Kā botiņas ietekmē zirga soļu gaitu

Pētnieki ir noskaidrojuši, ka zirgiem, kuriem uz kājām uzliktas t.s. botiņas, ir ilgāks naga saskarsmes laiks ar zemi nekā nekaltiem zirgiem bez botiņām.

Botiņas, kas ir tik populāras to jātnieku vidū, kuri iecienījuši garus pārjājienus, nodrošina aizsardzību nekaltu zirgu nagiem. Šīs botiņas arī darbojas kā naga zoles polsteris un aizsargs, ja zirgam ir kādi naga sienas defekti, nagu sāpju simptomi vai caurdurtas zoles brūces.

Daži pētnieki uzskata, ka botiņas spēj arī mainīt motorikas spēkus, kas iedarbojas uz nagu, potenciāli nodrošinot ārstniecisku labumu. Piemēram, Ilinoisas Universitātes Veterinārmedicīnas koledžas profesors Santjago D. Gutjerezs-Nibeiro ar saviem kolēģiem nesen veica pētījumu par šo tēmu, lai noskaidrotu vairāk.

Gutjereza-Nibeiro pētījumā tika konstatēts, ka zirgiem, kuriem uz kājām bija uzvilktas botiņas, bija ilgāks naga saskarsmes laiks ar zemi nekā nekaltiem zirgiem bez botiņām. “Mēs konstatējām, ka botiņu lietošana pagarināja kāju palēninājuma periodu, kas atbilst lēnākai palēninājuma fāzei, kājai saskaroties ar zemi”, viņš skaidroja.

Gutjerezs-Nibeiro min, ka pašlaik par šo atklāsmju klīnisko nozīmīgumu var tikai spekulēt. Tomēr rezultāti liecina, ka botiņas palielina t.s. pārnesuma (breakover, definēts kā brīdis, kad papēdis atraujas no zemes) laiku, palēnina gaitu un palielina kājas kustību amplitūdu. Ilgāks palēninājuma perioda laiks varētu ļaut spēkam, ko rada saskarsme ar zemi, plašākā diapazonā izkliedēties nagā un pārējā kājā. Tā rezultātā ir iespējams, ka botiņas varētu pasargāt kājas, ja šie rezultāti būtu spēkā arī pie ātrākām gaitām. Tādēļ Gutjerezs-Nibeiro uzskata, ka ir nepieciešami papildu pētījumi.

“Botiņu lietošana nekaitē zirga kāju apakšdaļai”, viņš minēja. „Ir nepieciešami papildu pētījumi, lai noskaidrotu, kā šīs botiņas ietekmē gaitu pie lielāka ātruma, piemēram, rikšos un lēkšos”.

Pētījums ar nosaukumu „Botiņu un nagu pagarinošo kurpīšu pakavu ietekme uz zirgu priekškāju kinētiku soļu gaitā” tika publicēts Amerikas Veterinārās pētniecības žurnālā. Skatīt šeit.

Raksta avots: thehorse.com

 

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase