Jauno Jātnieku skolas 2018. gada turnīra uzvarētājas Annikas Verpalu iedvesmojošais stāsts

Jauno Jātnieku skolas 2018. gada turnīra uzvarētāja Annika Veerpalu ar zirgu Quentina ir arī Tallinas Internacionālā zirgu šova pirmās vietas ieguvēja kategorijā ar 6-7 gadus jaunzirgiem.

Annika zirgus ir mīlējusi kopš agras bērnības. Kad bija maza meitene un ciemojās pie vecāsmātes, viņas lielākā laime bija pasēdēt cēlajam skaistulim mugurā. Tie bija viņas laimīgākie brīži. Jātniece trenēties sāka 13 gadu vecumā, bet ar zirgiem ir pazīstama jau 30 gadus. Taču kopš 14 gadu vecuma viņa piedalās sacensībās, neizlaižot nevienu sacensību sezonu. 21 gada vecumā viņai bija jau savs pirmais zirgs.

Annika atklāj savu iedvesmojošo jātnieces stāstu: “Jāšana man ir hobijs, kas pārvērties darbā. Esmu beigusi Igaunijas Dzīvības zinātņu universitāti specializējoties Dzīvnieku zinātnēs, kur mana darba tēze bija “Zirgu iejāšanas ilguma analīze”.

Man vienmēr ir ļoti paticis darboties ar jauniem zirgiem, trenēt tos un iepazīstināt ar sportu, kas gan prasa ļoti daudz laika, pacietības, empātijas no jātnieka puses, lai nodibinātu savstarpēju uzticēšanos. Zirgs ar jātnieku ir partneri, kas kopā veido komandu. Komanda var būt veiksmīga tikai tad, ja abi partneri cenšas un koncentrējas uz kopīgu rezultātu. Katra sadarbība ir saistīta, un tajā ir zemākie punkti, kurus ir jāpārvar pat ar sakostiem zobiem.

Pēc augstskolas beigšanas 15 gadus strādāju Tartu jāšanas skolā kā jāšanas treneris un kopš 2017. gada esmu uzņēmēja. Pašnodarbinātas personas statusā esmu pati sev priekšniece un arī reizē vienīgā darbiniece. Dzīvoju Häädemeesta netālu no Pērnavas, kur man ir stallis ar astoņām zirgu vietām (boksiem). Vasarā tur zirgiem un jātniekiem ir ideāli apstākļi, lai trenētos, bet slēgtā manēža vēl ir tikai plāna stadijā. Ziemas sezonā es izmantoju netālu esošo manēžu, lai trenētos. Ceru, ka pavisam drīz jau varēšu trenēties savā manēžā.

Papildus es nodrošinu zirgu uzturēšanas pakalpojumus saviem klientiem. Es vēlētos izcelt savu sadarbību ar Pēteri Viardu (Peter Viiard), kas ir viens no labākajiem zirgu audzētājiem Igaunijā, no kura man ir daži jauni zirgi. Esmu arī jāšanas trenere un trenēju zirgus, jo trenerim ir svarīga loma jātnieka un zirga attīstībā. To es uzsveru katru reizi saviem studentiem, panākumos izšķiroša nozīme ir vai jātnieks nāk jāt ar zirgu bez trenera uzraudzības vai trenera pavadībā. Arī es vēl trenējos un saņemu vērtīgus padomus no Gunāra Kletenberga, Kristīnas Armes, Džeimsa Kodrija un citiem. Neviens jātnieks nevar tikai trenēt sevi bez kāda, kurš palīdz. Mana grūma Piles Parm loma ir nenovērtējama. Pašreiz man ir divi zirgi, ar kuriem es piedalos sacensībās. Mans galvenais zirgs ir 7 gadus vecais Calipso V (īpašniece Pile Parm), ar kuru šajā sezonā es vēlos sasniegt 130/135 cm augstumu. Daži jauni zirgi pašreiz ir sagatavošanas stadijā. Es domāju, ka apzināta un laba plānošana ir veiksmīgu treniņu procesa atslēga. Konkūra treniņa procesā ir ne tikai svarīgi trenēties laukumā vai manēžā, bet noteikti ir nepieciešamas izjādes mežos, kalnos vai reljefainā apvidū, jo tie ir labi treniņi jātnieka un zirga attīstībā, kas uzlabo fizisko formu un abiem dod pozitīvas emocijas.

Protams, mans uzticīgais pavadonis ir arī suns Estrellest Von Virby vai vienkārši Virbi, ar kuru esam nešķirami draugi, jo kopā stallī esam katru dienu. Viņš pavada mani treniņos un arī sacensībās. Arī viņu trenēju un mēs piedalāmies suņu sacensībās, bet ne sezonas laikā, kad es piedalos sacensībās. Ja man vēl atliek kāds brīvs brītiņš sev, tad es ļoti labprāt dodos peldēt.

Pagājušais gads manā jāšanas dzīvē bija īpašs, visneaizmirstamākais moments manā dzīvē 2018. gadā bija uzvarēt Tallinas Internacionālajā zirgu šovā (Tallin International Horse Show) ar Quentinu (īpašniece Anneli Väljan) kategorijā ar 6-7 gadus jauniem zirgiem. Tajā pašā laikā šovs man bija psiholoģiski ļoti grūts, jo zināju, ka tas ir mans pēdējais starts ar zirgu Quentina pirms tā pārdošanas. Jāšanas sportā sāpīgākais moments ir, kad jātniekam un zirgam, kas šajā laikā ir kļuvis ļoti tuvs, ir jāiet atšķirīgi ceļi. Tā nu tas notiek, bet tik un tā ir grūti šķirties un vēljoprojām ir skumīgi, domājot par draugu. Protams, vēlāk ir liels prieks dzirdēt labas ziņas par sava staļļa zirgu, jauno jātnieku un viņu panākumiem sacensībās.

Mans stallis atrodas 50 km no Ainažiem, kas ir netālu no Latvijas robežas, tāpēc daudz tuvāk man ir braukt uz sacensībām Inčukalnā nekā uz Tallinu, ko arī daru, jo Inčukalnā ir izcili sacensību apstākļi, kā arī cilvēki ir ļoti jauki un pretimnākoši. Ivo Miķelsona veidotie maršruti ir interesantu un izaicinoši. Inčukalnā ir ļoti liels laukums un krāsaini šķēršļi. Jauni zirgi laukumā sacensību laikā var gūt neizmērāmu pieredzi. Tāpēc 2018. gada sezonā es piedalījos visos Jauno Jātnieku skolas sacensību rīkotajos posmos ar trīs dažādiem zirgiem (Zendor, Calipso V un Quentina). Iespējams man bija vairāk veiksme pēdējā posmā nekā Kristai Kliesmetei (pēc pirmajiem diviem posmiem viņa bija pārliecinoša favorīte), kas rezultējās galvenajā balvā. Tas bija liels gods uzvarēt sacensībās, kļūstot par Jauno Jātnieku skolas 2018. gada labāko jātnieci un saņemt balvu – ceļojumu uz Madridi no “Vanilla Travel”.

Sezonas noslēgumā devos ceļojumā uz Madridi, kas vēl bija tērpusies krāsainā rudens tērpā. Tās bija burvīgas pilsētas brīvdienas kopā ar “Vanilla Travel” novembra beigās, kas sākās no Rīgas lidostas, no kurienes bija tiešais reiss uz Madridi. Staigājām kilometriem ilgi pa parkiem un neskaitāmām alejām. Apmeklējām Madrides karalisko pili un izstaigājām Sabatini dārzus, kas izceļas ar skaistiem dzīvžogiem, strūklakām un statujām. Kā arī pabijām pasaulslavenajā Madrides zooģiskajā dārzā.

“Vanilla Travel” visu bija labi noorganizējusi, atlika tik baudīt un priecāties, tāpēc esmu priecīga par tādu zirgu sporta atbalstītāju un balvu.

Zirgu jāšanas sports Igaunijā ir ļoti populārs, kā arī piedalīšanās sacensībās ir augoša modes tendence jau neskaitāmus gadus, jo tajās piedalās ļoti daudz dalībnieku, kas padara sacensību dienas ļoti sarežģītas un garas. Ne tikai Igaunijā ir vērojama strauja zirgu sporta attīstība, arī Latvijā redzu labus zirgus un jātniekus, kurus ceru satikt arī šajā sezonā, piedaloties “Jauno Jātnieku skolas” organizētajās sacensībās. Vēlu visiem jātniekiem šajā sezonā veiksmi treniņos un rūpēties par saviem zirgiem. Tiekamies sacensībās!”

Inga Zālīte
Jauno Jātnieku skolas mediju pārstāve

Atpakaļ

1 komentārs

  • Inga

    Inga Man nepatīk Annikas jāšanas stils. Vai tiešām tā ir normāla uzsēde? Ievēroju viņu pagaišgad Inčukalnā, jo viņas jāšana atšķīrās uz citu fona ne uz labo pusi. Lai uzvar kaut Olimpiādē, bet skats neiedvesmo.

    19. aprīlis, 2019 @ 17.48

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase