16 gadus vienā amatā – vai LJF prezidentam nedraud rutīna?

Agris Blaus Latvijas Jātnieku federācijas (LJF) prezidenta krēslā atrodas jau 16 gadus un nupat janvārī tika ievēlēts vēl uz četriem gadiem. Cik nav piemēru, ka ilga atrašanās vienā vadošā amatā draud ar rutīnu, pašapmierinātību un pat pārspīlētu varas apziņu. Vai Blauam izdevies izvairīties no šādiem riskiem un ko jaunu viņš sola kārtējā darba cēlienā? Sarunā LJF prezidents sniegs atbildes uz 'Zirgam.lv' un arī portālam iesūtītajiem lasītāju jautājumiem.

Izskatījās, ka šoreiz LJF prezidentam par noturēšanos krēslā vajadzēja pasvīst vairāk nekā citugad. Pēc jāšanas sporta entuziastes Lindas Lejietes atklātās vēstules sabiedrībai 'Par ko LJF vēlēšanās balsosi Tu?', kurā viņa norādīja uz trūkumiem federācijas darbā un piedāvāja konkrētus priekšlikumus tā uzlabošanai, Agris Blaus savu pirmsvēlēšanu programmu steidzīgi palaboja un papildināja. Pirms biedru sapulces viņš apzvanījis klubus ar jautājumu, vai vēlēšanās par viņu balsos. Iespējams, satraukumu radījis arī alternatīvais kandidāts Andris Kaminskis, kuru, kā stāsta zinātāji, viceprezidents Edgars Treibergs jau pērnvasar Pasaules Kausa sacensību laikā iepazīstinājis kā varbūtējo jauno LJF prezidentu. Kāda sagadīšanās, bet piecas dienas pirms LJF biedru sapulces portālā 'pietiek.com' parādījās publikācija, kurā skarbi tika vētīta Treiberga un viņa favorīta darbība, un Kaminskis, lai gan sanāksmē piedalījās, netika pat līdz kandidatūras izvirzīšanai. Kad pienāca vēlēšanas, Blaus atkal startēja kā vienīgais pretendents un ar pārliecinošu vairākumu – 55 balsis no 69 balsotājiem – noturējās amatā.

Vai šoreiz pirmsvēlēšanu noskaņa nebija saspringtāka? Nācās zvanīt klubiem un aģitēt, lai balso par jums.

Zvanīt uz klubiem ir normāli – lai parunātos, būtu kontakts – tā ir normāla prakse.

Normāla prakse būtu, ja pats iepriekš LJF biedrus apciemotu un pastāstītu par paveikto un turpmākiem plāniem.

Es jau nevaru 79 klubus izbraukāt. Mēs tādēļ esam paredzējuši organizēt LJF prezidija izbraukuma sēdes uz reģioniem, piemēram, Liepājas pusē vai Daugavpilī, Valmieras rajonā, tuvākiem biedriem – tepat Kleistos, lai uzklausītu viņus, izrunātos. Pašlaik gatavojam izbraukuma sanāksmju plānu, kas būs redzams mājas lapā. Tāpat apkopojam saņemtos priekšlikumus par federācijas darba uzlabošanu – aicinājām tos iesūtīt visiem, kas vēlas. Tagad cilvēki federācijas darbā iesaistās aktīvāk. Jau notikusi konkūra padomes sēdē un iejādes padomes sēdē, kurās bez padomes locekļiem piedalījās daudzi citi biedri. Arī pirmajā prezidija sēdē piedalījās biedri.

Viens no biedru aicinājumiem – padarīt LJF darbu caurskatāmāku un atklātāku, ko nevarētu teikt par pašu prezidija vēlēšanu norisi. Sastāvu jūs esot nosaucis tikai pēc tā ievēlēšanas, lai gan cilvēkiem taču būtu jāzina, par ko viņi balso.

Tā mums paredz statūti. Latvijas Sporta federācijas padomē ir tieši tāda pati sistēma.

Statūti LJF nav mainīti kopš 2010. gada. Vai nebūtu laiks veikt grozījumus atbilstoši demokrātiskākam modelim? Ir taču izteikts ierosinājums dot iespēju balsot par katru prezidija locekli.

Mēs domājam pārskatīt statūtus. Iespējams, ka arī šajā daļā tie jāmaina un var vēlēt katru atsevišķi. Bet ja vēlam katru atsevišķi, vai prezidija locekļi būs tādi, kuri spēs strādāt? Kā komandas vadītājs parasti izvēlos tos, ar kuriem var sastrādāties, kas sevi pierādījuši darbā un spēj dot federācijai kādu labumu – atrast atbalstītājus vai kā citādi palīdzēt.

***

Lai saņemtu piekļuvi visam rakstam, nepieciešams aizpildīt zemāk esošo formu.

Jūsu vārds (obligāts)

Jūsu e-pasts (obligāts)

Atpakaļ

8 komentāri

 • Iluta

  Iluta Labs rakts . Tik gribētu novērts dažas nepilnības LJF prezidenta teiktajā par revidentu ; Jā , es piekritu AB teiktajam , ka pēc likuma var būt gan zvērināts revidents , gan revīzijas komisija , bet neieteicu zvērinātu revidentu , jo LJF ir Statūti , kur noteikts , kādai jābūt revīzijas komisijai . Galarezultātā AB vienpersoniski pieņēma vēlamo : Tātad būs NEATKARĪGS revidents . LJF mājaslapas sadaļa " LJF Biedru sapulces " sagatavošanas stadijā , kas parādījās pēc 2018.gada biedru kopsapulces , tātad nav redzams , ka arī 2014.gadā netika ievēlēta revīzijas komisija. Jāpiezīmē , ka šis ir gan Likuma , gan LJF Statūtu liels pārkāpums.

  2. aprīlis, 2018 @ 17.57
  • Linda

   Linda » Iluta Pie šī komentāra vēlos arī precizēt to, ka LJF gada pārskats par 2017. gadu bija jāiesniedz līdz 31.03. Un jau 5 reizi pēc kārtas gada pārskats tika iesniegts bez revīzijas komisijas ziņojuma, kas nozīmē to, ka jau ilgtermiņā nav nevienas neatkarīgas personas, kas sekotu līdzi LJF finanšu plūsmai. Joprojām valdei ir iespēja rīkoties ar biedrības finansēm pēc saviem ieskatiem. Kā arī vēlos uzsvērt, ka revīzijas komisijas vai zvērināta revidenta iecelšana ir biedru sapulces (tātad sporta klubu) kompetence, kas nozīmē to, ka ir jāsasauc biedru sapulce (tāda, kā bija 6. janvārī) un biedriem ir jāievēl konkrētas personas ar vārdiem un uzvārdiem. Tā kā 6. janvārī revīzijas komisija netika ievēlēta, tad šobrīd nepastāv iespēj, ka to varētu izdarīt valde - tas ir pretlikumīgi gan saskaņā ar LJF Statūtiem, gan Biedrību un Nodibinājuma likuma.

   2. aprīlis, 2018 @ 18.29
 • Pokemons

  Pokemons Tas ir īpašs talants: runāt bet neko nepateikt. Tā arī nesapratu kunga nākotnes plānus izņemot renovēt laukumu....

  2. aprīlis, 2018 @ 19.18
 • Zaiga

  Zaiga Skumji, lasu atbildes uz jautājumiem un nesaprotu - par ko šie 55 biedri ir balsojuši? Par ko? Neredzu ne līderi, ne skatījumu attīstībai, ne nākotni.

  2. aprīlis, 2018 @ 19.34
 • K.L.

  K.L. Nesaprotu kādēļ prezidija sastāvu nevarēja vēlēt balsojot par katru atsevišķi. Statūtus var izmainīt ar vienu balsojumu. Viens nav karotājs,svarīga ir komanda, bet šāda komanda neko nepaveiks, jo tikai gudri runā un esot vēl ilgāā, audzējuši tikai savu labklājību. Dēļ tam arī neviens cits uz šo amatu neraujas.

  2. aprīlis, 2018 @ 22.58
  • Iluta

   Iluta » K.L. Pēc LJF Statūtu 5.13.4. punkta " LJF Prezidenta sastādītā Prezidija sastāva apstiprināšana ", nav neviena vārda , kā apstiprina un balso ; vai vienā balsojumā , vai par katru atsevišķi. Bet šeit parādījās " ka ilga atrašanās vienā vadošā amatā draud ar rutīnu, pašapmierinātību un pat pārspīlētu varas apziņu ", tātad būs šitā un ne savādāk. Pie balsu vairākuma viņi visi būtu ievēlēti arī balsojot par katru atsevišķi , kaut gan varētu būt arī savādāks balsojums Jo LJF Statūtu 5.11 punktā teikts : Biedram Biedru sapulcē nav balsstiesību, ja tas nav nomaksājis biedru naudu.

   3. aprīlis, 2018 @ 7.44
  • Linda

   Linda » K.L. Un tā kā fedrācijas mājas lapā ir ielikts atkārtots paziņojums, ka visiem biedriem ir jāsamaksā biedru nauda, tas liek domāt, ka balsojumā piedalījās biedri vai pilnvarotas personas, kuras sakaņā ar Statūtiem nebija balstiesīgas (jo nebija samaksājušas biedru naudu), līdz ar to arī Prezidenta ievēlēšanas un Prezidija apstiprināšanas leģitimitāte ir apšaubāma.

   3. aprīlis, 2018 @ 12.31
 • Evita

  Evita Es arī nevienu konkrētu atbildi nesalasīju, žēl ka tā. Un par biedru kopsapulci arī skumīgs prāts, bet mainīt tur laikam neko nevarēs, jo dikti punktuāli tika ievēroti sapulces dienas kārtības punkti, nekādu jautājumu ne pa labi, ne pa kreisi. Viss pamatojoties uz to, ka dienas kārtībā šāda punkta nav. Un neviens cits, paši biedri vien pie tā vainīgi. Visus viss apmierina un nevienu nekas neinteresē. Nezinu, varbūt biedru kopsapulcē, kurā nebūtu vēlēšanas būtu savādāk, bet tādas nav bijušas.

  4. aprīlis, 2018 @ 7.56

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase