Kas ir izturības jāšana?

Izturības jāšana (endurance no angļu valodas) ir disciplīna, kas piemērota jebkuram jātniekam un viņa zirgam, kas gatavi jauniem izaicinājumiem, kas nebaidās no grūtībām ilgi atrodoties seglos un spēj savstarpēji sadarboties.

Lai uzsāktu pirmos soļus izturības jāšanā, Jums nav nepieciešamas izcilas jāšanas prasmes vai zirgs ar ļoti labām dotībām. Uzsākot trenēties kopā ar savu zirgu, Jūs ilgās un kopīgās pastaigās varēsiet pilnveidot sevi un attīstīt Jūsu savstarpējo komunikāciju.

Izturības jāšana ir vairāk par savstarpējo izpratni un sadarbību nekā tehniskām jāšanas prasmēm. Jo vairāk laika pavadīsiet kopā ar savu zirgu, jo ātrāk sapratīsiet, kuras zirga vadības, jāšanas un sadarbības prasmes Jums ir nepieciešams uzlabot un varēsiet attiecīgi rīkoties.

Tā ir garo distanču jāšana, kuras laikā tiek pārbaudīts zirga ātrums un izturība, vienlaikus testējot jātnieka spēju izvēlēties zirga sagatavotībai atbilstošu jāšanas ātrumu dažāda veida apvidus situācijās un jebkuros laika apstākļos. Izturības jāšana kā sporta veids attīstījās Amerikas Savienotajās Valstīs, kur ASV kavalērija pārbaudīja savus zirgus 5 dienu 300 jūdžu (483 km) distancēs, kur katram no zirgiem bija jānes vairāk nekā 91 kg smaguma (jātnieka un ekipējuma kopējais svars).

Kļūstot par FEI disciplīnu, izturības jāšana ļoti īsā laikā pārvērtās par visstraujāk augošo FEI jāšanas disciplīnu. Šobrīd popularitātes ziņā izturības jāšana ieņem otro vietu, tūlīt aiz konkūra. Jau 2008. gadā pasaulē tika organizētas vairāk nekā 488 starptautiskas izturības jāšanas sacensības.

Izturības jāšanas sacensību distances ir no 40 km līdz 160 km maršrutos. 15, 24 un 30 km distances tiek izmantotas, lai pakāpeniski sagatavotu jātnieku un zirgu sacensību distancēm. Izturības maršruti tiek sadalīti posmos, kur viens posms parasti nav mazāks par 23 km un nav lielāks par 40 km. Katra posma un sacensību beigās zirgam ir jāiziet veterinārā kontrole, kuras laikā tiek novērtēta zirga spēja turpināt maršrutu – gaitas, pulsa un citu vitālo rādītāju novērtējums. Tāpat katra posma beigās ir noteikts obligāts laiks zirga atpūtai, kas parasti nav mazāks par 40 min.

Atšķirībā no citām sacensību disciplīnām, izturības jāšanā uzsvars tiek likts uz pāra spēju pieveikt un turpināt maršrutu, nevis uz “uzvaru” kā tādu un ātrumu distancē. Zirga sagatavošana izturības jāšanai prasa vairākus gadus neatlaidīga darba un kvalifikācijas periodā zirga maksimālais ātrums distancē ir ierobežots līdz 16 km/st.

“Sekmīgi pabeigt distanci nozīmē uzvarēt”. Visprestižākā balva, ko zirgs un jātnieks var iegūt izturības jāšanas sacensībās ir nevis medaļa par 1. – 3. vietu, bet gan “Labākās kondīcijas balva” (Best Conditoning Award). Šīs balvas ietveros tiek vērtēti 10 ātrākie zirgi, kas sekmīgi beiguši distanci un tā apliecina jātnieka un zirga izcilas sadarbības prasmes un gatavību turpināt maršrutu.

Latvijā šobrīd izturības jāšana kā sporta jāšanas disciplīna nepastāv, tomēr mūsu tuvākie kaimiņi lietuvieši un igauņi ir aktīvi šī sporta veida piekritēji. Kaimiņvalstīs katru gadu tiek rīkotas gan nacionāla, gan arī starptautiska mēroga sacensības. Pamazām arī Latvijā paradās jātnieki, kuri labprāt sāktu savas gaitas šajā disciplīna.

Lai popularizētu izturības jāšanu Latvijā un iesaistītu jātniekus šajā disciplīnā 2018. gadā Ekvi Endurance Team gatavos rakstu un video materiālu sēriju par izturības disciplīnu, kurā dalīsimies ar informāciju par disciplīnu kopumā, savu un kolēģu treniņu un sacensību pieredzi, kā arī iespaidiem.

Nākamajā rakstā stāstīsim par zirga sagatavošanu pirmajai distancei un dalīsimies iespaidos par diviem izturības jāšanas semināriem – FEI izturības jātnieces Marijas Hagman-Eriksson (Maria Hagman-Eriksson) vadītais seminārs 2016. gadā, kā arī Zviedrijas un Austrālijas izturības jāšanas čempiona un līdz šim nepārspētā “Tom Quilty Cup” uzvarētāja (smagākais Austrālijas izturības jāšanas kurss) Bruka Sample (Brook Sample) vadītais seminārs Igaunijā 2018. gada janvārī.

Abos semināros pausts atšķirīgs/pretējs viedoklis par zirgu sagatavošanu – viens balstās uz koncepciju – smagi treniņi, bet vieglas sacensības, otrs – daudz ilgstoša un lēna darba, treniņos nekad netiek likta sacensību slodze. Sacensības ir kā testa treniņš.

Abas treniņu metodes ir līdzīgas cilvēku maratona treniņiem, un viena pieeja nav pareizāka, vai nepareizāka par otru. Labus panākumus sportisti gūst gan strādājot gan ar vienu, gan otru metodi. Mūsu mērķis būs pastāstīt par dažādām pieejām, lai katrs var izvēlēties sev un zirgam drošāko un atbilstošāko.

 

Materiālu sagatavoja:

EKVI ENDURANCE TEAM

Izturības jāšanai kopā ar zirgiem gatavojamies jau vairākus gadus, 2016. gadā startējām pirmajās izturības jāšanas treniņsacensībās Ruilā (Igaunija) 15 km distancē. Vairakkārt esam sekmīgi veikušas 30 – 35 km un 44- 52 km distances, piedaloties sacensībās Igaunijā un Polijā. Šobrīd strādājam pie ātruma palielināšanas 50 km distancē un lēnām virzāmies uz saviem pirmajiem lēnajiem 80 km. 2018. gadā plānojam startēt Igaunijā, Lietuvā un Polijā.

Inga Mortona (startē ar ķēvi Leģenda)

+371 29273218

inga.morton@gmail.com

 

Marina Žagata (startē ar ķēvi Liberta)

+371 26539895

Horses1@inbox.lv

 

Atpakaļ

1 komentārs

  • Alise

    Alise Paldies, paldies, paldies! Paldies par rakstu un rosību, viss sākas ar ideju un paldies, ka dalaties ar savu pieredzi un vēlmi attīstīt šo disciplīnu!

    27. februāris, 2018 @ 20.14

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase