Zirguskola satiek Honzu Blahu

Autore: Daina Luksa

Pagājušajā 2016. gadā no 30. aprīļa līdz 1. maijam viesojos Vācijas dienvidos, stundas brauciena attālumā no Minhenes, lai piedalītos Honzas Blaha (Honza Bláha) rīkotā divu dienu seminārā par viņa sistēmu – “No Pavadām Brīvs Sakopojums” (Line Free Collection, turpmāk LFC).

Nedaudz par Honzu

Honza ir dzimis 1977. gadā, Čehijā. Viņam vienmēr ir bijusi interese par zirgiem, taču tikai 9 gadu vecumā bija pirmā iespēja sākt mācīties jāšanu. Viņa pirmās jāšanas nodarbības notika ar Šetlandes ponijiem. Vēlāk Honza iegādājās savu pirmo zirgu vārdā Gastons (Gaston). Viņš ir mācījies no daudziem zirgu pasaulē pazīstamiem cilvēkiem, taču pēc atklāsmes, ka zirgus ir iespējams apmācīt arī bez pavadām, viņš meta izaicinājumu saviem skolotājiem un sāka iet savu ceļu. Honza atklāja, ka ir iespējams sasniegt sakopojumu dažādos elementos – piafē, pasāžā, kāju maiņās un piruetēs – nemaz neizmantojot pavadas un striķus. Šī atklāsme ir ietekmējusi Honzas pieeju kā zirgu, tā jātnieku trenēšanā.

Honzas Blaha oficiālajā mājaslapā (www.linefreecollection.cz) rakstīts:

“Line Free Collection (LFC) ir dzīvesstils. Būt blakus zirgam brīvībā vai jāt bez striķiem – pavadām, apaušiem, iemauktiem, utt. Jūs vienmēr to varēsiet izdarīt…kādreiz. Taču tas nav mērķis. Caur šo dzīvesstilu jūs apgūsiet kā apmācīt jūsu zirgu bez šī inventāra un pietam caur vieglumu, noapaļojumu un līdzsvaru. Tas ir mērķis, kas reizē ir arī izaicinājums un jautrība. Kā iesācējs jūs, protams, sāksiet ar striķiem, taču kļūstot pieredzējušāks, jūs iegūsiet to sajūtu, kā tas ir – varēt apmācīt visu šo neizmantojot nekādus striķus. Šis gan tikai ir piemērots cilvēkiem, kas tiešām, tiešām grib, kuriem ir vēlme un kuri ir gatavi iet cauri neveiksmēm un apgrūtinājumiem, lai galu galā atrastu harmoniju ar zirgu līdzīgi kā dejā.”

Honzas seminārs Minhenē

Pašu semināru Honza iesāka ar kādu salīdzinājumu, lai izskaidrotu LFC ideju. Viņš uzskata, ka LFC ir specifisks jāšanas veids, kas līdzinās veģetārismam, jo līdzīgi kā cilvēki pieņem lēmumu kļūt par veģetāriešiem, tā nodarboties ar LFC cilvēks izvēlas apzināti. Ja Tu tikai dažreiz ēd salātus, tas Tevi nepadara par veģetārieti, tāpat tas ir ar LFC. Ja Tu katrreiz atgriezies pie pavadām, kad kaut kas neiet kā plānots, Tu neesi pilnvērtīgs Honzas metodes piekritējs. Honza norāda, ka līdzīgi kā tas ir ar veģetārismu, brīdī, kad organismam sāk pietrūkt gaļas vai attiecīgo uzturvielu (jāšanas gadījumā, zirgs sāk atkārtoti pieļaut kļūdas un ignorēt jātnieku), ir nevis jāiet uz Steika namu un jāpērk steiks (jāliek zirgam galvā apauši un jāizlabo viņa uzvedība ar pavadām), bet jāmeklē alternatīvi veidi kā gatavot sev ēdienreizes, lai iztiktu bez gaļas (jāmeklē alternatīvas metodes kā trenēt zirgu bez pavadām).

“Katru reizi, kad Tu pieskaries pavadām, Tu ēd gaļu. Ja Tu pieskaries pavadām vienu reizi katrā nodarbībā, Tu neesi veģetārietis. Protams, mēs varam arī būt pa pusei veģetārieši, kas nozīmē, ka mēs apzināmies to, ka pārāk bieži ēst gaļu nav veselīgi. Un tas ir labi priekš cilvēku populācijas, pieņemt, ka reizi nedēļā mēs neēdīsim gaļu.” Tad Honza turpināja: ”Es nesaku, ka būt par veģetārieti ir labi vai slikti, tā ir izvēle. Pats tāds neesmu, taču zirgu trenēšanas jomā es esmu vegāns (smejas). Pret saviem studentiem es neesmu tik strikts, gribu, lai viņi nodarbojas ar LFC vismaz “veģetārisma” līmenī. Apzinos, ka nepieciešams ilgstoši mācīties, lai trenējot zirgu varētu neizmantot pavadas NEMAZ.”

Semināra piedalījās 12 zirgu īpašnieki, kuriem šo divu dienu laikā bija četras nodarbības. Cilvēku zināšanas par LFC bija dažāda līmeņa, bija gan jātnieki, kas jāja neizmantojot pavadas un cilvēki, kas spēja trenēt savu zirgu no zemes uzreiz to palaižot brīvībā, gan pavisam iesācēji. “Mācīšanās vārdā, es ļauju cilvēkiem izmantot apaušus un pavadas. Tāpēc ka es negribētu nonākt situācijā, kur jūs atnākat uz manu semināru, noņemat apaušus, tad mēs skraidām pa lauku 10 dienas, meklējot zirgu, kurš vairs neļauj mums sev pieskarties un ir katastrofa. Man šāda bilde nepatīk”, saka Honza.

Treniņš ar zirgu brīvībā

Kā jau skaidrots iepriekš, Honzas mērķis zirgu trenēšanā nav jāšana neizmantojot pavadas. Viņam svarīgs ir trenēšanas process, kurš jau noritētu ar zirgu brīvībā. “Protams, ir iespējams arī trenēt zirgus ar palīglīdzekļiem un tad parādīt rezultātu bez nekā.” stāsta Honza. “Taču pēc pāris dienām būs atkal zirgam jāliek virsū inventārs, lai palabotu šo un to, vai arī tas var būt vajadzīgs, kad ārā ir vējains, vai esat jaunā vidē, vai vēl apmēram sešu miljonu iemeslu dēļ. Ja mēs veicam šos labojumus jau arī bez pavadām, tad zirgs nebaidās no mācīšanās procesa un atgriežoties pie pamatlietām, iespējams atgūt visu atpakaļ.”

Kopš 2008. gada Honzas ģimenei pieder īpašums Čehijas dienvidos. Īpašumā ir arī stallis ar deviņiem boksiem, jāšanas laukums, apļveida laukums (round pen) un 32 h plašām ganībām. Honzam ir pieci savi zirgi. Par viena no tiem apmācību Honza stāsta: “Es neesmu licis savam zirgam apaušus galvā jau 8 gadus. Pēdējā reizē, kad es viņam liku apaušus galvā, es iemācīju viņam pamatlietas – soļus, rikšus, lēkšus, nedaudz laterālo un vertikālo fleksiju un stiepšanos. To es darīju kopumā tikai vienu mēnesi un arī jāšus, jo es nebiju drošs vai zirgs mani nemetīs nost. Bet tad es iemetu apaušus “miskastē” un es viņam iemācīju visu citu – plecu, traversu, sakopotus rikšus – bez pavadām. Tikai tādā veidā jūs iegūstat kaut ko īpašu.”

Honza Bláha daudz laika pavada, lai ar zirgu nostiprinātu pamatus – savstarpējās attiecības un sajūtu – cilvēkam un zirgam kustoties kā vienam veselumam. Paralēli tam viņš skaidro zirgam, ko nozīmē stiepšanās visās gaitās un sagaida, lai zirgam tas kļūtu par ierastu kustēšanās veidu. Sākumā viņš neuztraucas, ka zirgs reizē ar galvas nolaišanu pārnes svaru uz priekškājām, jo viņš zina, kā vēlāk to izlabot – pacelt zirga plecus augšā un tad prasīt pakaļkājām panākt apakšā, tādējādi iegūstot sakopojumu. Ceļš uz sakopojumu ved caur laterālo un vertikālo fleksiju, līdzsvara un noapaļojuma trenēšanu, kas prasa vairākus gadus.

Taču Honza uzsver, ka var būt vertikālā fleksija, bez sakopojuma: “Vertikālā fleksija ir tikai pirmais solis, un katrs zirgs var nonākt vertikālajā fleksijā. Bet sakopojums ir vertikālā fleksija, kurā tiek pajautāts zirgam pacelt plecus, lai veidotos kustība, kas atgādina iešanu kalnā. Uzskatu, ka pārlocīts kakls jeb pārspīlēta vertikālā fleksija nav pārāk liela problēma, ja zirgs pats to piedāvā esot brīvībā. Īstenībā nemaz nevar būt tāds pārlocīts kakls, jo brīdī, kad mēs prasām zirgam panākt augšā ar pleciem, galva vienmēr “iznāks” no pārlocījuma.”

Cilvēkiem var šķist, ka Honzas darbošanās ar zirgu sastāv no trikiem, taču kā stāsta pats Honza, tos viņš ātri sagatavo pāris dienas pirms dodas uz šoviem. Tas, protams, nebūtu iespējams, ja pirms tam nebūtu ielikti stabili pamati zirga un cilvēka savstarpējās attiecībās. Tāpat arī jāšanu Honza cenšas atdalīt no trikiem, jo tajā viņš darbojas kā alķīmiķis – skatās pēc situācijas, kas zirgam vairāk tajā brīdī vajadzīgs, t.i. vairāk spēku no pakaļkājām, vairāk plecus augšā, vai vairāk noapaļojumu. Taču arī šī iemesla dēļ viņš nepiedalās iejādes sacensībās – viņam patīk spēlēties ap atsevišķām sastāvdaļām līdz nonāk līdz tam, ko grib. Un tiklīdz ir ieguvis sajūtu, tā pārtrauc prasīt un ļauj zirgam atslābināties. Sajūta Honzam ir svarīgāka par izpildītajiem elementiem.

“Ja cenšaties apvienot LFC ar klasisko iejādi, vienalga Benta Branderupa (Bent Branderup), Filipa Karla (Philip Carl) vai jebkuru citu, kur zirgs iemācās meklēt iemauktus, meklēt kontaktu, tad var sanākt sabojāt LFC pašus pamatus. Tas, protams, atkarīgs no tā, cik augstā līmenī jūs vēlaties attīstīt LFC. Man nav iebildumu, ka mani skolnieki izmanto citas metodes, ja viņu mērķis nav sasniegt LFC augstākajā līmenī. Taču jājot piafē, pasāžā vai plašajos rikšos bez pavadām zirgam tiešām ir jāsaprot, kas notiek” uzskata Honza.

 

Vai gaidāms seminārs Latvijā?

Honza Bláha semināri notiek katru gadu un gada pirmajā pusē gandrīz katru nedēļas nogali. Šobrīd tuvākās vietas, kur Honza rīko kursus ir Zviedrija un Čehija. Taču negaidīti ir izdevies sarunāt ar Honzu, ka viņš ir gatavs atbraukt ar semināru uz Latviju!

Sīkāka informācija sekos, bet jau šobrīd zināms, ka tās būs divas dienas, visticamāk augusta beigās. Galvenais nosacījums, lai Honza atbrauktu ir pietiekošs dalībnieku un skatītāju skaits.

Aptuvenās izmaksas skatītājiem ir 40-50€/dienā, savukārt dalībniekiem ar zirgiem – 160€/dienā. Nodarbības notiek no 9.00 līdz 17.00 ar pusdienu pauzi.

Ar dalībniekiem tiek strādāts grupā līdz 4 zirgiem, katram dalībniekam pievēršot individuālu uzmanību. Teorija par viņa sistēmu “No Pavadām Brīvs Sakopojums” (Line Free Collection) tiek pasniegta paralēli praktiskajām nodarbībām, kur atbilstoši katra cilvēka un zirga sagatavotības pakāpei Honza pielāgo uzdevumus, kas ļauj nokļūt līdz vēlamajam mērķim.

Ja izrādītā interese būs pietiekoša, Zirguskola izziņos šo semināru oficiāli un sniegs precīzu informāciju par izmaksām, kā arī izsludinās pieteikšanās kārtību!

Lūgums izteikt interesi uz: zirguskolalv@gmail.com, minot dalības veidu (dalība ar zirgu vai kā skatītājs) un dienu skaitu (viena diena vai abas).

Izmantotas bildes no www.linefreecollection.cz un Dainas personīgā albūma.

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase