Čafu priekšrocības

*Čafs – salmu, siena, zāles u.c. smalkumi, īsi stiebriņi

Viens no mūsu iemīļotākajiem padomiem, kā uzlabot zirga barošanas programmu, ir sajaukt čafus kopā ar graudiem. Šis vienkāršais solis var palīdzēt uzturēt veselīgu zirga gremošanas sistēmu. Taču nereti šāds ierosinājums izraisa izbrīnītus skatus un vismaz divus jautājumus:

  1. Kas ir “čafi”?
  2. Ko tie dod?

Zirgu barošanas terminoloģijā “čafi” ir tikai smalks apzīmējums kaut kam pavisam vienkāršām: sasmalcinātam sienam!

Čafu piejaukšana spēkbarībai (koncentrāti, granulas un citi graudaugi) kalpo vienam mērķim: tas liek zirgam rūpīgāk košļāt barību.

Košļāšanas kustību skaits, kas nepieciešams, lai sagremotu rupjo barību (sienu, zāli, utt.), ir krietni lielāks, nekā koncentrētajai spēkbarībai. Lai sakošļātu 1 kilogramu spēkbarības, zirgs kustina žokli 800-1200 reizes, turpretī 1 kilograma siena sakošļāšanai nepieciešamas 3000-3500 žokļa kustības. 2005. gadā Harris, et al., publicēja pētījumu, kurā “no jauna atklāja” to, ko jau sen zināja vecie zirdzinieki – pievienojot ap 35% čafu koncentrētajai spēkbarībai, tās uzņemšanas ātrums palēninājās, bet apēšanas laiks dubultojās.

Paildzinot laiku, ko zirgs pavada košļājot koncentrātus, var divējādi uzlabot kopējo gremošanas sistēmas veselību: 1) tas palielina siekalu izdalīšanos, un 2) tas palīdz palēnināt graudu uzņemšanu. Palūkosimies uz šo sīkāk….

Čafu izbarošana pastiprina siekalu izdalīšanos košļāšanas rezultātā – tas nāk par labu kuņģim.

Zirga kuņģis nepārtraukti izdala skābes, kas sadala barību, neatkarīgi no tā, vai zirgs pašlaik ēd vai nē. Zirga siekalas ir sārms, kas palīdz pretdarboties nepārtrauktajai skābes ražošanai kuņģī. Vidēji zirgs dabiski izdala ap 10-20 litrus siekalu katru dienu, kamēr vien tam ir kaut kas, ko košļāt.

Ja zirga kuņģis ir tukšs, jo starp ēdienreizēm ir pārāk ilgas stundas, siekalas neizdalās, kā arī kuņģī nav rupjās barības, kas palīdzētu pasargāt to no skābes iedarbības. Šī skābe var kaitīgi iedarboties uz kuņģa gļotādu aizsargkārtiņu, padarot zirgu uzņēmīgu pret kuņģa čūlām.

Čafu pievienošana barībai nozīmē, ka zirgam nākas ļoti rūpīgi sakošļāt graudus. Košļāšanai veltītā laika paildzināšana ļauj izdalīties vairāk siekalām, kas aizsargā kuņģi pret skābes iedarbību.

Čafu izbarošana palīdz palēnināt graudu uzņemšanu – tas nāk par labu zarnām.

Viena no izplatītākajām problēmām, kas saistīta ar graudu izbarošanu, ir tā, ka zirgi mēdz graudus apēst pārāk ātri. Parasti tas notiek tādēļ, ka zirgi saņem tikai dažas ēdienreizes dienā un ir vienkārši izsalkuši. Tā rezultātā graudi, kas ir piesātināti ar ogļhidrātiem (cukuriem un cieti) ātri nonāk gremošanas sistēmā – strauji pārvietojoties caur kuņģim un tievo zarnu, pāris stundu laikā tie nonāk resnajā zarnā. Šī nesagremotā ciete un cukuri, nonākot resnajā zarnā, izjauc “labo baktēriju” līdzsvaru, kas ir nepieciešams šķiedrvielu fermentēšanai. Šāds disbalanss var novest pie nopietnām problēmām, sākot no resnās zarnas acidozes līdz zarnu čūlām un kolikām.

Pievienojot čafus spēkbarībai un samitrinot to visu, lai kārtīgi sajauktu, jūs spiežat zirgu košļāt rūpīgāk un lēnāk. Tas nozīmē, ka zirgam var būt nepieciešamas 45 minūtes, lai apēstu barību, nevis tikai 10.

Palielinot košļāšanas ilgumu, graudi nonāk zirga gremošanas sistēmā daudz lēnāk un mazākos apjomos – tas savukārt ļauj vienkāršajiem ogļhidrātiem pilnībā uzsūkties tievajā zarnā.

Īsāk sakot, galvenais iemesls, kādēļ izbarot čafu kopā ar spēkbarību, ir košļāšanas laika paildzināšana. Nodrošinot arī brīvu pieeju sienam vai zāles ganībām, tas ir lielisks veids, kā palīdzēt zirgam izvairīties no nopietnām gremošanas problēmām, piemēram, kuņģa un zarnu čūlām, resnās zarnas acidozes un kolikām.

Avots

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase