Sienā tikpat daudz enerģijas kā auzās

Vai iespējams nodarbināt zirgu sportiskā slodzē, iztiekot bez spēkbarības? Zviedrijā veikts pētījums demonstrē, ka pat augstas klases sporta zirgiem iespējams nodrošināt pietiekamu enerģiju tikai ar sienu, un tie burtiski spīd un laistās no veselīguma. Kā tas darbojas, paskaidros barošanas eksperte Dr. Ingrīda Fervurta.

Maratona skrējēji vienu pirms starta sev uz šķīvja krauj nūdeles, bet zirgam, kā jau jebkurā citā dienā – auzas vai granulas, jo nepieciešama ātrā enerģija un to visvieglāk ir iegūt no cietes. Nav nekāds brīvums, ka reti kurš zirga īpašnieks ir gatavs atteikties no šī enerģijas avota, it īpaši, ja runa iet par sporta zirgiem. Vai tomēr nevar iztikt kaut kā veselīgāk? Sen zināms, ka nav nekā labāka zirgam par sienu, bet vai no tā necietīs enerģijas līmenis un sportiskā forma? Zviedru zinātniece Anna Jansone no Upsalas Universitātes velējās konkrēti noskaidrot – vai ir iespējams pilnībā atteikties no spēkbarības izbarošanas augstas klases sporta zirgiem, piemēram, rikšotājiem, lai izvairītos no gremošanas problēmām, uzvedības traucējumiem un muskuļu kaitēm? Izrādās, ka var, ja izmanto pareizo sienu!

Kā pareizi ievākt un atpazīt sporta zirgiem derīgu sienu

Dr. Ingrīda Fervurta, kas strādā Leipcigas Universitātē atzīst, ka ir aplūkojusi sienu, kas tika izmantots iepriekš minētajā pētījumā: „Šim sienam bija tikpat augsts enerģētiskais saturs kā auzām. No vienas puses tas bija skaidrojams ar sienā esošo proteīnu līmeni, bet no otras puses – ar salīdzinoši zemu kokšķiedru sastāvu”. Ar kokšķiedrām bagāti barības līdzekļi ir gana svarīgi, jo tie palielina barības devas apjomu un līdz ar to paildzina gremošanas ilgumu. To sadalīšanās rezultātā resnajā zarnā rodas gaistošās taukskābes kā, piemēram, etiķskābe, kuras ilgstoši nodrošina organismu ar enerģiju. Kā balastvielas tās tomēr ir grūti sagremojamas, un sporta zirgiem tas nebūtu vēlams. Nepieciešams zelta vidusceļš! „Zviedrijas pētījumā izmantotajā sienā kokšķiedras saturs bija 25-27%. Tas ir pietiekami augsts rādītājs, bet ievērojami mazāks nekā sienā, kurš te nereti tiek tirgots kā siens zirgu barošanai un satur vairāk nekā 35% kokšķiedru”.

Agri pļauts siens ar enerģētisko vērtību 10 MJ Auzas – 12 MJ sagremojamās enerģijas

Runājot par kokšķiedru, olbaltumvielu un enerģijas saturu sienā, izšķirošais ir pļaušanas laiks – jo vēlāk siens tiek pļauts, jo mazāk enerģijas un olbaltumvielu un jo vairāk kokšķiedru, t.i., augu kātu un stiebru, tas saturēs. Enerģijas saturs krītas ar laiku (pirms ziedēšanas līdz laikam pēc ziedēšanas) gandrīz uz pusi. Tādēļ sporta zirgiem labi der agra pirmā pļāvuma siens pirms ziedēšanas, parasti maija vidū vai beigās pļauts (precīzais pļaušanas laiks ir atkarīgs no klimata un laika apstākļiem). Zviedrijā veiktajā pētījumā izmantotais siens saturēja vairāk nekā 10 MJ sagremojamās enerģijas uz vienu kilogramu. Salīdzinājumam – kilograms auzu satur aptuveni 12 MJ. Agri pļauts siens ir zaļš, mīksts, smaržo svaigi un satur mazāk lapiņu. Nostāvējies, vēlu pļauts siens vairs nav tik zaļš, daļēji pat brūngans, satur daudz stiebru un uz tausti ir ciets. Šāds siens lielākoties arī nav ideāls no higiēniskā viedokļa, jo brūnie stiebri patiesībā ir atmirušas augu daļas.

Pēc Dr. Fervurtas domām, bailes izbarot zirgam agri pļautu sienu, kas satur par daudz enerģijas, t.i., par daudz  cietes un cukura, ir nepamatotas: „Aplams ir uzskats, ka ogļhidrāti paši par sevi ir vainojami pie nagu karsoņa izraisīšanas. Vispirms ir jānoskaidro, vai runa iet par resnu poniju, kuram jau ir problēmas, jo tādam, protams, daudz cukura var būt kaitīgi. Bet veselīgam sporta zirgam 15-20% cukura saturs sienā nerada problēmas”. Tādēļ ir precīzi jāpārzina sienā saturētās vielas. „Zviedrijā staļļu īpašnieki pie lielākiem siena pasūtījumiem saņem sava veida siena sertifikātu, kurā ir uzskaitītas siena saturētās vielas”, stāsta Dr. Fervurta. „Lielākiem staļļiem, kuri daudz siena iepērk no piegādātājiem, atmaksājas pasūtīt siena analīzes lauksaimniecības produktu laboratorijās. Tajās var noskaidrot, cik daudz jēlproteīnu, kokšķiedru, tauku un pelnu satur siens, kā arī  – cik augsts ir cukura saturs tajā. No visiem šiem rādītājiem var aprēķināt sagremojamās enerģijas rādītāju. Pēc izvēles var pasūtīt siena analīzi, nosakot specifiskus rādītājus, piemēram, mikroelementus”.

Arī zviedru pētījumā ir skaidri redzams: ir jāveic sīka un rūpīga siena analīze, lai varētu kompensēt uzturvielu, piemēram, proteīnu, kalcija, fosfora, magnija un nātrija trūkumu ar papildbarību. Arī vitamīna E un mikroelementu piebarošana var būt lietderīga. Pētījumā iekļautajiem zirgiem dienā tika izbaroti vidēji 2 kg siena uz 100 kg dzīvsvara.

Lai nodrošinātu zirga vajadzībām atbilstošu barošanu, Dr. Fervurta iesaka turēt stallī divas dažādas kvalitātes siena partijas – pirms ziedēšanas pļautu sienu sporta zirgiem, kas pakļauti intensīvai slodzei, zīdošām ķēvēm, un ziedēšanas vidū pļautu sienu hobija tipa zirgiem. „Šāds domāšanas veids vēl ir jāattīsta. Zirgu īpašnieki par daudz raizējas par dažādām papildbarībām un mušļiem, bet nepietiekamu vērību pievērš sienam, un tam ir jāmainās!”

Nostāvējies siens, kas pļauts vēlu un satur vairāk nekā 35% kokšķiedru, nav ieteicams sporta zirgiem un vaislas ķēvēm. Pēc Dr. Fervurtas domām pat dažādas veselības problēmas kā caureja utt. ir izskaidrojamas ar šo cieto un grūti sagremojamo sienu. Arī jājamība no tā cieš – ja kuņģis un zarnas ir pilni ar balastvielām, vēdera muskulatūra ir sasprindzināta, kas attiecīgi atsaucas uz muguras sasprindzinājumu.

Labās zālītes

Zviedrijas pētījumā izmantotais siena pamatā sastāvēja no pļavas timotiņa un pļavas auzenes. Kādi zālaugi vēl ir piemēroti sporta zirgiem? Par to jālauza galva staļļu īpašniekiem, kuriem pienācis ikgadējais laiks no jauna apsēt ganības, kuras jau ir noganītas vai palikušas pliekanas. Tādi augi kā ganību airene satur daudz cukura un proteīnu, tātad daudz enerģijas. Tieši šī iemesla dēļ airenei pierakstīta slikta slava kā nagu karsoņa izraisītājai. Ganību sēklu ražotāji uz to noreaģēja, piedāvājot sēklu maisījumus ar mazāku vai nekādu airenes saturu – t.s., „ar samazinātu fruktānu saturu”. Turpretī kamolzāle satur mazāk enerģijas, bet ir arī mazāk izturīga. Sēklu maisījumi ar samazinātu fruktānu saturu var būt lietderīgi, ja runa iet par problemātiskiem zirgiem, taču sporta zirgiem tas nav obligāti nepieciešams. Tāpat arī ir jāpatur prātā, ka šādi zālaugi parasti nedod lielu ražu, kas ir nepieciešama ierobežotās aploku vai ganību platībās.

Dr. Fervurta iesaka staļļu īpašniekiem konsultēties lauksaimniecības institūcijās un veikt augsnes analīzi. „Tad var pamatoti noteikt mēslošanas pasākumus, kas savukārt ļauj iegūt optimālas kvalitātes barību”.

Arī bioloģe Dr. Renāte Vanselova netic, ka fruktāni kā tādi ir kaitīgi sporta zirgiem. „Ja cilvēks ir vesels, viņam lielu skādi nenodarīs putukrējuma torte, bet diabēta slimnieki tādu nedrīkstētu ēst”. Viņa uzskata, ka fruktāni ir nekaitīgi, ja vien runa nav par kādu esošu slimību. Daudz lielāka iespējamība ir, ka augos esošās sēnītes rada indīgas vielas. „Tādi zālaugi kā niedru auzene un ganību airene satur ārkārtīgi daudz ergotalkaloīdu, ja augs tiek pakļauts „stresam”, t.i., ja zālaugi tiek pārāk īsi nograuzti. Šīs indīgās vielas var novest pie vielmaiņas traucējumiem. Pļavas timotiņš un pļavas auzene, kas tika izmantoti Zviedrijas pētījumā, šajā saistībā vēl nav izcēlušies”.

Kā glabāšana ietekmē uzturvielas

Nodrošinot pienācīgu uzglabāšanu, nav jāuztraucas par to, ka sienā ar laiku tiks zaudētas svarīgās uzturvielas. Pienācīga uzglabāšana nozīmē, ka siena ruļļi tiek nogādāti šķūnī pietiekami sausi (mazāk nekā 14% mitruma), un tiek glabāti uz salmu slāņa. Siens piesaista mitrumu; ja ruļļi tiek glabāti tieši uz zemes, tie piesaista mitrumu no tās uz augšu. Tas pats attiecas uz glabātuves sienām, tādēļ sienu nekad nedrīkst glabāt piespiestu pie sienas, bet labāk starp ēkas sienu un rulli izklāt salmu kārtu.

Ja siens nav noglabāts pietiekami sausā stāvoklī, tas mēdz pelēt un zaudēt daudz uzturvielu un proteīnu. „Ja staļļa īpašnieks no viena piegādātāja iegādājas vairāk nekā tikai 3-4 ruļļus, bet iepērk to lielos daudzumos, tad jāpieprasa siena analīzē uzrādīt ne tikai uzturvielas, bet arī mikrobioloģiskos rādītājus. Uz laba siena nedrīkst taupīt!”

Avots: St. Georg

Rakstu sagatavoja Sigita Eitcena

Atpakaļ

5 komentāri

 • G.Berk.

  G.Berk. Paldies par jauko rakstu! Žēl tikai, ka Latvijā nopirkt labas kvalitātes sienu ir tikpat kā neiespējami. Un kam nav slinkums kaut kādu grāvmalu un purva kūlu sarullē un tirgo zem nosaukuma siens. Man ir tikai daži zirgi, sienam analīzes taisu,lai tiešām neiebrauktu auzās ar tām visām spēkbarībām. Bet LV liela daļa zirdzinieku pat par to negrib neko dzirdēt ,ka zirgs tomēr ir zālēdājs nevis graudēdājs. Pēc principa, kaimiņboksā taču to dod un kā tad es nedošu!

  28. aprīlis, 2016 @ 17.21
  • Madara

   Madara » G.Berk. Visu nosaka cena. Protams, ka par vidējo cenu kas figurē ss.lv 5e par 120cm rulli nevar nopirkt kvalitatīvu sienu. Tiem kam tiešām interesē un ir svarīgs šis jautājums, tie jau zina kur nopirkt un par cik ;)

   28. aprīlis, 2016 @ 22.15
  • Esila

   Esila » G.Berk. Madara, tiešām 5e par rulli??? Mūspusē un arī mēs paši sienu tirgojam 12-15e, jo pašizmaksa jau vien ir liela, jo taktori vismaz 4x brauc, lai sagatavotu rulli (pļaušana, grābšana, presēšana un novešana no lauka, ja vēl ir bieza zāle, tad arī nāk klāt ārdīšana un ne tikai vinreiz).. Jā, analīzes tiešām vajadzētu taisīt, bet diemžēl arī mēs netaisam, jo dikti dārgas..

   22. oktobris, 2016 @ 16.20
 • Olafs

  Olafs iesakiet, kur var nopirkt tiešām labu sienu? olafs@tradeclub.lv

  19. oktobris, 2016 @ 11.46
  • admin

   Zirgam.lv » Olafs Mēģiniet skatīties te: https://www.ss.lv/lv/agriculture/animal-husbandry/food/, ik pa brīdim ir labi piedāvājumi.

   21. oktobris, 2016 @ 9.29

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase