Jaunums Latvijā – joga zirgā!

Zirga dziedinošo spēku un cilvēka prāta un ķermeņa apzināšanās līmeni ir iespējams atklāt jaunā veidā. Pasaulē aizsākusies dažus gadus atpakaļ un nu līdz Latvijai nonākusi unikāla veida pieredze – joga zirgā. Joga nav tikai populārā izpratnē fizisks dažādu pozu (asanu) komplekss, tā ir dzīves mācība par to, kā dzīvot harmonijā ar sevi un pasauli. Savienojot to ar zirgu izstaroto siltumu un terapeitisko ietekmi uz cilvēku, tā tiek piedāvāta ne tikai jātniekiem vai jogiem, bet to var izmēģināt arī nepieredzējuši cilvēki.

Kādēļ joga zirgā?

Vēdiskajā astroloģijā vārdam “joga” ir vairākas nozīmes. Viena no tām ir savienojums, saikne, kas līdzīga zirga pajūgam. To iztēlojoties kā aizjūga daļas, kas savienotas savstarpējā harmonijā. Apvienojot jogu ar zirga izstaroto siltumu un enerģiju, iegūsiet pavisam jaunu pieredzi.

Zirgi ir inteliģentas būtnes, kuras ar savu klātbūtni maina cilvēka uztveri un dziedē apziņu. Zirgi jutīgi reaģē uz skaņu, smaržu, cilvēka sirdspukstiem. Tādēļ meditējot un kontrolējot savu elpu, jūs spēsiet ietekmēt arī zirga uzvedību. Šīm nodarbībām ir speciāli piemeklēti un apmācīti nosvērti zirgi, kuriem patīk saikne ar cilvēku.

Kādēļ joga zirgā ir tik patīkama cilvēkam?

Pretēji tam, ka šī nodarbe liekas atslābinoša, tā ir cilvēka fizioloģiskos procesus stimulējoša. Lai arī mūsu prāts atpūšas un caur plūstošām darbībām nomierinās, toties ķermenis – atjaunojas. Asinsrite uzlabojas un ķermenī strādā visas lielās muskuļu grupas, kā arī tie muskuļi, kuri ikdienā netiek vingrināti. Zirga izstarotais siltums palīdz muskuļiem iesildīties un cilvēkam nomierināties.

Daudzi cilvēki kā dziedniecisku uzsver emocionālo saikni, kas veidojas komunicējot ar lielo dzīvnieku, glaudot to un ieklausoties tā ķermeņa dotajos signālos. Joga zirgā sākuma stadijā liekas ļoti vienkāršs vingrojumu komplekss. Taču veicot jogas elementus zirgā, tā ir papildus slodze līdzsvaram un līdz ar to, iespējams, ir nepieciešams ilgāks laiks, lai pareizi izpildītu pozu.

Nodarbības beigās dalībnieks aizpilda savu personīgo darba plānu. Tas ļauj labāk saprast savu emocionālo un fizisko stāvokli. Kā arī iedos instrumentus, kā turpmāk labāk sakārtot savu ikdienu un aktivitātes, lai dzīvotu harmonijā.

Kā šī joga ietekmē pašu zirgu?

Jautājām praktizējošam veterinārārstam, Gitai Ozolai, Gitas Ozolas veterinārā privātprakse. “Cilvēka atrašanās vesela zirga mugurā, mainot dažādas pozas, būtu pielīdzināma zirga dziļās muskulatūras masāžai. Tās laikā tiek stimulēta asinsrite gan ādā, gan muguras muskulatūrā, radot pozitīvu ietekmi uz audiem.”

Vairāk kā pusgadu joga zirgā tika testēta un idejas autori vēroja zirgu ķermeņa valodu un to, kā tā ietekmē zirga labsajūtu. Bieži jogas nodarbībās zirgi iemieg vai arī sāk ar lūpām ieskāt cilvēku, atdarinot barā savstarpējo zirgu ieskāšanu. Zirgam ir jābūt veselam, paēdušam un savu bara locekļu tuvumā, drošībā. Tā kā ideja ir salīdzinoši jauna, tās ietekme uz zirga veselību ilgtermiņā vēl tiks pētīta. Lai gan Latvijā šis ir jaunums, citur pasaulē ar jogu zirgā nodarbojas jau vairākus gadus. Joga tiek praktizēta gan bez inventāra uz zirga muguras, gan uz sviedrenēm, gan uz voltizēšanas paliktņiem līdzīga materiāla. Jogu zirgā neiesaka un nepraktizē ar segliem.

Kā tas notiek?

 • Joga un iesildīšanās no zemes
 • Teorētiskā un praktiskā apmācība par jāšanas pamatiem zirgā, un kā no tā gūt vislielāko labumu savam ķermenim
 • Līdzsvara vingrojumi ar jogas elementiem zirgā
 • Konsultācija par pašsajūtas uzlabošanu
 • Labsajūtas plāna aizpildīšana
 • Tēja, uzkodas, sarunas

Noderīga informācija:

 • Nodarbības ilgums 2 h
 • Nodarbības notiek nelielās grupās
 • Iepriekšējas jogas vai jāšanas iemaņas nav nepieciešamas
 • Nodarbības laikā zirgs no zemes tiek pieturēts
 • Nodarbības var tikt pārceltas nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ
 • Uz nodarbību jāvelk aktīvās atpūtas apģērbs
 • Nodarbības vada jogas skolotāji Andis Mednis, Katrīna Viļumsone un sertificēta jāšanas sporta trenere Laima Lībere

Idejas autori un īstenotāji

Laima Lībere: “Ideja radās, savienojot divas manas sirdslietas – zirgi un veselīgs dzīvesveids. Sākusi kā iejādes sporta disciplīnas mācekle, es ātri sapratu, ka jāšanas sports klasiskā izpratnē – tas nav priekš manis. Es atbalstu aktivitātes dabā, cenšos dzīvot saskaņā ar ķermeņa dotajiem signāliem un man patīk darbs ar bērniem. Lai apmācītu jaunos jātniekus, vēlējos iegūt nepieciešamo izglītību. Jāšanas sporta trenera sertifikāta iegūšana palīdzēja papildināt cilvēka anatomijas zināšanas, psiholoģisko un fizioloģisko procesu izpratni. Zināju, ka ir kāds veids, kā es varu pielietot savas zināšanas saistībā ar zirgiem ar to, kādā iekšējo sajūtu līmenī vēlos būt un piedāvāt to sajust arī citiem, ne tikai bērniem. Joga zirgā ir viens no veidiem, kā mēs varam izprast zirgus un paši sevi. Nākotnē vēlētos iegūt arī reitterapeita sertifikātu, lai gan tā nokārtošanai šobrīd Latvijas likumdošanā ir iesaldēts likumprojekts. Visam savs laiks!” Laimas pieredze pie zirgiem ir vairāk kā 15 gadu. Nodarbībās kā viens no jogas zirgiem ir Laimas personīgais zirgs – Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgs Karolīna (t. Kingstons), kas ir iekļauta valsts ģenētisko resursu saglabāšanas programmā. Braucamā tipa zirgi ir nosvērti, uz cilvēku orientēti, lieli un universāli izmantojami. Tie mūsdienās tiek izmantoti ne tikai sportā, bet arī ieteicami tūrismā un reitterapijā.

Atbalsts iecerei tika saņemts no Labo Sajūtu Laboratorijas jogas studijas vadītājas Katrīnas Viļumsones. Katrīna ir jogas skolotāja un atsaucās idejai, jo pašai bērnībā arī bija zirgi un tie joprojām Katrīnai saistās ar ko skaistu un maģisku. Pēc katras nodarbības ir vēlme turpināt vēl un progresēt. Iepazīstinot kolēģus ar jauno ieceri, tai atsaucās jogas skolotājs Andis Mednis. Andis ieguvis starptautiski atzītu sertifikātu – Multi Jogas Stilā, Rišikešas Nath Yogshala Skolā, Indijā un šobrīd strādā Labo Sajūtu Laboratorijas jogas studijā Rīgā.
“Mans jogas ceļojums aizsākās kaut kur ’90tajos, kādā Indijas apceļojuma laikā, sākumā kļūdams par vienkāršu hobiju, tad pārveidojoties dzīves stilā un vēlāk izmainot dzīvi pilnībā. 2017. gadā devos ceļojumā uz Indiju un Isha jogas ašramu. Bija gan grūti mirkļi, gan sajūtu pacilājoši brīži, kad brīvprātīgi piedalījos palīdzības sniegšanā vietējiem un ašrama dzīves ikdienai.
2018. gada jūnija sākumā atgriezos Latvijā, lai pasniegtu un mācītu jogu citiem, kam tas tiešām interesē un līdz ar viņiem mācītos pats, jo viennozīmīgi tas ir ceļš pa kuru var iet visas dzīves garumā pilnveidojot citus un pilnveidojoties pats.
Domāju, vienkārši ja esi atvērts jebkam jaunam, bez pieķeršanās kaut kādiem sterotipiem vai atmiņu moduļiem un centies būt maksimāli klātesošs katrā mirklī, tad var dzīvot ar pilnu elpu neatkarīgi vai dzīvē ir paisums vai bēgums jeb vai esi “augšā vai lejā”. Tikai jāsāk nevis ar ārpusi jeb “ārpasauli”, bet jāsāk ar sevis sakārtošanu ar iekšējo pasauli.”

Kur notiek nodarbības?

Mītavas Zirgi ir jauns stallis netālu no Jelgavas, kura misija ir radīt daudzpusīgu un vērtīgu laika pavadīšanas veidu, kas vairo pozitīvismu un cieņu pret dzīvo dabu, sevi un cilvēkiem apkārt. Stallis piedāvā nodarbības iesācējiem, bērnu nometnes un pastaigas apvidū pieredzējušākiem jātniekiem. Stalli ieskauj meži un, lai gan tas atrodas tikai 15 minūšu attālumā no Jelgavas centra, tajā ir īsta lauku sajūta. Tas ir projektēts kā atvērta tipa stallis, kas ir veselīgi zirgu elpošanai, termoregulācijai un vispārējam veselības stāvoklim.

 

Kontakti

Stallis “Mītavas zirgi”, Jelgavas novadā (50 min. no Rīgas centra).
http://horseriding.lv/lv/stables/mitavaszirgi

Pieteikties nodarbībai: +371 28611961, Laima.

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase