Latvijas pajūgu braucēju aktivitātes

Informāciju apkopoja un iesūtīja Dzintra Blūma

Šī gada sākums bija ļoti aktīvs Latvijas tiesnešiem. Inga Kursīte piedalījās FEI organizētos kursos Ungārijā un Austrijā.

Ungārijā. 10.-12.02. tiesnešu I un II līmeņa kursi pie Joaquin Medina Garcia

Izietas praktiskās un teorētiskās apmācības un nokārtoti 2 rakstiski pārbaudījumi, praktiskā pārbaude tiesāšanā un mutiskais eksāmens, un iegūts FEI starptautiskās kategorijas 2* tiesneša statuss. Jauni starptautiskās kategorijas 2* tiesneši arī kaimiņiem –  Hillar Talts (EST) un Gediminas Kuprevicius (LT).

Austrijā. 2. – 5.03. maršruta licēju I un II līmeņa kursi pie Dr.Wolfgang Asendorf

Izietas praktiskās un teorētiskās apmācības un pārbaudes, nolikti 2 rakstiski eksāmeni un iegūts FEI 2* starptautiskās kategorijas maršrutu licēja statuss.

Paralēli kursiem norisinājās arī starptautiskais kongress „Horse in Sport – 2017”, kura apmeklējums bija ietverts kursu programma. Kongresā bija iespēja noklausīties daudzas prezentācijas par aktuālām pajūgu braukšanas tēmām, diskusijas ar FEI amatpersonām, apmeklēt izstādi, zirgaudzētavu paraugdemonstrējumus, kā arī vērtīgas meistarklases ar Theo Timmerman, Boyd Excell un Dieter Lauterbach.

Boyd Excell meistarklases

Par meistarklasēm ar Boyd Excell lūdzu sīkāk uzrakstīt Mareku Jedinaku, kurš kopā ar Ingu Kursīti bija Austrijā.

“4. martā apmeklējām pajūgbraukšanas meistarklasi – praktikumu Austrijā, greznajā Šloshofas (Schloss hof) pilī un tās manēžā kongresa “Horse in Sport 2017” ietvaros. Praktikumu vadīja pašreizējais un četrkāršais pasaules čempions, septiņkāršais pasaules kausa ieguvējs četrjūgu klasē un pajūgbraukšanas treneris, austrālietis Boyd Exell. Neilgajā laikā, kas tika veltīts katrai ekipāžai, Boyd vērīgi un pārsteidzoši ātri pamanīja gan kļūdas, gan to cēloņus. Vienkārši un visiem saprotami tika analizēts, vai kļūdas cēlonis šoreiz ir lauznī, aizjūgā, ratos, braucējā vai zirgā, un tikpat ātri un nesatricināmi mierīgi šīs kļūdas tika labotas tā, ka visi klātesošie varēja redzēt tūlītēju uzlabojumu. Tāpat Boyd deva rekomendācijas arī turpmākam darbam.

Šo praktikumu vēl interesantāku vērsa tas, ka to vēroja arī daudzi no pasaules labākajiem starptautiskās kategorijas pajūgbraukšanas tiesnešiem, kam šī kongresa ietvaros noritēja kvalifikācijas celšanas apmācības. Tieši tiesnešiem Boyd lūdza dot braucēju vērtējumu pirms un pēc tika uzsākts darbs ar katru braucēju, liekot atzīmes, lai visi varētu novērtēt uzlabojumu. Boyd visus aicināja vērtēt to, ko redz pašlaik, nevis braucēju sasniegumus. Šoreiz vērtēti tika darba rikši, sakopoti rikši un paplašināti rikši. Un protams tika pievērsta milzīga uzmanība pamatlietām – jo bez ritma, zirga atbrīvotības, lokanības un pareiza kontakta, nav iespējams ne impulss, ne zirga iztaisnotība, ne sakopojums. Tāpēc bija situācijas, kad Boyd pat augstas klases braucējiem, ieteica atgriezties pie pamatlietām, lai labotu kļūdas. Tā, piemēram, lai panāktu zirga atbrīvotību un pareizu ritmu viņš ieteica daudz darba apvidū, garās distancēs. Savukārt zirga lokanībai, lai panāktu pareizu zirga ieliekumu (ne tikai kakla daļā, bet arī visā ķermenī), tika ieteikts darbs kordā. Viens pareizs volts neko nenozīmē, viņš uzsvēra, labo nepieciešams nostiprināt ieraduma līmenī. Vairākkārt tika uzsvērts, ka spēja saīsināt un pagarināt zirga rāmi, kad nepieciešams, ir ļoti atkarīga no zirga apmācības līmeņa, tāpēc nevajag baidīties pakāpties kādu soli atpakaļ, ja nepieciešams.

Praktikumā piedalījās arī pašlaik pasaules labāko vienjūgu braucēju TOP 3 esošie poļu braucēji Bartlomiej Kwiatek un Weronika Kwiatek. Tomēr praktikuma rezultāts katram no sportistiem šoreiz bija atkarīgs nevis no vietas pasaules reitingos, bet gan no braucēja paša spējas pamanīt un izprast savas kļūdas un vēlmes tās labot. Jo vairāk sportists apzinājās savas kļūdas un zināja, ko vēlas panākt, jo lielāks bija praktikuma laikā gūtais uzlabojums. Kā izteicās pats Boyd – man patīk braukt un sacensties, bet, kad nav sacensību, – man patīk trenēt konkurentus. Un trenēt gan sportistus, gan zirgus Boyd tiešām padodas, pateicoties viņa zināšanām, milzīgajai pieredzei, trenera talantam, nosvērtajam raksturam un mierīgajai rokai. Secinājām arī, ka Boyd treniņu metodes ļoti līdzinās mums jau zināmā trenera Gerarda Leijtena pieejai. Ceram, ka semināra laikā gūto vērtīgo pieredzi izdosies pielietot jau šajā sacensību sezonā!”

Mareks Jedinaks

Gerarda Lejtena seminārs Kocēnos

Kristaps Caune no 21. līdz 22. martam piedalījās pajūgu braukšanas maršrutu sastādītāju 1/2 līmeņa iegūšanas un atjaunošanas kursos Poznaņā. Kursu vadītājs Christian Iseli

Šos kursus no 24. līdz 26. martam apmeklēja arī pajūgu braukšanas tiesnese Ligija Biteniece: „Kursi divu dienu garumā bija ļoti interesanti un noderīgi. Kursu vadītājs, FEI 4. līmeņa tiesnesis beļģis Mark Wentein kā lielisks orators runāja ne tikai par noteikumiem un to izmaiņām, bet dalījās arī ar savu tiesneša pieredzi dažādu situāciju risināšanā. Tiesnešu starpā veidojās diskusijas, kas, pārsteidzošā kārtā ļoti dažādi interpretēja problēmsituācijas un piedāvāja atšķirīgus to risinājumus.”

Kamēr Latvijas tiesneši izglītojas ārzemēs, mums jau pazīstamais holandietis (patreiz Beļģijas izlases treneris) Gerards Lejtens jau trešo gadu Solidaritates programmas projekta ietvaros vadīs individuālās nodarbības pajūgu braukšanā Kocēnu pagasta „Zirgaudzētavā Kocēni” .

Nodarbību grafiks Kocēnos

29.04. sestdiena 30.04. svētdiiena
09:00 Megija Sargsjane 09:00 Dace Stūre
10:00 Anda Pavlovska 10:00 Megija Sargsjane
11:00 Anita Tašiņa 11:00 Mareks Jedinaks
12:00 Sniedze Robiņa 12:00 Anita Tašiņa
13:00 Jānis Ruskulis 13:00 Anda Pavlovska
14:00 pusdienas 14:00 pusdienas
15:00 Zane Krūmiņa 15:00 Zane Krūmiņa
16:00 Andis Pavlovskis 16:00 Andis Pavlovskis
17:00 Anita Tašiņa 17:00 Sniedze Robiņa
18:00 Aiga Ozoliņa 18:00 Aiga Ozoliņa
19:00 Mareks Jedenaks 19:00 Dace Stūre
20:00 Dace Stūre

Bet 1. maijā Gerards Lejtens vadīs nodarbības “Stiebriņos”, Priekules novadā.
11:00 Dzintra divjūgs Nr.1 un divjūgs Nr.2
12:00 Sintija Varnovska ar zirgu Mēness
13:00 Renāte Spirģe ar poniju Brencis
14:00 Dzintra Blūma divjūgs Nr.3 un divjūgs Nr.4
15:00 Dzintra Blūma divjūgs Nr.3 + divjūgs Nr.4 četrjūgā.

Sezonas atklāšanas sacensības Ķekavas novadā

22.04.2017. plkst. 10.00  Ķekavas novada biedrības „Zelta rati” trasē sacensības pajūgu braukšanā. http://www.leflatvia.lv/web/?id=417384

Seminārs “Zelta ratos”

Informācija visiem, kuriem ir interese kļūt par Nacionālās kategorijas tiesnešiem vai to asistentiem, kā arī esošie tiesneši iepazīties un pārrunāt FEI noteikumu izmaiņas 2017. gadam tiek aicināti pieteikties semināram.

Seminārs – sertifikācija pajūgu braukšanas Nacionālās kategorijas tiesnešu un to asistentu statusa iegūšanai
2017.gada 22-23. aprīlī, Ķekavas pagasta pajūgu braukšanas sacensību vietā “Zelta rati”

22. aprīlī praktiskās nodarbības sacensību ietvaros

23. aprīlī plkst. 11.00 teorētiskās nodarbības, tests

Organizē LJF Pajūgu braukšanas sekcija un biedrība ”Zelta rati”

Interesentus pieteikties pbsp@inbox.lv

 

Raksta foto: meistarklašu vadītājs Boyd Excell, viens no vadošajiem četrjūgu braucējiem pasaulē, tika piesēdināts pie ēzelīšu pajūga semināra laikā.

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase