Rupjās barības ierobežošana nav pieņemama!

Stress = aptaukošanās! Tieši tā. Stress zirgu padara resnu. Un cēlonis visbiežāk ir ierobežots rupjās barības (siens, zāle) daudzums. Zirgu īpašnieku lēmums samazināt rupjo barību zirga organismā “izsauc” stresa reakciju, kas atbild par tauku rezervju uzkrāšanu un ar to saistītajām problēmām.

Nav iespējams to atkārtot par daudz – zirgs ir zālēdājs, kas radīts, lai nelielos apjomos barību uzņemtu visu diennakti. Barības gremošana veicina siekalu, kas neitralizē kuņģa skābes, izdalīšanos. Cilvēkam kuņģis izdala skābes tikai tad, kad cilvēks ēd. Bet zirga kuņģis skābi izdala visu laiku, arī tad, kad tas ir tukšs. Tāpēc nav iedomājama situācija, ka zirga kuņģis ir tukšs! Skābes ir viena lieta, bet otra – rupjā barība ir nepieciešama, lai, plūstot cauri gremošanas traktam, tā nodarbinātu muskuļus. Pretējā gadījumā zarnu muskulatūra kļūst slābana, izraisot pat kolikas, piemēram, kad zarna “ielocās” pati sevī. Turpinot tēmu, aklā zarna satur baktērijas, kuras palīdz pārstrādāt barībā esošās šķiedrvielas, taču “ieeja” un “izeja” no šīs zarnas abas atrodas vienā līmenī. Tāpēc, lai sagremotais “materiāls” tiktu bīdīts tālāk, aklajai zarnai ir jābūt pilnai. Pretējā gadījumā, ja barības fragmenti paliek aklās zarnas apakšā, var rasties kolikas.

Zirgs, kuram nav ko ēst, sāks grauzt jebko – sētas, kokus, pat savus mēslus. Ir nožēlojami redzēt ko tādu. Šāda situācija liek zirgam justies mentālā diskomfortā, jo tā ir pretēja tā instinktiem. Fiziski zirgs izjūt sāpes un cenšas meklēt risinājumu. Diskomforts? Sāpes? Stress? Zirgs to neizrāda. Cilvēks uz to var mierīgi paskatīties un pateikt, ka zirgs ir mierīgs. Protams, zirgs tāds var arī izskatīties, taču “dabas ieliktais kods” liek tam slēpt sāpes, jo savvaļā zirgus, kas izrāda diskomfortu, bars pamet nopakaļ. Anatomiski un psiholoģiski zirgi ir attīstījušies tā, lai sāpes pārvarētu tās paciešot. Arī tās sāpes, ko sagādā tukšs kuņģis.

Kas notiek, kad zirgam atnes sienu? Bailēs, ka barības piekļuve atkal tiks “nogriezta” un, lai mazinātu kuņģa diskomfortu, zirgs piedāvāto sienu aprij momentā. Tad tas atkal gaida nākošo maltīti un skābe turpina kairināt tukšo kuņģi. Un tā ietekmē ne tikai kunģi, bet arī visu gremošanas traktu, jo spēj nokļūt arī līdz pat aklajai zarnai, kā arī veicināt koliku un laminīta rašanos.

Ir redzēti simtiem gadījumi, kad zirgam atkārtojas laminīts, jo tam tiek ierobežota piekļuve rupjajai barībai. Scenārijs ir šāds: zirgs ir resns (tam ir paaugstināts laminīta risks). Labu nodomu vadītais veterinārārsts zirga īpašniekam iesaka “turiet zirgu noplicinātās ganībās vai smilšu aplokā un dodiet tam ļoti maz siena, varbūt pat 1,5% no ķermeņa svara. Dienas laikā dodiet vairākas, bet nelielas maltītes.” Visu pārējo laiku zirgs tajā aplokā stāvēs ar tukšu kuņģi. Labu gribošais veterinārārsts tikko būs iedevis labu gribošajam zirga īpašniekam sliktāko iespējamo padomu, ko tas var iedot. Kāpēc? Tāpēc, ka barības nepieejamība zirgam rada stresu, kas paaugstina kortizola līmeni – tā paaugstinot arī insulīna līmeni asinīs. Kad ir paaugstināts insulīna līmenis, tad zirgam ir laminīts – “svaigs”, atkārtots vai hronisks. Un šīs kļūdas tiek pieļautas atkal un atkal – “klasiskās” zirgu turēšanas “gudrība”.

Es kategoriski protestēju – šī prakse nav balstīta uz zinātni. Un šī prakse noteikti neliecina par to piekopēju gudrību!

Kad zirgs patiešām zaudē svaru, jo tam kardināli tiek ierobežota rupjā barība, tad tā vielmaiņas ātrums dramatiski samazinās. Brīdī, kad tam atkal tiek “dota” piekļuve normālam rupjās barības daudzumam, zirgs atgūs visu zaudēto svaru un vēl daudz vairāk pa virsu, jo vielmaiņa nefunkcionē normāli. Nākošais, ko var gaidīt šādā situācijā – laminīts.

Tagad apsvērsim scenāriju, kad zirgam ir neierobežota piekļuve rupjajai barībai. Paturot prātā, ka zirgam tiek nodrošināta rupjā barība ar zemu NSC un maz kalorijām. Ja šis nosacījums tiek nodrošināts, tad zirgam ir jānodrošina piekļuve rupjajai barībai 24/7. Tam ir jāļauj ēst kad un cik bieži vien vēlas, garantējot, ka barība neizbeigsies pat ne uz 10 minūtēm. Ļoti drīz zirgs ēdīs tikai tik daudz, cik tam ir nepieciešams. Protams, sākuma periodā tas noteikti ēdīs par daudz, jo ir sajūsmināts, ka beidzot apjoms netiek ierobežots. Taču pavisam drīz tas iegaumēs, ka ir iespējams brīvi nākt un iet, jo nav par ko satraukties. Zirga stresa līmenis samazināsies un tas kļūs mierīgs.

Tīklīdz neregulārā zirga badināšana nav vairs drauds, nomierināsies arī hormoni, īpaši jāpiemin hormons leptīns, kas signalizē organismam, ka tas vairāk nav izsalcis. Arī insulīna līmenis samazināsies. Tauki netiks uzkrāti, bet gan tiks izlietoti enerģijas ieguvei. Šajā brīdī zirgs sāks zaudēt svaru un arī ēst mazāk, jo tad, kad zirgam ir brīvi pieejams siens, tas patiešām apēd tik, cik nepieciešams. Dod savam zirgam iespēju pašam šo regulēt. Zirgs, kura organisms ir veselīgā līdzsvarā, neēdīs par daudz. Dod iespēju zirgam pateikt, kas tam nepieciešams. Aizmirsti sausos “pastaigu” aplokus bez zāles. Aizmirsti drastiskās diētas. Šī drausmīgā prakse ir redzēta atkal un atkal. Ir saprotami, ka zirga īpašniekam ir ļoti grūti pieņemt kaut ko citu. Protams, ka kaloriju daudzums zirga uzturā ir jāierobežo, taču tas jādara izvēloties tādu sienu, kas satur maz kalorijas/cukuru/cieti, nevis pārtraucot siena “padevi”.

Noteikti ir jāpalielina arī slodze, jo regulārs darbs samazina insulīna rezistenci, palīdz veidot un noturēt muskuļu masu (kas ir metaboliski aktīvāka), kā arī pavisam noteikti dedzina kalorijas/samazina svaru.

Analogs – saldējums vai dārzeņi! Ja tev pateiktu, ka visu dienu laiskojoties dīvānā un ēdot šokolādes kūku un saldējumu iespējams notievēt, tu teiktu, ka tas nav reāli un tev būtu taisnība. Bet ja tev teiktu, ka svaru iespējams zaudēt, ja uzturā ir mazkaloriju ēdiens, piemēram, dārzeņi, kas kombinēti ar regulārām fiziskām aktivitātēm – tu teiktu, ka tas ir iespējams. Tieši tas pats ir jādara ar zirgu. Ļauj savam zirgam neierobežoti ēst barību, kas satur maz kalorijas, jo tas ir tas, kas zirgam ir nepieciešams. Palīdzi zirgam palielināt fizisko aktivitāšu daudzumu. Cerams, ka tagad viss ir saprotams!

***

Materiāls ir daļa no grāmatas “Equine Cushing’s Disease – Nutritional Management “.

Ph.D. Juliet M. Getty ir starptautiski cienīta, neatkarīga zirgu uztura speciāliste, kas tic, ka pats pamats, lai uzlabotu zirga veselību, ir zināšanas kā un kas tam ir barojams.

Avots

Atpakaļ

18 komentāri

 • Kukainis

  Kukainis Paldies par lielisko un patieso materiālu! Līdzjūtība lielo staļļu zirgiem, kuri šobrīd apēduši savas brokastu porcijas.. Vai izvesti mazajos aplociņos, kur ēd sniegu. :(

  5. marts, 2018 @ 11.22
 • Gunita

  Gunita Paldies par lielisko rakstu! Rakstā tika norādīts viens ķīmiskā sastāva apzīmējums. Pēc manām domām lietderīgi būtu pievērst uzmanību vismaz pieciem ķīm.anal.rādītājim: sausnai,kopproteīnam, NDF,ADF, Ca:P attiecībai. Tas būtu vismaz viens solītis tuvāk sperts laimīga zirga dzīvei. Un ceru, kad reiz pienāks tāds laiks Latvijā, ka zirdzinieki tam pievērsīs aizvien lielāku vērību.

  5. marts, 2018 @ 11.56
 • vētra

  vētra Pamazām arī Latvijā sāk apjaust iemeslu šim nenormālajam skaitam kuņģu čūlām un sāk zirgus BAROT AR SIENU. Savādāk jau par traku bija šitas "sporta zirga" sindroms.Zirgs nav ne sporta,ne lauku zirgs-zirgs ir zālēdājs,kam vajadzīga ir rupjā barība patstāvīgi.

  5. marts, 2018 @ 13.41
 • Dace

  Dace Mani arī fascinē dažs labs stallis, kas zirgus ar sienu baro pāris reizes dienā. Tas nav normāli! Un atkal atgriežamies pie zirgu labturības neievērošanas!!!!

  5. marts, 2018 @ 13.51
 • Lauma

  Lauma Jā,bet zinu arī daudzas saimniecības,kur zirgi reāli ēd tik ,cik grib ,jau no bērnības,un ir resni,un arī slimo ar laminītu,lai gan nekādu stresu nepārdzīvo....no viena grāvja otrā,kā atrast to zelta vidusceļu...

  5. marts, 2018 @ 19.14
  • vētra

   vētra » Lauma Tas grāvis nav tajā,ka viņi ēd sienu. Tur ir 101 cits iemesls. Nav treniņu,maz iespējas kustēties,pārslodze, liela daudzuma kaitīgu vielu pēkšņa nonākšana asinsritē ,bojāta barība,neregulāra dzirdināšana un tt. Tajās saimiecībās,kur kā saki,zirgiem ir laminīts no siena-tur ir ļoti slikta labturība,nevis siens vainīgs.

   5. marts, 2018 @ 19.42
 • Pokemons

  Pokemons No siena pārēšanās neviens ar laminītu nav saslimis. Cita lieta pārēsties, treknu zāli, skābsienu vai auzas!!

  5. marts, 2018 @ 19.39
 • Lauma

  Lauma Piekrītu par to mazkaloriju barību,tikai,kur ir tā vieta,kur var iegādāties sienu ar pavaddokumentu,kurā minēts cik enerģētiskā vērtība utt.,?Vēl jāņem vērā ģenētika,tāpat kā cilvēkiem,viens ēdīs cik gribēs un nekas,cits grauzīs burkānus visu mūžu,skries utt. un kā būs apaļš tā arī paliks....😁

  5. marts, 2018 @ 20.45
  • Gunita

   Gunita » Lauma Lauma, man šķiet, kad nav tādas vietas LV. Diemžēl, kuri ražo sienu, šķiet ka paši dažkārt nesaprot ko dara, kā jādara un kāds vispār ir labs siens. Ir divi varianti, nosaki pats organoleptiski ( pēc izskata, sastāva, augšanas fāzes, smaržas), vai arī pašam jāsavāc paraugi jāaizpilda augu parauga pase un jāsūta uz laboratoriju.

   5. marts, 2018 @ 21.47
 • admin

  Zirgam.lv Sienam droši var taisīt analīzes, ja vien nepērk katru rulli no sava piegādātāja. Kā arī nodrošināt vairākas barotavas, lai veicinātu zirgu kustību. Īsāk sakot - praktiski visu var atrisināt, cits jautājums - vai pašam būs apņēmība un drosme (!) to darīt! Šis noteikti nebūs temats, kur sākt meklēt attaisnojumus, lai zirgam sienu nenodrošinātu visu laiku. Raksts ir tikai pirmais, drīzumā publicēsim vēl dažus par šo tēmu.

  6. marts, 2018 @ 0.18
  • Anita

   Anita » Zirgam.lv Pašai ir zirgi hobijam, bet ikdiena ir ļoti cieši saistīta ar govkopību. Mēs regulāri taisām barības analīzes, lai rēķinātu barības devas, un tur nav nepieciešama nekāda īpašā drosme, tikai jāpaņem siena paraudziņš un jāaizved uz laboratoriju Jelgavā un lieta darīta. Siena tirgotāji to nedara, jo neviens neprasa, bet cilvēki, kuriem barības sagatavošana ir bizness, visticamāk piestrādās pie šīs lietas, ja vajadzēs. Analīzes var uztaisīt pilnīgi jebkurš, un ja šī lieta interesē, tad vajag tik darīt! Lai izdodas.

   6. marts, 2018 @ 14.16
 • zumzum

  zumzum Šis gan ir ļoti strīdīgs temats, kuram nedrīkst pieiet fanātiski tikai no vienas puses. Jā, zirgam būtu jāēd lielāko dienas daļu, domāju, ka tas daudziem ir skaidrs. Tomēr paskatoties paklausoties apkārt, kur cilvēki stāsta, ka viņu zirgi apēd 20-25kg siena dienā ar visām barotavām man paliek tā dīvaini. Ja vēl tie zirgi būtu normālā kondīcijā, bet nu nav taču! Liekais svars ir tikpat bīstams kā kunģa čūlas, varbūt pat bīstamāks. Ko darīt? Tiešām izvēlēties vienu no abiem ļaunumiem? Jā, mazkaloriju siens, bet nu tas nav tik vienkārši un dzīvē tas nestrādā. Tāpat kā nav normāli zirgam dot sienu 2x dienā (es gan nezinu Latvijā arī tādus staļļus, sliktākajā gadījumā ir vismaz 3x dienā un +/- 8-10kg), nav arī normāli turēt zirgus ar lieko svaru. Un lāčošana no vienas barotavas uz otru reālu lieko svaru diez vai atrisinās. Grūti spriest neredzot visu, bet šķiet, ka šis raksts vispār ir izrauts no konteksta - kušings ir krietni specifiska slimība ar tikpat specifiskām barošanas prasībām. Varbūt labāk veidot rakstu sēriju par to kā VESELĪGI cīnīties ar lieko svaru zirgiem? Jo nu tā problēma ir krietni aktuālāka tieši šī portāla lasītāju vidū.

  6. marts, 2018 @ 8.26
 • Iveta

  Iveta Ļoti labs raksts! Paldies! Vēlētos bilst, ka zirgam ir jākustas lielāko dienas daļu nevis tikai dažas stundas dienā. Kustību trūkums rada lielu daļu problēmu. Risinājums ir ne tikai vienkārša turēšana aplokā, bet gan "trases" veida aploks (no dabiskiem norobežojumiem vai elektrisko ganu veidotu "labirintu"), kura vienā stūrī ir, piemēram, dzirdinātava un otrā siens, lai zirgs būtu spiests pēc iespējas vairāk kustēties arī aplokā esot.

  6. marts, 2018 @ 15.21
 • AMATIERIS

  AMATIERIS Ja jau kādam ir problēmas ar lieko svaru pat no siena vien tad ieteicams daļu siena aizstāt ar zālāju izkūlām vai auzu salmiem,būs ko grauzt un arī nobaroties nevarēs.

  6. marts, 2018 @ 22.51
  • admin

   Zirgam.lv » AMATIERIS Ja gribas iedzīvoties kolikās, siena vēderos - tad droši! Pirms ko tādu ieteikt, liels lūgums tomēr pārbaudīt sacīto. Te ir 2 ļoti labi materiāli, kāpēc sienu ir bīstami aizstāt ar salmiem: http://gettyequinenutrition.biz/Library/Feedingstrawtotheinsulinresistanthorsemaybeamistake.htm https://drkhorsesense.wordpress.com/2015/02/06/let-them-eat-straw/

   6. marts, 2018 @ 23.34
 • AMATIERIS

  AMATIERIS Nevajag jau pārspīlēt.Paēdis zirgs neaprīs visu ko redz sev apkārt.Zirgus audzēju jau vairāk kā 30 gadus un kolikas no siena,salmiem vai zālāju izkūlām nav bijušas,ja tas viss ir pieejams neierobežotā daudzumā un visu diennakti.

  8. marts, 2018 @ 8.53
 • Протасова Анастасия

  Протасова Анастасия Чичеринова Виктория

  11. marts, 2018 @ 20.57
 • Alīna

  Alīna Mums zirgi dzīvo 24/7 cauru gadu. Siena daudzums nav ierobežots. Aplokā vienmēr ir siens. Bet sētas, koki, zari, nojume tāpat tiek apgrauzti no visām pusēm! ;)

  8. aprīlis, 2018 @ 22.25

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase