Drošības vestes – kā izvēlēties pareizo?

Saskaņā ar statistikas datiem Vācijā ik gadu tiek fiksēti 90 000 ar jāšanu saistītu negadījumu. Tie skar ne tikai bērnus un jauniešus, tikpat bieži ir iesaistīti arī pieaugušie. Bieži vien šo negadījumu iemesls ir kritiens no zirga. Ja  jātniekam mugurā nav drošības vestes, tā rezultātā var gūt ribu sasitumus, lūzumus, mugurkaula skriemeļu traumas, līdz pat paralīzei un pat letālam iznākumam. Lai gan drošības veste ne tikai nodrošina papildu aizsardzību, Vācijā pašlaik tās lietošana ir obligāta tikai trīscīņas sacensībās lauka krosa fāzē. Papildus ķiverēm un drošības kāpšļiem, šāda aizsargājoša veste ir labs profilaktisks līdzeklis, lai novērstu smagas traumas.

Kādēļ būtu jālieto drošības veste?

Lietojot kvalitatīvu, labi pielāgotu drošības vesti, tiek pasargāts krūšu kurvis un mugurkauls – daudzslāņu materiāls amortizē triecienu, atsitoties pret zemi. Drošības vestes bieži vien lieto iejājot jaunzirgus, dodoties izjādēs apvidū vai pārvarot šķēršļus. Arī bērniem un jauniešiem ir ieteicams lietot drošības vesti jāšanas nodarbību laikā. Drošības vesti ieteicams izmantot arī iesācējiem vai jājot ar zirgu, kas ir straujas dabas vai niķīgs.

Klasiskās drošības vestes īpašības

Laba drošības veste sastāv no polsterējoša materiāla, kas pielāgojas ķermeņa augšdaļas formām. Tā ir veidota no vairākām, atšķirīga biezuma putuplasta kārtām. Drošības veste parasti ir aptuveni 2,5 cm bieza, tādējādi nerada vairāk apjoma kā biezāka jaka. Augstvērtīgai vestei ir iestrādātas vairākas Memory putu kārtas.

Drošības vestes tiek iedalītas trīs drošības klasēs saskaņā ar Eiropas normatīvu EN 13158. 1. līmeņa drošības veste BETA 2000/2009 nodrošina tikai pamata aizsardzību. Ja nepieciešama drošības veste, kas pasargā no vidēji smaga kritiena riskiem, tad jāizvēlas BETA 2000/2009 2. līmeņa modelis. Vislabāko aizsardzību nodrošina 3. līmeņa veste.

Labu drošības vesti var atpazīt pēc vienādi stingras priekšpuses un aizmugures daļas. Tai ir polsterētas plecu daļas un sāni, kas tiek individuāli pielāgoti nēsātāja vidukļa apmēriem ar līplentas palīdzību. Tāpat arī ir pieejamas drošības vestes ar priekšdaļā iestrādātu rāvējslēdzēju. Daži modeļi ir aprīkoti ar papildu vēdera jostu ar sprādzes aizdari, kas palielina jātnieka aizsardzību – kritiena brīdī drošības veste nevar tik viegli attaisīties.

Mugurai piegulošā daļa lielākoties ir viegli noapaļota un elastīga. Drošības vestes mugurpuses daļas garumu var individuāli regulēt ar līplentas palīdzību. Iegādājoties drošības vesti, ir jāuzmanās, lai muguras daļas garums būtu atbilstošs – pārāk gara veste atdursies pret seglu aizmugurējo loku. Pārāk īsa veste turpretī nenodrošinās pietiekamu mugurkaula aizsardzību.

Kā pareizi izvēlēties un nomērīt drošības vesti

Lai jūs vai jūsu bērns būtu pietiekami pasargāti jāšanas laikā, ir svarīgi izvēlēties pareizā izmēra drošības vesti. Derošu drošības vesti raksturo galvenokārt tas, ka tā optimāli piekļaujas jātnieka augumam. Tikai tad, ja nēsāšanas ērtība un drošības aspekts ir apvienoti vienā izstrādājumā, jātniekam šāda veste neradīs papildu neērtības vairāk nekā parasta jāšanas veste.

Drošības vestes izmēra izvēle

Lai noskaidrotu piemērotāko drošības vestes izmēru, nepieciešams noteikt trīs mēru rādītājus, kuru noņemšanai palīgā varat palūgt paziņu vai jāšanas nodarbību kolēģi.

1. Krūšu apkārtmērs

Krūšu apkārtmēru nomēra platākajā krūšu daļā.

2. Vidukļa/plecu garums

Ir jānomēra garums no pleca līdz viduklim, kas jāpareizina ar 2. Ja nomērītais garums ir, piemēram, 45 cm, tad drošības vestei būtu jānosedz 90 cm garums. Vestēm izmēri ir norādīti „no-līdz” ietvaros, lai katrs jātnieks varētu atrast sev piemērotāko.

3. Vidukļa apkārtmērs

Arī vidukļa apkārtmērs ir svarīgs – to nomēra nedaudz virs nabas līnijas, vidukļa šaurākajā vietā. Izmantojot šos rādītājus, var viegli atrast piemērotāko drošības vesti.

Drošības vestes bērniem

Drošības vestes pieaugušajiem

Šīs tabulas sniedz orientējošos rādītājus. Protams, faktiskā izvēle ir atkarīga no jātnieka auguma, ražotāja produkta īpatnībām utml.

Citas noregulēšanas iespējas

Daudziem modeļiem ir pieejamas papildu regulēšanas iespējas: piemēram, var plecu siksnas savilkt ciešāk vai palaist vaļīgāk, lai iegūtu optimālo formu.

Kā noteikt, vai veste ir par mazu

Gandrīz visām drošības vestēm ir vēl viena pazīme, pēc kuras var pateikt, cik labi veste der – tām priekšā ir līplentas aizdare. Bieži vien līplentes ir sarkanā krāsā. Aiztaisot vesti, sarkanajai līplentai nav jābūt redzamai, pretējā gadījumā veste ir par mazu. Drošības veste der optimāli, ja tā cieši pieguļ jātnieka ķermenim, bet neierobežo tā kustību brīvību un nekur nespiež.

Sievietēm ar lielākām krūtīm daži ražotāji piedāvā īpašas, dāmu figūrām pielāgotas vestes, kā arī daļa modeļu ir pieejami īpaši saīsinātos vai pagarinātos variantos. Apsverot iespēju iegādāties lietotu vesti, ieteicams iepriekš kārtīgi izpētīt šīs opcijas.

Drošības vestu veidi

Izšķir vairāku veidu drošības vestes: klasiskās drošības vestes, drošības vestes ar paneļiem, muguras aizsargus jeb “bruņas” un drošības vestes ar gaisa spilveniem. Katram no šiem veidiem ir savas priekšrocības un trūkumi.

1. Klasiskās drošības vestes un drošības vestes ar paneļiem  

Klasiskā drošības veste ir visai izplatīts, ērts izstrādājums, kas labi izskatās. Tās priekšējā un aizmugurējā daļa ir izgatavotas no putuplasta vairākās kārtās. Tai ir noapaļota muguras daļa, bet sānos un pāri pleciem tā stiprinās ar līplentu palīdzību.  Drošības vestei ar paneļiem virsma sastāv no taisnstūrveida vai trīsstūrveida plāksnītēm. Paneļu tipa veste ir ērtāka sievietēm, jo var labāk piemēroties ķermeņa formai.

HKM Drošības veste Flexi 1135 10

 • amortizējoša
 • regulējama
 • Virsmas materiāls: 100% neilons
 • Odere: 80 % neilons,20 % elastāns
 • Atbilst drošības standarta EN 13158 3. līmenim

Cenas, sākot no 64,45 EUR

Kerbl drošības veste pieaugušajiem Protecto Flex Light, 323074

 • Paneļveidu polsteri garantē no vienas puses maksimālu aizsardzību pret triecieniem, no otras puses nodrošina teicamu komfortu nēsāšanā
 • Speciālie plecu polsteri nodrošina absolūtu kustību brīvību, saglabājot atbilstību augstākajiem drošības standartiem EN 13158-2009
 • Inovatīvā aizdares sistēma, kas nodrošina vieglu pielāgošanu, ne tikai pastiprina drošības aspektu, bet arī piešķir vestei pievilcīgu izskatu
 • Virsmas materiāls: 100% poliesters. Odere: 100% poliamīds. Amortizējošais materiāls: 100 % PVC

Cenas, sākot no 105,67 EUR

Kerbl drošības veste Ladyflex Light, 323082

 • Īpašais piegriezums un forma ir piemēroti sievietēm
 • Nekur nespiež, garantē komfortu nēsāšanā
 • Atbilst drošības standarta EN 13158 3. līmenim
 • Saglabāts universālā modeļa “Protecto Flex”, priekšrocības.
 • Virsmas materiāls: 100% poliesters. Odere: 100% poliamīds. Amortizējošais materiāls: 100 % PVC

Cenas, sākot no 100,72 EUR

2. Muguras aizsargi jeb “bruņas”

Daži jātnieki dod priekšroku muguras aizsargiem. Tā ir aptuveni 2 cm bieza, pastiprināta plātne no PVC, nitrila vai gēla putuplasta, kas tiek piestiprināta mugurkaula rajonā. Muguras aizsargs, kā jau liecina nosaukums, ir paredzēts tieši muguras un mugurkaula pasargāšanai. Izvēloties šo variantu, jāapzinās, ka krūšu kurvis tad būs tikai minimāli aizsargāts. Muguras aizsargs līdzinās drošības vestei, bet parasti ir vieglāks nekā klasiskās drošības vestes, jo aizsarga priekšpuse ir minimāli polsterēta.

Muguras aizsargam ir divas drošības klases, no kurām labāku aizsardzību nodrošina 2. klases izstrādājumi.  Lietojot aizsargu, jāuzmanās, lai pastiprinātā muguras detaļa augšpusē neatkarātos, jo var palielināt traumu risku. Muguras bruņas nav piemērotas un ir aizliegtas trīscīņas sacensību lauka krosa fāzē.

Protectwear RPK-S muguras aizsargs bērniem

 • Elastīgs un kustību brīvību nodrošinošs protektors
 • Vidukļa apkārtmērs ir regulējams ar līplentu aizdares palīdzību.
 • Atbilst CE EN 1621-2 prasībām
 • Bērnu izmēri: S -140-150 cm augums, XS – 130-140 cm, XXS – 120-130 cm

Cenas, sākot no 39,90 EUR

Waldhausen SWING muguras aizsargs P06 KXL

 • Cena: 50 – 75 EUR

Kerbl Muguras aizsargveste Protectosoft 324504

 

 • Īpaši viegla veste muguras aizsardzībai kā bērniem, tā pieaugušajiem
 • Muguras aizsargpolsteris izgatavots no vairākkārtīga paaugstināta blīvuma putuplasta, kas optimāli pielāgojas ķermeņa formām.
 • Sākotnēji paredzēts izmantošanai motosportā, bet piemērots arī jāšanai
 • Pateicoties materiāla niecīgajam apjomam, to var ērti nēsāt zem jebkuras jakas
 • Izteikti elastīgs un elpojošs audums

Cenas, sākot no 59,72 EUR

3. Jāšanas veste ar gaisa spilveniem (Airbag veste)

Jāšanas veste ar gaisa spilveniem ir iekšpusē viscaur aprīkota ar īpašām gaisa kamerām un caurulītēm, kas kritiena brīdī, izmantojot iestrādātās CO2 patronas, sekundes simtdaļas laikā tiek uzpūstas. Gaisa spilvenu uzpūšanos izraisa spirālveida savienojuma šņore, kuru jātnieks piestiprina pie segliem aizmugurē. Šāda drošības veste nodrošina labu krūškurvja, kakla un mugurkaula aizsardzību. Īpaši ērti ir tas, ka drošības vestei ir gaisa spilveni arī kakla un gūžu rajonā. Tādējādi šī veste spēj pasargāt jātnieku krietni labāk nekā klasiskā drošības veste.

Daudzo gaisa kameru dēļ Airbag veste tik ļoti nepieguļ ķermeņa augšdaļai, tomēr tā ir ļoti plaši regulējama, un tiek nēsāta virs virsdrēbēm.  Ja pēc kritiena Airbag veste nav bojāta, to var izmantot atkārtoti, nomainot spiediena patronas, jo veste savu funkciju pilda tikai tad, ja patronas ir piepildītas ar C02. Tādēļ ieteicams iegādāties divas papildus patronas rezervei.

United Sportproducts Germany USG 65182 USG Equi Airbag drošības veste

 • Ražotājs: USG
 • Cena: 500 – 600 EUR
 • Izmēri: S-XL

 

Jāšanas vestes bērniem

Kā jau iepriekš aplūkots, jāšanas vestes bērniem ir pieejamas dažādos izmēros: XS (4 līdz 6 gadi), S (8 – 10 gadi), M (12 – 14 gadi) un L (sākot no 16 gadiem). Vislabāk izvēlēties tādu ražotāju, par kura produktu kvalitāti ir labas atsauksmes un kurš piedāvā plašu izmēru izvēli.

Iegādājoties vesti bērnam, nekādā gadījumā nedrīkst vadīties pēc principa „uz izaugšanu”, pat, ja tas nozīmētu, ka veste būs lietojama tikai pāris gadus. Pārāk lielas vestes var jājot sarauties uz augšu un kritiena gadījumā izraisīt kakla skriemeļu traumas. Svarīgākais, izvēloties vesti bērnam, ir optimāla derēšana un forma – vestei jāpieguļ ķermenim cieši, bet tā nedrīkst traucēt kustībām.

Avots

Foto

Atpakaļ

1 komentārs

 • Dite

  Dite Kur šīs vestes ir nopērkamas?

  6. februāris, 2022 @ 0.44

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase