Kā zobu līdzsvarošana var uzlabot visa zirga veselību

Sāpes parasti ir pirmā lieta, kas mudina zvanīt veterinārārstam. Taču pēdējā vieta, kur ārsts ielūkosies, bieži vien ir zirga mute. Holistiskā medicīna saprot, ka viss sākas no mutes – sākot ar to, kas tiek barots, līdz tam kā mute darbojas, lai šo barību sakošļātu. Bet vēl svarīgāk ir kā mute ir saistīta ar pārējo ķermeni, sākot no galvas līdz pat astei.

Vispirms ir jāsaprot, ka katrs zobs ir nerva nobeigums. Zobi kalpo kā ceļvedis neiroloģiskām funkcijām, ķermeņa masai, kustībām un ēšanai. Katrs zobs atrodas pretī citam zobam un veido sinaptisku saikni, kas līdzinās aizdedzes svecei. Zobu saskaršanās rada nervu impulsus un dažādu signālu pārnesi pa akupunktūras meridiāniem ķermenī, kas atbild par orgānu funkcijām, sensorajām funkcijām un propriorecepciju (līdzsvaru un apjausmu par ķermeņa kustībām statiskā un dinamiskā stāvoklī). Kad zobi nesaskaras pareizi, šādas informācijas nodošana nenotiek.

Kas zirga saimniekam var norādīt, ka ir problēmas ar zirga zobiem? Gandrīz vai katra problēma zirga ķermenī. Veselība sākas pirmkārt zirga mutē, un, kad līdzsvars mutē ir izjaukts, gaidiet problēmas vēl kur citur. Šādas problēmas var būt:

 • Asimetriska gaita
 • Augsti/zemi papēži un pleci
 • Nelabojamas nagu problēmas
 • Locītavu bojājumi un sāpes
 • Saišu un stiegru plīsumi
 • Muskuļu sāpes, atrofija vai hipertrofija
 • Hiropraktiskas manipulācijas nesaglabā savu efektu
 • Ejot neliek pēdas taisni vienu aiz otras vai tās krusto
 • Grūtības pacelties lēkšos ar pareizo kāju
 • Grūtības ielocīties, izstiepties, iesaistīt pakaļkāju darbību
 • Velk vienu no pavadām
 • Pakauša sāpes, saliekšanas vai izstiepšanās grūtības pakausī
 • Orgānu disfunkcijas (kolikas, aknu vai nieru problēmas)
 • Svara zudums vai pieaugums
 • Pārmērīga acu asarošana
 • Un tā varētu vēl turpināt…

Zobu veselība prasa vairāk nekā tikai mutes apskati un iztaustīšanu. Daudz informācijas par mutes veselību var iegūt novērtējot ķermeņa konformāciju, stāju, un spēju vai nespēju brīvi kustēties vingrinājumu laikā. Holistiskie vetārsti un sertificēti Dabīgās zobu līdzsvarošanas profesionāļi (šo pieeju izveidojis Spencer LaFlure) spēj atpazīt asimetriju un savstarpējās attiecības starp ārējām sejas pazīmēm, iekšējo zobu stāvokli vai patoloģijām un anormālu stāju vai gaitu. Spēja saprast šo sastāvdaļu nozīmīgumu un kā tās saistītas ar funkcijām sniedz svarīgu informāciju, lai diagnosticētu visa ķermeņa kaites, nevis tikai zobu problēmas.

 

Kas padara Dabīgo zobu līdzsvarošanu citādāku?

Šī pieeja novērtē novirzes no normāla līdzsvara, un atjauno šo līdzsvaru katram zirgam pēc individuālas pieejas. Nav divu vienādu zirgu. Tāpat ir ar viņu mutes un zobu anatomiju. Piemēram, daži zirgi ir piedzimuši ar sašķiebtu augšžokli, kas rada vieglu priekšzobu izliekumu uz vienu pusi. Dabīgās zobu līdzsvarošanas (DZL) speciālists atpazīs šo struktūras defektu un pielāgos savu darbu tam, jo tā konkrētajam zirgam būs anatomiski pareiza. Nebūtu dabiski šos zobus izlīdzināt. Tad zirgs nespētu sevi nest taisni, pareizi uziet uz šķēršļiem vai izpildīt iejādes vingrinājumus vienādi labi uz abām pusēm.

Šeit (bildē pa labi) redzami zirga priekšzobi pirms un pēc DZL speciālista darba. Var redzēt, ka zirgam ir t.s. priekšzobu ķīlis – priekšzobu sašķiebšanās. Speciālists nemēģināja šos zobus padarīt estētiski skaistus un līdzenus, jo tas būtu nedabīgi šim zirgam, viņa konformācijai un mutes biomehānikai. Zirgam dabiski ir ķīlis uz kreiso pusi. Ir svarīgi to uzturēt, lai saglabātu zirga līdzsvaru.

 

DZL ir daudzas nianses, kuras tradicionālie zobārsti vēl nav iemācījušies novērtēt.

Dažas no tām:

1) Jebkas, kas traucē kustību mutē, traucē kustību ķermenī

Piemērs – vilnīši mutē, kas ir radušies nepareizas zobu vīlēšanas dēļ, ierobežo žokļa kustību. Parasti vilnīšus rada elektriskie vīlēšanas instrumenti, kurus ir grūti vai pat neiespējami noturēt mierīgi un bez “lēkāšanas” zirga mutē. Tas radīs nevienmērīgu, nevienādu zobu augstumu dzerokļu arkās. Nevienādie zobu augstumi rada vilnīšus, kas burtiski noslēdz žokļa kustību. Zirgi ar šādu problēmu visticamāk nespēj normāli saliekt pakausi, mēdz pārlocīties, iestrēgt vienā pozā vai anormālā “rāmī”, kas nodara pāri viņu ķermeņiem vēl vairāk. Viņi var arī cīnīties ar jātnieku par pavadām, jo viņu žokļi ir “noslēgti”. Šis ir lielisks piemērs zirgam, kuram vajag zobu līdzsvarošanu, nevis novīlēšanu ar elektriskajiem instrumentiem vai atsaišu lietošanu jāšanas laikā.

Attēls A. Normāls dzerokļu izvietojums, kas atļauj gludas žokļa kustības uz priekšu un atpakaļ un līdz ar to plūstošas kustības visā ķermenī.

Attēls B. Viļņaina mute ar dzerokļiem, kas nepieļauj vieglu žokļa kustību uz priekšu un atpakaļ, tādejādi apgrūtinot fleksijas un stiepšanos ķermenī.

Zirgs A attēlā var viegli kustināt galvu uz augšu un leju ar brīvi slīdošu žokli. Iedomājieties zirgu attēlā B mēģinot saliekties pakausī un pakustināt galvu uz augšu un leju. Viņš to nevarēs viegli izdarīt. Zobu viļņainā virsma darbojas kā parkošanās bloki, nepieļaujot žokļa slīdēšanu uz priekšu un atpakaļ. Tādēļ šāda zirga piespiešana iet “rāmī” vai palīglīdzekļu lietošana, kas notur zirga galvu vietā, ir kaitējoša un nepareiza.

 

2) Izveidojot trenzes vietu, viss žokļa līdzsvars un stabilitāte tiek izjaukta.

Mutē ir trīs punktu līdzsvars, ko veido pirmie trīs dzerokļi. Šie zobi ir pirmie, kas izveidojas embrionālās attīstības laikā. To uzdevums ir nodrošināt sinaptisko saikni, kas minēta jau iepriekš, palīdzēt noturēt temporomandibulāro locītavu (TML) pareizā pozīcijā un dot informāciju par simetrisku un proporcionālu organisma izveidi, tam formējoties dzemdē. Ja kaut kādā zirga dzīves brīdī viņš vairs nevar atrast šo līdzsvaru, jo tas ir izjaukts, veidojot trenzes vietu, pārējās zirga kustības arī nebūs līdzsvarā. Padomājiet tālāk uz priekšu – tam var sekot anormāla locītavas nodilšana, pirmslaicīgs artrīts, sarautas saites, bojāti skrimšļi, tūkstošiem dolāri iztērēti rentgeniem, ultraskaņām, locītavu injekcijām, cilmes šūnu terapijai, kad problēma mīt tur, kur neviens pat nav ieskatījies!

Ar sarkanu līniju ir atzīmēta trenzes vietas radīta sprauga dzerokļu kontakta vietā. Zirgs paļaujas uz visu zobu spēju radīt pēc iespējas pilnīgu virsmu kontaktu ar pretējo zobu bez jebkādām spraugām. Atcerieties, katrs zobs ir kalcificējies nerva nobeigums. Visai zoba virsmai ir jāsaskaras ar pretējo zobu, lai būtu šī te sinapse un “aizdedzes sveces” efekts.

 

3) Pieaugušiem zirgiem pēc 5 gadu vecuma visu mūžu priekšzobiem jābūt tādā garumā un leņķī kā 5 gadu vecumā.

Lielākā daļa no mums ir sapratuši, ka zirga nagiem visu dzīves laiku jābūt vienā garumā un leņķī. Ar zobiem ir tāpat. Zirgiem zobi dilst dabiski ganoties 16-18 stundas dienā. Augu un augsnes abrazīvums spēlē dinamisku lomu zobu nodilumā. Domesticētais zirgs lielākoties tiek turēts stallī vai ierobežotā laukumā, un tam ir pieejams viena vai otra veida siens, bez iespējas klejot, ganīties un nodeldēt savus zobus dabīgā veidā. Ar laiku tas rada zobu problēmas. Pievienojot šai situācijai zobu apstrādi ar elektriskajiem instrumentiem, nepareizu zobu kopšanu, nepietiekošu barošanu vai nagu apkopi, slikti derošus seglus, zirgam būs vēl jo vairāk problēmas.

Zirgs, kura zobi kopti pēc DZL pieejas cik vien agri iespējams (2-3 gadu vecumā) un regulāri reizi vai divas gadā ir zobi uzturēti kārtībā, saglabās priekšzobu leņķi kā 5 gadus vecam zirgam. Tas ir vēlams, jo pareizs priekšzobu leņķis un garums nosaka visas pārējās mutes, žokļu un temporomandibulārās locītavas kustības.

 

4) Barošana no stūra barotavām vai augstām silēm ir kaitīga zirga zobu, gastrointestinālai un hiropraktiskai veselībai.

Ja zirgs tiek barots no augstas pozīcijas, nevis no zemes līmeņa, nenotiek žokļa slīdošās kustības uz priekšu un atpakaļ. Ja galva ir augstu gaisā košļāšanas laikā, dzerokļos rodas šķērsas rievas, kas izveido “satiksmes sastrēgumu”. Tas ierobežo žokļa kustības (skat. 1. punktu). Ja zirgam ir diskomforts mutē, tad mēģinājumi viņu noapaļot, dabūt kustības no pakaļkājām un pacelt un nest savu ķermeni būs anatomiski neiespējami. Nepiespiediet zirgu ieņemt pareizo pozu ar atsaitēm, slīdošajām pavadām un citu ekipējumu. Ir iemesls, kādēļ zirgs to nevar izdarīt, un šis iemesls ir līdzsvara trūkums mutē.

5) Iemesls, kādēļ zobu kopšana būtu jāveic, ir TML līdzsvarošana.

Zirga ķermenī ir specifiski receptori, kas uztver un atbild uz situāciju ar zirga stāju, pozīciju un kustībām. Šie receptori un vairāki ļoti svarīgi nervi – atbildīgi par rīšanu, elpošanu, sirds ritmu un līdzsvara uztveri smadzenēs – iet cauri TML. Ja TML vai žoklis nav pareizi novietoti, tie saspiež nervus, atslēdz receptorus un vairākas ķermeņa funkcijas “saiet uz īso”, radot grūtības norīt un košļāt, īsus soļus kustību laikā, nespēju nostāties taisni ar visām četrām kājām, grūtības uzsākt lēkšus ar pareizo kāju, asimetrisku ķermeņa struktūru, muskuļu atrofiju, klibumu un sarakstu varētu vēl turpināt. Tradicionālie veterinārārsti parasti izdarīs savu darbu un piespiedīs zirga muti kustēties tā, kā viņiem šķiet pareizi, nepievēršot nekādu uzmanību TML vai tam, kas ir anatomiski un biomehāniski pareizi konkrētajam zirgam. Holistiski speciālists sekotu zirga individuālajai zobu anatomijai, lai atjaunotu vai uzturētu iedzimto zobu arhitektūru un biomehāniku. Tas palīdz TML palikt līdzsvarā un pareizā anatomiskā novietojumā ar receptoriem un nerviem, kas iet caur to. Barības sakošļāšana, veselīgi gremošanas procesi un plūstošas ķermeņa kustības sakārtosies tā rezultātā.

Apvilktā vieta (attēlā pa kreisi) norāda, kur atrodas temporomandibulārā locītava. Nervi, kas caur to iet, nedrīkst būs saspiesti vai izmainīti jebkādā veidā. Citādi svarīgi signāli netiek nodoti. DZL mērķis ir saglabāt TML līdzsvarā, lai tā var darboties kā atvērts lielceļš nerviem un brīvai informācijas plūsmai. Tas atbalsta pareizas iekšējo orgānu funkcijas un pareizas visu locītavu kustības.

 

Ir vairāki citi principi, ko ievērot, lai zirga mute darbotos pareizi un visa organisma labā. Labākais padoms ir neaicināt veterinārārstu, kuram ir milzumdaudz aprīkojuma, elektriskie instrumenti, galvas balsts vai atsaites un kuram patīk dziļa sedācija. Ir kaut kas īpašs tajā, ka darbs tiek darīts ar roku un tam tiek atvēlēts tik daudz laika, cik vajag, pat ja tas ir ilgāk kā ierasts. “Piešauta acs” un spēja novērtēt, kā viss zirga ķermenī ir saistīts kopā, novērsīs problēmas un samazinās veterinārārstu izmaksas. Cilvēki mēdz teikt, ka zobārstniecība ir dārga, bet slikta zobārstniecība ir vēl dārgāka. Izdariet to pareizi jau pirmajā reizē. Jūsu zirgs Jums par to pateiksies, un Jums pat būs palikusi kāda nauda makā.

Raksta autors: Rhiannon Fenton, D.V.M., C.A.C., C.V.A., C.V.F.T.

Tulkojums: Agrita Žunna

Avots: https://holistichorse.com/health-care/from-teeth-to-tail/

 

Iespēja pieteikties!

1. un 2. jūnijā Latvijā viesosies dabīgās zobu līdzsvarošanas speciālists Huub Rietberg (www.wholehorsedentistry.com), kurš savas prasmes apguvis Amerikā pie Spencer LaFlure (http://www.advancedwholehorsedentistry.com/).

Vēl dažiem zirgiem ir iespējams pieteikties uz viņa vizīti.

Īsumā raksturojot metodi – zirga zobi tiek vīlēti, neiesaistot elektriskās ierīces; tiek pievērsta uzmanība ne tikai zobiem, bet arī zirga kustību/balsta aparātam kopumā; un, ja zirgs ļaujas manipulācijām, netiek izmantota sedācija.

Precīzāk izsakoties, dabīga zobu līdzsvarošana ir sakodiena virsmas koriģēšana, atbrīvojoties no liekajiem emaljas veidojumiem, lai stabilizētu zirga žokļa-deniņu locītavu (angliski: temporo mandibular joint). Procesa gaitā tiek atjaunotas dabīgas žokļa kustības pilnā apjomā – gan uz sāniem, gan uz priekšu un atpakaļ. Lai to nodrošinātu un zobus pareizi nolīdzsvarotu, tiek pievērsta uzmanība un vajadzības gadījumā tiek vīlēti arī zirga priekšzobi. Pilna augšžokļa un apakšžokļa zobu saskare nodrošina pilnvērtīgu nervu sistēmas un proprioceptīvās sistēmas (kustībā iesaistītu ķermeņa daļu saskaņošana) darbību visā zirga organismā, kā rezultātā zirgam var palielināties muskuļu masa, soļa platums, uzlaboties stāja, lokanība un fiziskais sniegums.

Papildus informācija par šo metodi: atsauce uz rakstu

Dažas no pazīmēm, kas var liecināt, ka zirga sakodienam nepieciešama koriģēšana, ir:

 • vāji muskuļota virsējā līnija,
 • slikti „pieslēdz” pakaļkāju darbību,
 • problēmas ar lokanību vai nelabprāt griežas uz vienu pusi,
 • nevienmērīgi dilst nagi,
 • neviendabīgs muskuļu tonuss,
 • osteopātijas un hiropraktikas sasniegtais labvēlīgais efekts ilgi nesaglabājas,
 • klibums, kas atkārtojas bez cita redzama iemesla,
 • nespodrs kažoks,
 • viegli satraucas,
 • zirgam nepatīk, ka aizskar tā galvu,
 • „velk kājas”,
 • bieži klūp,
 • griež zobus.

Zobu vīlēšana ar elektriskajām ierīcēm varbūt ir ātrāka, lētāka un vieglāk pieejama, taču nāk komplektā ar vairākiem nelabvēlīgiem blakus efektiem:

 • Elektrisko ierīču darbības rezultātā apstrādātie zobi sakarst un kļūst trauslāki.
 • Ir ļoti grūti veikt mazas izmaiņas, novīlēt tikai nelielu emaljas daudzumu. Savukārt veicot pārāk lielas izmaiņas, iespējams izraisīt nervu bojājumus.
 • Procedūras laikā tiek lietoti stiprāki anestēzijas līdzekļi, kuru iedarbības rezultātā zirgs stāv nedabīgā pozīcijā, un tādā arī tiek līdzsvaroti zobi.

Ja vēlaties pieteikt savu zirgu uz dabīgo zobu līdzsvarošanu, rakstiet e-pastu uz šo adresi: agrita.z@gmail.com, un sarunāsim konkrētāk.

Norādiet, lūdzu, savu vārdu un uzvārdu; zirga vecumu; ja tā ir ķēve, tad vai ir grūsna; kur zirgs atrodas; kā arī kurās dienās un kādos laikos šī vizīte Jums ir iespējama.

Pakalpojuma cena ir 100 EUR + speciālista ceļa izdevumi, kurus dalām uz visiem dalībniekiem. Jo vairāk dalībnieku, jo izdevīgāk visiem! Tā kā speciālists šeit uzturēsies vien pāris dienas, var gadīties, ka ļoti tālu no Rīgas neizdosies līdz Jūsu zirgam aizbraukt, taču rakstiet, ja interesē, varbūt tomēr ir iespējams sarunāt!

Materiāls sagatavots pēc informācijas mājas lapā www.wholehorsedentistry.com.

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase