu, lai atrastu saikni ar zirgu un pakļautu to sev. Vai nav apbrīnojami? Justina pierāda to, ka, lai ar zirgiem notiktu brīnums, ir nepieciešama mīlestība un izpratne. Protams, neiztikt arī bez zināšanām, kas ir daļa no “atslēgas” ceļā uz plašās zirgu pasaules izzināšanu.

Bet tagad sīkāk par pašu Justinu Ručinsku. Justina pēc izglītības ir dzīvnieku un sporta psihologs. Viņa ir viena no piecām “Dressage Naturally” (tulkojumā “Iejāde, dabiski”) instruktorēm. Tā ir izglītojoša programma, kas ir vērsta, galvenokārt, uz komunikāciju, partnerību un fizisko attīstību kā radošu procesu. Izprotot zirgu pasauli un ņemot vērā veselīgas biomehānikas principus ir iespējams atrast harmoniju, kur gan zirgs, gan cilvēks var justies pārliecināts, līdzsvarots un brīvs. Savas zināšanas un pieredzi Justina ir guvusi un pilnveidojusi piedaloties Parelli Natural Horsemanship programmā, “Iejāde, dabiski” kursos, ko vada Kārena Rolfa – trenere un sacensību dalībniece Grand Prix līmenī. Justina ir mācījusies arī pie tādiem klasiskās iejādes “grandiem”, kā Manolo Mendezs un Mariuss Šneiders.

Semināru ar pieredzējošo zirgu treneri Justinu Ručinsku rīkoja Zirguskola, kura atrodas klusā un mierīgā vietā Krogsilā, Ķekavas pagastā. Jāpiemin, ka Zirguskola visai bieži rīko seminārus par un ap zirgiem, kas ir patiesi noderīgi ikvienam zirgu mīlim, neatkarīgi no sagatavotības līmeņa. Vai tas būtu pieredzējis jātnieks vai iesācējs, tam nav nozīmes, jo laipni gaidīts piedalīties un smelties jaunas zināšanas ir ikviens, kam sirdī mājo zirgi.

Tagad pievērsīšos tam, kas tad īsti notika seminārā. Vēlos sniegt nelielu ieskatu un dalīties ar tur pieredzēto.

Rīts iesākās agri, jau pulksten 8.00 bija jābūt pilnā gatavībā doties ceļā uz Zirguskolu, lai nenokavētu semināra sākumu un ierastos laicīgi. Piebildīšu, ka seminārs sākās 9.30 no rīta un noslēdzās 16.00 pecpusdienā. Pirms braukšanas tika sagatavots viss nepieciešamais, sākot ar pierakstu blociņu un pildspalvu un visbeidzot ar foto tehniku, lai varētu iemūžināt kadrus no semināra norises gaitas. Kad viss sagatavots, var doties ceļā. Nonākot Zirguskolā paverās burvīgs skats, aust saule un pļavās, kas pārklātas ar miglu, ganās zirgi. Gar jāšanas laukumu tika izvietoti krēsli skatītājiem, kā arī bija padomāts par aprīkojumu labākai dzirdamībai, kas pavisam noteikti ir liels pluss šāda veida pasākumos. Skatītāju bija tieši tik daudz, lai vietas pietiktu visiem un neviens nepaliktu stāvot malā. Jāteic, ka viss bija noorganizēts lieliski, tika padomāts gan par skatītājiem, gan pašiem dalībniekiem. Tā kā laikapstākļi īpaši nelutināja, tad ikvienam bija iespēja iemalkot siltu dzērienu – kafiju vai tēju, un cienāties ar uzkodām. Prieks, ka semināra organizatori bija padomājuši arī par veģetāriešiem un sarūpējuši 2 veidu pusdienas – veģetārās un ar gaļu.

 

Seminārs iesākās ar to, ka Justina visus iepazīstināja ar sevi. Tālāk jau sekoja dalībnieku kārta doties uz laukumu un mazliet pastāstīt par sevi, zirgu un to, ko vēlas nodarbībā apgūt. Jāpiemin, ka seminārs noritēja angļu valodā, taču bija padomāts arī par tiem, kuriem angļu valoda nav stiprā puse, tāpēc seminārā bija pieejams arī tulks, kurš Justinas teikto pārtulkoja latviešu valodā. Tas ir vērtējāms kā vēl viens liels pluss no organizētāju puses.

Seminārā dalībnieki varēja piedalīties individuāli ar savu zirgu vai grupās pa divi. Piedaloties individuāli vienas nodarbības ilgums bija apmēram 45 minūtes, savukārt piedaloties grupās, nodarbība ilga aptuveni 1.5 h. Katru dienu seminārā piedalījās 8 līdz 10 dalībnieki.

Šis divu dienu seminārs bija paredzēts visiem, kuri vēlējās uzzināt, kā apvienot dabisko un klasisko zirgu apmācību, kā arī saprast, kā sazināties un nonākt harmonijā ar zirgiem bez vilšanās un dusmām. Seminārā tika skaidrots un rādīts kā strādāt ar zirgu gan no zemes, gan kopā ar jātnieku. Tas, kas man personīgi patika un likās noderīgi, ka seminārs bija praktisks, taču tai pat laikā balstīts uz teoriju. Un tas viss bija apvienots vienā, lai dalībniekiem un skatītājiem būtu labāk saprotams kā pielietot gūtās teorijas zināšanas praksē, respektīvi – kā īstenot to, par ko tiek runāts apmācībā ar zirgiem. Īpaša uzmanība tika pievērsta zirga pareizai pozīcijai, elpošanai, kā arī brīvai un caurlaidīgai kustībai caur visu zirga ķermeni. Justina lika jātniekiem “spēlēties” ar zirga soļu ritmu, sānisko un vertikālo lokanību, uzlaboja kontaktu, lai visa tā rezultātā zirgs varētu atrast relaksāciju ikkatrā savā darbībā. Vairāki dalībnieki vēlējās palīdzību klasiskās iejādes elementu izpildē. Bija patīkami skatīties, kā Justina ātri spēja “diagnosticēt” trūkstošo sastāvdaļu un izskaidrot dalībniekiem, kā uzlabot iesākto.

Seminārā tika skaidrots arī Kārenas Rolfas “ideālās vietas” (no angļu val. “sweet spot”) jēdziens jeb darbs pie enerģijas, relaksācijas un līdzsvara apvienošanas. Justina katram no dalībniekiem sniedza individuālu pieeju un centās pēc iespējas saprotamāk visu izskaidrot. Arī skatītāji diezgan aktīvi iesaistījās un pēc katras nodarbības uzdeva sev interesējošus jautājumus, uz kuriem Justina labprāt sniedza atbildes.

Kopumā seminārs bija lieliski noorganizēts un pārdomāts. Kā atzina kāds no semināra dalībniekiem: “Pavisam sīka nianse, piemēram, jātnieka ķermeņa valoda var atstāt lielu iespaidu uz komunikāciju ar zirgu un uzlabot vai tieši pretēji – pilnībā izmainīt rezultātu. Varbūt jātnieks pats to nemaz neapzinās, tāpēc ir nepieciešams kāds speciālists, kurš no malas pasaka “skaties nevis augšā, bet gan lejā” un zirgs sāk savādāk reaģēt un darīt to, ko no viņa prasa.”

Ļoti ceru, ka šādi izglītojoši semināri tiks rīkoti vēl un Justinu Ručinsku mēs varēsim satikt vēlreiz, lai atkal smeltos jaunas zināšanas, papildinātu esošās, kā arī gūtu vērtīgu pieredzi. Man kā skatītājam šis seminārs patiesi bija noderīgs, gan kā no topošās žurnālistes viedokļa, gan kā zirgu entuziastei, kura brīvajā laikā nodarbojas ar jāšanas sportu un jau kopš bērnības ir saistīta ar zirgiem.

Agnija Putniņa

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase